. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

ابداع برچسب کنترل ضربان قلب

PDF version
کل آرا: 326
ابداع برچسب کنترل ضربان قلب
محققان موفق به توسعه یک برچسب نازک و انعطاف پذیر شده اند که روی پوست قرار می گیرد و فعالیت قلب را به طور مستمر کنترل می کند.

ضربان قلب بیماران مبتلا به آریتمی (ضربان نامنظم و غیر طبیعی) و اختلالات قلبی دیگر، باید به طور مداوم کنترل شود. محققان کره ای برای حل این مشکل، برچسبی ابداع کرده اند که روی پوست قرار می گیرد و ضربان قلب را به طور مداوم کنترل می کند.

با وجود این که در چند سال گذشته ابزارهایی مشابه ساعت مچی و دستبند برای کنترل عملکرد قلب و سایر قسمت های بدن طراحی شده است، اما بسیاری از آنها غیر قابل انعطاف هستند و نمی توانند به طور کامل روی سطح پوست قرار گیرند؛ به همین دلیل نتایج متناقضی را ارائه می دهند و قابل اعتماد نیستند.

دستاورد جدید محققان کره ای، کاملا نازک و ارتجاعی است و به راحتی مانند چسب زخم روی پوست قرار می گیرد و همین ویژگی سبب می شود که ضربان قلب با دقت اندازه گیری شود. یکی دیگر از مزیت های این برچسب در این است که امکان ذخیره اطلاعات مربوط به ضربان قلب در حین تست ورزش وجود دارد.

برای ساخت این برچسب از یک غشای سیلیکونی قابل انعطاف استفاده شده است که حاوی نانوذرات طلاست که به طور متراکم در کنار هم چیده شده اند و ظرفیت حافظه بلند مدت دستگاه را افزایش می دهند. همچنین در این دستگاه از حسگرهای ECG (به منظور ثبت ضربان قلب) و تقویت کننده استفاده شده است.

برای قرار دادن دستگاه روی پوست، در ابتدا آن را روی ماده شفاف و انعطاف پذیر قرار می دهند و سپس به سطح پوست منتقل می کنند. با استفاده از لاستیک سیلیکونی، برچسب می تواند چند روز روی پوست دوام داشته باشد. محققان در حال بهینه سازی ویژگی چسبندگی و ضخامت این برچسب هستند تا ماندگاری آن را به یک هفته برسانند.

محققان پیش بینی می کنند که این محصول طی چند سال آینده به صورت تجاری وارد بازار شود. نتایج این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده است.

منبع:خبرپو

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 53
  • بازدید دیروز: 22931

افراد آنلاین:

182

اکنون ساعت   12:03 am به وقت تهران میباشد.

امروز: شنبه 31 شهريور 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان