. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

آیا هوش مصنوعی می تواند کنترل فضاپیماها را در دست بگیرد؟

PDF version
کل آرا: 44
فضاپیماتوانايي رايانه ها براي انجام رفتارهاي هوشمندانه روز به روز بيشتر مي شود. اما هنوز نمي توان گفت كه اين ماشين ها با وجود قابليت زياد در پردازش اطلاعات و انجام عمليات با سرعتي مافوق انساني، نسبت به جهان اطرافشان شعور و آگاهي دارند.

آیا هوش مصنوعی می تواند کنترل فضاپیماها را در دست بگیرد؟

توانايي رايانه ها براي انجام رفتارهاي هوشمندانه روز به روز بيشتر مي شود. اما هنوز نمي توان گفت كه اين ماشين ها با وجود قابليت زياد در پردازش اطلاعات و انجام عمليات با سرعتي مافوق انساني، نسبت به جهان اطرافشان شعور و آگاهي دارند.

بيشتر مردم هم شك دارند كه روزي رايانه ها واقعاً منظره اي پر از اشكال و رنگ ها را از طريق دوربين هايشان ببينند يا پرسشي را از طريق ميكروفون هايشان بشنوند و به طوركلي احساسي را تجربه كنند- كاري كه انسان ها انجام مي دهند. اما دانشمندان اميدوارانه به موضوع نگاه مي كنند و حتي به دنبال آزمون هايي هستند كه مشخص كند سرانجام يك رايانه هوشيار و حساس ساخته اند يا نه. يكي از آزمون هاي مهم اين است كه رايانه بتواند صحنه  هاي درست از غلط را در عكس هاي معمولي تشخيص دهد. به عنوان مثال رايانه اي كه بفهمد تصوير فيل نشسته بر بالاي برج ميلاد غيرواقعي است به درك و آگاهي لازم دست يافته است.

دانشمندان اروپايي به حدي نسبت به آينده اين ماشين ها خوشبينند كه حتي عقيده دارند آنها مي توانند فضاپيمايي را كنترل و هدايت كنند. محققان مي گويند كه رايانه ها مي توانند تصميمات، خواسته ها و استدلال هاي خودشان را داشته باشند. هدايت فضاپيماها به وسيله هوش مصنوعي غالباً فيلم ها وداستان هاي علمي- تخيلي ترسناكي را به ذهن می آورد. در برخي از اين داستان ها رايانه استدلال مي كند كه براي ادامه مأموريت فضاپيما بايد كاركنان  انسان فضاپيما را بكشد و اين كار را هم مي كند.

اما به رغم هشدارهاي نويسندگان داستان هاي علمي- تخيلي، مهندسان بريتانيايي با حمايت آژانس فضايي اروپا در حال توسعه سيستم هاي خود كنترلي در ماهواره ها، ابزار اكتشافي روباتي و فضاپيماها هستند. حتي آژانس فضايي اروپا فاش كرده مي خواهد اولين كشتي فضايي كه قادر به حمل انسان ها به فضا و بازگرداندن آنها به زمين است را بسازد.

به عقيده دانشمندان اروپايي وسايل نقليه فضايي مي توانند بياموزند، مشكلات را تشخيص دهند، خودشان را در طول مأموريت با شرايط تطبيق دهند، تغييرات لازم را انجام دهند و تصميماتي بگيرند كه براساس آنها بتوانند به بهترين وجه وظيفه شان را انجام دهند.

به گفته آنها اين پيشرفت علمي از هزينه هاي مربوط به مأموريت هاي اكتشافي فضايي و ماهواره هاي ارتباطي خواهد كاست. چراكه در حال حاضر اين وسايل از سوي انسان ها و از روي زمين كنترل مي شوند و در صورتي كه خود ماشين ها كارهاي هدايت و كنترل را انجام دهند هزينه ها كاهش خواهد يافت. به اين ترتيب تصميم گيري هايي كه زماني تنها از عهده انسان ها برمي آمد را حالا ماشين ها هم مي توانند انجام دهند.

در برخي از فيلم هاي علمي- تخيلي كاركنان فضاپيما پيش از اين كه بتوانند رايانه را از كار بيندازند به وسيله آن نابود مي شوند.

اما دانشمندان اروپايي مي گويند در جهان واقعي مي توان سيستم ها را به گونه اي برنامه ريزي كرد كه كه به هيچ وجه جان انسان ها به خطر نيفتد

منبع:سایت عتمی 020

 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 15476
  • بازدید دیروز: 28264

افراد آنلاین:

279

اکنون ساعت   1:42 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: سه شنبه 3 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان