. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

ارزیابی شناختی چیست؟

PDF version
کل آرا: 240
تعیین سطح عملکرد شناختی مغز وظیفه ارزیابی شناختی است که این ارزیابی می‏تواند در بخش‏‌های مختلف شناختی همچون استدلال، تصمیم‏ گیری، یادگیری، حافظه، توجه، هوش و مهارت‏‌های زبانی انجام شود.

ارزیابی شناختی برای تعیین سطح عملکرد شناختی مغز انجام می شود که در آن از فرد خواسته می‏شود تا مجموعه‏ ای از تکالیف را که نیازمند مهارت‌های شناختی است تکمیل کند. در واقع این ارزیابی می‏ تواند در بخش‏‌های مختلف شناختی همچون استدلال، تصمیم‏ گیری، یادگیری، حافظه، توجه، هوش و مهارت‏ های زبانی انجام شود. 

در این راستا، یکی از روش‌های ارزیابی شناختی استفاده از آزمون‌‌های ارزیابی شناختی است در واقع باید بدانیم که در اختیار داشتن آزمون‌ های پرکاربرد برای سنجش قابلیت‌ها و کاستی‌های شناختی نیاز روز کشور است. البته روش های مختلفی برای انتخاب بهترین آزمون های ارزیابی شناختی وجود دارد که از جمله آنها استفاده از تجربیات کشورهای دیگر، نیازسنجی و نیاز آفرینی است. 

در این میان سه پژوهش به تازگی در این حوزه استفاده شده است، مطالعه ای با موضوع پرکاربردترین آزمون‌های روانشناسی برای کودکان و جوانان با نظرسنجی از اساتید دانشگاه ها و روانشناسان مدارس 64 کشور انجام شد همچنین در مطالعه رابین و همکاران از 879 نفر از نوروسایکولوژیست عضو انجمن روانشناسان آمریکا، آکادمی ملی نوروسایکولوژی و انجمن بین المللی نوروسایکولوژی در خصوص پرکاربردترین آزمون های نوروسایکولوژی نظر سنجی شد. در مطالعه دیگری که مجددا توسط همین تیم در سطح وسیع تری انجام شد از 2179 نفر از نوروسایکولوژیست عضو انجمن روانشناسان آمریکا، آکادمی ملی نوروسایکولوژی و انجمن بین المللی نوروسایکولوژی در خصوص پرکاربردترین آزمون‌های نوروسایکولوژی و همراه با سوالات دیگر نظرسنجی شد که ترکیب نتایج این سه مطالعه پرکاربردترین آزمون های شناختی را مشخص کرد.

بر این اساس آزمون هوش وکسلر بزرگسالان، آزمون حافظه وکسلر و آزمون ساخت دنباله دار به ترتیب در رتبه اول تا سوم پرکاربردترین آزمون‌های شناختی هستند. همچنین آزمون حافظه وکسلر، آزمون یادگیری کلامی کالیفرنیا بزرگسالان و آزمون تصاویر پیچیده ری نیز سه آزمون پرکاربرد حافظه هستند. این نتایج همچنین پرکاربردترین آزمون های توجه، تمرکز و حافظه کاری، پرکاربردترین آزمون های کارکردهای اجرایی، پرکاربردترین آزمون های هوش و پیشرفت تحصیلی، پرکاربردترین آزمون‌های ارزیابی زبان و پرکاربردترین آزمون های ارزیابی دیداری فضایی را نیز مشخص کرد.

منبع: بنیاد ملی نخبگان

باز نشر: سایت علمی نخبگان جوان

کلمات کلیدی: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 7264
  • بازدید دیروز: 23872

افراد آنلاین:

207

اکنون ساعت   6:19 am به وقت تهران میباشد.

امروز: دوشنبه 2 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان