. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

آن‌ها همه جا هستند

PDF version
کل آرا: 481
دسته بندی: 
آن‌ها همه جا هستند
اساسا برای هر ماده­ موجود در طبیعت می‌توان یک چرخه­ زندگی در نظر گرفت. این چرخه از لحظه تولید آن شروع می­شود و تا مرگ آن ادامه دارد. ارزیابی چرخه زندگی بدین معناست که بررسی کنیم در هر یک از مراحل فوق، چه مقدار انرژی مصرف می‌شود و هر یک از این مراحل چه پیامد‌های محیط زیستی دارند.

طی چند روز گذشته انتخاب موضوعی برای نوشتن یک مقاله کوتاه ذهنم را مشغول کرده بود؛ موضوعی که هم جالب باشد و هم در زندگی روزانه‌مان کاربرد داشته باشد. در فکر موضوع بودم که یاد بحثی که چند روز پیش با جمعی از دوستان داشتیم، افتادم و تصمیم گرفتم در مورد آن مطلبی بنویسم.

برای صرف ناهار بیرون رفته بودیم و چون مقدار زیادی غذا روی میز مانده بود، از پیشخدمت رستوران درخواست کردیم که یکی دو جعبه در اختیارمان بگذارد تا غذا‌های باقی‌مانده را در آن‌ها بگذاریم و به خانه ببریم. پیشخدمت نازنین هم کم‌لطفی نکرد و چهار جعبه­ و چندین نایلون پلاستیکی برایمان آورد. غرولندهای من طبق معمول در مورد برخوردهای غیرمسئولانه­ آدم‌ها نسبت به محیط زیست شروع شد و نایلون‌ها و جعبه‌ها را بدون استفاده به مسئول رستوران بازگرداندم. این اتفاق باعث بالا گرفتن بحثی بین دوستان شد. سوال این بود که آیا اساسا  یک نایلون تاثیری روی محیط زیست خواهد داشت یا نه. برای گرفتن جواب تصمیم گرفتم کمی در مورد چرخه زندگی نایلون پلاستیکی و نحوه عملکرد کشورها در مورد آن تحقیق کنم و در این مورد مطلبی بنویسم.

 اگر سری به کوچه و خیابان‌ها و حتی مناطق طبیعی مثل پارک‌ها بزنیم، متوجه می‌شویم که متاسفانه کیسه‌های نایلونی همه جا هستند. مصرف کیسه­ نایلونی که از سوخت‌های تجدیدناپذیر نظیر گاز طبیعی و نفت تولید می‌شوند، در سطح جهانی یک تریلیون در سال (نزدیک به دو میلیون در دقیقه) گزارش شده است. این نایلون‌ها صدها سال در طبیعت باقی می‌مانند و اگرچه ممکن است به تکه‌های کوچک‌تر تبدیل شوند، اما از بین نمی‌روند. یکی از نگرانی‌های اصلی، ورود این نایلون‌ها به محیط‌های آبی و ماندگاری در آن‌هاست.

گزارش شده است که در دریای شمال، شکم‌های ۹۴ درصد پرنده‌ها دارای پلاستیک است و در مجموع حداقل ۲۶۷ گونه­ مختلف از هضم زباله‌های پلاستیکی آبی  آسیب دیده‌اند. بعضی کشورها با گذاشتن قوانینی نظیر ضرورت پرداخت هزینه­ اضافی به ازای هر نایلون مصرفی، باعث کاهش مصرف آن‌ها شده‌اند. برای مثال، در کشور دانمارک، در سال ۱۹۹۳  قانون مالیات بر کیسه­های پلاستیکی به ازای وزن آن‌ها وضع شد. مثال معروف دیگر، قانون مالیات ملی بر کیسه­ پلاستیکی در کشور ایرلند است.

این قانون در سال ۲۰۰۲ وضع شد و اولین باری بود که مشتریان را به‌طور مستقیم ملزم به پرداخت جریمه نقدی ۱۵ سنت به ازای هر کیسه­ می‌کرد. در طول پنج ماه اولیه­ اجرای این طرح، استفاده از این کیسه­ها ۹۰ درصد کاهش داشت. این جریمه در سال ۲۰۰۷ به ۲۲ سنت افزایش یافت و در سال ۲۰۱۱ این قانون با هدف حفظ رقم مصرف سالانه­ کیسه­ پلاستیکی برای هر فرد به تعداد ۲۱ یا کمتر بازنگری شد. چنین قوانینی در کشورهای دیگر اروپایی نظیر بلژیک، بلغارستان، فرانسه، آلمان، لتونی و هلند نیز وضع شده است.

در استرالیا، حفاظت از وال‌های سواحل تاسمانی منجر به وضع اولین قانون محلی منع استفاده از کیسه­ها­ی پلاستیکی در سال ۲۰۰۳ شد. در سال ۲۰۰۳ در جنوب آفریقا، جایی که کیسه­ها­ی پلاستیکی در بوته‌ها و بر شاخه­ درختان به کرات دیده می‌شدند و به گل‌های ملی معروف شده بودند، قانونی برای کاهش استفاده از این کیسه­ها وضع شد. در آمریکا، ۱۳۳ قانون در سطح شهری و محلی برای منع استفاده از نایلون وضع شده است. به‌طور مثال در شهر دالاس تکزاس، مشتری باید به ازای هر کیسه­ پلاستیکی یا کاغذی، ۵ تا ۱۰ سنت هزینه اضافی بپردازد.

یکی از مهم‌ترین مباحث در زمینه اکولوژی صنعتی، چرخه­ زندگی محصولات مختلف و ارزیابی آن است. اساسا برای هر ماده­ موجود در طبیعت می‌توان یک چرخه­ زندگی در نظر گرفت. این چرخه از لحظه تولید آن شروع می­شود و تا مرگ آن ادامه دارد. به‌طور مثال یک کیسه­ پلاستیکی را در نظر بگیرید. چرخه زندگی آن شامل مراحل: استخراج مواد اولیه، شکل‌دهی مواد اولیه، تولید اجزای مختلف، تولید محصول نهایی، استفاده از محصول، پایان عمر محصول و در آخر ممکن است بازیافت و بازگشت دوبار­ه­ همه یا بخشی از آن به چرخه باشد.

ارزیابی چرخه زندگی بدین معناست که بررسی کنیم در هر یک از مراحل فوق، چه مقدار انرژی مصرف می‌شود و هر یک از این مراحل چه پیامد‌های محیط زیستی دارند. به‌طور مثال، مرحله­ استفاده از یک کیسه­ پلاستیکی پیامد‌های محیط زیستی ندارد، اما پس از به دور انداختن، این نایلون وارد طبیعت می­شود و سال‌ها در آن می‌ماند و پیامدهای مختلف محیط زیستی مانند آلوده‌سازی آب‌ها را در پی خواهد داشت. حتی برای تولید آن نیز انرژی مصرف می‌شود که بخش اصلی این انرژی از سوخت‌های فسیلی به دست می­آید که باعث ورود آلاینده‌های محیط زیستی به هوا می‌شود. به‌طور کلی چرخه­ زندگی هیچ محصولی بدون پیامد‌های محیط زیستی نیست، اما ارزیابی چرخه این امکان را می‌دهد تا پیامدها در هر مرحله شناسایی و منجر به انتخاب برترین محصول (از نظر کمترین خطرات محیط زیستی) گردد.

شکل ۲ بیان‌گر میزان مصرف انرژی و آب و هم‌چنین تولید گاز کربن دی‌اکسید به ازای چرخه­ زندگی ۱۰۰۰ عدد از انواع مختلف کیسه‌هاست. به‌طور مثال در طول چرخه ۱۰۰۰ کیسه پلاستیکی که یک بار مصرف می‌شود، ۷۶۳ گیگا ژول انرژی تجدیدناپذیر و ۵۸ گالن آب شیرین مصرف شده و ۰.۰۴ تُن گاز کربن دی‌اکسید تولید می‌شود. در مقابل طی چرخه ۱۰۰۰ کیسه پلی اتیلن قابل استفاده مجدد (که دارای ۴۰ درصد مواد بازیافت شده است)، که هر یک به‌طور مثال ۸ بار استفاده می‌شوند، ۳۶۸ گیگا ژول انرژی تجدیدناپذیر و ۴۰ گالن آب شیرین مصرف شده و ۰.۰۲۳ تُن گاز کربن دی‌اکسید تولید می‌شود.

یک نگاه اجمالی به این شکل نشان می‌دهد که حتی یک بار استفاده از کیسه‌های پلاستیکی و حتی کاغذی، پیامدهای زیست‌محیطی دارد. البته کاغذ در مقابل پلاستیک قابل بازیافت بیشتر است و طول عمر کمتری در محیط طبیعی دارد.

پس بهتر است بار دیگر که برای خرید به فروشگاهی رفتیم، با خود از منزل کیفی را که قابل مصرف برای مدت طولانی و چند باره باشد، ببریم و به جای کیسه‌های پلاستیکی استفاده کنیم؛ فرهنگی که در جوامع غربی بسیار جا افتاده است.

منبع: «ماهنامه سرآمد»

باز نشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 2834
  • بازدید دیروز: 23872

افراد آنلاین:

196

اکنون ساعت   2:23 am به وقت تهران میباشد.

امروز: دوشنبه 2 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان