. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

ورود شرکت اپل به دنیای وسایل نقلیه، چه تغییراتی ایجاد خواهد کرد؟

PDF version
کل آرا: 265
اخیراً خبرهایی در مورد احتمال ساخت یک اتومبیل توسط اپل منتشر شده است. فکر می‌کنید اتومبیل اپلی که احتمالاً به دلیل قیمت بالا، هرگز نمی‌توانید آن را بخرید، چه تأثیری روی دنیای وسایل نقلیه می‌گذارد؟

ورود شرکت اپل به دنیای وسایل نقلیه، چه تغییراتی ایجاد خواهد کرد؟
 

اخیراً خبرهایی در مورد احتمال ساخت یک اتومبیل توسط اپل منتشر شده است. فکر می‌کنید اتومبیل اپلی که احتمالاً به دلیل قیمت بالا، هرگز نمی‌توانید آن را بخرید، چه تأثیری روی دنیای وسایل نقلیه می‌گذارد؟

یک اتومبیل اپل؟ یک iCar؟ برخی افراد آن را مضحک دانسته و حقانیت افرادی که به Bloomberg گفتند یک وسیله نقلیه الکتریکی تا سال ۲۰۲۰ توسط اپل ارائه خواهد شد را زیر سؤال بردند. برخی دیگر از این ایده استقبال کردند و مشتاقانه امیدوارند شرکت اپل با شرکت‌ Tesla و Elon Musk در بازی وسایل نقلیه الکتریکی به رقابت بپردازد.

زمانی که به این موضوع عمیق‌تر نگاه کنیم و خبر این منابع را باور کنیم، احتمال دارد که اپل در حال ساخت یک اتومبیل باشد. راه‌اندازی یک شرکت خودروسازی واقعاً به سرمایه زیادی نیاز دارد. همان‌طور که می‌دانید شرکت اپل پول زیادی دارد و طبق اخبار در سه ماهه آخر سال گذشته، ۱۸میلیارد دلار سود به دست آورده است. اگر شرکتی چنین پولی داشته باشد، می‌تواند تمام افراد مورد نیاز برای ساخت اتومبیل را نیز استخدام کند.

همان‌طور که طبق خبر 9to5Mac، شرکت اپل متخصصین مهمی را در این زمینه از تأمین‌کنندگان قطعات Mercedes-Benz و Tesla مانند A123 Systems و ECMO Gears استخدام کرده است.
با توجه به تمام این اطلاعات، ارائه یک اتومبیل اپل در سال ۲۰۲۰ شاید تعجب‌برانگیز باشد؛ اما در واقع کاملاً منطقی است.

علاوه بر این، یک اتومبیل اپل همانند محصولات دیگر اپل می‌تواند روند فروش اتومبیل را تغییر دهد؛ اما طرح یا عملکرد آن الزاماً تحولی در دنیای اتومبیل ایجاد نخواهد کرد. در واقع، اگر اپل سعی کند شکل اتومبیل‌ها و سرعت آن‌ها را تغییر دهد، دچار اشتباه خواهد شد. اگرچه این موضوع، بحث دیگری است.

با این حال، اگر شرکت اپل در مورد ورود به حوزه اتومبیل هوشیار و جدی باشد، می‌تواند اولین اتومبیل مختص به اشتراک‌گذاری جهان را تولید کند. همین قابلیت می‌تواند صنعت خودروسازی را کاملاً زیرورو کند و شرایط را به نفع اپل تغییر دهد.

از میان برداشتن نمایشگاه‌های اتومبیل

همان‌طور که بارها شاهد بوده‌ایم، شرکت تسلا سعی داشته تا شبکه فروش مستقیم اتومبیل به مصرف‌کننده را راه‌اندازی کند. این کار دلایل زیادی دارد. مهم‌ترین دلیل است که Elon Musk می‌خواهد کارها را به روش خود انجام دهد تا این که از زیردستان خود پیروی کند.

شرکت اپل نیز همانند تسلا می‌خواهد فروش وسیله نقلیه خود را خودش در اختیار بگیرد. با این حال، پیروی از روش Musk به دلایل زیادی، عاقلانه نخواهد بود. البته اگر واقعاً هرگز اتومبیل را مستقیم به مصرف‌کننده نفروشد، بسیاری از مشکلات رفع می‌شوند.

اول این که نفروختن اتومبیل و به اشتراک گذاشتن آن باعث می‌شود که قدرت در دستان اپل باقی بماند و فروشندگان شخص ثالث نقشی در آن نداشته باشند. دوم این که تاکنون هیچ‌کس این روش را اجرا نکرده است که بسیار جذاب است. مهم‌ترین دلیل این است که این تنها روشی است که باعث می‌شود مارک محو نشدنی اپل در صنعت خودروسازی ایجاد شده و باقی بماند. بایستی متفاوت فکر کرد، این‌طور نیست؟ به هر حال روند به اشتراک گذاری اتومبیل در حال تولد است و با اپل یا بدون آن، این موضوع ارتباط ما با اتومبیل‌ها و روش شخصی حمل‌ونقل را تغییر خواهد داد.

به اشتراک گذاشتن اتومبیل

این روش به هر حال ارائه خواهد شد؛ اما ممکن است چند سال یا چند دهه طول بکشد و تمام برندهای خودروسازی این موضوع را می‌دانند. با این حال، به نظر می‌رسد که هیچ‌کدام از برندها نمی‌خواهند اولین برندی باشند که این روش را به کار گرفته است. این کار منطقی است؛ زیرا مدل‌های تجاری فعلی این برندها کار می‌کند. 
پس چرا باید سری را که درد نمی‌کند، دستمال بست؟

به اشتراک گذاشتن اتومبیل اجتناب‌ناپذیر است. همزمان با شهری شدن جمعیت جهان و ارائه تعریف مجدد آزادی و حمل‌ونقل، افراد کمتری تمایل خواهند داشت که اتومبیل بخرند. با این حال، همچنان به اتومبیل نیاز خواهیم داشت. در این زمان است که روش به اشتراک‌گذاری اتومبیل به میان خواهد آمد.

شرکت‌های خودروسازی مانند آئودی و فورد اظهار داشته‌اند که مخالف به اشتراک‌گذاری اتومبیل نیستند؛ زیرا چنین چیزی به معنای اتومبیل‌های بیشتر در جاده‌ها و طی مسافت‌های بیشتر در زمان کمتر است. این بدین معنی است که اتومبیل بیشتری باید تولید شود که برابر با سود بیشتر است.

برای این که روش به اشتراک‌گذاری اتومبیل واقعاً موفق شود، باید جرقه‌ای آتش این روش را روشن کند. با این حال، اپل می‌تواند به عنوان فندک عمل کند. شرکت اپل به لطف پول زیاد و سابقه‌ای که به عنوان یک دگرگون ساز دارد، بزرگ‌ترین تهدید برای صنعت خودروسازی محسوب می‌شود.
با این حال، احتمالاً به این زودی‌ها نمی‌توانید یک اتومبیل اپل بخرید.

منبع : فوت و فن 
باز نشر : سایت علمی نخبگان جوان

 
 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 22385
  • بازدید دیروز: 22959

افراد آنلاین:

146

اکنون ساعت   10:49 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: يكشنبه 1 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان