. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

تاثیر شبکه‌های اجتماعی در کسب و کارهای اینترنتی

PDF version
کل آرا: 175
تاثیر شبکه‌های اجتماعی در کسب و کارهای اینترنتی
شبکه‌هاي اجتماعي در جامعه به خلق فرصت‌ها و ايجاد کسب و کارهاي جديد منجر مي‌شوند بنابراين ضعيف يا قوي بودن اين شبکه‌ها مي‌تواند بر پايداري کسب و کارهاي اينترنتي تاثيرگذار باشد.

اصطلاح اقتصاد مقاومتي اولين بار در سال 2005 پس از محاصره غزه توسط رژيم اشغالگر قدس که مواد غذايي و نهاده‌هاي اوليه را براي توليد و پيشرفت اقتصادي نيز شامل مي‌شد و ناتواني غزه در صادرات، امکان صادرات و کشت بسياري از محصولات کشاورزي از جمله توت‌فرنگي را کاهش داده بود مورد استفاده قرار گرفت. آن‌جا بود که ضوابط و معيارهاي حاکم بر مفهوم اقتصاد مقاومتي شناسايي شدند. اقتصاد مقاومتي1 روشي براي مقابله با تحريم‌ها عليه يک منطقه يا کشور تحريم‌شده است، در شرايطي که صادرات و واردات براي آن کشور مجاز نيست.

از يک سو، اقتصاد مقاومتي داراي اهداف بسياري است2 که از جمله آن‌ها بايد به هدف مهم «ارتقاي سهولت کسب و کار و کارآفريني» اشاره کرد. از سوي ديگر، از جمله انواع کسب و کار که کمتر به آن توجه مي‌شود، کسب و کارهاي الکترونيکي و اينترنتي است. کسب و کار اينترنتي به معني سهيم شدن در اطلاعات، حفظ ارتباطات تجاري و هدايت مبادلات بازرگاني از طريق شبکه‌هاي ارتباطي مجازي  است. اگر بخواهيم ميان کسب و کارهاي الکترونيکي و هدف ارتقاي سهولت کسب و کار ارتباط برقرار کنيم، بررسي ميزان موفقيت کسب و کارهاي الکترونيکي به عنوان يکي از انواع کسب و کار و تاثير آن در ارتقاي شاخص‌هاي سهولت کسب و کار مهم است چراکه کسب و کارهاي اينترنتي جايگزين روش‌هاي سنتي و به منزله نيروي انقلابي در کسب و کار، قادر به بهبود و ارتقاي آن شده‌اند.

همان‌طور که مي‌دانيم، کسب و کارهاي اينترنتي بر پايه شبکه‌هاي اجتماعي و اينترنت شکل مي‌گيرند. بنابراين، يکي از عوامل مهم در پايداري اين‌گونه کسب و کارها، شرکت فعالانه در فعاليت‌هاي شبکه‌‌هاي اجتماعي و نيز فراهم کردن منابع مهم در اين‌گونه شبکه‌ها براي پايداري کسب و کارهاست. اين موضوع خود بيانگر اهميت شبکه‌هاي اجتماعي و بسترسازي براي کسب و کارهاي اينترنتي و نهايتا تاثيرگذاري آن در سهولت ايجاد کسب و کارهاست. شبکه‌هاي اجتماعي در جامعه به خلق فرصت‌ها و ايجاد کسب و کارهاي جديد منجر مي‌شوند بنابراين ضعيف يا قوي بودن اين شبکه‌ها مي‌تواند بر پايداري کسب و کارهاي اينترنتي تاثيرگذار باشد.

همچنين، مي‌دانيم که مدل کسب و کار داراي اهميت بسياري است. از اين نظر، مدل‌ کسب و کارهاي اينترنتي مي‌توانند مختص خود آن‌ها باشند. مثلا کسب و کارهاي اينترنتي که از طريق شبکه‌هاي اجتماعي راه‌اندازي مي‌شوند، بيشتر بايد بر مدل‌هاي کسب و کار پرداخت آنلاين براي دريافت سرويس استوار باشند. مهم‌ترين بازيگران در عرصه اين مدل‌هاي کسب و کار، فراهم‌کنندگان امکان دسترسي به شبکه‌هاي اجتماعي و پورتال‌هاي سرويس بي‌سيم هستند.

براي راه‌اندازي کسب و کارهاي اينترنتي و حضور آن‌ها در شبکه‌هاي اجتماعي مي‌توان دو دليل را برشمرد: اول، پيچيدگي توسعه تکنولوژيکي، ماهيت نامشخص آن و پر هزينه بودن و دوم، دسترسي به بازار و جست‌وجو براي فرصت.

با توجه به اهميت نامگذاري امسال از سوي رهبر فرزانه انقلاب به «اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل»، نگرش و انگيزه کسب و کارها براي پيوستن به شبکه‌هاي اجتماعي، تاثير کسب و کارهاي اينترنتي بر صنعت کارآفريني و در نهايت تاثير مدل‌هاي انتخاب شده براي کسب و کارهاي اينترنتي در جهت کسب سود، همگي، عوامل مهمي هستند که بايد در بستر موضوع شبکه‌هاي اجتماعي و اهميت آن‌ها بررسي شوند تا بتوان به ارتقاي سهولت کسب و کارها و کارآفريني بيشتر اميدوار بود.

منبع: ماهنامه دانش بنیان

باز نشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت به همکاری در واحد پشتیبانی تلفنی شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی علاقه مندان به فعالیت در بخش پشتیبانی تلفنی این شرکت دعوت می...

دعوت از سرمایه گذاران بخش خصوصی

دعوت از سرمایه گذاران بخش خصوصی در راستای تامین سرمایه طرح های دانش بنیان و نوآورانه و تحقق اقتصاد...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت به همکاری در واحد پشتیبانی تلفنی شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان
دعوت از سرمایه گذاران بخش خصوصی
دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,050
  • بازدید امروز : 15142
  • بازدید دیروز: 19477

افراد آنلاین:

248

اکنون ساعت   5:18 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: جمعه 29 دي 1396

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان