. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

اروپایی‌ها در مورد مسلمانان چه فکر می‌کنند؟

PDF version
کل آرا: 1254
هرچند تروریست‌های دستگیرشده غیرمسلمان در اروپا با انگیزه‌هایی غیرمذهبی بسیار بیشتر از تروریست‌های دستگیر شده‌ مسلمان بوده‌؛ اما احساس خطر اروپایی‌ها از مسلمانان در سال‌های اخیر رو به فزونی بوده است. کشتار مسلحانه هفته گذشته در دفتر مجله هزل نویس شارلی ابدو در پاریس، توسط دو فرد به ظاهر مسلمان و وابسته به القاعده (به ادعای خود افراد مسلح) صورت گرفت. در پی این واقعه، بار دیگر پرسش‌هایی در مورد تاثیر این حوادث بر تلقی اروپایی‌ها از دین اسلام و مسلمانان مطرح شده است.
هرچند تروریست‌های دستگیرشده غیرمسلمان در اروپا با انگیزه‌هایی غیرمذهبی بسیار بیشتر از تروریست‌های دستگیر شده‌ مسلمان بوده‌؛ اما احساس خطر اروپایی‌ها از مسلمانان در سال‌های اخیر رو به فزونی بوده است.
 

کشتار مسلحانه هفته گذشته در دفتر مجله هزل نویس شارلی ابدو در پاریس، توسط دو فرد به ظاهر مسلمان و وابسته به القاعده (به ادعای خود افراد مسلح) صورت گرفت. در پی این واقعه، بار دیگر پرسش‌هایی در مورد تاثیر این حوادث بر تلقی اروپایی‌ها از دین اسلام و مسلمانان مطرح شده است.

هفته نامه اکونومیست انگلستان، پس از وقوع حوادث پاریس اقدام به جمع آوری آمار و اطلاعاتی در این رابطه نموده و بیان کرده است که پس از ظهور داعش، خطر تروریسم با انگیزه‌های به ظاهر اسلامی در ذهن اروپایی‌ها پر رنگ‌تر شده است. یوروپُل (نهاد نظارت بر اجری قوانین اتحادیه اروپا) طی گزارشی اعلام کرده است که حملات اخیر در پاریس و وقایع با ابعاد کوچکتر در سایر نقاط اروپا که اخیراً رخ داده و رد پای عناصر یا طرفداران داعش و القاعده در آن‌ها عیان شده، باعث بروز این تلقی در اروپایی‌ها شده است. گرچه در سال‌های اخیر، تعداد تروریست‌های دستگیرشده با انگیزه‌هایی غیر مذهبی مانند تجزیه طلبی، بسیار بیشتر از تروریست‌های دستگیر شده‌ مسلمان بوده‌؛ اما احساس خطر اروپایی‌ها از مسلمانان در سال‌های اخیر رو به فزونی بوده است.

موسسه ایپسوس موری در سال 2014، از اروپایی‌ها پرسید تخمین آن‌ها از درصد مسلمانان در جامعه‌شان چیست؟ جالب بود که اکثریت آن‌ها عددی بیشتر و یا بسیار بیشتر از واقعیت را بیان کردند. برای مثال مردم فرانسه گفتند 31 درصد مردم جامعه‌شان مسلمان‌اند، در صورتی که آمار واقعی 8 درصد است. مردم اسپانیا، آلمان و انگلیس نسبت مسلمان‌های جامعه خود را به ترتیب 16، 19 و 21 درصد اعلام کردند، در صورتی که آمار واقعی مسلمین در این کشورها 2، 6 و 5 درصد می‌باشد. آمار مربوط به سایر کشورهای اروپایی را می‌توانید در نمودار زیر مشاهده کنید: (قطاع قرمز رنگ از دوایر، مربوط به تلقی مردم هر کشور از درصد مسلمانان کشورشان و قطاع زرشکی رنگ مربوط به درصد واقعی مسلمین در آن کشور است).

در سال 2013 از مردم کشورهای غربی پرسیده شد آیا اسلام را با غرب تطابق پذیر می‌دانند؟ در کشورهای اسپانیا، سوییس، آلمان و فرانسه بیش از 50 درصد به این سوال پاسخ منفی دادند و پاسخ منفی مردم سوئد، انگلستان و امریکا نیز تنها کمی زیر 50 درصد بوده است (نمودار سمت چپ در تصویر زیر). نمودار سمت راست تصویر زیر، تعداد دستگیرشدگان حملات تروریستی در اروپا طی سال‌های اخیر را نشان می‌دهد. قسمت زرشکی و قرمز، نسبت دستگیرشدگانی را نشان می‌دهد که انگیزه‌های مذهبی داشته‌اند، اما قسمت عمده دستگیرشدگان در تمامی سال‌های اخیر، مربوط به افراد با انگیزه‌های غیر مذهبی چون تجزیه طلبی و انتقام گیری شخصی بوده است.

کلمات کلیدی: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 23555
  • بازدید دیروز: 28740

افراد آنلاین:

249

اکنون ساعت   7:17 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: چهارشنبه 4 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان