. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

چقدر باید نگران تشعشعات موبایلی بود؟

PDF version
کل آرا: 313
دسته بندی: 
امروز دکل‌های مخابراتی در نقاط بسیاری از شهرهای بزرگ قد کشیده‌اند و دیگر در کمتر نقطه‌ای در شهرهای بزرگ مشترکان با مشکل آنتن‌دهی مواجه‌اند، اما این راحتی در برقراری تماس‌های تلفنی آیا به قیمت وجود مضراتی برای سلامتی تمام می‌شود؟

 دیگر داستان گفت‌وگوها بر سر مضر یا بی‌خطر بودن تشعشعات مختلفی که افراد را در شهرهای بزرگ محاصره کرده‌ تازه‌ نیست، اما این پرسش که آیا باید نگران فرکانس‌های موبایلی بود یا نه همچنان بی‌پاسخ مانده‌است.

 

وزارت ارتباطات در دولت یازدهم رسیدگی به امواج رادیویی و تشخیص میزان مضر بودن هر کدام را از جمله برنامه‌های خود قرار داد و با تشکیل کمیته‌ای اعلام کرد که امواج را بررسی و در سه دسته امواج بی‌ضرر، کم‌ضرر و مضر جای خواهد داد.

 

اگرچه قرار بود پس از انجام این بررسی‌ها گزارشی از سوی این کمیته ارائه شود اما تا پایان سال 1393 این گزارش منتشر نشده، منابع مختلف مرتبط با این امر به اظهار نظرهایی درباره نتایج بررسی‌ها به ویژه در رابطه با امواج دکل‌های بی‌تی‌اس موبایل پرداختند.

 

محمود واعظی در تابستان سال جاری اعلام کرد که بررسی‌های این کمیته با استفاده از تجهیزات کاملی که برای سنجش این تشعشعات دارد، نشان داده‌است که فرستنده‌های مخابراتی هیچ‌گونه امواج مضری برای سلامتی مردم نداشته‌اند.

با این‌حال پس از این نیز، اختلاف نظرها بر سر تاثیرات امواجی که دکل‌های مخابراتی می‌فرستند، ادامه داشت. در این بین وحید صدوقی - مدیر عامل همراه اول - از جمله مخالفان سرسخت فرضیه مضر بودن دکل‌ها بود. وی در این‌باره عنوان کرده است که میزان تشعشات امواج ناشی از آنتن‌های تلفن همراه و آنتن‌های BTS پیش از این مورد بررسیهای مختلف قرار گرفته و به تایید سازمان انرژی اتمی رسیده است.

در کنار مخالفت کامل با مضر بودن تشعشعات بی‌تی‌اس برخی نیز برای این بی‌خطر بودن، قید و شرط قائل‌اند که از جمله این شروط رعایت میزان فاصله مناسب دکل‌ها با زمین است.

 

*** گیرنده‌های خطرناک‌تر از فرستنده‌ها

 

با این حال بحث مضرات تشعشات موبایلی تنها به دکل‌های موبایل ختم نمی‌شود، بلکه نگرانی‌ها در این مورد به استفاده از تلفن‌های همراه به عنوان گیرنده این تشعشعات نیز مطرح می‌شود.

اینکه تشعشعات موبایل برای بدن مضر هستند بارها مطرح شده و بعضا مورد تایید قرار گرفته است، گرشاسب جمشیدنژاد - مدیر کل دفتر سرویس‌های رادیویی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات - در این رابطه با اشاره به اینکه اکثر توجهات به سمت تشعشعات ناشی از فرستنده‌های بی‌تی‌اس جلب می‌شود، به مضررات گیرنده‌های موبایل اشاره کرد.

 

وی در این‌باره، از زمانی نه چندان دور که وقتی با گوشی‌های تلفن همراه صحبت می‌کردیم، گرمای شدیدی در صورت حس می‌شد یاد می کند و این گرما را به تشعشعات گوشی‌ها مربوط می‌داند.

 

جمشیدنژاد با تاکید بر این که مطابقت میزان تشعشعات یک تلفن همراه با استاندارهای سلامت موضوعی است که باید در چندین آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد می گوید: یکی از فعالیت‌های ما در سازمان تنظیم مقررات ارتباطات اعتباردهی به این آزمایشگاه‌هاست و قرار است که سه آزمایشگاه داخلی و هفت آزمایشگاه خارجی به مجموعه آزمایشگاه‌های ما اضافه شود. پیش از این هم آزمایشگاه‌های مختلفی به بررسی این موضوع می‌پرداختند.

 

طی آخرین تحقیقات همراه اول، این اپراتور اعلام کرد که در صورتیکه موبایل آنتن‌دهی کامل داشته باشد، تشعشعات اطراف آن کمتر خواهد بود و بنابراین ضرر چندانی ندارد.

 

مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران با اشاره به اینکه براساس تحقیق صورت گرفته در تهران، تلفن‌های همراه برای زنان باردار هیچ آسیبی ندارد، تصریح کرد که میزان چگالی امواج و تششع آنتن‌های تلفن همراه بر روی 400 زن باردار در شهر تهران طی سال‌های اخیر بررسی شده است و هیچ تاثیر منفی بر سلامت مادران باردار و نوزادان آنها ندارد.

 

اما بر اساس این گزارش شرایط در صورتیکه آنتن‌دهی موبایل کم‌تر باشد، متفاوت خواهد بود چرا که در این صورت گوشی‌های تلفن همراه، از حداکثر توان خود برای برقراری ارتباط بهره می گیرند که همین امر سبب افزایش تشعشع در پیرامون گوشی همراه می‌شود.

بنابراین همراه اول به مشترکان تمامی خطوط تلفن همراه توصیه می‌کند که در مواقعی که با آنتن دهی ضعیف تری رو به رو هستند بجز در موارد ضروری به منظور کاهش تشعشع آنتن‌های تلفن همراه کمتر از گوشی خود استفاده کنند.

منبع: ایسنا

باز نشر : سایت علمی نخبگان جوان

 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت به همکاری در واحد پشتیبانی تلفنی شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی علاقه مندان به فعالیت در بخش پشتیبانی تلفنی این شرکت دعوت می...

دعوت از سرمایه گذاران بخش خصوصی

دعوت از سرمایه گذاران بخش خصوصی در راستای تامین سرمایه طرح های دانش بنیان و نوآورانه و تحقق اقتصاد...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )
دعوت به همکاری در واحد پشتیبانی تلفنی شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان
دعوت از سرمایه گذاران بخش خصوصی

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,050
  • بازدید امروز : 16331
  • بازدید دیروز: 18698

افراد آنلاین:

241

اکنون ساعت   9:09 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: پنجشنبه 28 دي 1396

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان