. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

بزرگترین تلسکوپ خورشیدی جهان در سال 2019 در هاوایی تکمیل خواهد شد

PDF version
کل آرا: 358
دسته بندی: 
هدف از طراحی تلسکوپ خورشیدی دانیل کی اینویه که هزینه ای 344 میلیون دلاری در برداشته و در سال 2019 افتتاح خواهد شد، تصویربرداری از سطح خورشید با جزئیات بسیار دقیق و کمک به دانشمندان برای یافتن پاسخ سوالات بنیادین در مورد فیزیک خورشیدی است.

بزرگترین تلسکوپ خورشیدی جهان در سال 2019 در هاوایی تکمیل خواهد شد
 

 

هدف از طراحی تلسکوپ خورشیدی دانیل کی اینویه که هزینه ای 344 میلیون دلاری در برداشته و در سال 2019 افتتاح خواهد شد، تصویربرداری از سطح خورشید با جزئیات بسیار دقیق و کمک به دانشمندان برای یافتن پاسخ سوالات بنیادین در مورد فیزیک خورشیدی است.

 

مرحله جدیدی از ساختDKIST شروع شده است و در این مرحله کنسرسیومی متشکل از 8 دانشگاه و شرکت انگلیسی ماموریت تهیه دوربین های این تلسکوپ را یافته اند که جزء بسیار مهمی از آن محسوب می شود. 

بعد از تکمیل، این تلسکوپ بزرگترین تلسکوپ خورشیدی در جهان خواهد بود و حتی از تلسکوپ بیگ بیر سولارBig Bear Solar) ) که هم اکنون رتبه اول را در این زمینه به عهده داشته و در کالیفرنیا واقع است پیشی خواهد گرفت، همچنین از تلسکوپ خورشیدی اروپایی 4.07 متری که هم اکنون در دست ساخت قرار دارد نیز برتر خواهد بود.

DKIST در ابتدا "تلسکوپ خورشیدی با فناوری پیشرفته" نامیده شد، اما نامش در دسامبر سال 2013 به افتخار سناتور فقید اینویه تغییر پیدا کرد.

بر این اساس، آینه اصلی تلسکوپ دارای عرض 4.24 متر و ضخامت 75 میلی متر است که در ترکیب با سیستم اپتیک قابل تنظیم و آینه ثانویه بسیار کوچک تر آن می تواند سطح خورشید را با جزئیات بسیار دقیقی بررسی نماید. 

از نظر قدرت بزرگنمایی، توان تلسکوپ مذکور به حدی است که قادر به بررسی نقوش برجسته سکه ای با عرض 2.54 سانتی از فاصله 100 کیلومتری می باشد .

البته تنها کاراین تلسکوپ خیره شدن و مطالعه سطح خورشید نیست. بلکه وظیفه اصلیDKIST اندازه گیری سریع فعالیت های خورشیدی است. پرفسور میهالیس ماتیوداکیس از مرکز تحقیقات فیزیک نجومی در دانشگاه کوئین بلفاست که مسئولیت هدایت کنسرسیوم انگلیسی را به عهده دارد، می گوید "خورشید مهمترین جرم فضایی برای انسان است، زیرا فعالیت های خورشیدی موجب تغییر در آب و هوای فضایی و به جای گذاشتن اثرات عمیق بر اقلیم جهانی و ارتباطات فناوری محور می شود.

برای فهمیدن فعالیت خورشیدی باید روندهای فیزیکی اتمسفر خورشیدی را در مقیاس های فضایی و حرارتی اصلی شان مطالعه و مدلسازی کنیم، تا علاوه بر یافتن پاسخ سایر سوالات بتوانیم این فعالیت را با درصد اطمینان بالایی در فضا پیش بینی کنیم ".

به منظور درک اثرات خورشید بر زندگی روی زمین، دانمشندان بایستی ابتدا سر از جزئیات ریز دربیاورند و DKIST نیز به همین منظور ساخته می شود. 

تلسکوپ مذکور قادر به مشاهده ساختارهایی به کوچکی 70 کیلومتر خواهد بود که در قیاس با مقیاس 1.4 میلیون کیلومتری خورشید، عدد کوچکی محسوب می شود. برای درک بیشتر این موضوع، درنظر داشته باشید که خورشید 109 برابر عریض تر از زمین است. 

رصدخانه خورشیدی ملی که مسئولیت پروژه DKIST را به عهده دارد، پیش بینی کرده که تلسکوپ یادشده نه تنها پاسخ بسیاری از سوالات دانشمندان در مورد خورشید و فعالیت های مغناطیسی اش را پیدا خواهد کرد، بلکه دیگر ابهامات و سوالات جدید را نیز پیش روی دانشمندان قرار خواهد داد یا به قولی، ناشناخته های مربوط به مکانیسم های خورشیدی را برملا خواهد کرد.

برای اطلاع بیشتر از نقشDKIST و نحوه عملیاتی سازی آن به وب سایت National Solar Observatory سری بزنید. 

منبع : کوی دانش 
باز نشر : سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 12644
  • بازدید دیروز: 28264

افراد آنلاین:

230

اکنون ساعت   11:53 am به وقت تهران میباشد.

امروز: سه شنبه 3 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان