. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

کشف چگونگی پردازش ترس در مغز

PDF version
کل آرا: 176
کشف چگونگی پردازش ترس در مغز
دانشمندان دانشگاه تگزاس در دالاس چگونگی پردازش ترس در مغز را کشف کردند.

حدود هشت درصد از امریکایی‌ها در نقطه‌ای از زندگی‌شان از اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) رنج می‌برند و این عارضه نتیجه حادثه یا حوادثی استرس‌آور است که بر اثر شیمی یا فیزیولوژی تغییریافته در مغز رخ می‌دهد.

چگونگی پردازش خطر (تهدید) در مغز نرمال در مقایسه با مغزی که تحت تاثیر PTSD تغییر کرده، برای ارائه مداخلات موثر در این زمینه ضروری است. تحقیق جدید مرکز سلامت مغز دانشگاه تگزاس در دالاس نشان می‌دهد زمانی که افراد در معرض تصاویر تهدیدکننده (خطرآمیز) هستند، ترس چگونه ایجاد می‌شود. این مطالعه نوعی نشانگر الکتروفیزیولوژیکی خطر را در مغز شناسایی کرد.

محققان از پیش می‌دانستند گروهی از عصب‌ها با شلیک‌کردن و خلق فرکانس‌ها و الگوهایی به نواحی دیگر مغز دستور انجام فعالیت‌های ویژه را می‌دهند و با شناسایی چنین ریتم‌هایی، آن‌ها می‌توانند این عصب‌ها را با واحد شناختی مانند ترس مرتبط کنند.

با استفاده از دستگاه ثبت امواج مغناطیسی مغز، تیم تحقیقاتی حاضر در این مطالعه فعالیت موج‌های تتا و بتا را شناسایی کرد که واکنش مغز به تصاویر تهدیدکننده دیداری را نشان می‌دهد.

فعالیت موج تتا در پشت مغز و در مرکز ترس (آمیگدال) شروع می‌شود و سپس با مرکز خاطرات مغز (هیپوکامپ) و پیش از رفتن به لوب فرونتال مغز تعامل برقرار می‌کند. در لوب فورنتال، نواحی پردازش‌کننده فکر فعالیت دارند. همزمان فعالیت موج بتا نشان می‌دهد غشای حرکتی به پاها هنگامی که باید برای اجتناب از خطر درک‌شده حرکت کنند، دستور می‌دهد.

در این مطالعه به ۲۶ بزرگسال (۱۹ زن و هفت مرد) بین سنین ۱۹ تا ۳۰ سال ۲۲۴ تصویر نشان داده شد که یا تصاویر واقعی یا غیرواقعی و درهم و برهم بودند. تصاویر واقعی به دو گروه تقسیم شدند: تصاویر تهدیدکننده (تسلیحات، جنگ، طبیعت یا حیوانات) و تصاویر غیرتهدیدکننده (موقعیت‌های خوشایند، غذا، طبیعت یا حیوانات).

زمانی که این شرکت‌کنندگان کلاه دستگاه تثبت امواج مغناطیسی مغز را روی سرشان داشتند، از آن‌ها خواسته شد هنگام دیدن مولفه‌های واقعی دگمه‌ای را با انگشت اشاره دست راستشان فشار دهند و دگمه دیگر را با دیدن مولفه‌های غیرواقعی و توسط انگشت وسط دست راست فشار دهند.

دانشمندان دریافتند زمان‌های واکنش برای تصاویر غیرواقعی کوتاه‌تر از تصاویر واقعی بودند و هیچ تفاوتی در زمان واکنش به تصاویر تهدیدکننده و غیرتهدیدکننده وجود نداشت. نتایج همچنین نشان داد تصاویر تهدیدکننده افزایش زودهنگام فعالیت تتا را در لوب occipital بر می‌انگیخت. این لوب، ناحیه‌ای از مغز است که در آن اطلاعات دیداری پردازش می‌شوند.

پس از آن افزایش انرژی تتا در لوب فرونتال مشاهده شد و در اینجا کارکردهای ذهنی بالاتری مانند فکرکردن، اتخاذ تصمیم و برنامه‌ریزی رخ می‌دهند. همچنین در شرایط تهدیدآمیز، عدم تقارن طرف چپ موج بتا (الگوی موجی مرتبط با رفتار حرکتی) مشاهده شد.

این مطالعه می‌تواند بنیان مطالعات آینده برای کنکاش ترس غیرنرمال و ترس نرمال مرتبط با یک جسم را در افراد مبتلا به PTSD پی‌ریزی کند.

جزئیات دستاورد علمی جدید در مجله Brain and Cognition منتشر شده است.

منبع: کنجکاو

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 23483
  • بازدید دیروز: 28740

افراد آنلاین:

247

اکنون ساعت   7:14 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: چهارشنبه 4 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان