. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

روش های «علمی فکر کردن»

PDF version
کل آرا: 55
زباله های پلاستیکی ای را تصور کنید که آب آنها را از ساحل شسته و به اقیانوس برده. پلاستیک ها در همه جای اقیانوس ها هستند و این برای حیات اقیانوسی مضر است. ممکن است صدها سال طول بکشد تا زباله های پلاستیکی در محیط تجزیه شوند. چه می شد اگر روش سریع تری برای تجزیه پلاستیک ها پیدا می شد؟ باکتری ها انواع دیگر زباله ها مانند برگ های مرده را تجزیه می کنند. با این حساب آیا باکتری ها می توانند پلاستیک را هم تجزیه کنند؟ تصور کنید که دو دانش آموز تصمیم می گیرند یک تحقیق علمی انجام دهند تا جواب این پرسش را پیدا کنند. شاید شما هم تا به حال پروژه ای علمی انجام داده باشید. اما آیا تا به حال درباره این که علم چیست یا از نظر یک دانشمند علم چه معنی می دهد فکر کرده اید؟ در این مطلب به این پرسش ها پاسخ داده می شود

زباله های پلاستیکی ای را تصور کنید که آب آنها را از ساحل شسته و به اقیانوس برده. پلاستیک ها در همه جای اقیانوس ها هستند و این برای حیات اقیانوسی مضر است. ممکن است صدها سال طول بکشد تا زباله های پلاستیکی در محیط تجزیه شوند.

چه می شد اگر روش سریع تری برای تجزیه پلاستیک ها پیدا می شد؟ باکتری ها انواع دیگر زباله ها مانند برگ های مرده را تجزیه می کنند. با این حساب آیا باکتری ها می توانند پلاستیک را هم تجزیه کنند؟ تصور کنید که دو دانش آموز تصمیم می گیرند یک تحقیق علمی انجام دهند تا جواب این پرسش را پیدا کنند.

شاید شما هم تا به حال پروژه ای علمی انجام داده باشید. اما آیا تا به حال درباره این که علم چیست یا از نظر یک دانشمند علم چه معنی می دهد فکر کرده اید؟ در این مطلب به این پرسش ها پاسخ داده می شود.

 

علم چیست؟

بیشتر افراد به علم به صورت مجموعه ای از حقایق و یا ساختار دانش فکر می کنند.

دانش ما از جهان طبیعت تنها بخشی از پاسخ پرسش درباره چیستی علم است. علم یک روش آموختن درباره جهان طبیعت است که وابسته به شواهد، استدلال و آزمایش های مکرر است. دانشمندان، جهان را بر اساس مشاهدات شان توضیح می دهند. اگر آنها ایده های جدیدی درباره شیوه ای که جهان کار می کند پیدا کنند، راه هایی را برای آزمایش این ایده های جدید به کار می گیرند. دانش و آگاهی علمی مسیر تغییر را حفظ می کند زیرا دانشمندان همیشه در حال فعالیت علمی هستند.

 

تفکر مانند یک دانشمند

وقتی دو دانش آموز در این زمینه کنجکاوند که آیا باکتری ها می توانند پلاستیک ها را تجزیه کنند مثل یک دانشمند فکر می کنند. با این حساب «فکر کردن مثل یک دانشمند» چگونه است؟

- یک دانشمند، مشاهده گر است. دو دانش آموز زمانی که از محل دفن زباله ها بازدید کردند تمام زباله های پلاستیکی را مشاهده کردند. همچنین مقدار زیادی زباله پلاستیکی را در امتداد یک رودخانه محلی دیدند.

- یک دانشمند کنجکاو است و سؤال می پرسد. دانش آموزان ما کنجکاوند بدانند که آیا باکتری ای هست که بتواند به تجزیه پلاستیک ها کمک کند یا نه. آنها پرسیدند: «آیا برخی از باکتری ها می توانند مواد شیمیایی داخل پلاستیک ها را به عنون غذا مصرف کنند؟»

- یک دانشمند سعی می کند پاسخ پرسش ها را با استفاده از شواهد و منطق پیدا کند. اغلب، یک دانشمند آزمایش هایی انجام می دهد تا شواهد بیشتری را جمع آوری کند و ایده ها را امتحان کند. دانش آموزان محقق ما تحقیقات آنلاین زیادی انجام دادند تا بفهمند تاکنون دانشمندان دیگر چه به دست آورده اند. سپس آزمایش های خودشان را انجام دادند. باکتری ها را جمع آوری و تست کردند. برای مثال، باکتری ها را بر روی ژلی قرمز رشد دادند. باکتری ها را می توان در انواع مختلف ژل ها رشد داد تا آن چه می توانند مصرف کنند را دید.

- یک دانشمند دیرباور است. ادعاها باید با شواهد کافی حمایت شود. دو دانش آموز ما آزمایشات شان را تکرار کردند به طوری که به نتایج کسب شده شان اعتماد کردند. تنها پس از آن نتیجه گیری کردند.

- یک دانشمند ذهن باز دارد. دانش علمی همیشه در حال تحول است چراکه شواهد جدیدی به میان می آید. دو دانش آموز هم با شواهدی که جمع آوری کرده بودند سهم مهمی در این زمینه ایفا کردند. آنها دو گونه باکتری کشف کردند که می توانند یک ماده شیمیایی مضر موجود در پلاستیک را به عنوان غذا مصرف کنند.

 

نظریه علمی و قانون علمی

برخی از دانش ها و آگاهی ها در علم موقعیت یک نظریه را کسب می کنند. دانشمندان اصطلاح «نظریه» را متفاوت از آن چه که افراد در زبان روزمره مورد استفاده قرار می دهند به کار می برند. شما ممکن است بگویید «من فکر می کنم پدرم دیر کرده چون که در ترافیک گیر افتاده، اما این فقط یک نظریه است.» به عبارت دیگر، این توضیح تنها یکی از توضیح های احتمالی زیادی است که درباره دیر کردن او وجود دارد.

در علم، یک نظریه خیلی بیشتر از این است. یک نظریه علمی، توضیحی جامع و فراگیر است که به طور گسترده ای پذیرفته شده است. دلیل پذیرفته شدنش هم این است که توسط شواهد زیادی حمایت می شود. نظریه های علمی بارها و بارها امتحان می شوند و تأیید می شوند.

از آنجایی که نظریه ها توضیحات جامعی هستند، به طور کلی به توضیح بسیاری از مشاهدات متفاوت کمک می کنند. به عنوان مثال به نظریه تکامل به واسطه انتخاب طبیعی اشاره می کنیم. این نظریه توضیح می دهد که چگونه موجودات زنده هنگامی که در طول زمان با محیط شان سازگار می شوند تغییر می کنند. این نظریه با میزان زیادی از شواهد پشتیبانی می شود. طیفی از شواهد از DNA گرفته تا فسیل ها در این زمینه وجود دارند.

نوع دیگر دانش علمی، قانون علمی نامیده می شود. یک قانون علمی توصیف آن چیزی است که همیشه تحت شرایط خاصی در طبیعت رخ می دهد. به عبارت دیگر،  بسیاری از مشاهدات را توصیف می کند اما آنها را توضیح نمی دهد. نمونه ای از یک قانون علمی در علم حیات قانون وراثت مندل است. این قانون توصیف می کند که چگونه صفات از والدین به فرزندان شان منتقل می شوند.

 

خلاصه

-علم یک شیوه یادگیری درباره جهان طبیعی است و به شواهد، استدلال و آزمایش های مکرر وابسته است.

- یک دانشمند مشاهده گر و پرسش گر است. او ایده هایش را با شواهد امتحان می کند. همچنین یک دانشمند دیرباور است و فکر باز دارد.

- یک نظریه علمی، مانند نظریه تکامل، توضیح جامعی است که به طور گسترده ای پذیرفته می شود زیرا با میزان زیادی از شواهد حمایت می شود. قانون علمی، مانند قانون وراثت مندل، توصیف آن چیزی است که همیشه تحت شرایط خاصی در طبیعت رخ می دهد.

منبع:سایت علمی020

باز نشر : سایت علمی نخبگان جوان

 

کلمات کلیدی: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 2636
  • بازدید دیروز: 23872

افراد آنلاین:

208

اکنون ساعت   2:13 am به وقت تهران میباشد.

امروز: دوشنبه 2 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان