. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

تعریف علمی دایناسور چیست؟

PDF version
کل آرا: 56
زیست شناسان و دیرینه شناسان برای توضیح علمی کلمه «دایناسور»از زبان خشک تر و دقیق تری نسبت به زبان مردم کوچه و خیابان استفاده می کنند. بنابراین در حالی که بیشتر مردم یکراست دایناسورها را به صورت «سوسمارهای بزرگ، فلس دار و خطرناکی توصیف می کنند که میلیون ها سال پیش منقرض شده اند» کارشناسان دیدگاهی بسیار باریک بینانه تر از این دارند.

تعریف علمی دایناسور چیست؟

 

 

زیست شناسان و دیرینه شناسان برای توضیح علمی کلمه «دایناسور»از زبان خشک تر و دقیق تری نسبت به زبان مردم کوچه و خیابان استفاده می کنند. بنابراین در حالی که بیشتر مردم یکراست دایناسورها را به صورت  «سوسمارهای بزرگ، فلس دار و خطرناکی توصیف می کنند که میلیون ها سال پیش منقرض شده اند» کارشناسان دیدگاهی بسیار باریک بینانه تر از این دارند.

از نظر تکاملی، دایناسورها فرزندان ساکن خشکی خزندگانی به نام آرچوسورها(archosaurss) بودند. آرچوسورها خزندگان تخم گذاری بودند که از انقراض بزرگ جانوران در دوره پرمین / تریاسیک در 250 میلیون سال پیش جان سالم به در برده بودند.

از نظر تکنیکی، می توان دایناسورها را از دیگر جانوران با تبار آرچوسورها (یعنی پتروزارها و کروکودیل ها) با چند خصیصه انگشت شمار آناتومیک متمایز کرد. در رأس این خصیصه ها این است که: دایناسورها یا راست قامت بودند و روی دو پا راه می رفتند (مثل پرندگان امروزی) و یا اگر چهار دست و پا راه می رفتند، هنگام راه رفتن پایشان را مستقیم و سفت نگه می داشتند (بر خلاف سوسمارها، لاک پشت ها و کروکودیل های امروزی که وقتی راه می روند این اندام ها در زیر بدن شان رو به خارج قرار می گیرد.)

به ویژگی های آناتومیک (کالبدشناسی) دیگری هم می توان اشاره کرد؛ به عنوان مثال می توان اندازه استخوان کشیده بازو را امتحان کرد.

در سال 2011، استرلینگ نسبیت (Sterling Nesbitt) از موزه تاریخ طبیعی آمریکا سعی کرد همه خصیصه های ظریف آناتومیکی ای که دایناسورها را دایناسور می کند را به هم گره بزند.

در میان این ویژگی ها می توان به استخوان زند زیرین یا رادیوس (استخوان بازویی پایین تر) اشاره کرد که دست کم 80 درصد کوچک تر از استخوان بازویشان (استخوان بازوی بالاتر) است. یک تروکانتر (نام دو برجستگی استخوانی در قسمت های بالایی استخوان ران) چهارم نامتقارن در استخوان ران یا فمور (استخوان پا) آنها است؛ و یک سطح بزرگ مقعر، «سطوح مفصلی پروگزیمال» را از استخوان نشیمنگاهی که لگن گفته می شود جدا می کند.

 

اولین دایناسورهای واقعی

در هیچ دوره ای خط تقسیم یا نقطه تمایز «دایناسورها» و «غیر دایناسورها» شکننده تر از اواسط تا اواخر دوره تریاسیک نیست. در این دوره جمعیت های مختلف آرچوسورها تازه در حال شاخه شاخه شدن به دایناسورها، پتروزارها و کروکودیل ها بودند. اکوسیستمی را تصور کنید که پر از دایناسورهای دوپای بلند و باریک  است.

در عین حال کرودکودیل های دوپا نیز وجود دارند که به همان اندازه دایناسورها باریک و کشیده اند (بله، اولین اجداد کروکودیل ها دوپا و اغلب گیاه خوار بودند) و البته آرچوسورهای معمولی هم هستند که مثل عموزاده های تکامل یافته تر خود همه جهان را می پیمایند. به همین دلیل، حتی دیرینه شناسان هم به سختی می توانند خزندگان دوره تریاسیک را طبقه بندی کنند؛ در این سطح تقریباً غیر ممکن است که بتوان اولین دایناسور «واقعی» را از بقیه جدا کرد.

 

دایناسورهای خزنده کفلان (Saurischian) و اورنیتیچین (Ornithischian)

به خاطر راحت شدن کار، خانواده دایناسورها به دو گروه اصلی تقسیم می شوند. داستان ساده شده این است که از حدود 230 میلیون سال پیش یک زیر گروه از آرچوسورها به دو نوع از دایناسورها تقسیم شدند، که با ساختار استخوان ران شان متمایز می شدند.

دایناسورهای خزنده کفلان (لگن سوسماری- دارای لگنی مثل سوسمار) در ادامه شکارچیانی مثل تیراناسوروس رکس و سوروپودهای بزرگ مثل آپاتوزاروس را شامل شدند در حالی که دایناسورهای اورنیتیچین (پرنده لگنی- دارای لگنی مثل پرنده) دسته متنوعی از دیگر گیاهخواران، از جمله هادروسورها (hadrosaurs)، اورنیتوپودها (ornithopods) و استگوزاروس ها (stegosaurs) می شدند.

ما در حال حاضر به اشتباه پرندگان را از تبار دایناسورهای «لگن سوسماری» می شناسیم در حالی که آنها از تبار دایناسورهای «لگن پرنده ای» هستند.

ممکن است متوجه شده باشید که تعریفی که در این مقاله از دایناسورها ارائه شد تنها به خزندگان ساکن خشکی مربوط می شود. در نتیجه از لحاظ تکنیکی خزندگان دریایی مانند کرونوسور و خزندگان پرنده مثل دیوپکفالوس از چتر دایناسورها مستثنی می شوند (اولی از لحاظ تکنیکی از خزندگان پلیوسور (pliosaur) و دومی از خزندگان پتروزار (pterosaur) است.)

منبع:سایت علمی 020

باز نشر : سایت علمی نخبگان جوان

کلمات کلیدی: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 681
  • بازدید دیروز: 11270

افراد آنلاین:

88

اکنون ساعت   3:03 am به وقت تهران میباشد.

امروز: چهارشنبه 28 شهريور 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان