PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ساخت هواپیمای مدلریپورتر
8th May 2009, 07:45 PM
ساخت بدنه هواپیمای مدل - قسمت اول ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ost-27.aspx)

براي ساخت بدنه هواپيماي مدل مي توان از مواد مختلفي استفاده كرد كه در زير معرفي مي شوند.
الف ـ فوم هاي رنگي : این فوم ها رو می تونید در تهران بیشتر از لوازم التحریر فروشی های روبروی دانشگاه تهران و به خصوص پاساژ فروزنده بخرید كه در رنگ هاي مختلف و ضخامت از ۲mm تا 10mm و در اندازه A3 می باشند، قيمت اين فوم ها نيز بازاي هر ميلي متر ۲۵۰ تومان ميباشد.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

ب ـ ورقه هاي چوب بالسا : بالسا نوعي چوب فوق العاده سبك مي باشد كه درساخت هواپيماهاي مدل كاربرد زيادي دارد، ورقه هاي چوب بالسا را مي توانيد در تهران از همان محل معرفي شده و به قيمت 2 تا 3 هزار تومان خريداري كنيد. ابعاد اين ورقه ها معمولا ۱ متر در 1۰ سانتي متر و در ضخامت هاي مختلف مي باشند.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

به نظر من استفاده از فوم با ضخامت 5mm بهتره چون راحت با يه تيغه كاتر و يا فوم كاتر حرارتي بريده ميشه و سبكتر هم هست و براي ساخت مدل هاي سبك مناسبتره، براي چسباندن قطعات بريده شده ميبايست فقط از چسب مخصوص فوم استفاده كنيد كه براحتي قابل تهيه است همچنين از سمباده خيلي نرم مي تونيد براي صاف كردن لبه سطوح كار استفاده كنيد.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


منبع:[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

ریپورتر
8th May 2009, 07:46 PM
ساخت بدنه هواپیمای مدل - قسمت دوم ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] gfa.com%2Fpost-4.aspx)
براي ساخت بدنه بايد اندازه و ابعاد مدلي رو كه مي خواهيم بسازيم رو داشته باشيم كه توي نقشه هاي حاضري يا نقشه اي كه خودتون كشيديد مشخص شده، بخش هاي بدنه رو مي تونيد يه تيكه مثل مدلي كه در پايين عكسشو گذاشتم بسازيد يا به صورت استخون دار كه بعدا توضيح ميدم. براي ساخت بدنه با فوم A3 بايد چند تا از اونارو از پهلو با چسب مخصوص فوم يا چسب چوب به هم بچسبونيد و با نوار چسب شيشه اي لبه ها رو فيكس كنيد و بذاريد حداقل 5 ساعت بمونه تا كاملا خشك بشه‌‌‌‌‌، معمولا 2 تا فوم A3 براي اين كار كافيه كه مي تونيد بسته به اندازه مدلتون از عرض يا طول به هم بچسبونيد. براي منتقل كردن خطوط نقشه بر روي فوم مي بايست روي فوم كاربن به همون اندازه گذاشت و سپس كاغذ نقشه را روي اون گذاشت، بهتره لبه هاي نقشه رو با چسب نواري به پشت فوم فيكس كنيد كه تكون نخوره آنگاه با خودكار بر روي خطوط نقشه مي كشيم تا روي فوم منتقل شوند. براي برش اين قطعات ميتونيد از تيغه كاتر يا دستگاه فوم كاتر حرارتي استفاده كنيد، بعد از اينكه همه بخش هاي بدنه رو بريديد لبه هائي كه بايد به هم بچسبند رو با چسب آغشته كنيد و روي هم قرار دهيد و با چسب نواري از چند نقطه فيكسشون كنيد و بذاريد تا خشك شوند.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]منبع:[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

ریپورتر
8th May 2009, 07:48 PM
ساخت بال هواپیمای مدل - قسمت اول ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ost-29.aspx)

برای ساختن بال هواپیما میتونید از ايرفويل هایی که تصویر یه نمونه از اونو در پایین می بینید استفاده کنید.اين قطعات مقاطع عرضي بال رو تشكيل ميدهند،براي ساختن اين ايرفويلها ميتونيد تصوير نمونه را در برنامه word ذخيره كنيد و با توجه به عرض بال هواپیمای مورد نظرتان ابعاد آنرا تنظیم و پرینت بگیرید.

سپس با منتقل کردن شکل آن بر روی فوم با ضخامت 3mm آنرا در داخل فوم بصورت تو خالي برش ميزنيم تا به شكل يك شابلون درآيد كه با استفاده از آن حدود ۱۵ تا ايرفويل از فوم 5mm مي بريم.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
همچنين از چند تا فوم ۳mm بشكل نوارهايي با عرض 5mm براي قرار گرفتن در شيار جلويي ايرفويلها و چند تا فوم نواري ديگر كه عرضشان به اندازه پهناي قسمتهايي از ايرفويل كه شيارهاي طولي وجود دارد میباشد تهيه ميكنيم.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

البته این بالی را که می سازیم چون عرض آن در همه قسمت ها یکسان هست از یک سایز ایرفویل استفاده می شود ولی برای مدل هایی که شکل بالشان غیر از این باشد می بایست از ایرفویل هایی با اندازه های مختلف استفاده نمایید.
شکل انواع بال هواپیما را در زیر می توانید ببینید.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]منبع:[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

ریپورتر
8th May 2009, 07:48 PM
ساخت بال هواپیمای مدل - قسمت دوم ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ost-30.aspx)

بعد از بریدن ایرفویل ها و نوارهای عرضی بال نوبت جاگذاری و چسباندن آنها به یکدیگر می باشد.
ابتدا محل ایرفویل ها را بر روی نوارهای عرضی مشخص کرده و سپس نوارها را در داخل شیار های ایرفویل می چسبانیم ، بعد از آن نوار قسمت جلويي بال را در داخل شيار جلويي ايرفويل ها قرار داده و مي چسبانيم ، همچنين يك نوار نازك فومي به قسمت انتهايي و باريك ايرفويل ها ميچسبانيم و ميگذاريم خشك شود.


اين قسمتي كه ساختيد نصف يه بال كامل بود و يكي ديگر از آنرا عينا ميسازيم تا بال كامل شود.
بعد از اينكه نصف ديگر بال را هم ساختيد مي بايست آنها را به يكديگر متصل نماييد،براي اتصال دو قسمت به هم بايد يك قسمت مياني مطابق شكل زير براي بال ساخت.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

برای روکش کردن سطوح بال میتونید از ورقه های فیلم pvc که در رنگهای مختلف قابل تهیه می باشد(همان جلد های رنگی که در صحافی فانتزی جزوه ها بکار می رود) استفاده کنید و در اندازه های لازم بریده و پس از آغشـته کـردن لبه های قسـمت های فومی بال با چسـب آنها را بر رویشـان چسـبانده و لبه های آنها را با چسب نواری بی رنگ می چسبانیم.منبع:[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

ریپورتر
8th May 2009, 07:49 PM
ساخت گیربکس برای موتور الکتریکی هواپیمای مدل ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ost-31.aspx)

همانطور كه در قسمت قبل گفتم براي بالا بردن راندمان و قدرت موتور و توانايي چرخش ملخ هاي بزرگ نياز به ساخت گيربكس مي باشد.
البته می توانید موتورهای گیربکس دار مخصوص هواپیمای مدل را از فروشگاههای مربوطه خریداری کنید ولی حداقل قیمت آن حدود ۱۵۰۰۰تومان می باشد.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

من در اینجا نحوه ساخت یک گیربکس ساده و کاملا عملی را برای شما توضیح میدم که با هزینه ای حدود ۵۰۰ تومان قابل ساخت می باشد.
برای ساخت این گیربکس ۲ عدد چرخدنده یکی کوچک که بر روی شفت موتور نصب می شود و دیگری بزرگ که بر روی چرخدنده کوچک حرکت می کند و همچنین یک شفت برای چرخدنده بزرگ و یک قاب یا چارچوب جهت سرهم کردن این سیستم مورد نیاز می باشد.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

چرخدنـده ها و شـفت را می تـوانید درتهـران از فروشـگاههای قطـعات و لــوازم الکترونیکی پاساژ امجد ـ خ جمهوری ـ پل حافظ خریداری نمایید ، براي ساخت قابي كه سيستم گيربكس روي آن سوار مي شود ميتوانيد از قطعات PVC و پلاستيكي استفاده كنيد و به اندازه مورد نياز ببريد و با چسب بهم متصل نماييد،دقت كنيد كه مي بايست قطعه اصلي قاب را كه دور شفت موتور قرار مي گيرد را با 2 عدد پيچ ريز بر روي موتور كه 2 تا جاي پيچ مخصوص اتصال دارد وصل شود و يك سوراخ هم جهت عبور شفت چرخدنده بزرگ بطور دقيق روي آن ايجاد كنيد . شفت را از داخل چرخدنده بزرگ عبور دهيد و با توجه به محل قرار گرفتن روي چرخدنده كوچك و قسمتي كه بايد جهت نصب ملخ استفاده شود با چسب دوقلوي شفاف به شفت متصل كنيد و بگذاريد تا خشك شود (چسب قطره اي براي اين كار پيشنهاد نمي شود)، بعد از خشك شدن آن شفت را از سوراخ قاب گيربكس كه متصل به موتور است عبور داده و از سوراخ پشتي قاب خارج نماييد، همچنين از دو عدد لوله يا واشر پلاستيكي به طول ۲ ميليمتر كه هم قطر شفت گيربكس باشـد بـراي مهـار كردن شـفت در جاي خود اسـتفاده كرده و با چسـب به شـفت متصـل كنيد (می توانید از شلنگ خودکار هم استفاده کنید)،گيربكس موتور شما حاضر است.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
منبع:[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

ریپورتر
8th May 2009, 07:50 PM
تهیه باطری شارژی و شارژر برای هواپیمای مدل الکتریکی ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ost-34.aspx)

جهت تامين نيروي الكتريكي براي موتور و گيرنده راديو كنترل هواپيماي مدل الكتريك احتياج به منبع تغذيه ای مي باشد كه معمولا از باطري هاي قابل شارژ تامين مي شود. انواع مختلفی باطری برای استفاده در مدل های پروازی وجود دارد از جمله باطری های Ni-Cad و Ni-MH و Li-ion و Li-Polymer که در زیر شکل چند مدل از آنها را می بینید.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

براي مدلي كه ما مي سازيم مي توان از ولتاژ 9-6 استفاده نمود كه البته ۲/۷ ولت مناسبتر است چون اين ولتاژ نيروي الكتريكي كافي براي موتوري كه استفاده مي كنيم را دارد و ولتاژ بيشتر فقط وزن باطري و مدل را افزايش مي دهد.
در مورد باطری می توانید از باطری های قابل شارژ هیبرید فلزی نیکل (Ni-MH) که بصورت سلولهای ۲/۱ ولتی(سايز AAA) و با جریان ۸۰۰-۶۰۰ میلی آمپر می باشند استفاده کنید که راندمان خوبی دارند و ارزان هم هستند.این باطری ها را از همان پاساژ امجد می توانید تهیه نمایید که فروشگاههای متعددی در مورد عرضه انواع باطری فعالیت دارند،البته لازم است كه بسته به ولتاژ مورد نظرتان ۶ تا ۸ عدد از سلول هاي باطري به يكديگر متصل و بصورت پكيج آماده شوند كه اين كار را نيز همان محلي كه باطري را خريداري ميكنيد انجام مي دهد،همچنين يك فيش نری يا كانكتور خروجي قطب مثبت و منفي نيز براي باطري قرار داده مي شود مانند شكل زير كه البته بايد كانكتور مادگي يا كامل آنرا جهت شارژری که میسازید خريداري نماييد.در مورد قيمت باطري هم بگويم كه با توجه به تغييرات قيمت بعضي فلزات كه در تركيبات باطريها به كار ميروند قيمت باطري هم تغيير مي كند اما با حدود مبلغ ۵۰۰۰-۴۵۰۰ تومان مي توانيد يك پك باطري 2/7 ولت 750 ميلي آمپر از نوع Ni-MH تهيه نماييد كه اين باطري عمر مفیدی در حدود 300 بار شارژ و دشارژ را دارد (شكل زير).

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

یک نکته هم در مورد دیگر باطری هایی که می توانید تهیه نمایید اینست که از باطری هایی مثل باطری موبایل هم میشود استفاده کرد که معمولا از نوع یون لیتیوم (Li-ion) و لیتیوم پلیمر (Li-polymer) می باشند که دارای وزن خيلي کمتری هستند و راندمان بالاتری هم دارند كه از اين نظر براي هواپيما ها و هليكوپتر هاي مدل مناسبترند ولی قیمت خیلی بالایی دارند به عنوان مثال یک سلول ۷/۳ ولتی Li-ion با جریان ۸۰۰ میلی آمپر در حدود ۴۰۰۰ تومان قیمت دارد که برای استفاده در هواپیمای مدل ۲ تا از آن مورد نیاز هست که روی هم مبلغ زیادی می شود و یا یک سلول باطری ۷/۳ ولتي Li-polymer با جریان ۱۰۰۰ میلی آمپر حدود ۷۰۰۰ تومان میباشد. همچنين این باطریها احتياج به شارژرهاي مخصوص دارند كه آنهم قيمت بالايي دارد. در تصاوير زير نمونه هايي از باطري هاي مذكور به همراه شارژرها نشان داده شده است.


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


و اما تهیه شارژر؛ جهت شارژ كردن باطري پس از هر بار استفاده كامل و خالي شدن آن احتياج به شارژ مجدد آن مي باشد که توسط شارژر این کار انجام می گيرد.
براي باطري كه تهيه كرده ايد (2/7 تا ۹ ولت) مي توانيد از یک آدابتور ۵/۷ ولت یا ۹ ولت با جریان خروجی ۳۰۰ میلی آمپر به عنوان شارژر استفاده نمایید که از بازار با قیمتی حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان قابل تهیه است،البته بايد كانكتور خروجي آنرا تعويض كرده و نوع مادگي كانكتور نري باطري (شكل زير) را به دو سر سيم خروجي آداپتور متصل نماييد،البته با رعايت رنگ سيم هاي مثبت و منفي باطري و شارژر.


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

زمان شارژ با اين شارژر حدود ۳ ساعت مي باشد و بهتر است كه زيادتر نشود چون به دليل گرم شدن باطري ممكن است به آن آسيب برسد.
نكته آخر هم اينكه حتما باطري كه مي خواهيد شارژ كنيد كاملا خالي شده باشد تا عمر مفيد آن زيادتر شود.
منبع:[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

ریپورتر
8th May 2009, 07:51 PM
ساخت سروو موتور ساده جهت کنترل سکان عمودی ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ost-33.aspx)

جهت حرکت سطوح کنترولی در هواپیماهای مدل از سروو موتورهای کوچکی استفاده می شود که در زیر شکل یک نمونه از آنرا می بینید که بسته به وزن و نیرویی که دارند دسته بندی می شوند و قیمتشان بین ۱۵ تا ۳۰ هزار تومان است.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

اما برای مدلی که شما می سازید با توجه به اینکه می خواهیم کمترین هزینه را داشته باشد از سروو موتوری ساده و دست ساز استفاده می کنیم.
برای ساخت یک سروو موتور ساده می توانید از یک موتور کوچک با ولتاژ کار ۶-۳ ولت استفاده کنید با که قیمتی حدود ۵۰۰-۳۰۰ تومان قابل تهیه است و همچنین از دو عدد چرخدنده یکی کوچک که بر روی شفت موتور وصل شده و دیگری بزرگ که بر روی چرخدنده کوچک حرکت می کندکه البته باید نصف شود (مطابق شکل)،و يك شفت براي چرخدنده بزرگ و يك قاب كه جهت اتصال اين سيستم بر روي موتور الكتريكي بايد ساخته شود.
ابتدا بايد چرخدنده بزرگ را طوري نصف كنيد كه سوراخ وسط آن بطور كامل در قسمت سالم چرخدنده كه بريده شده است قرار گيرد،براي نصف كردن چرخدنده مي توانيد ابتدا با تيغ كاتر و با احتياط خط و شيارهاي مربوطه را ايجاد و سپس با فشار سيم چين بر روي خطوط آنرا نصف كنيد و بعد لبه هاي آنرا با تيغ كاتر صاف و تميز نماييد. بر روي لبه چرخدنده ۲ تا سوراخ ايجاد كنيد كه محل اتصال سيم هاي كنترل سكان عمودي مي باشد.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

ميله شفت را از درون چرخدنده نصفه عبور داده به صورتيكه فقط قسمت كوچكي از آن از يك سمت بيرون باشد و انتهای آنرا هم با یک واشر پلاستیکی کوچک هم قطر میله شفت مهار می کنیم.
همچنین برای ساخت قاب می توانید مانند همان روش ساخت قاب گیربکس از ورقه های پلاستیکی استفاده کنید و شفت چرخدنده اصلی را از دو سوراخ قاب عبور داده بطوریکه چرخدنده بزرگ بر روی چرخدنده کوچک قرار گیرد و سر شفت آن از سمت دیگر قاب بیرون بیاید که آن هم می بایست توسط یک واشر پلاستیکی کوچک مهار شود.
و نکته آخر هم اینکه برای محدود کردن حرکت چرخدنده بزرگ می بایست از امتداد قابی که برای سروو ساخته اید استفاده نمایید تا بیش از آن چرخش نکند و با برخورد به لبه های آن متوقف شود وگرنه با توجه به اینکه چرخدنده نصفه می باشد بطور کامل از روی چرخدنده کوچک می لغزد و از جای خود خارج میشود.

در شکل زیر بخش هاي مختلف نمايش داده شده است.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

دراینجا هم تصویر چند سروو موتور دست ساز را قرار مي دهم كه مي توانيد مطابق آنها يك سروو موتور خوب بسازيد.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
منبع:[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

ریپورتر
8th May 2009, 07:51 PM
ساخت ملخ ساده و سبک برای هواپیمای مدل الکتریک ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ost-35.aspx)

ملخ مورد نیاز برای هواپیمای مدلی که می سازید را می توانید به صورت حاضری از فروشگاههایی که لوازم هواپیمای مدل می فروشند به قیمت ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان خریداری نمایید ولی چنانچه بخواهید تجربه ساخت یک ملخ ساده و سبک را داشته باشید من روش کار رو براتون میگم.

لوازم مورد نیاز جهت ساخت ملخ به شرح زیر می باشد:
۱- لوله پلاستیکی نازک مثل گوش پاکن ۲- طلق پلاستیکی نازک مثل طلق بطری نوشابه خانواده ۳- پیچ نازک و کوچک ۴- ترمینال کوچک برق(۱cm).

برای ساخت این ملخ ابتدا بطری نوشابه خانواده را بریده و به صورت یک ورق در میاوریم و سپس شکل دو پره ملخ را مطابق شکل بر روی آن کشیده و با قیچی یا کاتر بریده و در میاوریم.
برای اتصال این ملخ بر روی شفت موتور می توانید از یک عدد ترمینال کوچک برق(کوچکترین سایز)که طول آن ۱cm میباشد استفاده کنیدکه یک سر آن بر روی شفت موتور پیچ شده و یک سر آن بر روی پیچی که از وسط میله ملخ عبور کرده پیچ می شود.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

در مرحله بعد یک لوله پلاستیکی کوچک مانند شلنگ خودکار یا نی ساندیس به اندازه حدود ۱cm که قطر آن کمی بیشتر از میله پلاستیکی گوش پاکن باشد را برداشته و لوله گوش پاکن را از داخل آن عبور داده و در وسط لوله چسب میزنیم و فیکس میکنیم سپس وسط آنرا با دقت مشخص و سوراخ نازکی در آن ایجاد میکنیم و پیچ نازک را از درون آن عبور داده و با چسب دوقلو محکم میکنیم،انتهاي پيچ را هم كه خارج شده را جهت اتصال ملخ به ترمينال كوچك برق استفاده ميكنيم.
بعد نوبت به نصب پره هاي ملخ ميشود به اين شكل كه آنها را توسط چسب قطره اي بر روي ميله نازك گوش پاكن مي چسبانيم البته بايد دقت شود كه شيب و پيچش پره ها بصورت درست باشد تا راندمان ملخ بالا برود. اگه خواستيد ميتونيد روي پره ها رو رنگ كنيد تا يكدست شوند.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

منبع:[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

ریپورتر
8th May 2009, 07:53 PM
راهنمایی در مورد ساخت هلیکوپتر مدل ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
سر فصلها:

فصل 1: اصول پرواز و كنترل هليكوپتر (Helicopter theory & control)
- هليكوپتر چيست؟
- گام ملخ (Pitch)
- گام كلّي و گام موضعي (Collective pitch & Cyclic pitch)
- مكانيزم سواش‌پليت و نحوه اعمال فرامين كُلكتيو و سايكليك
- انواع مكانيزم روتور دم (Tail rotor mechanism)
- تعادل نيروها در پرواز ايستا از نماي جانبي
- تعادل نيروها در پرواز ايستا از نماي بالا
- چگونگي تعادل نيروها در پرواز ايستا از نماي پشت
- صعود و نزول هليكوپتر (Climb & Descend)
- تغيير وضعيت از پرواز ايستا به پرواز رو به جلو (Transition to forward flight)
- اثر ژيروسكوپيك (Gyroscopic Precession)
- پديدة تاثير زمين (Ground effect)
- پديده ”برا“ي انتقالي (Translational lift)
فصل 2: انتخاب يك هليكوپتر (Selecting a helicopter)
- دسته بندي هليكوپتر‌هاي مدل راديو كنترل براساس نوع موتور
- طبقه‌بندي هليكوپترهاي موتور پيستوني الكلي از لحاظ اندازه (Helicopter size)
- هليكوپتر دست دوم يا نو؛ كدام بهتر است؟
فصل 3: انتخاب راديو كنترل (Selecting a radio control)
- فرستنده و گيرنده (Transmitter & Receiver)
- سرووها (Servo Motors)
- باطري‌ها(Batteries)
- كابل رابط استاد شاگرد(Trainer port)
- نوار گردن (Neck strap)
- سيني فرستنده (Transmitter tray)
- قابليت‌ها و برنامه‌هاي نرم‌افزاري (Radio functions)
- قبل از اين كه يك راديو كنترل بخريد به راهنمايي‌هاي ذيل توجه كنيد.
- راديوي نو بهتر است يا دست دوم؟
فصل 4: انتخاب موتور (Selecting An Engine)
- اندازه و طبقه موتور (Engine size)
- قدرت اضافي (Excess power)
- پره‌هاي انتقال حرارت سرسيلندر (the heat sink head)
- اگزوز (Muffler & Tuned pipe)
- موتورهاي هليكوپتر از نظر نوع طراحي (Piston design)
- موتورهاي دو زمانه و چهار زمانه (Two stroke & Four stroke Engines)
- انتخاب شمع موتور
فصل 5: جايرو (Gyro)
- جايرو چيست؟
- انتخاب جايرو
فصل 6: متعلقات ((Accessories
- ابزار و لوازم عمومي (General Equipment)
- ابزار و لوازم مخصوص (Special Equipment)
- مواد مصرفي
- تجهيزات مورد نياز در كارگاه و زمين پرواز
- قطعات يدكي(Spare part)
- قطعات انتخابي (Option part)
فصل 7: سوار كردن قطعات هليكوپتر (Part assembly)
- اجزاء اصلي ساختمان هليكوپتر راديوكنترل
- نكات تكميلي در مورد مونتاژ و نصب قطعات مختلف
- مونتاژ روتور اصلي
- بالانس ملخ های اصلي (Rotor blade balancing)
- نصب سروو‌ها، گيرنده و باطري
- نصب جايرو
- نصب گيرنده
- بالانس هليكوپتر
- جابه‌جايي هليكوپتر با دست
فصل 8: تنظيمات اوليه در كارگاه (Initial Adjustment at home)
- تنظیم سرووي تراتل (Throttle adjustment)
- تنظيم سروو‌هاي الرون و الويتور(Cyclic Adjustment)
- تنظيم سرووي كُلكتيو (Collective Adjustment)
- تنظيم سرووي رادِر (Tail rotor adjustment)
- تنظيم جايرو (Gyro setting)
- تنظيم سرووي تراتل (Throttle adjustment)
- تنظيم سروو‌هاي الرون و الويتور(Cyclic Adjustment)
- تنظيم سرووي كُلكتيو (Collective Adjustment)
- تنظيم سرووي رادِر (Tail rotor adjustment)
- تنظيم جايرو (Gyro setting)
فصل 9: ایمنی (safety)
- موارد مهم ايمني در زمين پرواز (Safety at the flying field)
- ايمني پرواز (Safety in flight)
فصل 10: تنظيمات ديناميكي (Dynamic adjustment)
- تنظیم موتور (Engine adjustment)
- هم مسيري نوك ملخ ها (Blade Tracking)
- ارتعاشات بدنه (Body vibration)
- تريم کردن فرامین (Trimming the flight controls)
- تركيب گام پره دم با كالكتيو (Tail rotor compensation)
فصل 11: تعمیرات (Repair)
فصل 12: شبیه ساز پرواز رايانه‌اي (Flight simulator)
- مزایای شبیه ساز
فصل 13: پرواز ایستا (Hovering)
فصل 14: پرواز رو به جلو (Forward Flight)
پایان


فصل اول

اصول پرواز و كنترل هليكوپتر (Helicopter theory & control)
در اين فصل به اصول اوليه و كلي مكانيك پرواز و آيروديناميك هليكوپترها خواهيم پرداخت.
هليكوپتر چيست؟
هليكوپتر از دو كلمه يوناني هليكويد (Helicoid) به معناي ساختار مارپيچي و پْـترون (Ptron) به معناي بال تشكيل شده است و مجموعاً يعني بالي كه بطور مارپيچي حركت مي‌كند. در واقع هليكوپتر وسيله پرنده‌اي است كه نيروي بالابرنده و جلوبرنده خود را از بال چرخان به دست مي‌آورد. همان‌طور كه مي‌دانيد هواپيما براي بلند شدن از زمين و بالارفتن به نيروي برا (Lift) نياز دارد كه اين خود مستلزم عبور جريان هوا از روي بال است. به دليل اين‌ كه بال روي هواپيما نصب و ثابت است بايد هواپيما نسبت به هواي مجاور حركت و سرعت داشته باشد تا بال بتواند در آن سرعت نيروي بالابرنده توليد كند. اين ايده از ديرباز در فكر بسياري از مخترعين وجود داشت كه مي‌توان بال را در هوا حركت داد بدون اين كه بدنه از جاي خود تكان بخورد. يعني بال در هوا بچرخد و نيروي برا ايجاد كند. اين انديشه را مي‌توان در آثار لئوناردو داوينچي و طرح معروف خود كه بر اساس پيچ ارشميدوس طراحي شده بود (شكل 1-1) و يك اسباب بازي چيني بسيار قديمي ديد كه داراي چهار پره تاب خورده در طرفين يك تيرك چوبي باريك بود و با كوك كردن پره‌ها در خلاف جهت يكديگر و رها كردن آن، مي‌توانست در هوا بالا ‌رفته و مدتي پرواز كند (شكل 2-1). اين اسباب بازي به ظاهر كوچك يكي از عوامل اصلي....(لطفاً بقیه مطلب را از کتاب بخوانید)

فصل دوم
انتخاب يك هليكوپتر
اگر تصميم به خريد يك هليكوپتر داريد بايستي بهترين گزينه را متناسب با شرايط خودتان انتخاب كنيد. اگر به مجلات مخصوص مدل‌هاي راديو كنترل نگاهي بياندازيد، متوجه خواهيد شد كه هليكوپترهاي مختلف و متنوعي وجود دارد كه هركدام مزايا و معايبي دارند. در اين مبحث مواردي را مطرح مي‌كنيم كه به شما كمك مي‌كند بهترين انتخاب را انجام دهيد. به طور كلي هليكوپتر مدل راديوكنترل به دو دستهScale (مقياسي يا مشابه واقعي) و Pod & Boom تقسيم مي‌شوند. مشخصه هليكوپتر‌هاي مقياسي، شكل بدنه آنها است كه مشابه يك نوع هليكوپتر واقعي مي‌باشد (عكس 1-2). اين هليكوپتر‌ها اغلب گران قيمت بوده و براي پرواز‌هاي ايروباتيك طراحي نشده‌اند. اما ظاهر زيباي آن‌ها لذت پرواز را دو‌چندان مي‌كند. ضمن اينكه پوشش كامل بدنه آن‌ها باعث ديد بهتر از فواصل دور مي‌شود. در هليكوپتر‌هاي Pod & Boom بهترين مشخصه‌ها، دم باريك و بلند (Boom) و پوشش آيروديناميك و نيمه كامل بدنه (Pod) ‌بوده كه باعث هر چه سبك‌تر شدن هليكوپتر و افزايش قابليت مانورپذيري مي‌شوند (عكس2-2). هليكوپتر‌هاي مقياسي از لحاظ ساختمان داخلي بسيار مشابه نوع Pod & Boom بوده كه با پوسته كاملي از يك بدنه مشابه نمونه اصلي پوشش داده شده‌اند....(لطفاً بقیه مطلب را از کتاب بخوانید)فصل سوم

انتخاب راديو كنترل
سيستم راديو كنترل متشكل است از فرستنده، گيرنده، باطري‌ها و سرووها. شما با حركت اهرم‌هاي كنترلي فرستنده فراميني را كه به صورت رمز شده روي امواج الكترومغناطيس سوار مي‌شوند، ارسال مي‌كنيد. اين فرامين پس از رسيدن به گيرنده رمزگشايي شده و سپس به سرووي مورد نظر مي‌رسد. سرووها الكتروموتورهايي هستند كه براي تحريك سطوح متحرك، سيگنال الكتريكي را به كار مكانيكي تبديل مي‌كنند. سرووها و گيرنده توسط باطري قابل شارژ 8/4 ولت تغذيه مي‌شوند. راديوكنترل‌ها در انواع و اقسام و قابليت‌هاي گوناگون موجودند و شما بايد براي انتخاب درست اطلاعات لازم را داشته باشيد.
فرستنده و گيرنده Transmitter & Receiver
همان‌طور كه قبلاً گفته شد فرامين توسط امواج الكترومغناطيس از فرستنده به گيرنده ارسال مي‌شوند كه اين امواج از لحاظ مدولاسيون (Modulation) در انواع PCM(ZPCM,QPCM) ,PPM ,FM ,AM با طبقه فركانسي 35 ، 40 ، 72 و 75 مگاهرتز مورد استفاده قرار مي‌گيرند. برخي از راديوكنترل‌ها فقط مخصوص هواپيما بوده و براي هليكوپتر مناسب نيستند. يكي از موارد مهم در انتخاب راديو كنترل تعداد كانال آن‌ها است. تعداد كانال راديو مشخص كننده آن است كه چند فرمان مي‌تواند بطور جدا از هم توسط فرستنده ارسال شود. بنابراين در راديو‌هاي 3 كانال شما فقط 3 فرمان مجزا براي 3 سرووي مختلف مي‌توانيد ارسال كنيد. معمولاً افرادي كه قبلاً هواپيماي مدل پرواز مي‌دادند و مي‌خواهند هليكوپترهاي مدل را تجربه كنند مي‌پرسند آيا ما مي‌توانيم از راديوكنترل هواپيمايمان براي هليكوپتر استفاده كنيم تا در هزينه صرفه‌جويي كرده باشيم؟....(لطفاً بقیه مطلب را از کتاب بخوانید)

فصل چهارم
انتخاب موتور
اگر كمي فكر كنيد متوجه خواهيد شد كه يكي از حياتي‌ترين قسمت‌هاي هليكوپترها موتور آن‌هاست. يك هواپيما براي بالا رفتن و در ارتفاع ثابت پرواز كردن به موتور نياز دارد اما اگر در پرواز موتورش را از دست دهد مي‌تواند بدون موتور در هوا سر خورده يا اصطلاحاً Glide كند و سالم روي زمين بنشيند. اما در هليكوپتر‌ها اگر چه صفحه چرخش ملخ‌‌ها شبيه بال هواپيما عمل مي‌كند اما اين هنگامي صحيح است كه ملخ‌ها در چرخش باشند. مي‌دانيم چرخش ملخ‌ها به نيروي محركه نياز دارد. بنابراين هليكوپترها همواره به موتور تكيه دارند. البته در يك مانور خاص به نام اتوروتيشن (Autorotation) كه گاهي به طور عمدي و گاهي به صورت اضطراري و اجباري انجام مي‌گيرد مي‌توان هليكوپتر را بدون موتور و بدون اينكه ملخ‌هايش از حركت باز ايستند، از ارتفاع بالا هدايت و روي زمين فرود آورد. اما اين مانور بسيار مشكل بوده و شرايط ويژه‌اي لازم دارد. در مورد اين مانور در فصل‌هاي آتي توضيحاتي داده خواهد شد. موتور‌هاي متعارف در هليكوپتر‌هاي مدل از نوع پيستوني الكلي مي‌باشند. بنابراين تمركز ما دراين مبحث روي اين نوع موتور‌ها خواهد بود. موتورهاي الکلی مجهز به شمع تابشي (Glow plug) بوده كه با سوخت متانول (متيل الكل) تغذيه مي‌شوند. تفاوت شمع‌هاي تابشي با شمع‌هاي جرقه‌زن (Spark plug) موتورهاي بنزيني در اين است كه شمع‌هاي تابشي حين كار موتور به منبع انرژي متصل نيستند و فقط هنگام استارت موتور از باطري 2/1 ولت انرژي مي‌گيرند. اين باطري كه با گيره مخصوص به شمع متصل مي‌شود پس از روشن شدن موتور جدا مي‌شود...(لطفاً بقیه مطلب را از کتاب بخوانید)


فصل پنجم
جايرو (Gyro)
جايرو آخرين جز از 4 جز ضروري و اساسي هليكوپترهاي راديويي است كه بايد به طور جداگانه تهيه گردد.
جایرو چیست؟
جايرو دستگاه كوچكي است كه معمولاً شامل دو قسمت حس كننده (Sensor) و پردازشگر (Processor) بوده و رفتار ارتعاشي و ناخواسته دم را بر اثر عوامل مختلف نظير باد جانبي، بد كاركردن موتور (و متعاقباً افزايش و كاهش گشتاور ملخ اصلي) خنثي مي‌سازد. جايرو بر سر راه گيرنده و سرووي رادِار قرار گرفته و فرمان ارسالي به رادار را تصحيح مي‌كند. در واقع جايرو براي كنترل رادِر همانند كمك خلباني است كه از خود خلبان بهتر عمل مي‌كند.
جايروهـا از لحاظ مكانـيزم داخلي به دو نـوع‌جايـروي مكانيكي (Mechanical Gyro) و پيزو جايرو (Piezo Gyro) و از نظر عملكرد به دو نوع Heading Hold و Non Heading Hold (يا Rate Gyro) تقسيم مي‌شوند.
در قلب حسگر يك جايروي مكانيكي يك وزنه كوچك در حال چرخش وجود دارد كه از يك موتور الكتريكي كوچك نيرو مي‌گيرد. چرخش وزنه خاصيت ژيروسكوپيك ايجاد كرده و هر حركت در راستاي محور عرض يا به عبارتي هر چرخش يا ارتعاشي حول محور عمودي، توسط وزنه چرخان احساس مي‌شود. به اين صورت كه به دليل خاصيت ژيروسكوپي به سمت عمود بر راستاي نيرو منحرف شده و اين انحراف بسيار محدود، سيگنالي را براي واحد پردازشگر و نهايتاً سروو ارسال مي‌كنند تا حركت ناخواسته را خنثي كند. اين جايرو‌ها كه از نظر عملكرد از نوع Non Heading Hold يا Rate Gyro مي‌باشند توسط يك كمپاني آلماني به نام KAVAN Corporation در سال 1978 به بازار عرضه شد. نوع جديدتر، دقيق‌تر و گرانتر جايروها، Piezo Electric يا Piezo Gyroمي‌باشند. نمونه دست‌ساز ...(لطفاً بقیه مطلب را از کتاب بخوانید)


فصل ششم
متعلقات (Accessories)
حال كه با اجزا اصلي هليكوپتر مدل آشنا شديد وقت آن است كه تجهيزات فرعي و كمكي مانند ابزار عمومي، ابزار مخصوص و تجهيزات زمين پرواز را به شما معرفي كنيم.
ابزار و لوازم عمومي General equipment
منظور از ابزار عمومي، لوازمي هستند كه موارد استفاده مختلف داشته و در بازار مي‌توانيد آن‌ها را بيابيد.

ابزار و لوازم عمومي

انواع پيچ‌گوشتي2سو، 4سو بزرگ و كوچك
مولتي‌متر
انبر دست
دَم‌باريك
دريل
چكش كوچك
كوليس
آچار فرانسه كوچك
انواع آچار آلن
سنباده نرم
خط كش
قيچي
تيغ موكت‌بري كوچك و بزرگ
اره‌مويي
خار بازكن
نشان دهنده ساعتي
بست پلاستيكي كمربندي
هويه و لحيم


برخي از ابزار و لوازم عمومي كه براي مونتاژ و يا تعمير مورد نياز شما خواهد شد، در ذيل آمده است:
ابزار و لوازم مخصوص Special equipment
برخي ابزار و لوازم صرفاً براي هليكوپتر مدل و قطعات آن ساخته شده‌اند كه در موارد ديگر ممكن است كاربردي نداشته باشند. اين ابزار و لوازم را غالباً نمي‌توانـيد در فروشگاه‌هاي ابزار فروشي بيابيد. اين وسائل شامل ابزار، مواد مصرفي و تجهيزات كارگاه و زمين پرواز مي‌باشند كه شما بايد آن‌ها را از فروشگاه‌هاي مدل تهيه كنيد. در ادامه شما را با مهمترين اين اقلام آشنا خواهيم كرد....(لطفاً بقیه مطلب را از کتاب بخوانید)


فصل هفتم
سوار كردن قطعات هليكوپتر (Part assembly)
حال كه با انواع هليكوپترهاي راديوكنترل و اجزاء و تجهيزات و ابزار مورد نياز آن‌ها آشنا شديد نوبت آن است كه در مورد سوار كردن قطعات هليكوپتر و تكنيك‌هايي كه در آن به كار مي‌رود مطالبي ارائه شود. به دليل اين كه هليكوپتر‌هاي متنوعي به بازار آمده‌اند نمي‌توان به ‌طور كامل تكنيك‌هاي مونتاژ ساختمان و اجزاء هر يك از آن‌ها را توضيح داد. بنابراين فقط به موارد كلي سوار كردن قطعات و ساختمان هليكوپتر‌هاي Pod & Boom اشاره خواهيم كرد. البته اغلب هليكوپترهاي مقياسي ساختمان داخلي مشابه هليكوپترهاي Pod & Boom دارند. اگر درب كارتن كيت هليكوپتر را باز كنيد با يكسري قطعات ريز و درشت مواجه خواهيد شد كه همگي در نايلون بسته‌بندي شده‌اند. به غير از اين قطعات يك كتابچه راهنما و در برخي از آن‌ها يك كارت وجود دارد كه شما بايد مشخصات خود را روي كارت نوشته و به شركت سازنده ارسال كنيد تا آن‌ها شما را تحت پوشش قرار داده و محصولات و قطعات جديد را براي ارتقاء هليكوپترتان به شما معرفي كنند. بسته‌بندي قطعات در نايلون اين مزيت را دارد كه شما هنگام سوار كردن قطعات، هر قطعه را به طور جداگانه از بسته‌بندي خارج و در جاي خود سوار مي‌كنيد. به اين ترتيب احتمال گم شدن قطعات ريز و جابجا شدن آن‌ها از بين مي‌رود. چرا كه بعضي از قطعات همراه با پيچ و مهره مخصوص خود در يك نايلون بسته‌بندي مي‌شوند. براي مونتاژ قطعات هليكوپتر پس از باز كردن درب كارتن اولين كاري كه بايد انجام دهيد اين است كه دفترچه راهنما را از كارتن بيرون آورده و به طور...(لطفاً بقیه مطلب را از کتاب بخوانید)فصل هشتم
تنظيمات اوليه در كارگاه (Initial Adjustment)
حال شما هليكوپترتان را آماده كرده‌ايد و طبيعتاً هر بار به ظاهر آن نگاه مي‌كنيد، لذت مي‌بريد. اما بايد به باطن آن نيز توجه كنيد. يعني كاري كنيد كه بين سيستم‌هاي الكترونيكي و مكانيكي هماهنگي لازم برقرار شود تا هليكوپتر شما پروازي شود. شما سرووها را در جاي خود نصب، قطعات را به هم متصل كرده‌ و ميله‌هاي رابط را بين سرووها و قطعات متحرك مكانيكي قرار داده‌ايد؛ اما نمي‌دانيد اگر اهرم كُلكتيو فرستنده را از پايين به بالا ببريد گام ملخ از چه زاويه‌اي تا چه زاويه‌اي تغيير مي‌كند و يا دريچه كاربراتور موتور كاملاً باز مي‌شود يا نه و …
در اين فصل بنا داريم تنظيمات مكانيكي و نرم‌افزاري سرووها و سيستم راديوكنترل را به شما معرفي كنيم. بنابراين هليكوپترتان را روي ميز كار قرار دهيد. جايي كه بتوانيد به طور آزادانه اطراف آن بچرخيد. فرستنده و گيرنده را روشن كنيد به طوري كه تريم‌ها و اهرم‌هاي فرستنده همگي در حالت وسط باشند. در اين حالت همه سرسرووها بايد در حالت 90 درجه، تنظيمات نرم‌افزاري ATV و Dual Rate در حالت 100 درصد وSub Trim در حالت وسط قرار داشته باشند.
تنظيم سرووي تراتل Throttle Adjustment
براي تنظيم سرووي تراتل اگر راديوي ديجيتال داشته باشيد كار بسيار ساده‌تر مي‌شود. در غير اين صورت بايد سرلينك ميله‌هاي رابط را در سوراخ‌هاي سرسروو جا‌به‌جا كنيد يا طول ميله‌هاي رابط را كم و زياد كنيد و يا ... (لطفاً بقیه مطلب را از کتاب بخوانید)

فصل نهم
ايمني Safety
شايد براي شما اتفاق افتاده باشد كه براي تفريح به جنگل، كوه و يا كنار رودخانه برويد اما به خاطر رعايت نكردن احتياط، تفريحتان به ناخوشي تبديل شده است. مثلاً از روي شاخه درخت يا تاپ افتاده و يا حشره‌اي شما را گزيده باشد و… كه مي‌توانستيد با احتياط بيشتر مانع همه آن‌ها شويد. پرواز هليكوپتر راديوكنترل نيز همين گونه است. اگر شما موارد ايمني را رعايت كنيد، هم خودتان و هم اطرافيانتان با خيال راحت‌تري پرواز داده و لذت خواهيد برد. برخي فكر مي‌كنند ايمني از زماني مطرح است كه هليكوپتر بخواهد از زمين كنده شود؛ اما اين طور نيست. بهتر است كه بگوييم اغلب موارد ايمني را بايد قبل از پرواز و موقع ساخت و يا تعمير قطعات در نظر گرفت. كارخانه‌هاي سازنده هليكوپتر مدل در دفترچه راهنماي ساخت، بهترين و ايمن‌ترين روش‌ها را ارائه مي‌دهند. بنابراين به موارد ايمني كه در آن‌ها اشاره شده دقت كنيد. يكي از موارد پايه ايمني، صبر و حوصله و دقت است. ذوق و شوق شما براي پرواز باعث مي‌شود در سوار كردن قطعات عجله كنيد و اين ضريب اشتباهتان را بالا مي‌برد. پس خودتان را كنترل كرده و با صبر و حوصله و دقت به موارد اشاره شده در دفترچه راهنما اين كار را انجام دهيد. در فصل‌هاي قبل به برخي از موارد ايمني اشاره شد اما در اينجا به ديگر موارد مهم ايمني به صورت اجمالي خواهيم پرداخت. بنابراين توجه داشته باشيد كه...(لطفاً بقیه مطلب را از کتاب بخوانید)فصل دهم
تنظيمات ديناميكي (Dynamic Adjustment)
در فصل 8 در مورد تنظيمات اوليه در كارگاه يا منزل صحبت كرديم. حال در اين فصل مي‌خواهيم در مورد چگونگي تنظيم موتور، راديوكنترل و بعضي قطعات مكانيكي و نيز پروازهاي آزمايشي توضيح دهيم. در اين مرحله استفاده از تجارب افراد خبره بسيار مفيد است. اگر شما هنوز وارد پرواز نشده‌ايد به هيچ وجه نبايد هليكوپتر را در پرواز آزمايشي تنظيم كنيد. اين كار نياز به تجربه و مهارت دارد. چون ممكن است هليكوپتر ناپايدار باشد. از طرفي شما حسي نسبت به پرواز نداريد تا بتوانيد عيب و ايراد پرواز هليكوپترتان را برطرف كنيد. به هر حال ما در اين فصل نكاتي را به اطلاع شما خواهيم رساند كه هم ديد كلي نسبت به قضيه داشته باشيد و هم بتوانيد در آينده كه پرواز ياد گرفتيد تنظيمات هليكوپترتان را خودتان انجام دهيد. شايد فكر كنيد اگر هليكوپترتان توسط يك فرد با تجربه تنظيم شود، ديگر سال‌ها نيازي به تنظيم مجدد نخواهيد داشت. اما اين طور نيست. شما هر بار كه سانحه، تعمير، تعويض قطعه و نصب سيستم جديد روي هليكوپترتان داشته باشيد بايد آن‌ را مجدداً تنظيم كنيد.
براي پروازهاي آزمايشي بايد جايي را انتخاب كنيد كه اولاً وسيع و دوماً مسطح و صاف باشد، تا پايه كمكي بتواند روي آن همانند سطح يخ سر بخورد و به جايي گير نكند. زمين‌هاي آسفالت براي اينكار مناسبند. در زمين‌هاي چمن نيز مي‌توانيد اين كار را انجام دهيد به شرطي كه چمن‌‌ها كوتاه باشند تا پايه كمكي به آن‌ها گير نكند.
روزي را براي پروازِ آزمايشي انتخاب كنيد كه باد ملايم با سرعت 10 تا 15 كيلومتر بر ساعت بوزد چون...(لطفاً بقیه مطلب را از کتاب بخوانید)

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


فصل یازدهم
تعميرات (Repair)
در نظر داشته باشيد چه در مدت يادگيري پرواز و چه در مدت انجام پروازهاي تفريحي هفتگي احتمال سانحه وجود دارد و اين احتمال براي افراد مبتدي بيشتر است. در اين فصل به مواردي اشاره خواهيم كرد كه پس از سانحه آمادگي كافي را داشته باشيد تا بتوانيد در كمترين مدت هليكوپترتان را به شرايط پروازي باز گردانيد.
سانحه ممكن است ناچيز و يا بالعكس جدي باشد. اگر سانحه صدمات زيادي را به هليكوپترتان وارد كند، براي بازسازي آن بايد بسيار دقت كنيد. ممكن است خيلي قطعات به ظاهر سالم باشند اما در باطن مشكل داشته باشند. مثلاً ترك‌هاي ريزي در آن‌ها به وجود آمده يا كمي تغيير شكل داده باشند. خوشبختانه توليد كنندگان و فروشندگان هليكوپترهاي مدل كوچكترين قطعات يدكي را با شماره‌هايي نامگذاري كرده و به طور جداگانه‌مي‌فروشند. معمولاً پس از سوانح جدي اغلب قطعات بايد تعويض شوند. تعداد كمي از اجزا هستند كه مي‌توانيد آن‌ها را تعمير كنيد. بنابراين به موارد ذيل توجه كنيد:
- اگر پس از سانحه موتور هليكوپترتان هم‌چنان روشن باشد ملخ‌ها هم‌چنان قدرت چرخش خواهند داشت و به قسمت‌هاي ديگر ضربه خواهند زد. بنابراين فوراً اهرم تراتل و تريم مربوط به آن را پايين آوريد تا موتور خاموش شود. در بعضي مواقع ممكن است سيم سرووي تراتل از گيرنده جدا شده و موتور با فرمان شما خاموش نشود. در اين حالت با دقت به هليكوپتر نزديك شويد و در فرصت مناسبی ملخ‌ها را بگيريد تا نچرخد. سپس لوله انتقال سوخت به موتور را بگیرید تا راه عبور سوخت مسدود شده و موتور خاموش...(لطفاً بقیه مطلب را از کتاب بخوانید)فصل دوازدهم
شبيه ساز پرواز رايانه‌اي (RC Flight simulator)
حتماً ديده يا شنيده‌ايد، اغلبِ پسراني كه مي‌خواهند به خواستگاري بروند، اول جلوي آئينه يا در يك جاي خلوت حرف‌هاي خود را تمرين مي‌كنند. آن‌ها در طول روز حرف‌هاي زيادي مي‌زنند اما هيچ‌گاه براي آن‌حرف‌ها تمرين نمي‌كنند. چرا ؟؟؟ دليل اين است كه حرف‌هاي روزانه حساسيت زيادي ندارند در حالي‌ كه در خواستگاري يك حرف نادرست يا نا‌بجا ممكن است سرنوشت فرد را تغيير دهد.
حساسيت و قيمت هليكوپتر‌هاي مدل باعث شده توليدكنندگان به فكر تمرينات مجازي با استفاده از فن‌آوري رايانه‌اي شوند. شبيه‌ساز‌هاي پرواز از زمان جنگ جهاني دوم به وجود آمده و با پيشرفت فن‌آوري رفته رفته تكامل پيدا كردند. تا جايي كه شركت‌هاي بزرگ توليد كننده هواپيما قبل از ساخت نمونه اوليه، اغلب آزمايشات پروازي محصول خود را در شبيه‌ساز انجام مي‌دهند. شبيه ساز‌ها در عرصه‌هاي گوناگون ائم از هوانوردي، دريانوردي، پزشكي، ورزش، صنايع نظامي و… در خدمت انسان درآمده‌اند تا از طرفي كيفيت مهارت‌ها را بالا برده و از طرف ديگر زمان آموزش و ميزان هزينه را به حد‌اقل ممكن كاهش دهند.
در زمينه هواپيما‌ها و هليكوپتر‌هاي راديوكنترل نيز شبيه‌ساز‌هاي مختلفي ارائه شده‌اند كه از موفق‌ترين آنها مي‌توان به شبيه ساز Real Flight ساخت شركت Great Plane اشاره كرد. اين برنامه را...(لطفاً بقیه مطلب را از کتاب بخوانید)
فصل سیزدهم
پرواز ايستا (Hovering)
مطالبي كه در فصل‌هاي گذشته خوانديد به خاطر اين بود كه هليكوپتر شما به سلامت پرواز كند. حال به چگونگي مراحل يادگيري پرواز مي‌پردازيم تا شما از زحماتتان نتيجه مطلوبي گرفته و لذت ببريد.
اوليـن مرحله تمـرين پرواز كه پـس از تكميـل هليـكوپتر بايد انجام دهيـد، بلند كردن از زمين (Take off)، پرواز ايستا (Hovering) و فرود (Landing) است.
اين تمرين زمان زيادي مي‌برد و شما بايد حوصله و وقت فراواني در اين مرحله به خرج دهيد. چون معمولاً افرادي كه تازه وارد دنياي پرواز مي‌شوند، اشتياق و هيجان زيادي براي پيشرفت و رسيدن به مراحل پيشرفته پرواز دارند. بنابراين بايد اين هيجان را كنترل كرده و با صبر و حوصله تمريناتتان را انجام دهيد.
آنچه مهم است اين است كه شما تمرينات پايه‌اي را درست انجام دهيد تا در مراحل بعدي موفق‌تر عمل كنيد. عجله و شتاب باعث مي شود ضريب اشتباهات و احتمال سانحه بالا رود. هر سانحه ايجاب مي‌كند شما قطعات هليكوپتر را جدا كرده و اجزاء شكسته و معيوب را تهيه و دوباره سرهم كنيد. طبيعتاً اين كار زمان زيادي ‌برده و باعث وقفه در پروازهايتان مي شود در حالي كه دوره يادگيري پرواز بايد پيوسته و بدون وقفه باشد. پس اگر آهسته ولي پيوسته مراحل را طي كنيد در مجموع زودتر پرواز را ياد خواهيد گرفت. بنابراین بهتر است بگوییم اولين هدفتان اجتناب از سانحه و دومين هدفتان يادگيري پرواز باشد.
براي تمرين پرواز ايستا ابتدا تانك سوخت هليكوپترتان را پر كنيد سپس سويچ‌هاي راديو كنترلتان را بازديد كنيد تا در وضعيت صحيح باشند. يادتان باشد براي شروع حتماً از پايه كمكي استفاده كنيد. چون... (لطفاً بقیه مطلب را از کتاب بخوانید)
فصل چاردهم
پرواز رو به جلو (Forward Flight)
قبل از اينكه سراغ پرواز رو به جلو در ارتفاع بالا برويد، بايد تمرينات فصل قبل را كاملاً انجام داده و نسبت به آنها مهارت كافي كسب كنيد. اينكار شايد حدود 3 ماه يا بيشتر طول بكشد. پرواز رو به جلو و حركت روي يك مسير در ارتفاع بالا بر خلاف پرواز ايستا، بسيار شبيه پرواز هواپيماي مدل مي باشد و اگر شما قبلاً هواپيماي مدل پرواز داده‌ايد، راحت‌تر و سريعتر مي‌توانيد پرواز رو به جلوي هليكوپتر در يك مدار را ياد بگيريد. البته اين بدين معني نيست كه حتماً شما بايد قبل از پرواز هليكوپتر، پرواز هواپيماي مدل را فرا گیرید.
تمرين1) پرواز رو به جلو در ارتفاع پايين Low path forward flight
در كنار باند بايستيد و هليكوپتر را در فاصله حدود 3 متري و ارتفاع 5/1 تا 2 متري نگه داشته و سپس روي مسير بيضوي در امتداد باند طبق اندازه‌هايي كه در شكل1-14 مشخص شده پرواز دهيد. براي انجام صحيح اين تمرين به موارد ذيل توجه كنيد:...(لطفاً بقیه مطلب را از کتاب بخوانید)

ریپورتر
8th May 2009, 07:54 PM
هلیکوپترهای رادیو کنترل 1 ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ost-173.aspx)

هلیکوپتر چیست؟؟

هليكوپتر از دو كلمه يونانی هليكويد (Helicoid) به معنای ساختار مارپيچی و پْـترون (Ptron) به معنای بال تشكيل شده است و مجموعاً يعنی بالي كه بطور مارپيچی حركت مي‌كند. در واقع هليكوپتر وسيله پرنده‌ای است كه نيروي بالابرنده و جلوبرنده خود را از بال چرخان به دست می آورد. همان‌طور كه می‌دانيد هواپيما براي بلند شدن از زمين و بالارفتن به نيروی برا (Lift) نياز دارد كه اين خود مستلزم عبور جريان هوا از روی بال است. به دليل اين‌كه بال روی هواپيما نصب و ثابت است بايد هواپيما نسبت به هوای مجاور حركت و سرعت داشته باشد تا بال بتواند در آن سرعت نيروی بالابرنده توليد كند. اين ايده از ديرباز در فكر بسياری از مخترعين وجود داشت كه مي‌توان بال را در هوا حركت داد بدون اين كه بدنه از جای خود تكان بخورد. يعنی بال در هوا بچرخد و نيروی برا ايجاد كند. اين انديشه را مي‌توان در آثار لئوناردو داوينچی و طرح معروف خود كه بر اساس پيچ ارشميدوس طراحی شده بود و يك اسباب بازی چينی بسيار قديمي ديد كه داراي چهار پره تاب خورده در طرفين يك تيرك چوبی باريك بود و با كوك كردن پره‌ها در خلاف جهت يكديگر و رها كردن آن، می‌توانست در هوا بالا ‌رفته و مدتی پرواز كند. اين اسباب بازی به ظاهر كوچك يكی از عوامل اصلی ظهور صنعت هوانوردی بود؛ چرا كه مخترعين با استناد به اين وسيله بر كار خود پافشاری مي‌كردند و با خود می‌گفتند چون اين اسباب بازی می‌تواند در هوا پرواز كند پس نوع بزرگ آن هم بايد بتواند پرواز كند.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
جالب است بدانيد برادران رايت بواسطه اين اسباب بازي كه پدرشان به عنوان سوغاتي از مسافرت آورده بود، به دنيای هوانوردی و پرواز علاقمند شدند. از قرن 18 ميلادي تا اوايل قرن بيستم تلاشهای بسياری برای ساخت وسيله پرنده بال چرخان كه بتواند انسان را با خود حمل كند انجام شد تا اينكه در 26 ژوئن 1935 هليكوپتر Breguet-Dorand 314 ساخت مشترك ouis Breguet و Rene Dorand اولين هليكوپتری بود كه توانست با موفقيت پرواز كرده و خواسته‌های مشتريان را برآورده كند. در تكامل طرح هليكوپتر پژوهشگران متعددی مانند خوان‌دي‌لا سيروا (Juan de la Cierva) اسپانيايی به عنوان مخترع اتوجايرو در سال 1920 و ايگور سيكورسكی (Igor Sikorsky) روسی تبار نقش زيادی داشتند.


بخشهای اصلی هلیکوپتر (Helicopter parts)
قسمتهای اصلی هلیکوپترهای متعارف (conventional) به شرح ذیل می باشند:
1- بدنه (Body or Fuselage)
بدنه بخش اصلی هلیکوپترها بوده که دیگر قسمتها به آن متصل شده یا روی ان سوار می شوند. کابین مسافر، کاکپیت خلبان، مخازن سوخت و سیستمهای الکترونیکی نیز در بدنه جای می گیرند.
2- موتور (Engine)
واحد تولید کننده نیرو برای چرخش ملخهای اصلی، ملخهای دم، پمپهای هیدرولیک و پنوماتیک، ژنراتورهای برق و ... می باشد که به دو نوع پیستونی و جت (توربوشفت) بر بالای یا طرفین بدنه نصب می گردد.
3- مجموعه دم (Tail)
جهت قرار دادن روتور دم در موقعیت و وضعیت مناسب
4- روتور اصلی (Main Rotor)
مجموعه ملخهای اصلی و مکانیزمهای تغییر دهنده زاویه آنها که وظیفه تولید نیروی بالابرنده (برا) را به عهده دارند
5- روتور دم (Tail Rotor)
مجموعه ملخهای دم و مکانیزمهای تغییر دهنده زاویه گام آنها که وظیفه خنثی سازی گشتاور روتور اصلی را به عهده دارند.
6- ارابه فرود (Landing gear)
به دو نوع اسکیت و چرخ در زیر بدنه نصب شده و وظیفه آن گرفتن ضربه های وارده هنگام فرود، ثابت نگه داشتن هلیکوپتر بر روی زمین (و حرکت هلیکوپتر بر روی زمین در هلیکوپترهای دارای چرخ) می باشد.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] enWindow%28%26%2339%3B%26%2339%3B%26%2339%3B%26%23 39%3B%26%2339%3B%26%2339%3B%26%2339%3B%26%2339%3Bh ttp%3A%2F%2F[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] %26%2339%3B%26%2339%3B%26%2339%3B%26%2339%3B%26%23 39%3B%26%2339%3B%26%2339%3B%26%2339%3B%2C%2520null %2C%2520800%2C%2520600%2C%2520100%2C%2520100%2C%25 20true%2C%2520%26%2339%3B%26%2339%3B%26%2339%3B%26 %2339%3B%26%2339%3B%26%2339%3B%26%2339%3B%26%2339% 3Bmenubar%3Dyes%2C%2520toolbar%3Dno%2C%2520locatio n%3Dno%2C%2520status%3Dyes%2C%2520scrollbars%3Dyes %2C%2520resizable%3Dyes%26%2339%3B%26%2339%3B%26%2 339%3B%26%2339%3B%26%2339%3B%26%2339%3B%26%2339%3B %26%2339%3B%29)

ریپورتر
8th May 2009, 07:55 PM
هلیکوپترهای مدل رادیوکنترل ( R/C Helicopters)
تعریف: هلیکوپترهای بدون سرنشین که توسط سیستم فرستنده گیرنده رادیویی کنترل می شوند.
به طور كل هليكوپتر مدل راديوكنترل به دو دسته Scale (مقياسی يا مشابه واقعی ) و Pod & Boom تقسيم می‌شوند. مشخصه هليكوپتر‌های مقياسی، شكل بدنه آنها است كه مشابه يك نوع هليكوپتر واقعی می‌باشد. اين هليكوپتر‌ها اغلب گران قيمت بوده و براي پرواز‌هاي ايروباتيك طراحی نشده‌اند. اما ظاهر زيبای آن‌ها لذت پرواز را دو‌چندان می كند. ضمن اينكه پوشش كامل بدنه آن‌ها باعث ديد بهتر از فواصل دور می‌شود. در هليكوپتر‌های Pod & Boom بهترين مشخصه‌ها، دم باريك و بلند (Boom) و پوشش آيروديناميك و نيمه كامل بدنه (Pod) ‌بوده كه باعث هر چه سبكتر شدن هليكوپتر و افزايش قابليت مانورپذيری مي‌شوند. هليكوپتر‌های مقياسی Scale) از لحاظ ساختمان داخلی بسيار مشابه نوع Pod & Boom بوده كه با پوسته كاملی از يك بدنه مشابه نمونه اصلي پوشش داده شده‌اند.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] (javascript:JS_OpenWindow(''''''''[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]'''''''',%20null,%20800,%20600,%20100,%20100, %20true,%20''''''''menubar=yes,%20toolbar=no,%20lo cation=no,%20status=yes,%20scrollbars=yes,%20resiz able=yes''''''''))

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] (javascript:JS_OpenWindow(''''''''[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]'''''''',%20null,%20800,%20600,%20100,%20100 ,%20true,%20''''''''menubar=yes,%20toolbar=no,%20l ocation=no,%20status=yes,%20scrollbars=yes,%20resi zable=yes''''''''))انواع هلیکوپترهای رادیوکنترل از نظر نوع موتور:
1- هلیکوپترهای رادیوکنترل موتور الکتریکی (Electric R/C helicopter)
اين هليكوپتر‌ها مجهز به يك موتور الكتريكی هستند كه به واسطه چرخ‌ دنده كاهنده به شفت اصلی متصل شده و انرژی خود را از باطری های قابل شارژ تأمين می‌كنند.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


2- هلیکوپترهای رادیوکنترل موتور پیستونی (Piston engine R/C helicopter)
این هلیکوپترها مجهز به موتورهای پیستونی می باشند که معمولاً تک سیلندر بوده و از سوخت الکل متیلیک (متانول) تغذیه می شوند. نوع دوسیلندر و بنزینی این موتورها نیز برای هلیکوپترهای رادیوکنترل سایز بزرگ نیز استفاده می شود.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] (javascript:JS_OpenWindow(''''''''[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]'''''''',%20null,%20800,%20600,%20100,%20100 ,%20true,%20''''''''menubar=yes,%20toolbar=no,%20l ocation=no,%20status=yes,%20scrollbars=yes,%20resi zable=yes''''''''))

2- هلیکوپترهای رادیوکنترل موتور جت (Jet engine R/C helicopter)
اين هليكوپتر‌ها مجهز به موتور توربوشفت با هسته ميني جت بوده كه باعث شده فوق‌العاده پر قدرت و مطمئن عمل كنند. اما آنها هنوز در حال تکامل بوده و فوق العاده گرانقیمت می باشند.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] (javascript:JS_OpenWindow(''''''''[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]'''''''',%20null,%20800,%20600,%20100,%20100 ,%20true,%20''''''''menubar=yes,%20toolbar=no,%20l ocation=no,%20status=yes,%20scrollbars=yes,%20resi zable=yes''''''''))

ریپورتر
8th May 2009, 07:56 PM
اجزاء هلیکوپترهای رادیوکنترل (R/C helicopter parts):
هلیکوپترهای رادیوکنترل به دو بخش کلی سازه و سیستمهای الکترونیکی تقسیم شده که هر یک دارای زیرمجموعه هایی می باشند.
1- سازه (Structure):
سازه هلیکوپترهای رادیوکنترل متشکل است از: بدنه - مجموعه دم - موتور - ارابه فرود - روتور اصلی و روتور دم.
2- سیستمهای الکترونیکی (Electronic system):
که خود به دو بخش سیستمهای اصلی و انتخابی (Option) تقسیم می گردند.
الف) سیستمهای الکترونیکی اصلی از لوازمی هستند که استفاده از آنها در هلیکوپتر رادیوکنترل اجباریست که شامل موارد ذیل می باشد:
- فرستنده رادیوکنترل + باطری مربوطه (R/C Transmitter & Batteries)
- گیرنده رادیوکنترل + باطری مربوطه (R/C Receiver & Batteries)
- سرووها (Servos)
- جایرو (Gyro)
- اسپید کنترل (Speed control) (در هلیکوپترهای الکتریکی)
ب) سیستمهای الکترونیکی انتخابی جهت عملکرد بهتر، بهینه سازی و ایمنی بیشتر بکار می روند مانند:
- گاورنر (کنترل کننده سرعت چرخش ملخ)
- نشان دهنده باطری گیرنده (Battery checker)
- دما سنج موتور (Thermometer)
توضیحات:
سیستم رادیوکنترل (Radio control system)
سيستم راديو كنترل متشكل است از فرستنده، گيرنده، باطري‌ها و سرووها. شما با حركت اهرم‌هاي كنترلي فرستنده فرامينی را كه به صورت رمز شده روی امواج الكترومغناطيس سوار مي‌شوند، ارسال می‌كنيد. اين فرامين پس از رسيدن به گيرنده رمزگشايی شده و سپس به سرووی مورد نظر مي‌رسد. سرووها الكتروموتورهايی هستند كه برای تحريك سطوح متحرك، سيگنال الكتريكی را به كار مكانيكي تبديل مي‌كنند. سرووها و گيرنده معمولاً توسط باطری قابل شارژ 8/4 ولت و فرستنده از باطریهای قابل شارژ 6/9 ولت تغذيه مي‌شوند.
فرستنده (Transmitter)
همانطور که در شکل مشاهده می کنید فرستنده رادیوکنترل دارای دو اهرم کنترل (Stick) بوده که هرکدام به دو جهت عمودی و افقی و ترکیبات آنها می توانند حرکت کنند. در پایین و کنار هر یک از استیکها اهرم تریم قرار داشته که حرکت آنها منجر به تغییر نقطه خنثای سرووی مربوطه می گردد. فرستنده ها به گونه های مختلفی مانند تک دسته، دو دسته، آنالوگ، دیجیتال، عددی، گرافیکی و نیز از لحاظ مدولاسيون امواج (Modulation) در انواع PCM(ZPCM,QPCM) ,PPM ,FM ,AM با طبقه فركانسی 35 ، 40 ، 72 و 75 مگاهرتز مورد استفاده قرار می‌گيرند. برخي از راديوكنترل‌ها فقط مخصوص هواپيما بوده و براي هليكوپتر مناسب نيستند. يكي از موارد مهم در انتخاب راديو كنترل تعداد كانال آن‌ها است. تعداد كانال راديو مشخص كننده آن است كه چند فرمان می‌تواند بطور جدا از هم توسط فرستنده ارسال شود. بنابراين در راديو‌های 3 كانال شما فقط 3 فرمان مجزا برای 3 سرووی مختلف می‌توانيد ارسال كنيد.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
گیرنده (Receiver)
گیرنده رادیوکنترل مدار الکترونیکی کوچک و سبکی است که در داخل یک قاب پلاستیکی جای داده شده و نقش رمزگشایی امواج ارسالی از فرستنده و انتقال فرامین به سروو ها می باشد. گیرنده ها دارای یک ورودی باطری و به تعداد کانالهای سیستم رادیوکنترل خروجی برای سروو ها دارند.
سروو (Servo)
سرووها شامل قسمت‌هاي موتور الكتريكی (Electro Motor) ، مدار الكترونيكی (Electronic Board)، مجموعه چرخ‌دنده كاهنده دور (Gear Box)، بدنه (Servo Case)، شفت اصلی(Main Shaft) و سَرسِروو (Servo Arm) بوده و در انواع و اندازه‌های مختلفی از قبیل ميكرو، ميني، استاندارد و بزرگ تولید شده اند. سرووها دارای مشخصه‌های متفاوتی از قبيل ديجيـتال (Digital)، غير ديجيتال (Non Digital)، پر سرعت(High speed)، بدون هسته(Coreless) ، بلبرينگی ( Ball bearing)، گشتاور بالا (High torque)، عايق در برابر آب و گرد و غبار (Dust & Water resistant)، چرخ‌دنده فلزی (Metal Gear) و… می باشد. سرعت سرووها در واقع سرعت پاسخگويی به فرمان اعمال شده را نشان مي‌دهد كه بر واحد ثانيه بر 60 درجه (S/60º)محاسبه می‌شود. به عنوان مثال سرووی S9251 ساخت شركت فوتابا با سرعت 07/0 يكی از پرسرعت‌ترين سرووهای موجود است در حالی كه سرعت يك سرووی معمولی حدود 22/0 ثانيه بر 60 درجه می باشد. یکی دیگر از مشخصه های مهم سرووها قدرت آنهاست که در واقی بیشترین گشتاور قابل تحمل توسط سروو بوده و بر حسب کیلوگرم بر سانتیمتر محاسبه می گردد.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
جایرو (Gyro)
جايرو دستگاه كوچكي است كه معمولاً شامل دو قسمت حس كننده (Sensor) و پردازشگر (Processor) بوده و رفتار ارتعاشي و ناخواسته دم را بر اثر عوامل مختلف نظير باد جانبي، بد كاركردن موتور (و متعاقباً افزايش و كاهش گشتاور ملخ اصلي) خنثي مي‌سازد. جايرو بر سر راه گيرنده و سرووي رادِار قرار گرفته و فرمان ارسالي به رادار را تصحيح مي‌كند. در واقع جايرو براي كنترل رادِر همانند كمك خلباني است كه از خود خلبان بهتر عمل مي‌كند. جايروهـا از لحاظ مكانـيزم داخلي به دو نـوع‌جايـروي مكانيكي (Mechanical Gyro) و پيزو جايرو (Piezo Gyro) و از نظر عملكرد به دو نوع Heading Hold و Non Heading Hold (يا Rate Gyro) تقسيم مي‌شوند.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
گاورنر (Governor)
کنترل کننده دور ملخ (گاورنر) دستگاهی است شامل حسگر مغناطيسي و واحد تنظيم كننده که كار آن كنترل سرعت چرخش ملخ‌ها است. اگر RPM ملخ از حد تعريف شده بيشتر باشد، ممكن است باعث از هم پاشيدگي سازه روتور و در رفتن ملخ‌ها و حتي رسيدن سرعت نوك ملخ به سرعت صوت شود كه در اين صورت ملخ بازده خود را از دست داده و درگير مسائل مربوط به امواج شوك خواهد شد. این دستگاه همچنین در کاهش مصرف سوخت تاثیر بسزایی دارد. سيستم گاورنر بين فرمان ارسالی از گيرنده و سرووی تراتل قرار گرفته و با افزايش و كاهش گاز موتور، سعي می‌كند سرعت چرخش ملخ را مطابق عددی كه توسط كاربر تنظيم می‌شود، كنترل كند.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

نشان دهنده باطری گیرنده (Battery checker)
اين دستگاه كوچك و سبك روی هليكوپتر نصب شده و انرژی باطری گيرنده را نشان می‌دهد. Battery Checker در مدل‌ها و كاركردهاي متفاوتی ساخته شده‌اند كه بعضی از آن‌ها داراي نمايش‌گر LCD و برخی داراي لامپ‌های LED بوده و برخي از آن‌ها هنگام ضعيف شدن باطري با به صدا در آوردن آژير، هشدار مي‌دهند.
دماسنج موتور (Thermometer)
دستگاه الکترونیکی کوچکی است که روی بدنه هلیکوپتر نصب شده، دمای موتور و دمای محیط را بصورت دیجیتالی نمایش می دهد. بجای این دستگاه می توان از دماسنجهای مادون قرمز دستی استفاده کرد که در دست کاربر قرار گرفته و دمای نقطه ای که دستگاه به سمت آن نشانه رفته را نمایش می دهد.


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

ریپورتر
8th May 2009, 07:57 PM
موتور (Engine)
همانطور که قبلاً اشاره شد سه نوع موتور به عنوان مولد نیرو برای چرخش ملخهای اصلی و دم، در هلیکوپترهای رادیوکنترل استفاده می گردد.
1- موتور الکتریکی
2- موتور پیستونی
3- موتور جت (توربوشفت)
موتور‌های متعارف در هليكوپتر‌های مدل از نوع پيستونی با سوخت الكل می‌باشند. بنابراين تمركز ما دراين مبحث روی اين نوع موتور‌ها خواهد بود. موتورهاي الکلی مجهز به شمع تابشی (Glow plug) بوده كه با سوخت متانول (متيل الكل) تغذيه می شوند. تفاوت شمع‌های تابشی با شمع‌های جرقه‌زن موتورهای بنزينی (Spark plug) در اين است كه شمع‌های تابشی حين كار موتور به منبع انرژی متصل نيستند و فقط هنگام استارت موتور از باطری 2/1 ولت انرژی می‌گيرند. اين باطری كه با گيره مخصوص به شمع متصل می‌شود پس از روشن شدن موتور جدا می‌شود. شكل زير اجزاء اصلی اين موتور‌ها را نشان می‌دهد.


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
اندازه و طبقه موتورهای الکلی (Engine Size)
سایز موتورها فاکتوری است که هلیکوپترهای رادیوکنترل بر اساس آن طبقه بندی می شوند. این موتورها بر اساس حجم سوخت جابه‌جا شده درون سيلندر يا بطور عمومی حجم سيلندر بر حسب اينچ مكعب نامگذاري مي‌شوند. سايز 30 يعني موتوری كه حجم سيلندر آن 30/0 اينچ مكعب است. هلیکوپترها معمولاً بر حسب اندازه موتور به سایزهای 30 ، 50 ، 60 و 90 تقسیم می شوند. عموماً در هليكوپترهاي سايز 30 از موتورهاي دسته 30 يعني 30 ، 32 ، 37 ، 39 و حتی 46 ، در هليكوپتر‌های سایز 50 از موتورهاي سايز 50 ، در هليكوپتر‌های سایز 60 از موتورهای 60 ، 61 و 75 و در هليكوپتر‌های سایز 90 از موتور 90 استفاده می گردد. جدول ذيل حجم سيلندر موتورها را بر حسب سی سی و اينچ مكعب نشان می‌دهد.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
موتورهای پیستونی الکلی از لحاظ طراحی داخلی به انواع ABC - AAC و Ringed engine و از لحاظ مراحل کار به دو زمانه و چهار زمانه تقسیم می شوند. سوخت آنها متانول (الکل متیلیک) بوده که با 10 تا 20 درصد نیترو متان به عنوان مکمل سوخت (اختیاری) و حدود 20 درصد روغن کرچک و یا سنتتیک ترکیب می شود.

ریپورتر
8th May 2009, 07:59 PM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
.اين كيت از دو قسمت تشكيل يافته است .

1 – فرستنده ( فيبر كوچك )
2 – گيرنده ( فيبر بزرگ ) قطعات فرستنده در بسته جداگانه قرار دارند
در مونتاژ و لحيمكاري از قلع اندود نمودن نوارهاي مسي ، بخصوص قسمتهاي بوبين فرستنده و گيرنده كه بصورت نوار مسي بر روي فيبر طراحي شده اند جداً اجتناب نمائيد . هر گونه قلع اضافه در نقاط فوق باعث تغييرات زياد در فركانس ارسال فرستنده و يا فركانس دريافت گيرنده خواهد شد و اين باعث عدم تطبيق فرستنده و گيرنده ميشود . ( فركانس فرستنده و گيرنده در محدوده 400 مگاهرتز است )
در مونتاژ فرستنده به اين نكات توجه نمائيد :
1 – چهار عدد خازن عدسي ( حدود 5 تا 7 پيكوفاراد ) در نقاط مشخص شده با عبارت C نصب شوند .
2 – ترانزيستور چنان در مكان خود قرار گيرد كه از نظر سطح مقطع ، بر شكل روي فيبر منطبق شود .
3 – در نصب ديود نوراني بايد پايه كوتاهتر آن در خانه با علامت پخي قرار گيرد . ( بهتر است اين ديود كاملا به فيبر بچسبد )
4 – پتانسيومتر بترتيب پايه هايش در مكان خود نصب شود . ( رعايت پايه وسط و دو پايه كناري الزامي است )
5 – در نصب آي سي از سوكت استفاده شود و در قرار دادن آي سي بر روي سوكت حتماً به ( تو رفتگي لبه آي سي ) توجه شود .
6– خازن تريمر VC بر اساس شكل سطح مقطع خود در مكان مربوطه نصب شود .

در مونتاژ گيرنده به اين نكات توجه نمائيد :
1– در نصب ديودهاي يكسوساز d و D به نوار رنگي روي بدنه آنها توجه شود ( اين نوار بر نوار سفيد شكل روي فيبر منطبق ميشود )
2 – در نصب ديود نوراني بايد پايه كوتاهتر آن در خانه با علامت پخي قرار گيرد . ( بهتر است اين ديود كاملا به فيبر بچسبد )
3 – بوبين L1 تشكيل يافته از حدود 2 تا 3 دور سيم نازك لاكي ( شماره 015 ) كه بر روي هسته هوا به قطر حدود 2 تا 3 ميليمتر پيچيده ميشود . براي هسته ميتوان از لوله داخلي خودكار بيك استفاده نمود و پس از پيچيدن بوبين بر روي آن ، توسط مقداري چسب مايع آن را محكم نمود . سيم لاكي مورد نياز در بسته بندي قطعات قرار داده شده است .
4 – در نصب خازنهاي الكتروليت بسته به نوع اكسيل و غير اكسيل ، به پايه مثبت و منفي آنها توجه شود . محل قطب منفي با علامت حلال سفيد مشخص شده است .
4 – در نصب آي سي ها از سوكت استفاده شود و در هنگام قرار گرفتن آي سي ها به تو رفتگي لبه آنها توجه نمائيد .
5 - تغذيه گيرنده 12 ولت است كه بايد از طريق باتري يا آدابتور كاملاً رگوله شده تامين و با رعايت قطب مثبت و منفي به محل BAT متصل شود .
6 – فعلا در مكان J سيمي متصل نكنيد . در ادامه اين راهنما در مورد اين جامپر و كاربرد آن توضيح داده مي شود .
تنظيم فرستنده و گيرنده :
ابتدا تغذيه گيرنده و سپس تغذيه فرستنده را وصل نمائيد . پس از اينكار ، قسمت بوبين فرستنده را بر روي قسمت بوبين گيرنده قرار دهيد .
( بوبين فرستنده بصورت نوار مسي و در محدوده خازن تريمر تا ديود نوراني است و بوبين گيرنده هم بصورت نوار مسي و در مقابل خازن C1 و بشكل U كاملاً مشخص مي باشد ) . پس از نزديك نمودن بوبين فرستنده و بوبين گيرنده به همديگر ، ضمن فرمانهاي متوالي به كليد فشاري فرستنده ، توسط يك پيچ گوشتي عايق ، پتانسيومتر PT را تنظيم كنيد . ملاحظه ميشود كه در محدوده كوچكي از تنظيم پتانسيومتر ، همزمان با فرمان به كليد فشاري فرستنده ، گيرنده نيز فرمانهاي فرستنده را دريافت و اين عمل با روشن و خاموش شدن ديود نوراني گيرنده ( همزمان با فرمانهاي فرستنده ) كاملاً مشخص ميشود . اگر دقيق به تنظيم پتانسيومتر توجه شود ، متوجه اين مسئله ميشويد كه يك حد پائين و بالا براي قسمتي كه پتانسيومتر تنظيم است وجود دارد . يعني با چرخاندن پتانسيومتر ، در محدوده مشخصي ، فرمانها در گيرنده دريافت ميشود . حال براي بهترين تنظيم پتانسيومتر كافي است آن را در وسط محدوده تنظيم قرار دهيد . تا اينجا كليه مراحل در وضعيتي انجام مي شد كه بوبين فرستنده بر روي بوبين گيرنده قرار داشت و حداقل فاصله بين اين دو قسمت كيت ها وجود داشت . حال دو كيت را در فاصله يك متري از همديگر قرار دهيد و اينبار همزمان با فرمانهاي متوالي به كليد فشاري فرستنده ، اقدام به تنظيم ازن تريمر فرستنده نمائيدتا فركانس فرستنده در محدوده دريافت گيرنده قرار گيرد . در تنظيم خازن تريمر نيز ملاحظه ميشود كه در محدوده كوچكي از تنظيم آن ، فرمانها در گيرنده دريافت ميشود . حال ميتوانيد چندين متر ديگر از گيرنده دور شده و مجدد تنظيم خازن تريمر را تكرار كنيد . طي چند مرحله دور شدن و تنظيم مجدد خازن تريمر ، مدار در حداكثر برد تنظيم خواهد شد .
پس براي تنظيم دو كيت ابتدا بوبينهاي دو كيت را به همديگر نزديك كنيد و در نخستين قدم اقدام به تنظيم پتانسيومتر فرستنده نمائيد و آن را در وسط محدوده اي كه فرمانهايش در گيرنده دريافت ميشود قرار دهيد ، سپس دو كيت را طي چند مرحله از هم دور و در هر بار فقط خازن تريمر را تنظيم كنيد . اين روش ساده ترين راه براي تنظيم فركانس فرستنده بر روي فركانس گيرنده بود كه براحتي قابل انجام است . ساير روشها نياز به تجهيزات آزمايشگاهي پيشرفته دارد كه در صورت لزوم دانشجويان گرامي ميتوانند توسط يك اوسيلوسكوپ 100 مگاهرتز بصورت علمي تر ، اقدام به تنظيم فرستنده و گيرنده نمايند .
در خروجي مدار يك رله تعبيه شده است كه بكمك كنتاكتهاي خروجي آن ميتوان وسيله اي برقي را توسط اين مدار از راه دور كنترل نمود . در خروجي مدار نقطه A مشترك بوده و نقاط B دو كنتاكت متغير خروجي رله ميباشند . جهت سهولت شما ميتوانيد نقاط A و يكي از B ها را در مسير يكي از سيمهاي تغذيه وسيله برقي مورد نظرتان قرار دهيد .
در شرائط فعلي با يك فرمان به كليد فرستنده ، رله گيرنده وصل و با فرمان دوم ، رله گيرنده قطع مي شود . چنانچه تمايل داشتيد رله گيرنده بصورت پالسي عمل كند ، يعني مادامي كه دستتان بر روي كليد فشاري فرستنده قرار دارد ، رله گيرنده وصل و با رهاكردن كليد فشاري فرستنده ، رله گيرنده هم قطع شود دو كار بايد انجام شود . ابتدا اينكه در مكان J يك تكه سيم كوتاه بعنوان جامپر وصل كنيد و دوم اينكه IC.2 را از روي سوكت آن برداريد . به اينصورت رله گيرنده همزمان با فشار كليد فرستنده فعال و با رها كردن كليد فشاري فرستنده ، غير فعال مي شود .
در صورت تمايل مي توانيد براي تغذيه فرستنده از باتريهاي نيم قلمي 12 ولت مخصوص كنترل هاي اتومبيل ( البته از نوع 12 ولت ) استفاده كنيد .
نصب يك آنتن كشوئي با طول حداكثر 30 سانتيمتر به محل ANT فرستنده ، نقش بسيار مهمي در برد مجموعه دارد . در يك مونتاژ تميز و تنظيم اصولي ، برد اين مدار بدون آنتن حدود 10 متر و با آنتن ( بسته به فضاي باز و بسته ) از حدود 50 تا 150 مترخواهد بود .
توجه مهم : در تنظيم خازن تريمر حتماَ از پيچ گوشتي مخصوص مدارات فركانسي استفاده نمائيد


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

ریپورتر
8th May 2009, 08:00 PM
كتاب آشنایی با هواپیمای مدل

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
ترجمه و تاليف : عرفان(آرین) آقایی
جلد اول ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]) جلد دوم ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

hossien
9th May 2009, 03:49 AM
سلام
یک پیشنهاد داشتم . می خواستم بپرسم می توانید یک مسابقه ساخت هواپیماهای مدل برگزار کنید.

ریپورتر
16th May 2009, 01:24 PM
سلام
یک پیشنهاد داشتم . می خواستم بپرسم می توانید یک مسابقه ساخت هواپیماهای مدل برگزار کنید.
سلام
کجا و چگونه برگزار کنیم به نظر شما؟

B O S S
7th July 2009, 06:17 PM
لطفا شماتیک و لیست قطعات این رادیو کنترل را آپلود کنید

ریپورتر
9th July 2009, 07:23 PM
سلام
کدوم رو میگین؟

B O S S
10th July 2009, 04:10 AM
سلام خدمت مدیر بخش نظامی
در صورت امکان شماتیک و لیست قطعات این گیرنده و فرستنده 2 کانال که در بالا عکسهای مدار آن هست را قرار دهید
با تشکر

ریپورتر
10th July 2009, 06:20 PM
اینجا می خوام شروع به طراحی و ارائه گیرنده و فرستنده مادون قرمز با دو شکل مختلف 10 کانال و 18 کانال بکنم.
اول از معرفی آی سی های مربوطه شروع می کنم:
ما اینجا می خوایم از آی سی های PT2248 و PT2249 و PT2250 استفاده کنیم.آی سی اول Transmitter و یا همون فرستنده و دومی و سومی گیرنده ما هستند.هر سه این آی سی ها توی بازار ایران پیدا میشه و از این بابت هیچ نگرانی ای نداشته باشین.قیمت ارزونی هم دارن.
اما کم کم طراحی رو شروع کنیم:
با مراجعه به دیتاشیت آی سی اول می بینیم که تمام شماتیک مدار مورد نظرمون یعنی همون فرستنده مادون قرمز یا Remote Control اونجا هست و هیچ نیازی به این نیست که تغییراتی رو اعمال کنیم.صرفا مساله طراحی PCB می مونه که از این بحث خارجه.
و اما شماتیک:

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

همونطور که توی این شماتیک می بینید ما می تونیم یه ریموت کنترل 18 کلیده داشته یاشیم که کلید ها بصورت ماتریسی روی آی سی قرار می گیرند.و بصورت سه سطر در شش ستون چیده می شند.
در مورد R توی شماتیک (روی بیس ترانزیستور) مقاومت 680 یا 820 اهم رو انتخاب می کنیم.
و همچنین در مورد ترانزیستور 2SA1015 انتخاب میشه.
IR LED رو هم که میدونید یه LED مادون قرمز معمولی فرستنده (شفاف) میندازیم.
فکر نمی کنم در مورد مدار فرستنده دیگه مشکلی وجود داشته باشه بجز اینکه رنج تغذیه مدار بسیار جالب هستش... 2.2 ولت تا 5 ولت.پس به راحتی می تونید از باتریهای معمولی که توی این رنج ولتاژ هستند استفاده کنید.

و اما مدار گیرنده.
با مراجعه به دیتا شیت این آی سی چیز زیادی جز نحوه بستن تغذیه آی سی و پین های کنترلی دستگیرمون نمیشه.
اینجا یه نکته پیش میاد و اون اینکه از حالا باید نیاز خودتون رو تعیین کنید.به این معنی که باید بدونید به 10 کانال نیاز دارید یا 18 تا.چون برای داشتن 10 کانال باید از آی سی PT2249 و برای داشتن 18 کانال از آی سی PT2250 استفاده کنید.
فعلا شماتیک های مربوط به هرکدوم رو که از دیتاشیت بیرون کشیدم رو ببینین:

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

همونطوری که توی شکل ها می بینید پین هایی از آی سی ها که توی قسمت Control Signal Output قرار گرفتن پین های مربوط به خروجی های مدار ما هستند که توی اولی دو تا و در دومی 18 تا هستن.


سلام مجدد.
خوب میرسیم به قسمت طراحی:
این آی سی و به عبارتی مدار گیرنده ما سه قسمت عمده داره:
1-قسمت تغذیه آی سی
2-قسمت گیرنده یا همون سنسور مادون قرمز
3-خروجی مدار
برای هرکدوم جدا گانه طراحی رو انجام میدیم.بیاید اول از قسمت خروجی شروع کنیم.چون هم از اون دوتای دیگه کار بیشتری میبره و هم سخت تره.(حالا میگم چرا)
برای این کار قبل از هرچیز باید بدونیم که خروجی ما هر به هرالمان الکتریکی و الکترونیکی که قدرت سوئیچ کردن یا فرمان دادن رو داشته باشه میتونه وصل شه.از جمله رله ، ترانزیستور ، تریاک ، میکرو و...
اما بیاید فرض کنیم که میخوایم این خروجی ها رو به رله بدیم.یا یکم عامیانه ترش اینکه فرضا می خوایم وسایلی مث لامپ های خونه یا تلوزیون و ... رو خاموش و روشن کنیم.بقیه المانهای مورد اشاره هم برای وصل شدن به آی سی مشکلی ندارن.
ولی حالا بریم روی مدار:

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

همونطور که می بینید یک دونه از مدار مربوطه رو روی پین 13 کشیدم و بقیه پین ها رو بعهده خودتون گذاشتم.درواقع همه پینها از 3 تا 20 همین مدار رو باید داشته باشند.طرز کارش هم که سادس.وقتی خروجی آی سی (که نوع CMOS) هستش به یک منطقی میره ترانزیستور (BC945) روشن میشه و جریان مورد نیاز بوبین رله رو تامین میکنه و رله کنتاکت میکنه.
با این روش یعنی گذاشتن رله توی مدار خروجی میتونید نه 18 تا بلکه 36 تا خروجی از کل گیرنده بگیرید.چون هر رله (رله های کوچیک و معمولی)خودش دوتا کلیده.وقتی که بوبین تحریک نیست یک کنتاکت وصل و دیگری قطع هست و با جریان دار شدن بوبین برعکس میشه.رله های بزرگتر و قوی تر نوعا دارای چهار و هشت و.. کنتاکت هستند.
حتما میخواین بگین این مدار خروجی که سادس !! ولی اینجا یه نکته اساسی وجود داره و اون در نوع خروجی های آی سی هستش که متاسفانه در دیتاشیت های معمولی اون ذکر نشده.
این نکته خیلی خیلی مهم اینه که از بین 10 تا خروجی آی سی PT2249 فقط دوتا از اونها حالت Hold دارند. تعدادی از بقیه خروجی ها تا وقتی که سیگنال ورودی داشته باشیم به یک منطقی میرن و تعدادی هم صرفا ((تک پالس)) هستند.حالا به ترتیب توضیح میدم که این سه نوع خروجی چطور کار می کنند:
1-با زدن کلید مثلا1 در روی ریموت خروجی مربوطه در گیرنده به یک منطقی میره و تا دوباره فشرده شدن این کلید در همون حال باقی می مونه.مثلا یک بار دکمه رو برای روشن شدن لامپ میزنید و بار دیگه برای خاموش شدنش.(Hold)
2-با زدن کلید مثلا 3 روی ریموت خروجی مربوطه به یک منطقی میره ولی تا وقتی این حالت رو داره که شما اون دکمه رو روی ریموت فشار میدید یا به قولی پایین نگه میدارید.با برداشتن دستتون از روی دکمه خروجی مربوطه صفر میشه.(Cyclic pulse)
3-با زدن کلید مثلا 7 روی ریموت کنترل خروجی مربوطه در گیرنده برای لحظه ای به یک منطقی میره و چه شما دکمه رو رها کنید و چه نگه دارید بعد از لحظه ای خروجی مربوطه صفر میشه.(single puls)

طبیعیه که فقط با نوع اول این خروجی ها میشه لامپ یا یخچال یا تلویزیون و یا ... رو روشن و خاموش کرد.و بقیه این خروجی ها تقریب (برای این موارد) به کاری نمیان.
اگه فکر میکنین اون هشت تا خروجی بدرد نمی خورند باید بدونید اتفاقا اونها بیشتر مورد توجه قرار میگیرند.نه در این مورد که ما داریم استفاده می کنیم.بلکه در خیلی موارد و مدار های گوناگون ما درواقع از حال Hold استفاده نمی کنیم.بلکه از همون تک پالس و سیکلیک پالس استفاده میکنیم.
در مورد خروجی ها توضیح کامل تر اینکه خروجی های از نوع cyclic pulse دارای یک ((لچ)) ، نوع Hold دارای فلیپ فلاپ از نوع T و خروجی هایsingle pulse هم از نو ساده هستند.

اما در مورد PT2250 تعداد هرکدوم از انواع خروجی ها رو نمیدونم و همینطور درمورد هردو آی سی 49 و 50 من نمیدونم که دقیقا کدوم پینها چه حالتی دارند و چی به چیه.ولی نگران نباشید.این ها رو به راحتی با نگاه کردن به دیتاشیت های کاملتر و یا نهایتا بعد از بستن مدار (که کار ساده ایه) به خوبی متوجه میشیم.

اما:

گفتم که برای رله های ما خروجی Hold مناسبه.حالا ما باید کاری بکنیم که خروجی های دیگه ما که حالت Hold ندارند به این حالت مجهز بشند.که هروقت دکمه رو فشار دادیم خروجی فعال شه و با فشار دوباره اون خروجی غیر فعال شه.
برای این کار می تونیم از T و یا JK فلیپ فلاپ استفاده کنیم.

قسمت تغذیه و اوسیلاتور رو براتون کشیدم:

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


منبع:[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

ریپورتر
10th July 2009, 06:23 PM
تهیه رادیو کنترل برای هواپیمای مدل ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])


كنترل حركت در هواپيما هاي مدل توسط سيستم راديو كنترل انجام ميشود كه شامل بخش فرستنده و گيرنده مي باشد.امواج ارسال شده از فرستنده توسط مدار گيرنده دريافت و به صورت فرمان الكتريكي به سرووها منتقل و باعث حركت سطوح كنترلي و در نتيجه تغيير مسير مدل مي گردد.
و اما راديو كنترل براي مدلي كه مي سازيد را يا بايد به صورت حاضري از فروشگاههاي مخصوص مدلهاي پروازي خريداري كنيد كه قيمت آن بسته يه تعداد كانالها و مدل و مارك كارخانه سازنده متغير مي باشد ولي معمولا يك ست راديو كنترل ۴ كاناله شامل فرستنده،گيرنده و ۳ يا ۴ عدد سروو حدود ۱۵۰ هزار تومان مي شود كه البته براي همه از جمله مبتديان قابل تهيه نيست و هزينه زيادي برايشان مي باشد.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
راه دیگر برای تهیه رادیو کنترل استفاده از فرستنده و گیرنده مدلهای حاضری دیگر مثل هواپیماها و ماشین های مدل ارزان قیمت میباشد که البته معمولا ۲ کاناله هستند که در شکلهای زیر نمونه هایی از آنها را مشاهده می کنید.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
البته تهیه رادیو کنترل ماشین های مدل راحتتر هست و ارزانتر هم تمام می شود و با قیمتی حدود ۷ یا ۸ هزار تومان می توانید یک ماشین رادیو کنترلی نسبتا خوب خریداری کنید که غیر از قسمت رادیو کنترل آن از موتور ها و بقیه قطعات آن هم می توانید استفاده نمایید.ولی در صورت امکان از مدلی که در زیر شکل آن دیده می شود تهیه کنید چون رادیو کنترل آن برد زیادی دارد و نقشه مدارات آن را هم بدست آورده ام و امکان بهبود و تغییرات نیز در آن وجود دارد.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
در این ماشین ها مدار فرستنده با ولتاژ ۳ ولت (۲ عدد باطری قلمی) و مدار گیرنده با ولتاژ ۹ ولت (۶ عدد باطری قلمی) کار میکند و بردی حدود ۳۰ متر را پوشش می دهد.
برای استفاده از این رادیو کنترل جهت هواپیمای مدل اولین و مهمترین چیزی که می بایست تقویت کرد برد فرستنده هست که حداقل نیاز به ۷۰ تا ۱۰۰ متر می باشد. برای افزایش برد در یک فرستنده کنترل از راه دور ۲ راه وجود دارد ۱-افزایش طول آنتن۲- افزایش ولتاژ کار فرستنده رادیو کنترل.
معمولا در ماشین های مدل از آنتن های مفتولی و فنری به طول حدود ۳۰ سانتی متر استفاده می شود که البته برای استفاده مورد نظر ما کم می باشد و باید از آنتن های تلسکوپی به طول ۷۰ تا ۱۰۰ سانتی متر استفاده کنید که براحتی و از فروشگاههای فروش لوازم و قطعات الکتریکی و به قیمتی حدود ۱۰۰۰ تومان قابل تهیه می باشد.همچنين به انتهاي آن يك روبان قرمز رنگ به طول حدود ۳۰ سانتي متر ببنديد كه براي مشخص شدن جهت وزش باد در موقع پرواز دادن مدل مفيد مي باشد.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
در مورد افزایش ولتاژ تغذیه مدار فرستنده هم باید بگویم که در اصل ولتاژ کار مدار این گونه ماشین های مدل ۹ ولت میباشد ولی چون نیازی به برد زیاد نیست و همچنین افزایش تعداد باطری ها هم فرستنده را سنگین میکند و هم گرانتر تمام می شود از ولتاژ ۳ ولت استفاده می شود.شما می توانید جای باطری دو تایی فرستنده را بریده و از باطری های شارژی پک شده مانند همانیکه برای مدلتان تهیه کرده اید استفاده کنید.
در اینجا هم شکل بردهاي مدار فرستنده و گیرنده ماشین مدل که باز شده ،نشان داده شده است.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
برد مدار فرستنده رادیو کنترل
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
برد مدار گیرنده رادیو کنترل
تعداد كانالهاي فرمان در اين راديو كنترل ۲ تا مي باشد كه در ماشين كنترلي براي حركت به جلو ، عقب ، راست و چپ استفاده مي شوند.
براي شروع باید ابتدا برد مدار گیرنده را با جدا کردن سیمهای متصل به جا باطری و کلید و آنتن و همچنین موتورها از داخل ماشین کنترلی خارج نمایید.در شکل زیر سیمهای برد گیرنده نمایش داده شده است.برای دیدن تصویر واضح آنرا ذخیره و سپس مشاهده نمایید.[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


در روی برد گیرنده ۲تا سیم قرمز و مشکی مربوط به ولتاژ + و - باطری می باشد که در سر راه آن یک کلید قرار می گیرد،همچنین یک سیم بلند(حدود ۳۰ سانتي متر) هم به جای آنتن می بایست استفاده شود و به محل مورد نظر روي برد گيرنده لحيم شود، ۲ تا از سيمها هم كه به موتور اصلي ماشین وصل بوده به موتور هواپيما متصل مي شود و ۲ تا سيم ديگر كه به موتور چرخ جلویي ماشين وصل بوده به موتور سروو هواپيماي مدل مي بايست متصل گردد.
مهمترین قطعه مدار فرستنده و گیرنده رادیو کنترل ۲ تا آی سی میباشد به نامهای TX-2B و RX-2B كه داراي عملكرد پنجگانه اي هستند(فرمان حركت به جلو،عقب،راست،چپ و توربو) که آی سی اولی Encoder و دومي Decoder مي باشد و در شكلهاي زير به صورت جداگانه نشان داده شده اند.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
IC فرستنده IC گيرنده
و اما در شكل زير نقشه شماتيك مدار فرستنده و گيرنده راديو كنترل مورد نظر نمايش داده شده است كه از لينك [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]) مي توانيد تصوير واضح آنرا نيز دريافت نماييد.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
نكته اي كه در مورد عملكرد مدار رادیو کنترل ماشین های مدل وجود دارد اينست كه از حالت پنجم IC فرستنده و گيرنده (حالت Turbo) استفاده نشده است بدليل اينكه مدار براي ماشين راديو كنترلي طراحی شده و ضروري نيست ولي براي استفاده جهت هواپيماي مدل بهتر است كه استفاده شود زيرا سرعت را مي توان در 2 حالت كند و تند كنترل كرد.در شكل زير كه مربوط به پشت برد گيرنده هست ،پايه شماره 12 IC كه همان پايه توربو مي باشد با فلش قرمز رنگ نشان داده شده است كه استفاده نشده و به جايي متصل نيست.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

در نقشه شماتيك مدار گيرنده قسمت هايي كه با رنگ قرمز نشان داده شده است در برد واقعي كنترل از دور ماشين مدل وجود ندارد و در صورت نياز بايد اضافه گردد كه شامل ۲ ترانزیستور ‍‍‍C945 و C8550 كه با Q3 نشان داده شده و يك مقاومت ۱ كيلو اهم ميباشد كه در شكل زير مي توانيد بصورت واضحتر آنها را مشاهده نماييد.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

در مورد مدار فرستنده هم كه باز از پايه حالت توربو استفاده نشده است احتياج به اضافه كردن قطعه به آن مدار نيست و فقط بايد كليد فرمان به جلو را 2 حالته نماييد كه با يكسري تغييرات كوچك در مدار فرستنده يا كليد فرمان به جلو و عقب فرستنده مي توان آنرا انجام داد.همچنين بايد كليد فرمان حركت به سمت عقب (دور معكوس) را غير فعال كنيد چون در هواپيما نيازي به آن نيست،البته مي توان از آن براي كارهاي ديگري استفاده كرد كه بعدا گفته خواهد شد.

در مورد اتصال موتور ها به مدار گيرنده هم به اين صورت هست كه موتور اصلي هواپيما به محل اتصال موتور جلو و عقب برنده و سروو موتور هم به محل اتصال موتور چپ و راست كننده ماشين كنترلي وصل میشوند.
نكته مهم ديگر هم اينست كه چون در هواپيماي مدلي كه مي سازيم از برد الكترونيكی كنترل سرعت موتور (Speed Control) استفاده نمي كنيم موتورها و مخصوصا موتور اصلي كه سرعت چرخش بالايي دارد آمپر زيادي مي كشند كه باعث داغ شدن يا حتي سوختن ترانزيستور هاي خروجي مدار گيرنده میشود،براي حل اين مشكل مي بايست از ملخ هاي كوچك مثلا حداكتر به طول 8 سانتي متر استفاده كرد و يا براي ملخ هاي بزرگتر از گيربكس براي كاهش سرعت و افزايش قدرت موتور استفاده كرد كه در مباحث قبلي توضيح داده شده است.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

همچنين براي سروو موتوري كه مي سازيد ميبايست از موتور الكتريكي استفاده نماييد كه ولتاژ كار آن حداقل 6 تا 9 ولت باشد در غير اين صورت باعث داغ شدن و سوختن ترانزيستور هاي خروجي متصل به آن خواهد شد.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
[/URL]
منبع:[url][تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

ریپورتر
10th July 2009, 06:26 PM
ساخت سکان عمودی فن دار (Tail Fan) ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] gfa.com%2Fpost-13.aspx)
در يك سري از هواپيماهاي مدل به جاي بخش متحرك سكان عمودي (Rudder) و سروو موتور مربوط به آن از يك فن كوچك در داخل سكان عمودي هواپيما استفاده مي شود(شكلهاي زير).

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

ايـن سـيستم به خصـوص مناسـب مـدلهـاي سبك مي باشـد و شـما را از سـاختن ســروو موتـور بي نياز مي كند، همچنين با توجه به اينكه موتـور فن بكار رفته در ايـن روش كـوچك هسـت وزن خود مدل هم كمتر مي شـود و ديگر اينـكه حركـت هـواپيما به طـرفين نرمتـر انـجام مي شـود.
اگر از اين روش در ساخت مدلي كه مي سازيد استفاده كنيد مصرف باطري شما كمتر مي شود و يكسري مشكلات كه در مورد ارتباط سروو موتور دست ساز با راديو كنترل هاي ساده وجود دارد (در بخش راديو كنترل توضيح داده مي شود) هم حل خواهد شد.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

در ساخت اين سيستم بهتر است كه سكان عمودي را از جنس چوب بالسا به ضخامت ۳ ميليمتر بسازيد (فوم تحمل نصب موتور و فشار وارده را ندارد).
مطابق شكلهاي بالا چارچوبي كه بايد موتور نصب شود و دايره اي كه هوا از طريق آن حركت ميكند به قطر ملخ مورد استفاده در سكان عمودي در بياوريد و ببريد.
در مورد موتور مورد استفاده هم موتور SANYO 802 پیشنهاد می شود که موتوری كوچك و سبك و در عين حال با RPM بالا می باشد و می توانید آنرا در بازار به قیمت حدود ۸۰۰ تومان خریداری نمایید،البته مارك sanyo روی آن دیده نمی شود و فقط عدد ۸۰۲ روی آن نوشته شده است.اگر نتوانستید این موتور را تهیه کنید از همان موتورهای کوچک اسباب بازیها استفاده کنید که البته سنگین تر هستند.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
ملخ مورد نیاز این سیستم را هم یا باید بسازید یا از ملخ های کوچک اسباب بازی استفاده کنید.
به نظر من استفاده از این سیستم جهت کنترل مدلی که می سازید راحت تر هست و البته یکسری ریزه کاری در ساخت اون هست که باید خودتون رعایت کنید و ميتونيد از شكل هاي ارائه شده كمك بگيريد ،امیدوارم که بتونید آنرا بسازید.
منبع:[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

ریپورتر
10th July 2009, 06:28 PM
ساخت ارابه فرود هواپیمای مدل ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
ارابه فرود (Landing Gear) در هواپیماهای مدل سبک معمولا به ۲ صورت می باشد، در حالت اول دو چرخ بر روی یک محور به عنوان ارابه فرود اصلی (main landing gear) در جلوی بدنه و یک چرخ دم (tail wheel) هم در عقب قرار دارد،در حالت دوم دو چرخ بر روی یک محور در وسط بدنه و يك چرخ هم در زير دماغه هواپيما (nose wheel) قرار مي گيرد(شكلهاي زير).

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

در شکلهای زیر 2 مدل ارابه فرود اصلی نشان داده شده که در آنها به جای محور میله ای فلزی از یک نوار فلزی فنری یا ترکیبی از هر دو استفاده شده است که به بدنه مدل پیچ می شود.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

براي هواپيماي مدلي كه مي سازيد مي توانيد از نوع اول استفاده كنيد كه ساخت آن ساده تر است.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
شکل ارابه فرود پیشنهادی برای ساخت

وسايل لازم جهت ساخت ارابه هاي فرود به شرح زير ميباشد:
1-ميله نازك فنري فلزي به قطر حدود 1 ميليمتر و طول حدود ۲۵ سانتی متر 2- يك جفت چرخ سبك به قطر حدود 3 سانتي متر جهت ارابه فرود اصلي 3- يك عدد چرخ كوچك پلاستيكي به قطر حدود 1.5 سانتي متر جهت چرخ دم 4- دو عدد بست فلزي كوچك پيچ دار (مثل ترمينال كوچك برق) جهت مهار كردن انتهاي ميله چرخ ۵- مفتول نازک فلزی مثل گیره کاغذ (کلیپس) بزرگ جهت محور چرخ دم .

ميله فنري فلزي را مي توانيد ازجاهايي مثل فنر سازي ها و يا ابزار و يراق فروشي ها تهيه نماييد. در مورد تهیه چرخ ها هم می توانید از فروشندگان لوازم هواپیمای مدل به صورت حاضری و بسته به اندازه آن با قیمتی حدودا جفتی ۱۵۰۰-۱۰۰۰ تومان خریداری نمایید که دارای تایری از جنس فوم فشرده هستند که در جذب و تقلیل ضربه فرود موثر می باشد (شکل زیر).

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

جهت مهار کردن چرخ ها در داخل میله فلزی احتیاج به ۲ تا بست فلزی یا پلاستیکی می باشد (مانند شکل زیر).
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

به جای آن می توانید از کوچکترین سایز یک ترمینال برق (۱cm) برای اینکار استفاده نمایید که البته بایستی آنرا با اره از وسط ببرید و یا اینکه می توانید از یک تکه لوله پلاستیکی مثل شلنگ خودكار به طول ۳ میلی متر و هم قطر محور ارابه فرود استفاده نمایید و بعد از قرار گرفتن چرخ در داخل محور آن با چسب قطره ای و در انتهای میله چرخ آنرا فیکس کنید(شکلهای زیر).
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

به جـای چرخهای مخصـوص می تـوانـید از چیـز هـای دیگـری هم استفاده کـنید مثل چرخهای کوچک اسباب بازیها که البته باید سبک باشند و یا حتی درب پلاستیکی نوشابه و آب معدنی که به نظر من خیلی هم خوب عمل می کنند(شکل زیر).

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

برای ساخت چرخ با استفاده از درب بطری ابتدا باید یک سوراخ در وسط آن ایجاد نمایید سپس یک میله پلاستیکی مثل لوله خودكار به اندازه حدود ۱ سانتي متر را در داخل سوراخ ايجاد شده قرار داده و با چسب محكم ميكنيم به صورتيكه بيشتر طول آن در سمت داخل درب بطري باشد،بعد از اين كار ميله فلزي را مطابق شكل زیر خم كرده بطوريكه كاملا متقارن باشد.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

سپس چرخها را در داخل ۲ انتهاي ميله قـرار داده و با بسـت هاي فلزي يا پلاستيكي كـه بتـوان در ۲ سر محور چرخهـا قـرار داد آنها را مهار مي كنيم.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
شكل ارابه فرود ساخته شده با درب بطري نوشابه

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
نماي جلويي از ارابه فرود نصب شده بر روي مدل

سمت بالاي ارابه فرود كه صاف مي باشد مي بايست در زير و داخل بدنه مدل محكم شـود براي اينكار مي توانيد از يك تكه چوب سبك به اندازه عرض داخل بدنه مدل و به قطر حدود ۳ سانتي متر جهت ساخت محل اتصال ارابه فـرود استفاده نماييد ولي ابتدا بايد با اره يك شـیار به قطر حدود ۱ ميلي متر و عمق حدود ۱ سانتي متر در وسط آن ايجاد نماييد و سپس تكه چوب را با استفاده از چسب چوب در قسمت يك سوم جلويي بال مدل و داخل بدنه مي چسبانيم البته بايد شيار ايجاد شده از زير بدنه مدل قابل دسترسي باشد و براي همين مي بايست يك شيار باريك در راستاي شيار روي چوب در زير بدنه ايجاد كنيد و آنگاه قسمت صاف ارابه فرود را بطور كامل در داخل شيار چوب قرار دهيد.

جهت ساخت ارابه فرود دم مي توانيد از يك گيره كاغذ (كليپس) بزرگ به عنوان محور استفاده كنيد و پس از باز و صاف كردن آن مطابق شكل زير آنرا خم كرده و چرخ كوچك را در داخل آن قرار داده و ۲ سر آنرا بصورت جاي پيچ گرد مي كنيم،از ۲ عدد پيچ و مهره خيلي ريز و سبك براي اتصال اين چرخ به بدنه استفاده كنيد و از سمت داخل بدنه يك تكه ورقه پلاستيكي یا فلزی نازک قرار مي دهيم و پيچ و مهره ها را در داخل آن سفت ميكنيم.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
نمای داخلی نحوه اتصال ارابه فرود دم بوسیله پیچ و مهره
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
دو نما از چرخ دم ساخته شده با درب پلاستیکی بطری آب میوه و نحوه اتصال آن

در بعضي از هواپيماهاي مدل چرخ دم به سكان عمودي (Rudder) هم متصل هست و از اين حالت براي تغيير جهت حركت بر روي باند يا اصطلاحا تاكسي كردن مدل استفاده مي شود(شكل زير).

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

شما مي توانيد ارابه هاي فرود هواپيماي مدلتان را به هر صورتي كه خودتان دوست داريد بسازيد من فقط يك راه ساختن آنرا در اينجا گفتم.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]منبع:[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

ریپورتر
10th July 2009, 06:30 PM
ساخت سكان عمودي (Rudder) براي هواپيماي مدل ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
کنترل حرکت به طرفین در هواپیما های مدل توسط سکان عمودی انجام می گیرد که دارای قسمت متحرکی به نام Rudder مي باشد(اشكال زير).
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

براي ساخت سكان عمودي ابتدا شكل آنرا بر روي يك فوم با ضخامت ۵mm كشيده و مي بريم و سپس بخش متحرك آنرا با تيغ جدا كرده و آنگاه با تیغه کاتر در مقطع داخلي هر دو قسمت (محل اتصال دو بخش سكان) و دقيقا روبروي هم ۲ تا شكاف به فاصله ۳ سانتي متر از يكديگر و به طول و عمق ۱ سانتي متر ايجاد ميكنيم.
از ۲ تكه كوچك ورقه فيلم PVC مانند طلق هايي كه براي صحافي جزوه ها بكار مي رود و داراي حالت ارتجاعي هست به عنوان لولا استفاده مي كنيم و به ابعاد شكافهايي كه ايجاد كرده ايد بريده و با چسب مخصوص فوم در داخل دو شكاف مي چسبانيم و بخش متحرك را به قسمت ثابت متصل مي كنيم.
البته قبل از اتصال دو قسمت بايد لبه هاي محل اتصال را با سمباده گرد مي كنيم تا حركت Rudder به طرفين به راحتي انجام شود.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

براي اتصال بخش متحرك به سروو موتور از يك تكه پلاستيك به طول 2 و عرض نيم سانتي متر كه از هر چيزي مثل درب پلاستيكي ظرف ماست و غيره مي توانيد ببريد استفاده كنيد و يك شكاف كوچك در پايين و در يك سمت بخش متحرك سکان ايجاد و آنرا داخل شكاف با چسب فوم فيكس كنيد و در انتهاي نوار پلاستيكي يك سوراخ ايجاد كنيد كه بتوان يك مفتول سيمي را جهت اتصال به سروو در آن قرار داد.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

تا اينجا نحوه ساخت تقريبا تمام بخش هاي مربوط به اجزاء بدنه مدل توضيح داده شده و فقط راديو كنترل مونده كه حتما به محض كامل شدن در پست بعدي براتون مي زارم ولي بايد اول مدلي كه ساخته ايد قادر به پرواز باشد و تنظيمات مربوط به بالانس كردن و تعيين مركز ثقل و تست توانايي گلايد شدن آنرا انجام داده باشيد و گرنه نمي تواند بپرد و بهتر است كه قبل از نصب راديو كنترل اول پرواز آزاد آنرا آزمايش كن

منبع:[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

ریپورتر
10th July 2009, 06:31 PM
معرفی منابع مفید در خصوص پرواز و مدلینگ ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
ابتدا دو تا کتاب مفید را به شما معرفی می کنم،كتاب اول آئروديناميك به زبان ساده(مصور) نوشته تئودر تالي و با ترجمه دكتر محسن جهان ميري و ناشر آن انتشارات يا مهدي(عج) مي باشد.در اين كتاب به زبان ساده در خصوص انواع ايرفويل و بال هواپيما و نيروهاي وارد بر آن مطالب جالب و مفيدي ارائه شده كه مطالعه آنرا حتما توصيه مي كنم.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
كتاب دوم اصول و مفاهيم پرواز تاليف ديويد آندرسن و اسكات ابرهارت و مترجم آن مهندس احسان اشرفي و از ناشر آن نشر طراح مي باشد. در اين كتاب نيز مطالب مفيدي در مورد اصول پرواز و نيروي برا و پيشرانش در هواپيما آورده شده است كه مي تواند در درك مفاهيم مربوط به پرواز مفيد واقع شود.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
و اما سایت های مفیدی که می توانید اطلاعات مفیدی درباره هواپیمای مدل و اجزاء آن از آنها کسب نمایید در این بخش معرفی می گردند.
اولین سایت به آدرس [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]) می باشد که می توانید از طریق لینک های Aerodynamics و Beginners' Guide به اطلاعات بسیار مفیدی در مورد آئرودینامیک پرواز و همچنین اجزاء هواپیمای مدل دست یابید.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
سایت بعدی که در اینجا معرفی می شود به آدرس [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]) می باشد که از طریق لینک های موجود در صفحه اصلی سایت می توانید به مطالب مفیدی در مورد انواع موتور هواپیمای مدل و دیگر بخش های آن دسترسی پیدا کنید.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

ریپورتر
10th July 2009, 06:32 PM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

B O S S
12th July 2009, 01:05 AM
با تشکر از راهنمائی های خوب شما {applause}
لطفا راجب مدارات داخلی سروو (نقشه وقطعات درصورت امکان )وهمچنین نحوه قرار گرفتن آن در داخل بدنه و هدایت سکانها بیشتر توضیح دهید
در ضمن آیا از این سروو sg90 برای هدایت سکانهای یک مدل 650g میتوان استفاده کرد

توضیحات بیشتر در این لینک میباشد
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

B O S S
12th July 2009, 01:38 AM
در رابطه با تهیه رادیو کنترل از اسباب بازی ها آیا شما اینکار را امتحان کردید؟ و آیا به راحتی میتوان از این راه شعاع 100m را هدایت کرد:-?

ریپورتر
14th July 2009, 06:08 PM
سلام
برذ هدایت کرذن بستگی به برد اون وسیله داره

ریپورتر
14th July 2009, 06:19 PM
سلام
من بادوستان مشورت کردم و به این نتیجه رسیدم که میشه از این سروو sg90 استفاده کرد

B O S S
16th July 2009, 02:23 AM
برذ هدایت کرذن بستگی به برد اون وسیله داره
منظور از برد وسیله چیه؟

B O S S
16th July 2009, 02:40 AM
منظور من استفاده از طرح مدارهای r\c همان اسباب بازی که در بالا همراه با عکس و توضیحات و از سایت parvaznama ذکر شد . و همچنین در رابطه با نسب سروو و هدایت سکانها در صورت امکان به صورت مصور توضیح دهید .
با تشکر.

B O S S
17th July 2009, 01:55 AM
{big hug}از این دو آدرس میتونین برای تهیه نقشه استفاده کنین خودم هم تازه پیداشون کردم{big hug}
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

ریپورتر
18th July 2009, 09:38 AM
سلام برد وسیله یعنی تا چند متر قدرت کنترل داره که هر کدوم با هم تفاوت داره

B O S S
18th July 2009, 08:20 PM
سلام برد وسیله یعنی تا چند متر قدرت کنترل داره که هر کدوم با هم تفاوت داره


خوب منهم راجب مدار اسباب بازی پرسیدم دقیقا همان مدار بالا

B O S S
18th July 2009, 08:22 PM
در رابطه با تهیه رادیو کنترل از اسباب بازی ها آیا شما اینکار را امتحان کردید؟ و آیا به راحتی میتوان از این راه شعاع 100m را هدایت کرد:-?


؟؟؟؟؟؟؟

B O S S
18th July 2009, 08:37 PM
اینا رو با اینکه درست ازشون سر در نمیارم می زارم شاید به درد بقیه بخوره

برنامه طراحی هواپیما (Advanced_Aircraft_Analysis_2.5) معروف به AAA

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] .html

B O S S
18th July 2009, 08:53 PM
این کتاب در رابطه با ایرودینامیکه

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


درباره طراحی

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] for_Engineering_Students.rar

ریپورتر
19th July 2009, 09:49 AM
سلام
اون مدار اسباب بازی فکر نکنم تا 100 متر برد داشته باشه

B O S S
21st July 2009, 07:26 PM
آقای مدیر اگر از این مدل با این مشخصات ساخته شود آیا قابل پرواز میباشد؟:-?
لینک نقشه:[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
طول: 70cm
وزن: 1100g
جنس: فایبرگلاس
اگر با این بدنه قابل پرواز است در مورد انتخاب نوع موتور الکتریکی آن هم راهنمائی کنید.

sp12
21st July 2009, 09:10 PM
با عر ض سلام و خسته نباشید. من می خوام یه هلی کوپتر مدل بسازم با موتور الکترونیکی . مبتدی هم هستم
تو اینتر نتم زیاد گشتم. ممنون می شم از دوستان که به من کمکی بکنن . اگه میشه به من یه مقاله کامل شامل نقشه و... ارائه کنن در ضمن اگه می شه پاسختون را به من ایمیل بزنید با تشکرفراوان
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

B O S S
22nd July 2009, 12:07 AM
سلام به دوست جدید sp12
به نظر من فعلا بیخیال بشی بهتره چون در هلیکوپتر از قطعات بیشتری نسبت به هواپیما استفاده شده و از نظر اتصالات و مکانیک خیلی پیچیدس از یک هواپیمای مدل شروع کن با این علم بهتر آشنا شدی بعد هلیکوپتر بساز;)

ریپورتر
23rd July 2009, 10:09 AM
آقای مدیر اگر از این مدل با این مشخصات ساخته شود آیا قابل پرواز میباشد؟:-?
لینک نقشه:[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
طول: 70cm
وزن: 1100g
جنس: فایبرگلاس
اگر با این بدنه قابل پرواز است در مورد انتخاب نوع موتور الکتریکی آن هم راهنمائی کنید.
سلام
تازه اینارو دیدم 2 روز دیگه بهتون اطلاع میدم
با تشکر

ریپورتر
25th July 2009, 06:56 PM
سلام
هواپیما با توجه به اینکه موستانگ هستش و جزو بهترین هواپیماها از نظر نقشه و آیرودینامیک در جنگ جهانی بوده من این مدل موتور رو برای تولید رانش پیشنهاد میکنم


موتور os سایز 46

bozonghare
26th July 2009, 06:50 PM
برای ساخت یک ماکت از روی یک نقشه از کجا باید شروع کنیم و وسایل لازم؟

ملا ماکت یک جنگنده

captainali
28th July 2009, 06:10 PM
سلام
من يه سري نقشه دارم و در حال حاضز هم دارم يه هواپيما مي سازم اگه اطلاعاتي خواستي مي توني با من تماس بگيري من تمام تجربياتم رو به صورت رايگان در اختيارت مي زارم :)>-

ریپورتر
28th July 2009, 06:11 PM
برای ساخت یک ماکت از روی یک نقشه از کجا باید شروع کنیم و وسایل لازم؟

ملا ماکت یک جنگندهسلام
برای ساخت به آموزشهای اول همین تایپیک مراجعه کنید
با تشکر

captainali
28th July 2009, 06:48 PM
راستي شمارمم اينه 09356489407

Mina_Mehr
28th July 2009, 07:09 PM
بابا ای ول چه بخش گستردهای دارین آقا مهدی:)>-
خیلی خوشم اومد هر چند که من در چنین موضوع هایی خیلی خنگم ولی خوشحالم که جوونای ایرونی اینجوری ذهنشون فعال و بازه{applause}{applause}

ریپورتر
28th July 2009, 07:26 PM
بابا ای ول چه بخش گستردهای دارین آقا مهدی:)>-
خیلی خوشم اومد هر چند که من در چنین موضوع هایی خیلی خنگم ولی خوشحالم که جوونای ایرونی اینجوری ذهنشون فعال و بازه{applause}{applause}

سلام
ممنون از توجه شما
اختیار دارین شما جزو بهترینهای سایت هستین

Mina_Mehr
28th July 2009, 08:12 PM
نظر لطفتونه، خجالتم ندین:">

bozonghare
28th July 2009, 10:07 PM
سلام
من يه سري نقشه دارم و در حال حاضز هم دارم يه هواپيما مي سازم اگه اطلاعاتي خواستي مي توني با من تماس بگيري من تمام تجربياتم رو به صورت رايگان در اختيارت مي زارم :)>-

نیکی و پرسش ی تاپیک بزن و تمام مراحلتو با عکس بزار ، یا همینجا ادامه بده!

ما منتظریم!

captainali
2nd August 2009, 11:42 PM
سلام
با عرض پوزش بايد بگم كه من فعلا هواپيمامو تموم نكردم و عكس هاش كامل نيستن.
براي ساخت هواپيمات اول بايد چوب بالزا تهيه كني بعدش چند تا كپي از نقشت بگيري. من بهت پيشنهاد ميكنم كه اين مدل رو بسازي cap 232 . البته بايد بگم كه amp015pi بسيار زيبا تره اما توضيحاتش آلمانيه و منم حوصله ندارم ترجمش كنم چون خيلي زياده.اما cap232 توضيحاتي نداره و نقشش ساده تره.خوب، بعد از اينكه كپي گرفتي ارفويل ها رو از نقشه ميبري و روي ژوب مي چسبوني و با كاتر يا اره مويي با دقت هرچه تمام تر مي بري و مطابق نقشه اونارو به اسپار(تيركي كه ارفويل ها رو كنار هم نگه ميداره) با چسب چوب بي رنگ مچسبوني به اين صورت كه اول تيرك رو يه جاي تميز مي زاري بعد ارفول ها رو كه بالاشو به چسب آغشته كردي به صورت سرو ته مي چسبوني شون. بايد خيلي خيلي خيلي توجه بشه كه جلو و عقب تمام ارفويل ها تو يه راسته باشه تا براي aileron spar (تيرکى تنها درقسمتى از طول بال وجود دارد و نقاط لولا شدن فلپ به بال روى انها قرار ميگيرد ) و لبه ي حمله مشكلي پيش نياد.فعلا اينارو انجام بده تا بعد باقيشو بگم.اگه تو راه به مشكلي بر خوردي تماس بگير. 09356489407 . راستي براي نقشه cap232 يه سر به [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]) بزن. در پناه حق
Captain Ali

captainali
3rd August 2009, 12:28 AM
دوستان عزيزي كه فقط اسم هواپيماي مدل به گوششون خورده بدونن كه اين هواپيما ها به طور معمول 100km/hسرعت دارن و اگه به چيز درست حسابي بسازي بيشتر از 200 كيلو متر در ساعت هم سرعت ميگيرن كه من در الان دارم يكي طراحي ميكنم كه تو پيشرانش از ducted fan ميخام استفاده كنم(برا اونايي كه مي دونن) {big hug}:)>-{thumbs up}^:)^8->{applause}

ریپورتر
3rd August 2009, 11:00 AM
سلام
ممنون از همکاری عزیزان و امیدوارم گروه خوبی تشکیل بدیم

ریپورتر
4th August 2009, 10:19 AM
اشنایی با ایر فویل بالها ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]) ‫


‫لبه ﺣﻤﻠﻪ : اوﻟﻴﻦ نقطه مقطعﻋﻤﻮدی ﺑﺎل ﻳﺎ مقطعﺁﻳﺮودﻳﻨﺎميکی است ﮐﻪ قبل از هرﻗﺴﻤﺖ دﻳﮕﺮ ﺑﺎ اﻟﻴﺎف هوا ﺑﺮخورد می ﻨﻤﺎﻳﺪ .
لبه فرار: اخرﻳﻦ نقطه از مقطعﻋﻤﻮدی ﮐﻪ ﺑﺎ هواتماس دارد و در ﺁن نقطه ﺟﺮﻳﺎن هوا، مقطع ﺁﻳﺮودﻳﻨﺎمیکی را ترک ميکند .
خط وتر: خط مستقیمی ﮐﻪ ﻟﺒﻪ ﺣﻤﻠﻪ را ﺑﻪ ﻟﺒﻪ ﻓﺮار وصل ميکند ناميده ميشودبطور کلی در همه مباحثﺁﻳﺮودﻳﻨاميکی هر جا از وترنام برده ميشود منظور همان ﻃﻮل ” خط وتر” است که ويژگیهای مقطعﺁﻳﺮودﻳﻨاميکی بر اساس ﺁن تعیین ورسم ميشود.‫ ‫ﺧﻂ ﻧﻴﻤﺴﺎز: خط ﻳﺎ منحنی است ﮐﻪ از اﺑﺘﺪای خط وتر شروع و به انتهای ﺁن ختم میشود. ﺑﻄﻮرﻳﮑﻪ مقطعﺁﻳﺮودﻳﻨﺎميکی را ﺑﻪ دو ﻗﺴﻤﺖ مساوی تقسیم مينماید. برای مقاطع متقارن خط یا منحنی روی خط وتر منطبق است شکل خط نیمسازدر تعیین ویژگی های ایرودینامیکی مقطع با ل بسیار مهم است.
‫‫‫ ‫ﮐﻤﺎن ﺑﺎﻻ و کمان پایین: که از روی شکل کاملا مشخص است.
‫ﻃﺮاحی اﻳﺮوﻓﻮیل: برای ﻃﺮاحی اﻳﺮﻓﻮیل هواﭘﻴما ، میتوان از انواع استاندارداﻳﺮﻓﻮیل ﭼهار رﻗمی ویا شش رﻗمی سازمان ناسااستفاده کرد. این اﻳﺮﻓﻮیلها توسط ﮐﺎرﺷﻨﺎسان ﺁﻳﺮودﻳﻨﺎمیکی ﻃﺮاحی شده و مشخصات انها به شکل کد هایی در اختیار علاقه مندان قرار میگیرد.
‫البته امروزه ‫ ﺑﺮای ﻃﺮاﺣﯽ اﻳﺮﻓﻮﻳﻞ ميتوان ﺑﻪنرم اﻓﺰار ﺟﺎمعی ‪ که در دسترسی است اشاره کرد
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])


Leading edge:لبه حمله
Trailing edge:لبه فرار
Chord C:خط وتر
Main comber:خط نیمساز
Upper comber:کمان بالا
Lower comber:کمان پایین
نقشه های ایر فویل:بر روی link زیر کلیک کنید.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

ریپورتر
4th August 2009, 10:20 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] Propellers
ملخ هواپيمای مدل توجه!بعضی ملخ ها بشدت لبه های تيزی دارند مخصوصا پلاستيکی و فايبر گلاس برای حفظ سلامتي خود هيچ وقت سعی نکنيد يک ملخ را با دست بگِريد چون مانند يک تيغ دست شما را ميبرد. ملخ ها از تنوع و سايز و شکل و فعلا ار 5 ماده ساخته ميشوند:1.چوب(از چوب درخت افرا . چنار و بالسا ساخته ميشوند)2.نايلون3.فايبر گلاس و رشته های نايلونی4.فايبر گلاس5.فيبر کربنیملخ ها از نوع فاِيبرگلاس و چوبی و فيبر کربنی بهترين بازده را دارند.طراحی ملخ ها:ملخ ها بر اساس دو معقوله طراحی ميشوند:1.قطر2.گام(فاصله که ملخ در يک دور کامل به سمت جلو حرکت ميکند)وقتی مگويند ملخ 12/6 يعنی اين ملخ 12 اينچ قطر و 6 اينچ گام دارد.در نهايت تمام ملخ ها با تمام شکل و شمايل و80% بيشتر کارايی ندارندخواص ملخ ها بر حسب گام بالا:1.سرعت زياد پرواز2.شتاب کم3.صعود ضعيف4.سخت شدن فرود به علت سرعت زيادخواص ملخ ها بر حسب گام پايين:1.سرعت کم پرواز2.شتاب خوب3.صعود خوب4.کنترل پرواز با کمترين گاز موتورجنس ملخ ها:1.ملخ های چوبی(ملخ هايي هستند که به راحتی شکسته ميشوند اما کارايي زيادی دارند)2.فايبر گلاس و نايلونی(ملخ های سنگين و با دوامی هستند و با کارايي کمتر از چوبی فيبر کربني)3.ملخ های فيبر کربنی(ملخ های خيلی سخت و خيلی گرانی هستند و تنها برای موتورهای بزرگ استفاده ميشوند که ممکن است در سالهای اينده در سايزهای کوچک هم ساخته شوند)4.ملخ های نايلونی(ملخ های ضعيفی هستند که بشما پيشنهاد نمی کنيم چون امکان شکستن در هوا را دارند.)وزن ملخ ها:سنگينی ملخ عامل و مزيت خوبی برای عمل چرخش هستند و عمل هرز گردی را کاهش ميدهد البته وزن زيادی باعث ميشود نقطه ثقل هواپيما تاثير ميگذارد.شکل ملخ ها:ملخ ها با تيغه پهن که بيشتر برای موتورهای 4 زمانه و با دور موتور پايين کاربرد دارند. ملخ ها با تيغه لاغرکه بيشتربرایموتورهای 2 زمانه با دور موتور بالاکاربرد دارند. توجه!بالانس ملخ يکی از مهمترين عوامل در طي پرواز محسوب ميشود اگر ملخ ها بالانس نباشند:1.دزديدن قدرت موتور 2.درست کار نکردن موتور و کف کردن سوخت3.تکان های شديد بدنه هواپيما محمد رسول 1/6/1386 فيلم های از بالانس ملخ برای مشاهده روی ادرس زير کليک کنِيد:

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

ریپورتر
4th August 2009, 10:21 AM
موتور های احتراقی هواپیما
موتور های دو زمانه احترلقی امروزی که در هواپیما های بدون سرنشین کاربرد دارند دارای تکنولوژی بالایی هستند. قدرت بالا، وزن کم و راحتی استفاده از ایم موتورها موارد مور توجهی است که طی سال های گذشته به آنها توجه میشود و در مرحله بعدی به سیستم رادیو کنترل.
موتور یکی از گرانترین سرمایه گذاری های ما در ساخت یک هواپیمای مدل است. بر اساس تجربه سالها ما درباره تغذیه سوختی و نگهداری آن یاد میگیریم و میدانیم که در یک موتور هیچ رازی در کارکرد صحیح یا نا صحیح موتور وجود ندارد از تنظیمات مخلوط سوخت و انتخاب بهترین شمع تا نگهداری مناسب و طرز استفاده صحیح از موتور.
در اینجا سعی میکنیم اشاره های مفیدی بکنیم برای کمک به شما تا رابطه خوبی با موتور خودتان پیدا کنید و از آن لذت ببیرید.
استارت آسان:
هیچ چیزی مایوس کننده تر از این نیست که یک موتور به سختی و با دردسر فراوان روشن بشود.
وقتی که شما تصمیم به START یک موتور میگیرید، سه چیز را به خاطر میاورید، برای این که اشتعال رخ دهد موتور شما نیاز به هوا ، سوخت و آتش (حرارت) دارد.
در ابتدا که میخواهید موتور را روشن کنید، بررسی کنید که هوا و سوخت برای موتور در دسترس هستند و سپس شمع موتور را باز کرده و با دادن ولتاژ به آن بررسی کنید که آیا حرارت کافی را برای انفجار مخلوط سوخت و هوای داخل موتور دارد یا خیر، اگر این توانایی را نداشت آن را تعویض کنید و اگر توانایی را داشت دوباره آن را در جای خودش قرار دهید. برای اینکار منبع انرژی الکتریکی را که به سر شمع وصل میکنید در حالتی که شمع را در دست گرفته این به آن متصل کنید، در صورتی که شمع سالم باشد باید المنت داخل آن از شدت داغی سرخ شود و شما این سرخی را به راحتی به چشم ببینید و در غیر این صورت باید شمع را تعویض کنید.
شیر سوزنی کنار موتور را که مقدار سوخت را تنظیم میکند کاملا ببندید و سپس به اندازه سه دور کامل آن را باز کنید (جهت عقربه ساعت بسته میشود و خلاف جهت عقربه ساعت باز میشود).
انگشت شست خود را بر روی Carb قرار دهید (Carb در حقیقت همون کاربراتور هست که در اینجا قسمت عبود هوا از خارج به داخل مورد نظر است و شما باید با انگشت شست این قسمت را به صورت دستی موقتا مسدود کنید) سپس در همین حال چند بار با دست دیگرتان ملخ را بچرخانید تا اینکه سوخت در مسیر بین مخزن تا کاربراتور قرار بگیرد. (به این قسمت بیشتر دقت کنید: برای انتقال سوخت به کاربراتور توجه داشید که به هیچ عنوان باتری سر شمع را هنوز وصل نکرده باشید به شمع موتور چون در صورت روشن شدن موتور، به انگشتانتان صدمه وارد میشود. ضمنا برای انتقال سوخت به کاربراتور وقتی ملخ را تا حدی میچرخانید در مرحله ای از چرخش ملخ گیر میکند که این همان زمانی است که مکش سوخت از مخزن انجام میشود و در این لحظه اگر انگشتتان را از روی کاربرات بردارید سوخت بهتر هدایت میشود، همینکار را باید آنقدر انجام دهید تا سوخت را در داخل شیلنگ ارتباطی بین مخزن تا کاربراتور مشاهده کنید.)
در صورتی که هر کدام از سه عمصر بالا وجود نداشته باشد و موتور شما روشن نخواهد شد.
کارکرد موتورهای دو زمانه:
کاکرد یک موتور دو زمانه نسبتا ساده است. میل لنگ موتور یک چرخش کامل را در هر سیکل نیرو میسازد، در طی حرکت پیستون به سمت بالا، مخلوط هوا و سوخت در بالای آن جهت اشتعال فشرده میشود، در همان زمان یک مخلوط تازه به سوی Crankcase (پائین پیستون) انتقال پیدا میکند. پس از اشتعال پستون اجبارا با سرخت به صرف پائین حرکت میکند و دود به وجود آمده از بندر اگزوز خارج میشود، در همان زمان یک مخلوط سوخت و هوای دیگرتوسط Carb به سوی Crankcase انتقال پیدا کرده است. دریچه ورودی بسته شده است و مخلوط اجبارا توسط بندرهای انتقال، به قسمت بالای استوانه پیستون انتقال پیدا میکند تا یک چرخه نیروی جدید شروع شود.
رابط های انتقال سوخت (شلنگ ها)
نصب مناسب راه های ارتباطی سوخت بسیار مهم است. شلنگ ها برای قطعات بزرگ باشند ممکن است باعث خاموش شدن موتور در هنگام پرواز بشوند، وقتی شیلنگ نسبت به محل اتصالش بزرگتر باشد و به محل اتصال شل وصل باشد، باعث نشت هوا به داخل سوخت میشود و حباب های هوا که جای سوخت را میگیرند باعث بد کار کردن موتور و حتی خاموش شدن آن خواهند شد (حباب های هوا در داخل شلنگ در حالی که موتور روشن است به چسم دیده میشوند و تشخیص آنها جهت رفع عیب ساده است).
همچنین طول شیلنگ ها باید به قدری بلند باشد تا به حالت کششی قرار نگیرد چون در این حالت احتمال مسدود شدن شلنگ و خاموش شدن موتور بر اثر تکان های هواپیما در حال پرواز وجود دارد، در صورتی که شلنگ ها احتمال آویزان شدن را دارند و ممکن است به دلیل تغییر شکل های ناشی از جاذبه و تکان هواپیما تا بخورند میتوانید آنها را با سیم نازیم به قسمتی از موتور مهار کنید.
آببندی قطعات:
اگر موتور شما به صورت نا منظم کار میکند، و حتی بعد از اینکه شیر سوزنی را تنظیم کرده اید مخلوط تمایل به خارج شدن دارد، شما ممکن است یک درز هوا در Carb داشته باشید. از اتصال Carb به Crankcase به طور صحیح مطمئن شوید. اگر ورودی با یک O-ring بسته شده است آنها را برای نداشتن شکاف ها و یا زده گی ها بررسی کنید و مطمئن شوید که خوب در جای خود نشسته اند، قطعات روی هم قرار گرفته در هنگام سفت کردن پیچ اتصال Carb (کاربراتور) تغییر شکل پیدا نکرده باشند، اطمینان حاصل کنید که کلیه پیچ های تنظیم و شیر سوزنی به درستی نصب شده اند و به درستی کار میکنند.
در آخر قطعات سوخت گیری را چک کنید که قطعات داخل آن به خوبی و سفت نصب شده و در مخزن در جای مناسب خود نصب شده و اسیب دیده یا ترک دار نباشد، مخزن سوخت و مسیر های حرکت سوخت را کنترل کنید تا سفت و سالم باشند. اگر شما در پرواز های قبلی با یک فرود سخت (Hard Landing) مواجه شده اید، ممکن است وزنه داخل مخزن سوخت که مسیر اصلی انتقال سوخت به کاربراتور است و در انتهای شیلنگ آن قرار دارد به قسمت جلوی مخزن آمده باشد، این حالت میتواند باعث کندی یا قطع حرکت سوخت در لحظاتی بعد از پرواز شود. شیلنگ حاوی وزنه داخل مخزن باید کاملا آزادانه داخل باک حرکت کند و به جای گیر نکند (در همه حالات وارونه و معمولی و زاویه دار) و شما میتوانید با تکان دادن مخزن و یا خود هواپیما صدای دنگ دنگ وزنه را در داخل مخزن بشنوید تا مطمئن شوید آزادی کامل را در محل خود دارد.
گردش سوخت:
اگر موتور شما همیشه به صورت Rich (با مصرف سوخت زیاد) کار میکند، موقعیت مخزن سوخت را کنترل کنید، مخزن سوخت که داخل بدنه هواپیما و در پشت موتور قرار دارد باید یا در محور پشت و یا پائینتر از محور کاربراتور قرار داشته باشد (نباید بالاتر از کاربراتور باشد). استفاده از ابر یا فوم (Foam) جهت قرار دادن در اطراف مخزن و پر کردن فضای خالی بین باک و بدنه باعث میشود تا اجازه ندهد باک از جای خود حرکت بکند و شلنگ ها و اتصالات ناخواسته از جای خود در نمیایند. اگر مخزن سوخت بالا تر از کاربراتور قرار بگیرد، سوخت از مخزن کاملا آزادانه به طرف کاربراتور سرازیر میشود و موتور روشن نمیشود و اگر هم روشن شود خیلی زود بر اثر سوخت بیش از حد حفه خواهد شد و برعکس اگر مخزن سوخت در منطقه ای خیلی پائین تر از کاربراتور یا خیلی دور از آن قرار بگیرد، انتقال سوخت به کاربراتور مشکل خواهد شد و موتور یا بد کار میکند و یا خاموش میشود. برای اینکه عمل سوخت رسانی بهتر انجام شود، یک شیلنگ از خروجی فشار روی صدا خفه کن اگزوز که برای همین کار تعبیه شده است به مخرن سوخت انتقال دهید، این سومین لوله ای است که به مخزن وصل میشود و در داخل مخزن باید در بالاترین قسمت آن قرار بگیرد تا هیچ گاه سوخت وارد آن نشود. شلنگ دوم هم جهت سوخت گیری استفاده میشود و بعد از سوخت گیری مسیر آن توسط شما مسدود میشود تا سوخت از مخزن خارج نشود، شیلنگ اول هم که به کاربراتور وصی است و حاوی وزنه مخصوص در داخل مخزن است.
دقت داشته باشید که همیشه تنظیمات موتور را از پشت ملخ انجام دهید و خودتان در جلوی موتور قرار بگیرید.
یک موتور قابل اعتماد:
یکی از چیز هایی که میتواند برای شما در یک پرواز خیلی مایوس کننده باشد و شما را از پرواز زده تر کند، بد کار کردن موتور است و بدتر از این که در هنگام فرود (Landing) موتور شما خاموش شود و در صورتی که زیاد حرفه ای نباشید ممکن است کاملا خودتان را ببازید.
فاصله طولانی بین موتور و مخزن سوخت، نوع سوخت مصرفی و نوع شمع مصرفی میتوانند کلیه مسائلی باشند که باعث شوند یک موتور به خوبی کار نکند. عادی ترین مسئله یک مخلوط Rich است، سوزن تنظیم سرعت بالا را باید برای مدتی روی حالت Rich تنظیم کید و سپس به حالت عادی در بیاورید. برای این کار، موتور را روشن کنید و مقدار دریچه هوا را throttle به اندازه ای باز کنید (گاز بدید) که دور ملح بین 2100 تا 3000 rpm قرار بگیرد، بعد از چند ثانیه، دریچه هوا را کاملا باز کنید (Full Throttle ). اگر صدای موتور به صورت خشن و جویده جویده هست و همچنین سوخت خام از دهانه کاربراتور خارج میشود، تنظیم مخلوط به صورت Richقرار دارد. موتور را خاموش کنید و با یک پیچ گوشتی ساعتی پیچ تنظیم مقدار مخلوط هوا را حدود 4/1 دور در جهت عقربه های ساعت بچرخانید (مانند تصویر زیر) (شما با این کار مقدار هوای ورودی جهت مخلوط با سوخت را کم میکنید). دوباره موتور را روشن کنید و مانند دفعه قبل از مقدار گاز موتور را از سرعت پائین به بالا افزایش دهید.
اگر موتور شما یک کاربراتور با یک سوراخ کوچک در جلوی بدنه کاربراتور و یک پیچ کنترل هم دارید، پیچ کنترل را در حالت Richقرار دهید.
شمع مناسب برای موتور:
شمع یکی از قسمت های حساس موتور به شمار میاید و کارکرد نا مناسبش میتواند تاثیر اساسی روی کارکرد موتور بگذارد. شما میتونید از انواع متنوع شمع ها استفاده کنید و به موتور خود ببندید ولی پیشنهاد میشود که از شمعی استفاده کنید که در دستور العمل موتور معرفی شده است. شمع ها در انواع بلند و کوتاه در بازار یافت میشوند، شمع ها در مدل های با میله و یا بدون میله Idle هستند که در عملیات داغ یا سرد کاربرد دارند.
در صورتی که از شمع بلند نا مناسب برای موتوری استفاده کنید ممکن است روغن وارد شمع شود و همیشه شما را دچار مشکل کند و یا بلعکس شمع کوتاه نا مناسب میتواند در روشن کردن موتور شما را اذیت بکند و یا باعث خاموش شدن ناگهانی موتور شود…
اگر شما از یک شمع بیش از حد گرم برای موتور خود استفاده کنید، انفجار در سیلندر به خوبی انجام نمیگیرد و موتور بد کار میکند و ضعیف میشود و یا استفاده از یک شمع زیادی سرد نسبت به موتور، موتور در دور های پائین خیلی زود و خودبخود خاموش میشود و در حالت معمولی هم قدرت کافی را نخواهد داشت. در موتور های کوچک (زیر 15) باید از شمع کوتاه (Short-Reach Plug) استفاده نمائید، استفاده از یک شمع بلند در یک موتور کوچک باعث میشود که پیستون در حال کار با آن برخورد کند و خیلی زود به موتور صدمه بزند.
در تصویر زیر انواع شمع های بلند، کوتاه و میله دار نشان داده شده است و همچنین یک شمع که به صورت دستی روشن شده است و المنت آن سرخ شده است نشان داده میشود،یک شمع سالم باید به همین صورت قرمز شود.
خنک شدن موتور:
گرم شدن بیش از حد یک موتور باعث میشود که عمر آن خیلی کم شود و همیشه باید به این موضوع در طراحی و ساخت هواپیما و نصب موتور دقت داشته باشید، یک موتور خوب یک موتور خنک است و بهترین بازدهی را در دمای پائین دارد، اگر دقت کرده باشید در فصل های سرد سال موتور هواپیمای شما بهتر کار میکند چون خنک تر میماند (البته منظور از خنکی سردی موتور نیست بلکه دمای مناسب بدنه موتور است که حدود 70درجه میباشد. موتور هواپیمای شما دارای رادیاتور خنک کننده نیست ولی بادی که در هنگام پرواز و از طرف ملخ به موتور برخورد میکند تا حدی کار رادیاتور را برای آن انجام میدهد پس باید توجه داشته باشید که در صورتی که موتور شما در محفظه داخل بدنه قرار میگیرد و اطرافش باز نمیباشد باید برای آن دریچه های عبور هوا در بدنه تعبیه کنید و دریچه ورودی و خروجی هوا باید به یک اندازه باشند. هیچ گاه لوله اگزوز (صدا خفه کن) را در داخل بدنه تعبیه نکنید و آن را کاملا از بدنه بیرون نگه دارید چون در غیر این صورت هم موتور بیش از حد داغ میشود و هم چربی خروجی به همراه دود داخل بدنه و قطعات الکترونیکی را کاملا فرسوده میکند و در مدت کوتاهی به دردسر خواهید افتاد. (البته تا کنون دیده نشده که چنین عملی از فردی چه با تجربه یا بی تجربه سر بزند و همه این موضوع را در نظر میگیرند)
یک مخلوط خوب برای موتور:
وقتی که شما صحبت دو نفر را درباره تنظیم موتور میشنوید، معمولا از آنها میشنوید که به مخلوط اشاره میکنند، این همان مخلوط سوخت و هوا است که در کاربراتور انجام میشود. سوخت و هوا در هنگام ورود و قبل از پودر شدن با هم مخلوط شده اند و پس از پودر شدن (Atomization) وارد سیلندر شده و از کناره آن به محل انفجار وارد میشوند و…
شیر سوزنی روی موتور وظیفه مخلوط سوخت و هوا را دارد و نسبت آنها را تعیین میکند. اگر هوا بیش از اندازه نیاز موتور باشد، موتور ضعیف کار میکند و همچنین اگر مقدار سوخت بیش از حد نیاز معمول موتور باشد، موتور به صورت Reach کار میکند.
(در هنگام آببندی موتور نو در روز های اول استفاده و یا بعد از اولین استارت موتور در صورتی که در دفعه قبل در برابر سقوط و ضربه قرار گرفته است بهتر است به اندازه مصرف تقریبا 2باک موتور را به صورت Reach روشن کنید تا نرم شود)
فشار مناسب:
منظور از فشار مناسب، فشاری است که در داخل سیلندر با حرکت پیستون باعث متراکم شدن هوا و سوخت بالای آن میشود. اگر قطعات داخل سیلندر و پیستون شل باشند و یا به خوبی نصب نشده باشند و یا ایراد داشته باشند باعث نشت هوا از یک طرف پیستون به طرف دیگر میشوند. برای بر طرف کردن این مشکل ابتدا کلیه پیچ های مربوطه را کنترل کنید تا شل نباشند، همچنین رزوه قسمتی که شمع به آن بسته میشود و در صورت مشکل در قطعات آنها را تعویض کنید.
تمیز نگهداشتن موتور:
اگر شما پرواز خود را در یک زمین انجام میدهید، این یک شانس برای شما است که در لحظاتی که قرار است اتفاقی برای هواپیما در لحظه فرود بیفتد فرصتی پیش آید و هواپیمای شما به دلیل برخورد با سطحی نرم کمتر صدمه ببیند، اما دقت داشته باشید که چمن، سنگ ریز و… برای موتور بسیار مضر هستند و احتمال ورود آنها به داخل موتور هم کم نیست.
تجربه نشان داده است که معمولا موتور را پس از رخ دادن یک حادثه اساسا تمیز میکنند اما درست نیست، بعد از هر پرواز لازم است که حد اقل سطح بیرونی موتور با دستمالی آغشته به حلال (مثلا الکل متانول خالص) تمیز کنند زیرا در صورتی که این کار را انجام ندهید در پرواز های بعدی همین مواد روی بدنه که با روغن همراه است بر اثر داغی مجدد موتور روی بدنه آن کاملا میچسبد و لایه جدید هم به آن اضافه میشود و بعد از مدتی پاک کردن آن بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد شد، در اینجا کل مسئله زیبایی موتور نیست، لایه ای که روی موتور میچسبد از خنک شدن موتور به راحتی جلوگیری میکند و عمر موتور کم میشود.
هر چند وقت یکبار داخل موتور را از جمله لوله اگزوز، کاربراتور، دهانه شمع و دیگر قسمت های داخلی در دسترس را با دستمل لوله کرده حاوی الکل تمیز کنید و مواظب باشید تکه ای از دستمال در موتور باقی نماند، گه گاهی هم بد نیست کل موتور را باز کرده و داخل سیلندر و اجزای داخل آن را کاملا تمیز نمائید.
اگر تا کنون این کار را نکرده اید، بعد از یکبار انجام اینکار خودتون متوجه میشوید که واقعا این کار نیازه، این سرویس در همه موتور ها انجام میشود (حتی موتور اتومبیل) و به یاد داشته باشید که پس از اینگونه سرویس ها موتور شما نیاز به تنظیم مجدد دارد.
فیلترهای سوخت:
این سوال ممکن است برای شما هم پیش بیاید که آیا فیلتر سوخت باید حتما در مسیر بین موتور و مخزن وجود داشته باشد یا خیر؟ من خودم هیچ وقت فیلتر در مسیر سوخت موتور نگذاشتم و تا کنون مشکلی از این لحاظ پیدا نکردم چون فیلتر اصلی را در تانک سوخت اصلی قرار دادم و سوخت تمیز را وارد مخزن هواپیما میکنم. اما وجود فیلتر در خود هواپیما باعث میشود که نا خالصی ها در فیلتر جمع شوند و خود باعث نارسائی سوخت به موتور شود و این خودش یک کنترل اضافی برای شما میباشد ولی فیلتر در داخل تانک اصلی کار شما را خیلی راحت تر میکند.
در مرحله اول من از یک صافی وزنه دار در داخل تانک استفاده میکنم که شیلنگ بنزین مکنده به آن وصل است و دانه های درشت نا خالصی را میگیرد (وارد شیلنگ نمیکتد)، پس از آن یک صافی دیگر در مسیر ورودی به پمپ بنزین قرار میدهم تا ناخالصی های بسیار ریز و میکروسکپی را (لردها) به خود بگیرد، نام این صافی Sullivan که یک بدنه شفاف رنگ دارد و داخل آن توری قرار دارد و میتوانید از کثیف بودن آن با دیدن بدنه آن به راحتی مطلع شوید. در مرحله آخر و در مسیر خروجی هم میتوانید از یک فیلتر سومی استفاده کنید که دارای دو ریز بافت صفحه ای است و ریز ترین ذرات را از سوخت جدا میکند. از این فیلتر باید پس از پمپ بنزین (مابین پمپ و مخزن هواپیما) استفاده کنید.
استفاده از این فیلتر ها احتمال وجود هر گونه نا خالصی را در سوخت ورودی به مخزن صفر میکند و میتوانید از قرار دادن فیلتر در خود موتور فاکتور بگیرید.
فرسودگی موتور:
خوردگی دشمن اصلی موتور است که روی قطعات آهنی موتور شکل میگیرد. الکلی که به عنوان سوخت مصرف میکنید خاصیت جذب رطوبط را به خود دارد. رطوبت همیشه در انتهای روزی که پرواز را پایان میدهید تا زمان پرواز بعدی شروع به خوردن قطعات داخل موتور میکند. وقتی که پرواز شما در یک روز پایان میابد، کل سوخت داخل مخزن هواپیما را خالی کنید و سپس موتور را روشن کنید و صبر کنید تا مقدار سوخت باقیمانده در لوله ها و کاربراتور توسط موتور مصرف شود و خودش خاموش شود، این کار برای شما تضمین میکند که هیچ سوخت باقیمانده ای از پرواز قبلی در موتور باقی نمانده است که بخواهد باعث خوردگی موتور شود. بعد از آن مقداری روغن در داخل کاربراتور و دهانه باز کرده شمع بریزید و ملخ را با دست چند بار بچرخانید تا با حرکت پیستون، کلیه دیواره های داخلی موتور آغشته به روغن شود.
جهت نگهداری موتور برای مدت زیاد، موتور را از هواپیما باز کنید، آن را کاملا چرب کنید، آن را در داخل یک پارچه و مکان آن را در یک محیط پلاستیکی در بسته قرار

B O S S
5th August 2009, 12:29 PM
سلام
هواپیما با توجه به اینکه موستانگ هستش و جزو بهترین هواپیماها از نظر نقشه و آیرودینامیک در جنگ جهانی بوده من این مدل موتور رو برای تولید رانش پیشنهاد میکنم


موتور os سایز 46


سلام
من اینها رو خریدم
موتور: براشلس tower pro 2408-21t
سروو: tower pro sg90
30A : ESC
پروانه:EP-7X4

آقا مهدی نظرت چیه؟

B O S S
5th August 2009, 03:34 PM
برای انتخاب پروانه به نسبت نوع موتوربه این جداول دقت کنید ...

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

ریپورتر
6th August 2009, 11:32 AM
سلام با توجه به اینکه موتورهای براشلس عمر و قدرت خوبی دارند به نظر من خوبه و جواب میده

B O S S
6th August 2009, 07:57 PM
در این پست به کلماتی که ممکن است از این به بعد به اونها برخورد کنید می پردازیم که در آشنایی بیشتر و نقشه خوانی به دردتون میخوره :

Fuselage : بدنه
Wing : بال
Aileron : شهپرها(دو بالچه کوچک در انتهای دو بال هواپیما که به صورت عکس هم کار می کنند)
Elevator :سکان افقی متحرک
Rudder : سکان عمودی متحرک
Horizontal stabilizer : سکان افقی ثابت
Vertical stabilizer : سکان عمودی ثابت
Strut : پایه و تیرک (به عنوان ستون در بدنه)
Cockpit : کابین
Engine : موتور
Landing Gear : چرخ های فرود(چرخ ها و ارابه هواپیما)
Propeller : ملخ هواپیما

bozonghare
7th August 2009, 07:02 PM
بسیار عالی ی چند روزی نبودیم مثل اینکه فروم خوب تکون خورده!

جهت اطلاع دوستان: هواپیمای الکتریک بسیار گرانتر از مدل مشابه سوختیش در می آید!
ولی میتوان یک هواپیمای الکتریک سایز کوچک برای شروع و تمرین ساخت و یا کیت arf آنرا خرید!

مثل این البته برای شروع پیشنهاد نمیشه :

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

bozonghare
7th August 2009, 09:19 PM
مقاله ای درباره موتورهای سوختی الکلی که به صورت pdf جمع آوری کردم:
دانلود ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

(برای دانلود از حالت limited استفاده کنید)

ریپورتر
8th August 2009, 09:37 AM
سلام
ممنون مطلبت مفید بود

B O S S
8th August 2009, 12:27 PM
مقاله جالب و کاملی بود متشکرم

captainali
8th August 2009, 07:50 PM
سلام
مي خواستم از دوستان خواهشي كنم و اونم اينكه تو مسابقات پرواز هواپيماي مدل چه فاكتور هايي مد نظر هست ممنوون ميشم اگه كسي مطلبي داره ارائه بده
captain{rock on}{happy}

B O S S
8th August 2009, 08:22 PM
چابکی. زیبائی. توانائی انجام حرکات نمایشی خاص.امکانات تعبیه شده.تکنیک ساخت.
;)

bozonghare
9th August 2009, 12:45 AM
سلام
مي خواستم از دوستان خواهشي كنم و اونم اينكه تو مسابقات پرواز هواپيماي مدل چه فاكتور هايي مد نظر هست ممنوون ميشم اگه كسي مطلبي داره ارائه بده
captain{rock on}{happy}

تمام مانورها مشخص شده و نامهای خاص دارد ، اگر با سیمیلاتور ریلفلایت کار کنید در بخش آموزش مراحل انجام تمام آکروباتها رو آموزش میده به همراه استیک زدن آنها
درست انجام دادن مانورها و تیک آف و لندینگ خوب مورد نظر است ، آنقدر مانور های مشکل وجود دارد که برای انجام آنها سالها باید تمرین شود مثل ترک رول و هریر رول!!!

captainali
9th August 2009, 01:26 PM
bozonghare ممنوونم ازت سايتي رو سراغ داري كه كامل اينارو شرح داده باشه با تشكر ميخوام اينارو با جزئيات تمام بدونم{rock on}
Captain Ali

Captain_Ali
9th August 2009, 01:42 PM
bozonghare ممنوونم ازت سايتي رو سراغ داري كه كامل اينارو شرح داده باشه با تشكر ميخوام اينارو با جزئيات تمام بدونم{rock on}همون ‍captain alim فقط يه پروفايل جديد ساختم{happy}
Captain Ali

Captain_Ali
9th August 2009, 01:58 PM
دوستان من نميتونم اين فايل bozonghare كه در باره موتور الكلي داره دانلود كنم كسي روش ديگه اي بلد نيست؟
Captain Ali

Captain_Ali
9th August 2009, 02:08 PM
سلام
اين فايل نقشه هواپيماي cap232 هواپيماي باحاليه راحتم هستش يه نگاه بندازين بد نيست
318

Captain Ali{rock on}

bozonghare
9th August 2009, 11:52 PM
دوستان من نميتونم اين فايل bozonghare كه در باره موتور الكلي داره دانلود كنم كسي روش ديگه اي بلد نيست؟
captain ali

من لینک رو بررسی کردم درست هست !

bozonghare
9th August 2009, 11:54 PM
bozonghare ممنوونم ازت سايتي رو سراغ داري كه كامل اينارو شرح داده باشه با تشكر ميخوام اينارو با جزئيات تمام بدونم{rock on}همون ‍captain alim فقط يه پروفايل جديد ساختم{happy}
captain ali

اگر با نرم افزار سیمیلاتور ریلفلایت کار کنید در قسمت ترینینگ تمام آکروباتها رو انجام میده و آموزش با تصویر!

این کاملترین منبعی هست که من دیدم و خودم هم از روی آن تمرین میکنم!!!

ریپورتر
10th August 2009, 09:53 AM
با سلام
دوستان این نقشه ها به صورت فایل اتوکد و PDF می باشند
امیدوارم مدل های خوبی باشون درست کنید.[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

Loose Racer
DWG File loose2.zip ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
adobe reader Loose.pdf ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

Floyd Bean Special
DWG File bean2.zip ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
adobe reader Bean.pdf ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


Hughes racer Hughes.pdf ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

Loose and Floyd Bean racers
From above plans


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

Tsunami tsunami.pdf ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
DWG File tsunami2.zip ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

Texan AT-6
DWG File texan2.ZIP ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
Adobe Reader texan.pdf ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

Fairey Spearfish fairey.pdf ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
DWG File fairey2.ZIP ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

Douglas BTD-1 btd.pdf ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
DWG File btd2.ZIP ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
The Goon
DWG File goon2.zip ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
Adobe reader goon.pdf ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

Short Satelite Sate.pdf ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
DWG File sate2.zip ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

Time Flies
DWG file flies2.zip ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
Acrobe Reader flies.pdf ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

Ford Stout 2AT Stout.pdf ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
DWG File stout2.zip ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

Yak 9D
DWG File yakd.zip ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
Adobe Reader yak9d.pdf ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

Curtiss Carrier Piegon carrier.pdf ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
DWG File carrier2.zip ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

Mig 15 migpnut.zip ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

Kari Keen Coupe keen.pdf ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
DWG file keen2.zip ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


Keith Rider R-6 rider6.pdf ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
DWG File r6rider.zip ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


Keith Rider R-4 rider4.pdf ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
DWG File r4rider.zip ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

Vultee XA-41
DWG file xa41.zip ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
Adobe reader xa41.pdf ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

Zlin Z37-T zlin37.pdf ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
DWG File 37zlin.zip ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

Zlin 12
DWG File 12zlin.zip ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
Adobe reader zlin12.pdf ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

Mr. Smoothie
DWG File smooth2.zip ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
Adobe reader Smooth.pdf ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

Luton Minor luton.pdf ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
DWG File luton2.zip ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

Hurlburt Hurricane
DWG file hurlburt.zip ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
Adobe Reader hurlburt.pdf ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]اين تصوير از اندازه واقعي خود کوچکتر نمايش داده مي شود. براي ديدن اين تصوير در اندازه واقعي اينجا را کليک کنيد. اندازه واقعي اين تصوير 671 در 422 پيکسل و حجم آن 36 کيلوبايت است.[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

POLEN SPECIAL II polen.zip ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
DWG File ( not available)

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]اين تصوير از اندازه واقعي خود کوچکتر نمايش داده مي شود. براي ديدن اين تصوير در اندازه واقعي اينجا را کليک کنيد. اندازه واقعي اين تصوير 743 در 282 پيکسل و حجم آن 26 کيلوبايت است.[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

Polen

ریپورتر
10th August 2009, 10:12 AM
خوب روش ساخت بال فوم

اول برای ساخت شما به یه ابزار برش سیم داغ احتیاج دارین که معمولا تو بازار خارج به طولهای مختلف وجود داره
عکس ۱
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

ولی شما میتونین بر حسب نیاز خودتون اونو درست کنین که شامل سه قطعه چوب ، یک فنر ، سیم المنت سماور ۵۰۰ وات ، یک پیچ و مهره و چند تا میخ هستش و یک ترانسفورمر ۲۲۰ به ۶ تا ۲۴ ولت حدود ۱۵ آمپر
عکس ۲
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

ساخت که خیلی ساده هستش ، از روی شکل حرف H لاتین رو باید درست کنید که یکی از پایه ها با میخ ثابت میشه و دیگری با یک پیچ که بتونه هول محورش کردش کنه
فنر رو با چند تا میخ و یک سیم به پایه های بالای H ببندین و پایین رو با سیم المنت سماور و دو رشته سیم ۴ به خروجی ترانسفورمر ببندید

ولتاژ رو بر حسب طول سیم باید تنظیم کنید ، بطوری که سیم المنت زیاد داغ نشود و موقع برش فوم ، از فوم نخ های نازک باقی بماند (در غیر این صورت ولتاژ رو کم کنید )
سرعت برش حدود ثانیه ای یک سانتیمتر بیشتر نباید باشد و همچنین سیم نباید قوس بردارد
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
__________________

ریپورتر
10th August 2009, 10:13 AM
خوب برای شروع برش بال به یه میز برش اخنیاج دارین که فوم از سر جاش تکون نخوره
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
لبه های بقل باید متحرک باشه که هر سایز بالی توش جا بشه

خوب شما اول بلوکه بال رو باید خیلی دقیق و با دو تا خط کش فلزی که وسطشون سوراخهای متعدد شده برش بدین
روش کار به این صورت هستش .
اول دو تا خط کش فلزی یا نوار فلزی یا المینیوم با عرض حدود ۳ سانت و طول۳۰ سانتی متر (۵ سانت از ریشه بال بلند تر) تهیه کنید و وسط عرضی اونو با سوراخ های ۳ میلیمتر و فاصله ۲ سانتی متر سوراخ سوراخ کنید (اینها جای میخ هستند که به بقل فوم باید موقت نصب بشه )

خط کش ها رو به اطراف فوم با میخ نصب موقت میکنید و با عبور سیم داغ از روی این خطکش ها بلوکه بال رو درست میکنید
دقت کنید سرعت عبور سیم داغ از روی خط کش برای هر دو طرف یکسان باشه (در این مرحله خیلی مهم نیست ، اما تمرین هست برای مرحله بعد

اگر طول بال بلند هستش باید از دوستتان کمک بگیرید و روی خط کش ها اعداد سانتیمتر رو یکی برای دیگری بخونه تا سرعت دست هر دو نفر با هم یکی بشه
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

ریپورتر
10th August 2009, 10:13 AM
بعد از ساخت بلوکه بال باید شکل ایرفویل رو از توی بلوکه در آورد
برای این کار اول باید شکل ریب (ایرفویل) سر و ته بال رو با آلومنیوم درست کنید
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
این پلیت هم مثل همون خط کشها باید سوراخ داشته باشن تا بتونن با میخ سر جاشون موقت محکم نصب بشن و همینطور یادتون باشه این پلیت رو هم یک سانت یک سانت علامت بزنین تا موقع برش سرعت سیم برش یکسان بمونه

توجه داشته باشید که لبه حمله و لبه فرار از جنس فوم نمیتونه باشه و باید از چوب بالسا استفاده کنید ،
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

پس بنابر این فضای این چوب رو خالی بذارید :عکس پایین
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

بلوکه فوم رو باید روی تخته برش بذارید و وسط ضخامت فوم رو با خودکار سر تا سر علامت بزنید تا بال پیچیده برش نخوره
برای این کار میتونین برای خود کار یه پایه درست کنید و در روی صفحه برش ، سر تا سر فوم رو خط بکشید (برای بال هایی که میخواهید washout داشته باشن ، دو تا ۳ درجه لبه فرار ریشه بال رو
پایین تر علامت بزنید)عکس بالا


و همچنین شما میتونین برای تقویت بال از یه تقویت کننده (spar) از جنس چوب بالسا یا تخته سه لا مخصوص که وسط های اونو جهت کاهش وزن خالی کردین استفاده کنید (برای بال هواپیمای آموزشی لزومی نداره)عکس پایین
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
__________________

ریپورتر
10th August 2009, 10:14 AM
خوب باقی کار هم که مشخصه بعد از نصب ایرفویل ها سر جاشون با foamcutter شروع به برش میکنید ، یادتون باشه سرعت برش برای سر و ته بال باید یکی باشه وگرنه وسط بال ممکنه ضخیم تر و یا نازک تر از حالت اصلیش در بیاد ، برای این کار میتونین از دوستتون کمک بگیرین ، نوجه داشته باشین قسمت اضافی روی بال و همچنین قسمت زیرین اون برای چسباندن چوب روی فوم لازمه و مواظب باشین خراب و یا صدمه نخوره

شما قبل از چسباندن چوب بر روی بال میتونید اضافی فوم رو در بیارید ولی این به شرطی هستش که از چوب بالسا استفاده کرده باشین و لبه های حمله و فرار ، تا یک سوم بال رو پوشش داده باشه عکس زیر
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

برای چسباندن چوب به فوم دو راه وجود داره ، یکی epoxy که زمان خشک شدنش ۴ ساعت به بالا باشه و خیلی رقیق (مثل آب)
و یکی چسب لاتکس (معروف به چسب دوغی )

روش epoxy محکمتر ولی گرون تره و باید دقت بیشتری داشته باشین
روش کار : چسب اپاکسی رو بعد از مخلوط کردن کمی گرم کنید که هم واکنش سریع تر انجام شه و هم رقیق تر بشه و هم بعد خشک شده محکمتر بشه
بعد با یه دستمال پارچه ای دو سطح چوب و فوم رو اغشته به ‌اپاکسی کنید (زیاد نه فقط در حد مرطوب شدن ، از قلم مو استفاده نکنین ، چون قلم داخل خلل رو زیاد پر میکنه و بال سنگین میشه ) و دو سطح رو بر روی هم بگذارید و فوم اضافی رو بال بگذارید و طرف زیر رو هم به همین روش ، و بعد کل یال رو که فوم زیر و روش هم باهاش هست رو زیر یک شیشه و مقداری وزنه (مثل کتاب) بگذارید تا خشک شود توجه داشنه باشین که در جای کاملا صاف قرار بدین که بال تاب بر نداره


روش دوم با چسب لاتکس هست که احتمال پیچیده شدن بال زیاده
در این روش میتونین از روکشهای چوب افرا استفاده کنین (چوب گره دار نباشه و کاملا الیاف صافی داشته باشه )
برای این روش چسب رو با اسپری روی دو سطح بپاشید و اجازه بدین چسب از حالت مرطوب در بیاد و تا جایی که دست بهش نچسبه
بعد دو سطح رو خیلی آرام و دقیق به هم نزدیک کنین تا به هم بچسبن (اگه اینجا اشتباه کنبن راه برگشت نیست چون بلافاصله مثل آهن ربا به هم میچسبن و اگه بخواهید اون هار از هم جدا کنین یا فوم کنده میشه یا چوب میشکنه یا تو بهترین شرایط دیگه چسب خاصیت چسبندگی نداره )

در این روش هم باید جیگ ها رو زیر و روی بال نگه دارین و با همون روش بالا بذارین حدود ۳ ساعت تا خشک بشه
__________________

ریپورتر
10th August 2009, 10:15 AM
بعد نوبت به سمباده کاری میرسه که لبه های حمله و فرار رو شکل ریب بکنین و همچنین اگر aileron میخواهید اضافه کنید ، محل الوران رو با تیغ در بیارین و به اندازه ۲ تا چوب ۶ میلمتر (در مجموع ۱۲ میلیمتر) فوم رو برش بدین و الوران رو هم با چوب بالسا و لولا سر جاش نصب کنید

بعد از سمباده کاری میتونین فوم های اضافی رو در بیارین و بال رو روکش کنید

bozonghare
10th August 2009, 10:36 AM
نقشه هایی که مقاطع بدنه در آن موجود باشند نقشه های کامل هستند و اکثر نقشه های شما اینگونه بود فقط ساخت این مدل هواپیماهای اسکلتی خیلی دقت و حوصله میخواد ، در آخر هم به دلیل زیاد وقت گزاشتن و تمیز کار کردن حیفتون میاد پروازش بدید چون کرش هیچ وقت انکار ناپذیر نیست !!!
در ضمن مدلهاییکه نقشه شان را گذاشته اید نیاز به موتور پرقدرت دارند و کنترل مشکلی هم دارند چون اکثرا اسکیل هستند و بال زیر!

اگر نقشه کاملی با مقاطع بدنه از f-15 و یا هواپیماهای جدید جنگی با دو موتور جت داشتی ی ندا بهم بده ممنون!

ریپورتر
10th August 2009, 10:40 AM
لینک های زیر می توانید نقشه چند هواپیمای مدل را دانلود کنید
فایل ها توسط اکثر نرم افزار های طراحی باز می شوند

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

این هم یک سایت که یک هواپیمای مدل رو با محاسباتش توصیح می ده
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

ریپورتر
10th August 2009, 11:10 AM
نقشه هواپیماهای مدل ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])


در ضمن نقشه ها توسط برنامه اتوکد کشیده شده ودر این برنامه اجرا می شود .
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
download ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]) download ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


download ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]) download ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


download ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]) download ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

ریپورتر
10th August 2009, 11:12 AM
برنامه ی جدید آیرودینامیک ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
نرم افزار آیرودینامیک معرفی شده توسط ناسا :[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

دانلود ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
[/URL]با این نرم افزار میتوان جهت باد شکل ایرفول و عواملی دیگری که در بال هواپیما تاثیر دارند را وارد نمود و جریان هوا را در اطراف آن مشاهده کرد .
لازم به ذکر است که این برنامه نیاز به نسب جاوا داردکه آن را می توانید از سایت [U]جاوا ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]) دانلود کنید .

Captain_Ali
10th August 2009, 03:17 PM
من لینک رو بررسی کردم درست هست !

سلام
من اين فايل رو كه دانلود ميكنم به 99% كه ميرسه ميگه كه نمميتونه دانلود كنه ته ضد حاله اگه تو اين سايت هم آپلودش كردين لطفا لينكشو بدين ممنونم
Captain Ali{rock on}

Captain_Ali
10th August 2009, 03:20 PM
بچه ها ممنونم ازتون نصف بيشتر اين نقشه ها رو نداشتم به گالري خودم اضافه كردم مرصي
Captain Ali{rock on}

Captain_Ali
10th August 2009, 03:24 PM
اينم هواپيماي f-16 و mig27 بسازينو لذت ببريد اين هواپيماها پيشرانش ducted fan هستش

321

Captain Ali{rock on}

Captain_Ali
10th August 2009, 03:43 PM
نقشه هایی که مقاطع بدنه در آن موجود باشند نقشه های کامل هستند و اکثر نقشه های شما اینگونه بود فقط ساخت این مدل هواپیماهای اسکلتی خیلی دقت و حوصله میخواد ، در آخر هم به دلیل زیاد وقت گزاشتن و تمیز کار کردن حیفتون میاد پروازش بدید چون کرش هیچ وقت انکار ناپذیر نیست !!!
در ضمن مدلهاییکه نقشه شان را گذاشته اید نیاز به موتور پرقدرت دارند و کنترل مشکلی هم دارند چون اکثرا اسکیل هستند و بال زیر!

اگر نقشه کاملی با مقاطع بدنه از f-15 و یا هواپیماهای جدید جنگی با دو موتور جت داشتی ی ندا بهم بده ممنون!


mirage2000 هواپيماي خيلي قشنگيه منتها تك موتوره و 140 يا150 تا بيشتر نيمره

323

Captain Ali{rock on}

bozonghare
10th August 2009, 05:26 PM
سلام
من اين فايل رو كه دانلود ميكنم به 99% كه ميرسه ميگه كه نمميتونه دانلود كنه ته ضد حاله اگه تو اين سايت هم آپلودش كردين لطفا لينكشو بدين ممنونم
captain ali{rock on}

چطور بچه ها دانلود کردند !!!
با نرم افزار dap و یا بدون اون و... دانلود کنید!!

اگه بازم نشد بگو ایمیل کنم بهتون!

Captain_Ali
10th August 2009, 06:17 PM
ممنون ميشم اگه ايميل كني
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
ممنونم ازت
Captain Ali{rock on}

Captain_Ali
10th August 2009, 06:20 PM
راستي اين نرم افزار realflight simulator رو از كجا ميتونم تهيه كنم؟

bozonghare
10th August 2009, 07:10 PM
realflight simulator شبیه ساز هواپیمای واقعیه نه مدل و تو همه فروشگاه ها گیر میاد ولی ریلفلایت رو باید از فروشگاه های مدل تهیه کنی اینم سایتشه: [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

میتونی هم ازین سایت بخری قفل شکستشو:
اینجا ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

اگه با قیمت مناسبتر خواستی به خودم بگو همشو موجود دارم + هواپیماهای اضافیش و.....

bozonghare
10th August 2009, 09:33 PM
ممنون ميشم اگه ايميل كني
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
ممنونم ازت
Captain Ali{rock on}

ارسال گردید.

Captain_Ali
13th August 2009, 03:40 PM
دوستان چرا ديگه اينورا نميان؟

bozonghare
14th August 2009, 10:46 PM
ما که هر روز میاییم ولی کسیرو نمیبینیم!!!!

امید عباسی
14th August 2009, 10:55 PM
کدوم ورا؟

ریپورتر
15th August 2009, 11:15 AM
سلام
من هستم فقط دارم دنبال مطالب مفید میگردم اینجا بزارم

Captain_Ali
15th August 2009, 09:31 PM
سلام به همه
يه دوستي به نام B.O.S.S داشت آمزش برنامه Advanced Aircraft Analysis روميداد اما دسگه بقيشو ديگه ول كرد آخه بلد نبود
از شما ئوستان درخواست دارم اگه كسي بلده يكم اينجا بگه ممنون
Captain Ali{rock on}

امید عباسی
15th August 2009, 09:45 PM
نه دوست من .... ممکنه وقتشو نداشته باشه ، شاید خیلی خوبم بلد بوده

bozonghare
16th August 2009, 12:00 AM
علاقه مندان هلیکوپتر مدل مسابقات جهانی چند ماه پیش 3D MASTER 2009 با هنر نمایی Dominikh_victory شاید بهترین مدلر جهان

دانلود ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

B O S S
18th August 2009, 04:01 AM
سلام به همه
يه دوستي به نام B.O.S.S داشت آمزش برنامه Advanced Aircraft Analysis روميداد اما دسگه بقيشو ديگه ول كرد آخه بلد نبود
از شما ئوستان درخواست دارم اگه كسي بلده يكم اينجا بگه ممنون
Captain Ali{rock on}


سلام به دوستان

این آموزش توسط دوست گرامیهمکار تالارهای مکانیک و اختراعات و نو آوری ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])hossien ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
انجام میشد

مشغول ساخت بدنه هواپیما هستم کمتر میرسم با دوستان باشم
هارد کامپیوترم سوخته :((:((:((
من هم تو این قسمت آماتورم...
این همه دلیل ;)

B O S S
18th August 2009, 04:15 AM
کسی با این r\c آشنا نیست
با توجه به اینکه فعلا نمیخوام برای لوازم زیاد هزینه کنم برای شروع به درد میخوره؟


اینم لینکش:[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

ریپورتر
18th August 2009, 09:46 AM
کسی با این r\c آشنا نیست
با توجه به اینکه فعلا نمیخوام برای لوازم زیاد هزینه کنم برای شروع به درد میخوره؟


اینم لینکش:[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]سلام
بله برای شروع خیلی خوبه

B O S S
18th August 2009, 02:07 PM
اگر کسی استفاده کرده بیشتر توضیح بده:-/

bozonghare
19th August 2009, 12:21 AM
کسی با این r\c آشنا نیست
با توجه به اینکه فعلا نمیخوام برای لوازم زیاد هزینه کنم برای شروع به درد میخوره؟


اینم لینکش:[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

یا آلا حاجی کم پیدا

بله نسبت به قیمتش خوبه فقط باطری و شارژر مناسبی براش تهیه کن! تو چینیها بهترینه!

robatic2009
22nd August 2009, 04:16 PM
اگر چیزی می زارید لینکش هم بذارید لطفاً

robatic2009
22nd August 2009, 04:19 PM
خواهشاً لینک کتاب راهنمای ساخت هلیکوپتر در ایرانرا بزارید

bozonghare
22nd August 2009, 10:26 PM
خواهشاً لینک کتاب راهنمای ساخت هلیکوپتر در ایرانرا بزارید

همچین چیزیکه نداشتیم تا حالا اگرم هست باید بروید بخرید مگر به سفارش شما این کتاب برایتان نوشته شود!

ولی کتاب تنظیمات هلیکوپتر ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]) موجود است و کسیکه میخواد هلی بسازه باید تمام کتابهای موجود رو مطالعه کنه که تعدادش ترجمه شده هاش در ایران به ده عدد هم نمیرسه!

B O S S
27th August 2009, 01:50 AM
سلام به همه

راجب انواع کاور کردن یعنی روکشی که روی اسکلت هواپیما مدل میشه راهنمایی جامع میخوام
اینو ساختم
اسکلت چوبی بالسا و سه لا : mostang p-51
طول :70cm

با تشکر

bozonghare
28th August 2009, 11:50 AM
سلام به همه

راجب انواع کاور کردن یعنی روکشی که روی اسکلت هواپیما مدل میشه راهنمایی جامع میخوام
اینو ساختم
اسکلت چوبی بالسا و سه لا : Mostang p-51
طول :70cm

با تشکر

ما که عکسی نمیبینیم!

برای روکش از سولار فیلم استفاده میکنند که با گرم شدن حالت چسبندگی پیدا میکنه و کمی هم کش میاد میتونی از فروشگاه های مدل بخری ، اتوی مخصوصشم از همون فروشگاه ها بخر و این کار یکم مهارت و تجربه میخواد!

B O S S
28th August 2009, 02:09 PM
از راهنمای شما ممنونم
بالها رو هنوز متصل نکردم آماده شد عکس میزارم تا اول ایراداتم رو رفع کنید (چون کار اول هستش:">{big green})
خودم بیشتر تمایل دارم یجوری بافایبرگلاس کارکنم.
میدونم خیلی دیگه کار داره.

N I M A
29th August 2009, 10:38 PM
خواهشاً لینک کتاب راهنمای ساخت هلیکوپتر در ایرانرا بزارید
اگر منظورتون هلیکوپترهای مدله من کتاب رو دارم اگر مایل به تهیش باشید اطلاعاتشو براتون میزارم اما لینک اینترنتیشو تا حالا ندیدم

N I M A
29th August 2009, 10:41 PM
راجب انواع کاور کردن یعنی روکشی که روی اسکلت هواپیما مدل میشه راهنمایی جامع میخوام
اینو ساختم
اسکلت چوبی بالسا و سه لا : Mostang p-51
طول :70cm

از چه نقشه ای استفاده کردی دوست من
اگر امکانش هست نقشه رو تو سایت قرار بدید ...:)

B O S S
29th August 2009, 10:54 PM
آقای مدیر اگر از این مدل با این مشخصات ساخته شود آیا قابل پرواز میباشد؟:-?
لینک نقشه:[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
طول: 70cm
وزن: 1100g
جنس: فایبرگلاس

:-?
نیما جان
ممنونم از توجهتون

bozonghare
29th August 2009, 11:32 PM
بهتره از کار تصویر قرار بدهید تا بهتر بشود اظهار نظر کرد

speed light
2nd October 2009, 06:47 PM
سطوح کنترلی برای پرواز کجا قرار میگیرد

ریپورتر
9th October 2009, 01:02 PM
به نام آنکه اگر حکم کند همه محکومیم
اینم یه نقشه هواپیمای الکتریکی دیگه
با وزن فوق العاده سبک و کاملا تست شده
بدنه ی نمونه ذکر شده به قیمت ۴۰۰۰۰ هزار تومان در سایت های دیگر به فروش
می رسد و به دلیل انحصاری بودن نقشه آن در دسترس نمی باشد.
فایل ذکر شده را ابتدا از حالت فشرده خارج کرده و فایل های درون آن که با اتوکد طراحی شده را توسط نرم افزار ذکر شده باز کنید.
(ابعاد را کاملا رعایت نموده و می توانید با موتورهایی که یه کم دورشون بالا باشه به راحتی اونو به پرواز در بیارید)
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

ریپورتر
9th October 2009, 01:05 PM
اینم نقشه پالس جت دریچه دار

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
.................................................. .................................................. ....................
لینک دانلود نقشه:
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

ریپورتر
14th October 2009, 06:33 PM
اين چندتا نقشه ديگه از فانتوم[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

ریپورتر
25th October 2009, 05:02 PM
موتور براشلس ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
/*/*]]>*/
موتورهاي برس دار(معمولي) در مقايسه با موتورهاي بدون برس (براشلس(
موتورهاي معمولي عموما از اجزاي زير تشكيل ميشوند:قسمت متحرك يا آرميچر: كه از يك سيم پيچ تشكيل شده است كه بر روي يك محور فولادي ميچرخد و در انتهاي آن يك قسمت براي اتصال برسها قرار دارد كه برق از طريق برسها به اين قسمت رسيده و وارد سيم پيچها ميشود. قسمت ثابت : كه از دو آهنرباي دائمي با قطبيت مخالف تشكيل شده است برسها: كه با اتصال بصورت تماسي با انتهاي آرميچر، برق را به آن منتقل ميكنند.براي راه اندازي اين موتورها، كافيست كه برق را به برسها وصل كنيم. برق از طريق تماس برس با آرميچر وارد سيم پيچ آن ميشود. سيم پيچها داراي چند قطب هستند و برسها طوري با آرميچر تماس پيدا ميكنند كه در هر لحظه برق وارد يكي از قطبهاي سيم پيچ شده و يك آهنرياي الكتريكي موقتي ايجاد ميكند. اين آهنربا توسط يكي از آهنرباهاي دائمي جذب شده و توسط ديگري دفع ميشود. در اين لعظه قطبيت سيم پيچ عوض شده و يك قطب ديگر مقابل آهنرباها قرار ميگيرد و اين كار باعث چرخش آرميچر بطور دائم تا زماني كه جريان برق برقرار است ميگردد.
معايب اين موتورها عبارتند از:
برسها و محل تماس آنها به مرور زمان سائيده ميشوند. * برسها و محل تماس آنها بايد هر از چند گاهي تميز شوند. * اصطكاك برسها باعث كند كردن چرخش موتور ميشود. * اصطكاك برسها باعث اتلاف انرژي و كمتر شدن زمان پرواز ميشوند. * اصطكاك برسها باعث كمتر شدن نسبت توان به وزن ميشود.
موتورهاي براشلس چگونه كار ميكنند؟
موتورهاي براشلس هم با همان اصل مورد استفاده در موتورهاي معمولي كار ميكنند، با اين تفاوت كه در اين موتورها، سيم پيچ ثابت بوده و آهنرباها ميچرخند. ز آنجائي كه سيم پيچ در اين موتورها ساكن است، نيازي به برسها وجود ندارد. كار تقسيم ولتاژ بين سيم پيچها را كنترل كننده سرعت موتور يا ESC انجام ميدهد. به اين نكته دقت كنيد كه نميتوان از كنترلر سرعت موتورهاي معمولي و موتورهاي براشلس بجاي يكديگر استفاده نمود زيرا اين دو، كار كاملا متفاوتي انجام ميدهند.سريعترين راه براي تشخيص اينكه يك موتور براشلس است يا معمولي اين است كه به سيمهاي آن نگاه كنيد. موتورهاي معمولي دو تا سيم دارند در حالي كه موتورهاي براشلس داراي سه سيم هستند. سيم وسط فيدبك نام دارد و تغيير جاي دو سيم ديگر باعت خواهد شد كه جهت چرخش موتور برعكس شود.
مزاياي موتورهاي براشلس::* از آنجائي كه برس وجود ندارد، خوردگي آن هم در اين موتورها وجود ندارد.* نيازي به نگراني براي تميز كردن برسها و محل اتصالشان وجود ندارد. * اصطكاك برس براي گرفتن سرعت موتور وجود ندارد. * باز هم به همين علت، مدت زمان كاركرد موتور با يك باتري در اين موتورها بالاتر است. * نسبت توان به وزن بسيار بالاتري دارند.
Inrunner در مقايسه با Outrunner
دو نوع موتور براشلس براي مدل هاي راديو كنترل وجود دارد. در نوع Inrunner ، آهنرباهاي دائمي در قسمت داخلي سيم پيچها قرار داده شده اند. اين موتورها ساختماني بسيار شبيه به موتورهاي معمولي دارند با اين تفاوت كه جاي آنرباي دائمي و سيم پيچها عوض شده است. در نوع Outrunner ، آهنرباهاي دائمي در قسمت بيروني قرار گرفته اند. همانطور كه در عكس ميتوانيد ببينيد، كاسه بيروني موتور كه محور موتور به آن متصل است، آهنرباهاي دائمي را بر روي خود نصب دارد.هرچه يك موتور سريعتر بچرخد، راندمان آن هم بالاتر است. موتورهاي Inrunner بسيار سريع ميچرخند و راندمان بسيار بالاتري نسبت به موتورهاي Outrunner دارند. موتورهاي Inrunner نياز به استفاده از گيربكس مابين موتور و ملخ دارند تا دور آنها را كاهش داده و قدرت را افزايش بدهد. از اين رو با استفاده از گيربكسهاي مختلف بر روي اين موتورها ميتوان به قدرت و سرعت دلخواه براي نيازهاي مختلف و مدلهاي مختلف رسيد.نكته منفي در مورد موتورهاي Inrunner اين است كه افزودن قطعات اضافي (گيربكس) ميتواند احتمال خرابي و از كار افتادن موتور را افزايش دهد. مثلا چرخ دنده هاي گيربكس به مرور سائيده ميشوند و محور گيربكس ممكن است كه تاب بردارد. همچنين جا دادن يك موتور به همراه گيربكس بر روي دماغه هواپيما هنگام نصب موتور ، ممكن است كه راحت نباشد.موتورهاي Outrunner بسيار كندتر از موتورهاي Inrunner ميچرخند و گشتاور بسيار بيشتري هم ايجاد ميكنند. بزرگترين حسن اين موتورها اين است كه در واقع نيازي به گيربكس ندارند. اين موضوع باعث ميشود كه هواپيما سر و صداي بسيار كمتري ايجاد كند و تقريبا بي صدا باشد. از طرفي، موتورهاي Outrunner را بسيار راحت تر ميتوان نصب نمود.نكته منفي در مورد اين موتورها اين است كه دست شما در انتخاب ملخهاي مختلف براي هواپيمايتان باز نيست. شما مجبوريد موتور مناسب براي هواپيمايتان را انتخاب كنيد اما همانطور كه در بالا گفتيم، در مورد موتورهاي Inrunner ، شما با تغيير اندازه چرخ دنده هاي گيربكس ميتوانيد يك موتور را براي اندازه هاي مختلف ملخ بكار ببريد.همچنين، راندمان موتورهاي Outrunner در مقايسه با Inrunner پائينتر است. اما اين مسئله يك مشكل بزرگ براي شما نخواهد بود.
مقايسه اين دو نوع موتور:
Inrunner * دور بالا ، گشتاور پائين * راندمان بالاتر * نياز به گيربكس دارند * قابليت استفاده از انواع ملخ * سر و صداي زياد * Outrunner: دور پائين ، گشتاور بالا * راندمان پائينتر* عدم نياز به گيربكس* محدوديت در انتخاب ملخ * تقريبا بي صدا
آشنائي با مشخصات اين موتورها
اكثر هواپيما ها و هليكوپترهاي راديو كنترل يا با موتور مناسب عرضه ميشوند و يا در دفترچه آنها، نوع موتور مناسب براي آنها ذكر ميشود. اگر شما ميخواهيد موتور هواپيمايتان را از نوع الكتريكي معمولي يا سوختي به الكتريكي براشلس تغيير دهيد، درك اصطلاحات و مشخصات اين موتورها ميتواند بسيار مهم باشد.
ثابت ولتاژ
ثابت ولتاژ يا Kv عبارت است از تعداد دوري كه موتور به ازاي هر ولت ميزند. از آنجائي كه هيچ موتوري با راندمان 100 درصد نيست، معمولا مقدار واقعي كمي كمتر از اين خواهد بود.بعنوان مثال اگر شما ولتاژ 10 ولت به يك موتور با Kv برابر با 1200 وارد نمائيد، اين موتور با دور 1200*10=12000 دور در دقيقه خواهد چرخيد.
ثابت گشتاور:ثابت گشتاور را Kt مينامند. براي همه موتورها، Kt=1355/Kv . با اين وصف، هر چه دور يك موتور در يك ولتاژ مشخص بالاتر باشد، گشتاور آن پائينتر خواهد بود.بطور كلي، موتورهاي Outrunner داراي Kv پائينتر هستند كه باعث ايجاد گشتاور بالاتر و توانائي چرخاندن ملخهاي بزرگتر در آنها ميشود. عكس اين موضوع هم در مورد موتورهاي Inrunner صادق است.
جريان بدون بار:جريان بدون بار يا Io به مقدار جرياني ميگويند كه موتور بدون بستن ملخ بر روي آن مصرف ميكند. بعنوان مثال، اگر موتور شما 25 آمپر جريان ميكشد و جريان بدون بار آن 2 آمپر است، در اينصورت شما در واقع 23 آمپر صرف چرخاندن ملخ ميكنيد.
مقاومت ترمينال:مقاومت ترمينال يا Rm عبارت است از مقاومت داخلي موتور كه با اهم سنجيده ميشود. هرچه مقدار اين مقاومت بالاتر باشد، راندمان موتور پائينتر است.
جريان و توان:حداكثر جريان و توان ، چيزي است كه مشخص ميكند چه اندازه ملخ و چه سايز هواپيمائي را ميتوان با اين موتور بكار برد. براي بدست آوردن توان كافيست كه جريان را در ولتاژ باتري ضرب كنيد.هرچه اندازه و گام ملخ بزرگتر باشد، جرياني كه موتور در يك دور مشخص ميكشد بيشتر خواهد بود. مثلا موتور 1200KV مورد اشاره، با ولتاژ 10 ولت اعمال شده، 12000 دور بر دقيقه خواهد چرخيد، چه ملخ 10x6 بر روي آن بسته باشيد و چه 11x5 . اما ملخ 11x5 باعث خواهد شد كه موتور جريان بيشتري بكشد. اگر موتور بيش از حد جريان بكشد، آسيب خواهد ديد.

B O S S
27th October 2009, 01:23 AM
قابل توجه دوستداران ساخت هواپیمای مدل


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

در این ادرس همه نقشه های هداپیمای مدل هست اگر دوست دارین یه سر بزنین
فقط قبلش این برنامه DWGSee رو از download.com دانلود کنید

ریپورتر
3rd November 2009, 02:48 PM
دائره المعارف مرجع کامل پرواز - Encyclopedia of Flight [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]PDF File. 963 Pages. Salem Press. 2002 | 9.5 MB
دانلود ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

Captain_Ali
14th December 2009, 11:32 AM
سلام
از شما دوستان کسی نقشه هواپیمای f14 رو داره؟
یه نقشه کامل می خام از این الکی ها نباشه.
با تشکر

{rock on}

ATABACK
19th December 2009, 01:09 AM
سلام
کدام یک از این رادیو کنترولها بهتر است ؟
1- vfly 4 ch
dynam 4 ch -2
esky 4 ch -3

منظور از میکسر کانالها چیست ؟ آیا در رادیو هایی که میکسر کانال وجود ندارد نمیتوان حرکات آکرباتیک و نمایشی خاص انجام داد ؟
آیا برای مانورهای خاص هواپیما یک رادیو کنترل 4 کانال کافی است ؟

در ضمن با چه قیمتی خریداری شود ؟

چون در سایتهای مختلف قیمتها هم متفاوت است

با تشکر

Captain_Ali
2nd January 2010, 12:10 PM
به نظر من رادیو 4 کانال esky یه چیزه خوبی باشه

hooshmand33
2nd January 2010, 12:47 PM
همچین چیزیکه نداشتیم تا حالا اگرم هست باید بروید بخرید مگر به سفارش شما این کتاب برایتان نوشته شود!

ولی کتاب تنظیمات هلیکوپتر ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] m%2f11452%2fsec_7%2fp_11.aspx%3flang%3dfa) موجود است و کسیکه میخواد هلی بسازه باید تمام کتابهای موجود رو مطالعه کنه که تعدادش ترجمه شده هاش در ایران به ده عدد هم نمیرسه!
سلام لطفا يه ليستي از كتابهاي مفيددر اين مورد چه لاتين چه فارسي بذار

ممنون

ریپورتر
3rd January 2010, 04:42 PM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
اين نقشه هواپيماي كه من در حال حاظر دارم ميسازم راستي فرمت اين نقشه ها cdr كه اگر بدين بيرون راحت پرينت ميگيرن و با corel draw باز ميشه
Extra300s
طول بال :183.3cm
طول بدنه:144.5cm
وزن پايان كار:5Kg
قدرت موتور: 30cc
لينك دانلود ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])


منبع:[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

ریپورتر
3rd January 2010, 04:43 PM
اينم نقشه extra300s با سايز بزرگ و با فرمت pdf
طول بال : 282.2سانتي متر
طول بدنه : 223.7 سانتي متر

لينك دانلود ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

منبع:[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

ریپورتر
3rd January 2010, 04:43 PM
cap232kyo.jpg ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])ca232.jpg ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])cap2321.jpg ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
Cap232.zip ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])لينك دانلود با فرمت دي ايكس اف

هواپيما cap232 كه يك هواپيماي 3D

cm
طول بال:150
طول بدنه :128.5
طول الوران:55.45
طول رادر:28.5
موتور : OS MAX FP

ریپورتر
3rd January 2010, 04:43 PM
Graphic1.jpg ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]) QuasiTurboRaven.jpg ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
دانلود:qtr91.zip ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

wing span:162cm
Lenght:139cm
3.300gr
4CH
منبع:[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] %2Fredirector.php%3Furl%3D[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ersianrc.net)

ریپورتر
3rd January 2010, 04:44 PM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

Captain_Ali
5th January 2010, 05:34 PM
کسی هواپیمای فومی نمی خاد؟
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] Final Plans - Non Tiled 60%.pdf

Captain_Ali
5th January 2010, 05:42 PM
از روستان اگه کسی تونست این لینک رو دانلود کنه برا منم بفرسته[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]ممنون م

hossien
6th January 2010, 12:17 PM
سلام درس طراحي اشياءپرنده رفرنسش همون كتب راسكام هست؟اگه ممكنه لطفكن در مورد ساخت هلي كوپتر
مطلب بذارين


سلام آقای هوشمند
اگه تازه کاری و نصیحت پذیر من به شما پیشنهاد میکنم که دور رسکم و هلیکوپتر رو خط بکش(اگه می خوای یه راست بری سراغ هلی)
من پیشنهاد میکنم بجای راکم هم کتاب ططراحی هواپیمای دکتر صدرایی را بخونی چون راسکم حسابی آدم رو گیج میکنه(تو رو نمیدونم {tongue}) اگرم میخای یه چیزی بسازی که پرواز کنه بهتره از هواپیمای فومی شروع کنی که هم نتیجه کار عالیه هم اینکه ساختش خیلی راحته
حالا خود دانی

ببخشید من یادم نبود کتاب آقای هاشم صدارایی انتشارت دانشگاه امام حسین هم هست .
در مورد هلی کوپتر چون مکانیزم طراحی آن مشکل هست این پیشنهاد را به شما می کنند ولی باتوجه به دوستمان کاپیتان اگر تازه کار هستین از هواپیما باید شروع کنید تا با مکانیزم ها و راه های آن آشنا شین بعد پله بعدی .
ممنون از آقای کاپیتان که مبحث را کامل توضیح دادن.

hossien
6th January 2010, 12:47 PM
از روستان اگه کسی تونست این لینک رو دانلود کنه برا منم بفرسته[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]ممنون م


می توانید اینجا دانلود ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]) کنید.

hooshmand33
9th January 2010, 08:34 AM
کسی هواپیمای فومی نمی خاد؟
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]) final plans - non tiled 60%.pdf
سلام آقاي كاپيتان عزيز از راهنماييت ممنونم
نصيحت شما به روي چشم فقط نميدونم فوم رو از كجا بگيرم؟من تهرانم اگه جايي رو ميشناسي بيزحمت بگو قربانت

mb0322
9th January 2010, 09:46 PM
دوستان من دنبال ساخت هواپيما با موتور جت هستم لطفا من را راهنمايي كنيد ممنون

B O S S
10th January 2010, 06:17 PM
از روستان اگه کسی تونست این لینک رو دانلود کنه برا منم بفرسته[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]ممنون م ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ff-15_park_jet_construction_guide_rev_a.pdf%d9%85%d9% 85%d9%86%d9%88%d9%86%d9%85)

در این لینک هم روش ساختش رو توضیح داده و هم لینک نقشه
موفق باشی .

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

B O S S
10th January 2010, 06:24 PM
دوستان من دنبال ساخت هواپيما با موتور جت هستم لطفا من را راهنمايي كنيد ممنون

خوبه {applause}
لطفا ذکر کنید اطلاعات شما در زمینه ساخت هواپیمای مدل در چه سطحی است
و در چه سایزی میخواهید بسازید؟

B O S S
10th January 2010, 06:31 PM
سلام آقاي كاپيتان عزيز از راهنماييت ممنونم
نصيحت شما به روي چشم فقط نميدونم فوم رو از كجا بگيرم؟من تهرانم اگه جايي رو ميشناسي بيزحمت بگو قربانت

خوب
معمولا در فروشگاه های لوازم التحریر موجود هست و یکی از کاربرد های آن در ساخت ماکت برای دانشجوهای رشته معماریه .
و در سایزهای مختلف فروخته میشه
1- سایز a3
2- سانتیمتر 100x70

hooshmand33
11th January 2010, 07:35 AM
سلام آقاي bos عزيز با تشكر از راهنمايي شما مي خواستم بپرسم ايرفويل رو چطوري بايد روي چوب يا فوم پياده سازي كرد؟ من كتاي ايرفويل abot و چند با كتاب ديگه هم دارم ولينمي دونم چطوري اندازه اونا رو بايد بزرگ كنم كنم چون شكل كتاب كوچيكه و نمي دونم بر چه اساسي ابعاد بزرگتري از يك اير فويل رو بدست ميارن ؟

B O S S
11th January 2010, 06:13 PM
معمولا در خود نقشه مقیاسها مشخص است ولی اگر در آن نباشد با توجه با اندازه و وزن . مدل و مواد ساخت و قسمت های الکتریکی و باتری باید محاسبه شود
کلا به نسبت وزن کل و شکل آیرودینامیک هواپیما < موتور با توان مناسب و سایز پروانه در هواپیماهای ملخی > انتخاب میشود
من برای بزرگ کردن نقشه از فتوشاپ استفاده میکنم

B O S S
11th January 2010, 06:17 PM
بعد از بزرگ کردن نقشه و پرینت به وسیله کاربن روی چوب يا فوم باید رسم کرد تا نقشه روی آن منتقل شود
و بعد از آن آماده برش میشود .
;)

B O S S
11th January 2010, 06:23 PM
این جدول هم برای انتخاب پروانه . موتور به نسبت وزن هواپیما یا کلاس آن میباشد
و اطلاعات مفیدی رو نشان میده {rock on}
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

B O S S
11th January 2010, 06:56 PM
این نقشه هم برای شروع بد نیست
با DWGSee Pro یا اتوکد باز میشه
و مواد ساخت بدنه آن از کارتن پلاست 2 میل و چوب بالسا میباشد.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] 7.rar ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

38203078
12th January 2010, 09:50 AM
تصویر های که در سایت گذاشتید باز نمیشه

hooshmand33
12th January 2010, 11:12 AM
معمولا در خود نقشه مقیاسها مشخص است ولی اگر در آن نباشد با توجه با اندازه و وزن . مدل و مواد ساخت و قسمت های الکتریکی و باتری باید محاسبه شود
کلا به نسبت وزن کل و شکل آیرودینامیک هواپیما < موتور با توان مناسب و سایز پروانه در هواپیماهای ملخی > انتخاب میشود
من برای بزرگ کردن نقشه از فتوشاپ استفاده میکنم
سلام
من نقشه ندارم ميخوام خودم به طورامتحاني يه ايرفويل خاص رو از كتاب ابوت مثلا در ابعاد 3 برابر سايز تصوير كتاب بزرگ كنم اگه ازش كپي 3 برابر بگيرم درست درمياد؟يا مثلا هر نسبت ديگه
ايرفويلهايي كه در آدرس زير قراردارد بايد به همين مقياس پرينت گرفته شود؟
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

B O S S
12th January 2010, 12:13 PM
پیشنهاد میکنم اگر تازه کار هستید دنبال نقشه های آماده و ساده که در پستهای قبلی توسط دوستان ارائه شد باشید. در ساخت اگر به مشکل برخوردید با توضیحات دقیق اعلام کنید تا همه دوستان راهنمائی کنند

B O S S
12th January 2010, 12:24 PM
در این سایت هم نقشه های زیادی موجود است
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

B O S S
12th January 2010, 12:35 PM
تصویر های که در سایت گذاشتید باز نمیشه

این لینک را امتحان کن

این طرح مورد علاقه منه

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] F%257Ewestaero%2FMig7.zip)

hooshmand33
12th January 2010, 01:15 PM
پیشنهاد میکنم اگر تازه کار هستید دنبال نقشه های آماده و ساده که در پستهای قبلی توسط دوستان ارائه شد باشید. در ساخت اگر به مشکل برخوردید با توضیحات دقیق اعلام کنید تا همه دوستان راهنمائی کنند
سلام
اگه ممكنه راهنمايي كنين كه چطوري مقياس اير فويل رو بزرگ ميكنن؟ البته از راهنمايي شما متشكرم

B O S S
12th January 2010, 07:47 PM
در این سایت میتوانید جواب خود را پیدا کنید ;)

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

B O S S
13th January 2010, 11:37 AM
بله ولی شما میزان اطلاعات خود را این مورد ذکر نکردید و من هنوز متوجه نشدم که چه نوع هواپیماهی میخواهید بسازید یا چرا تا وقتی طرح ها و نقشه های آماده موجود هست به فکر طراحی آیرودینامیک جدید هستید در ضمن برای تحقیق و امتحان این موارد برنامه های زیادی موجود است
در ضمن در این سایت کسی از پرسیدن سوال دلخور نخواهد شد و ما مشتاقانه در خدمت دوستان هستیم
به شرطی که سوالات گنگ نباشد...{happy}

ریپورتر
13th January 2010, 12:00 PM
سلام
من نقشه ندارم ميخوام خودم به طورامتحاني يه ايرفويل خاص رو از كتاب ابوت مثلا در ابعاد 3 برابر سايز تصوير كتاب بزرگ كنم اگه ازش كپي 3 برابر بگيرم درست درمياد؟يا مثلا هر نسبت ديگه
ايرفويلهايي كه در آدرس زير قراردارد بايد به همين مقياس پرينت گرفته شود؟
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] m-selig%2fads%2fcoord_database.html)سلام به نظرم دوست عزيز اول اگر تازه كار هستين از نقشه هاي اماده استفاده كنيد و از سايتي كه دادين ميتونيد با همين مقياس پرينت بگيريد فقط بايد پرينت شما دقيق باشه

hooshmand33
16th January 2010, 11:15 AM
بله ولی شما میزان اطلاعات خود را این مورد ذکر نکردید و من هنوز متوجه نشدم که چه نوع هواپیماهی میخواهید بسازید یا چرا تا وقتی طرح ها و نقشه های آماده موجود هست به فکر طراحی آیرودینامیک جدید هستید در ضمن برای تحقیق و امتحان این موارد برنامه های زیادی موجود است
در ضمن در این سایت کسی از پرسیدن سوال دلخور نخواهد شد و ما مشتاقانه در خدمت دوستان هستیم
به شرطی که سوالات گنگ نباشد...{happy}
سلام اير فويل هاي اين سايت رو اگه بخواهيم بزرگتر كنيم امكان پذير هست؟به فرض بخواهيم از يه اير فويل در دو هواپيما كاملا شبيه از نظر ظاهر ولي متفاوت در ابعاد استفاده كنيم ممكنه عرض بال يكي 5 سانت باشه اون يكي10 سانت باشه اگه ممكنه درمورد برنامه هاي مفيد هم يه راهنمايي بفرمايين اگه نقشه يه هواپيما دو باله رو دارين بذارين
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] m-selig%2Fads%2Fcoord_database.html)

delphi
16th January 2010, 09:34 PM
سلام به همه دوستان عزیز ...
من یکی دو ماهی میشه که به بحث هواپیماهای مدل علاقه مند شدم
و قصد دارم از تخصص خودم (الکترونیک و برنامه نویسی) تو این ضمینه استفاده کنم
مثلا سیستم auto pilot و... برای مدل ها طراحی کنم

حسابی تو اینترنت سرچ کردم و همه فوروم های مربوطه رو جستجو کردم
متاسفانه بحث هواپیماهای مدل تو ایران محدود شده به مونتاژ کردن یه بدنه آماده و نصب موتور و سروو و..
که این اصلا برای من لذت بخش نیست

به نظر من آدم باید همه چیزش رو خودش بسازه تا لذت بخش باشه...

خوب از این مقدمه بگذریم و بریم سر اصل مطلب و چندتا سوالی که دارم...

1- برای بلند کردن یه مدل آموزشی با آیرودینایک متوسط ملخ باید چند دور در دقیقه بچرخه ؟
2- یه موتور براشلس با kv 750 اما inrunner نیاز به گیربکس داره ؟
3-باطری های ni_cd (ظاهری شبیه باطری قلمی) با 1100 mah برای یه مدل مناسبن ؟
4-تو این انجمن کسی تونسته یه مدل رو از صفر خودش بسازه و پرواز بده ؟

متشکرم..........

hooshmand33
17th January 2010, 08:37 AM
سلام به همه دوستان عزیز ...
من یکی دو ماهی میشه که به بحث هواپیماهای مدل علاقه مند شدم
و قصد دارم از تخصص خودم (الکترونیک و برنامه نویسی) تو این ضمینه استفاده کنم
مثلا سیستم auto pilot و... برای مدل ها طراحی کنم

حسابی تو اینترنت سرچ کردم و همه فوروم های مربوطه رو جستجو کردم
متاسفانه بحث هواپیماهای مدل تو ایران محدود شده به مونتاژ کردن یه بدنه آماده و نصب موتور و سروو و..
که این اصلا برای من لذت بخش نیست

به نظر من آدم باید همه چیزش رو خودش بسازه تا لذت بخش باشه...

خوب از این مقدمه بگذریم و بریم سر اصل مطلب و چندتا سوالی که دارم...

1- برای بلند کردن یه مدل آموزشی با آیرودینایک متوسط ملخ باید چند دور در دقیقه بچرخه ؟
2- یه موتور براشلس با kv 750 اما inrunner نیاز به گیربکس داره ؟
3-باطری های ni_cd (ظاهری شبیه باطری قلمی) با 1100 mah برای یه مدل مناسبن ؟
4-تو این انجمن کسی تونسته یه مدل رو از صفر خودش بسازه و پرواز بده ؟

متشکرم..........
سلام دوست عزيز
در مورد سوال اول بستگي به وزن هواپيما داره بر اساس اون نوع موتور رو مشخص ميكنن موتورهاي مختلف هم ملخ هاي مختلف با دور هاي مختلف دارن سوال هاي دوم و سومت هم باز بستگي به نوع مدل داره

من خودم رشته ام سخت افزاره پيشنهاد ميكنم شما كه به بحث كنترل علاقه مند هستين
يه هواپيماي آماده روبال ارزون تهيه كنين (كيت باشه چه بهتر) بعد تمركزتون روروي
برنامه نويسي ميكروكنترلر ها و بعد پردازنده هاي سبك قراربدين به نوعي شما به مبحث روباتيك علاقه مند هستين هواپيما رو هم ميشه يه روبات تصور كرد كه بر اساس برنامه ريزي خاص پرواز ميكنه شما بايد بتونين بوسيله ميكر.وكنترلرها يك سروو رو كنترل كنين همچنين دور موتور مبحث جهت يابي هم مربوط ميشه به كار با gps كه خيلي گرون هستن من مطمئن هستمكه با اين علاقه اي كه داري موفق ميشي منم دقيقاهمين احساس شمارو دارم فقط
يادت باشه كه هميشه اميدوار باشي و گوش به حرفهاي نااميد كننده يه عده آدم بي سواد ندي در مورد منابع هم اگه سوالي داشتي بگو تا جايي كه بتونم كمكت ميكنم
موفق باشي

ریپورتر
18th January 2010, 10:14 AM
سلام خدمت دوستان عزیز
یک خواهش از هر دو دوست عزیزمون دارم که دیگه موضوع رو فراموش کنند و با هم دوست باشند و سعی کنیم با هم این تاپیک رو بهترین تاپیک کنیم و من هم تمام تلاشم رو برای این تاپیک میکنم پس بهتره دعوا رو کنار بزاریم و به بالا بردن سطح علمی خودمون برسیم
اگر دوستام موافق باشند چند نفری یک طرحی رو درست کنیم که نقشه اش موجود نباشه چه جور بگم یک هواپیما با نقشه جدید از کسانی هم که میتونند کمک کنند دعوت کنید بیان خلاصه میخوایم بترکونیم و مثل یک تیم عمل کنیم و هر چند نفری یک بخش از کار رو که توی رشته کاریش هست انجام بده
با تشکر

huge-huge
18th January 2010, 01:26 PM
با عرض سلام مجدد

يك ماه پيش من اين سايتي رو كه نوشتين زيرورو كردم اونقدر سوال كردم كه از دستم شاكي شدن با ادمين سايت هم حرفم شد يكي دوتاي ديگشون هم اونقدر از خودراضي هستن كه ارزششو ندارن به هر حال دستتون دردنكنه ببخشيد كه وقتتونو گرفتم

جناب هوشمند این حق ما بود ؟

ما از خود راضی هستیم که به انواع سوالات بی هدف شما جواب دادیم ؟ شما خود دیدید چندین پست که جایشان در تاپیک ها نبود ایجاد کردید و با صبر و حوصله تمام اونها رو پاسخ دادم و در تاپیک صحیحش قرار دادم ، بیشتر از ۲۰ -۳۰ پست جواب های که شما اونها رو پوچ خواندید رو دادم ، خوب وقتی هدفی ندارید مطمئنا دوستان نمیتونند به شما کمک کنند ، همین چیزی که اینجا هم اتفاق افتاده

خوشبختانه دوستان اینجا هم متوجه نوع رفتار شما شده اند ، امیدوارم به هدفی که انتخاب کردید برسید ، ولی این نوع رفتار فرومی شایسته شما نیست ،

از دیگر دوستان مدل دوست هم بابت گرفتن وقتشون معذرت خواهی میکنم


برای روشن شدن ذهن دوستان
من ۲۵-۳۰ ساله که دارم انواع مدل رو طراحی میکنم ، میسازم و پرواز میدم ، خوشحال میشم که بتونم سوالات شما رو جواب بدم ،
ولی چون اکثر این سوالات ممکنه برای دوستان هم تکراری شده باشه تصمیم گرفتم یک سایت راه اندازی کنم که تو اون سایت سوال ها رو راحت بشه دسته بندی و پیدا کرد ، سایت نو پا هست و امیدوام بتونم به اون جایی که شما دوستان استفاده لازم رو ازش ببرید برسه

اگر مدیر این بخش صلاح دونستن آدرس سایت من رو برای علاقه مندان خودشون اعلام کنند

ØÑтRдŁ§
18th January 2010, 01:39 PM
سلام..
دوستان عزیز توجه کنند که ایجاد جو دوستانه و محیطی سالم برای تبادل اطلاعات از مهمترین اهداف سایت هست..
پس توجه کنید که با حفظ احترام موضوع مورد نظرتون رو اعلام کنید..
به عنوان ناظم سایت اولین تذکر رو به دوستان میدم...
در صورت بی توجهی طبق قوانین دو طرف از تاپیک محروم خواهند شد..
متشکرم

Captain_Ali
19th January 2010, 05:02 PM
سلام آقاي كاپيتان عزيز از راهنماييت ممنونم
نصيحت شما به روي چشم فقط نميدونم فوم رو از كجا بگيرم؟من تهرانم اگه جايي رو ميشناسي بيزحمت بگو قربانت

بین ولی عصر و میدان انقلاب به سمت انقلاب سمت چپ یه چند صد متر که بری فروشگاه پومر داره اگه نداشت راهنماییت میکنه و فوم مورد نظر باید depron or bluecore باشه(با توجه به اطلاعات طراح)

Captain_Ali
19th January 2010, 05:03 PM
دوستان من دنبال ساخت هواپيما با موتور جت هستم لطفا من را راهنمايي كنيد ممنون

اگه بخای با موتور جت بسازی یه 10 یا 15 ملیونی پیاده میشی. حالا میخای؟

Captain_Ali
19th January 2010, 05:06 PM
راستی شیت های 100*70 سانت باید باشه و 6 میلیمتر ضخامت

Captain_Ali
19th January 2010, 05:15 PM
سلام اير فويل هاي اين سايت رو اگه بخواهيم بزرگتر كنيم امكان پذير هست؟به فرض بخواهيم از يه اير فويل در دو هواپيما كاملا شبيه از نظر ظاهر ولي متفاوت در ابعاد استفاده كنيم ممكنه عرض بال يكي 5 سانت باشه اون يكي10 سانت باشه اگه ممكنه درمورد برنامه هاي مفيد هم يه راهنمايي بفرمايين اگه نقشه يه هواپيما دو باله رو دارين بذارين
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] %2fredirector.php%3furl%3d[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] e.uiuc.edu%252fm-selig%252fads%252fcoord_database.html)

یه کم بیشتر توضیح بدین

hooshmand33
20th January 2010, 12:34 PM
بین ولی عصر و میدان انقلاب به سمت انقلاب سمت چپ یه چند صد متر که بری فروشگاه پومر داره اگه نداشت راهنماییت میکنه و فوم مورد نظر باید depron or bluecore باشه(با توجه به اطلاعات طراح)
سلام منظورتون تو بلوار كشاورزه؟جون انقلاب و وليعصر در يك امتدادنيستند

ØÑтRдŁ§
20th January 2010, 02:20 PM
سلام منظورتون تو بلوار كشاورزه؟جون انقلاب و وليعصر در يك امتدادنيستند اگه اشتباه نکنم منظورشون تو خود خیابون انقلابه..
بین چهار راه ولی عصر و میدان انقلاب..

البته هدفم از زدن پست بیشتر تشکر از علی آقا بود برای کمک به کاربران..

Captain_Ali
21st January 2010, 01:17 PM
بله آقا ناظم
منظورم خیابون انقلابه شیت های 100*70 سانت با ضخامت 6 میلی متر

Captain_Ali
21st January 2010, 01:22 PM
دوستان یه فکری به نظرم رسیده که از تمام کسانی که هواپیما دارن خواهش می کنم که توی یه روز خاص و در یه محل خاصی که بشه هواپیما پروند جمع بشم و یه گرد هم آیی تشکیل بدیم برای پرواز پرنده هامون و کسانی هم که سوال دارن بیان اونجا و به سوالاتشون جواب داده شه
نظرتون چیه؟:-/

hodnus
14th February 2010, 11:27 AM
دعوت به تشکیل گروه جهت ساخت ربات پروازی (پهپاد، هواپیمای بدون سرنشین)


من چند ماهی است که روی ساخت هواپیمای بدون سرنشین مطالعه می کنم،
بنا بر نظر پیش کسوتان پروژه های مشابه، قصد دارم یک الی دو نفر هم تیمی با شرایط زیر پیدا کنم.
1- علاقه مند به کار ابتکاری، اختراعی و گروهی
2- دارای زمینه فکری، مطالعاتی، تجربی با موضوعات هواپیماهای مدل و بدون سرنشین، برنامه نویسی به زبان C،میکرو کنترلرها
3- ساکن تهران
4- دارای حداقل توانایی مالی به گونه ای که به عواید احتمالی این پروژه نیازمند نباشد
5- توانایی سرمایه گذاری بنا بر شرایط مورد نیاز در صورت لزوم
6- داشتن وقت و فکر آزاد
7- تسلط بر مطالعه به زبان انگلیسی
8- جنسیت ترجیحاً مذکر
9- دارا بودن هوش و استعداد کافی
10- مبادی به آداب اسلامی ( اهل نماز بودن)


اهداف این پروژه طولانی و گسترده است اما آنچه که امروز پیش از همه در مرحله اول باید به آن برسیم ایجاد و حفظ تعادل یک هواپیمای مدل در آسمان است.
اهداف بعدی می تواند شامل مسیر یابی، عکس برداری، سناریو های پیشرفته تر کنترل در زمان پرواز و زمینه سازی برای کاربرد های شهری، جغرافیایی و نظامی باشد.

شخص بنده یک سالی است که راجع به جوانب مختلف آن مطالعات گسترده ای داشته ام و احساس می کنم حالا وقت عمل است.

لطفاَ از طریق ایمیل یا آی-دی یاهو با من تماس بگیرید.
Yahoo: SaedAhmadi
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

Captain_Ali
17th February 2010, 08:47 AM
من براتون دعا میکنم پیدا کنین

su-33
17th February 2010, 12:37 PM
سلام
1.کتاب آسنایی با مدل ایراد داره و باز نمیشه
2.یه کتاب در مورد ساختن هوا÷یمای کنترلی از ابتدا تا ÷ا یان رو آ÷ولود کنید
3.ممنون از زحمتهایی که متحمل میشین واسه ....

Captain_Ali
18th February 2010, 08:07 AM
اون کتاب هیچ ایرادی نداره من دانلودش کردم چون زیپ هستش احتمالا نرم افزار شما مورد داره

amin_ir
25th February 2010, 12:47 AM
مقاله ای درباره موتورهای سوختی الکلی که به صورت pdf جمع آوری کردم:
دانلود ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] Ffiles%2F2175055)

(برای دانلود از حالت limited استفاده کنید)
دوست عزیز یک سر به لینکت بزن ، خبری از فایل pdf نیست ، اگر لطف کنی و دوباره لینک بدی ممنون میشم

amin_ir
25th February 2010, 01:21 AM
دعوت به تشکیل گروه جهت ساخت ربات پروازی (پهپاد، هواپیمای بدون سرنشین)


من چند ماهی است که روی ساخت هواپیمای بدون سرنشین مطالعه می کنم،
بنا بر نظر پیش کسوتان پروژه های مشابه، قصد دارم یک الی دو نفر هم تیمی با شرایط زیر پیدا کنم.
1- علاقه مند به کار ابتکاری، اختراعی و گروهی
2- دارای زمینه فکری، مطالعاتی، تجربی با موضوعات هواپیماهای مدل و بدون سرنشین، برنامه نویسی به زبان c،میکرو کنترلرها
3- ساکن تهران
4- دارای حداقل توانایی مالی به گونه ای که به عواید احتمالی این پروژه نیازمند نباشد
5- توانایی سرمایه گذاری بنا بر شرایط مورد نیاز در صورت لزوم
6- داشتن وقت و فکر آزاد
7- تسلط بر مطالعه به زبان انگلیسی
8- جنسیت ترجیحاً مذکر
9- دارا بودن هوش و استعداد کافی
10- مبادی به آداب اسلامی ( اهل نماز بودن)


اهداف این پروژه طولانی و گسترده است اما آنچه که امروز پیش از همه در مرحله اول باید به آن برسیم ایجاد و حفظ تعادل یک هواپیمای مدل در آسمان است.
اهداف بعدی می تواند شامل مسیر یابی، عکس برداری، سناریو های پیشرفته تر کنترل در زمان پرواز و زمینه سازی برای کاربرد های شهری، جغرافیایی و نظامی باشد.

شخص بنده یک سالی است که راجع به جوانب مختلف آن مطالعات گسترده ای داشته ام و احساس می کنم حالا وقت عمل است.

لطفاَ از طریق ایمیل یا آی-دی یاهو با من تماس بگیرید.
Yahoo: Saedahmadi
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

تو خودت به شرطهایی که گذاشتی خندت نمیگیره ؟!!
ساخت پهباد چه ربطی به نماز خوندن داره ؟!!!
از اون مضحک تر می خوای چند نفر که توانایی مالی برای ساخت پروژه ات را داشته باشند اجیر کنی و با خواندن دعا و نماز و دادن پول انشاء الله بعد از چند سال یک پهباد بخری !!

amin_ir
25th February 2010, 01:38 AM
بالاخره تونستم بعد از چند ساعت 18 صفحه مطالب را نگاهی بیندازم و جا دارد از برخی از دوستان که زحمت کشیدند و در این قسمت کتابها و نقشه ها و مطالب مفیدی که در اکثر سایتها و فرومهای ایرانی نادر هستند را گذاشتند تشکر نمایم.
البته شایان ذکر است برخی از لینکها کار نمی کنند که اگر دوستان زحمت بکشند و آنها را ترمیم کنند این نقص نیز از این قسمت برداشته می شود.
با سپاس

ریپورتر
25th February 2010, 10:41 AM
بالاخره تونستم بعد از چند ساعت 18 صفحه مطالب را نگاهی بیندازم و جا دارد از برخی از دوستان که زحمت کشیدند و در این قسمت کتابها و نقشه ها و مطالب مفیدی که در اکثر سایتها و فرومهای ایرانی نادر هستند را گذاشتند تشکر نمایم.
البته شایان ذکر است برخی از لینکها کار نمی کنند که اگر دوستان زحمت بکشند و آنها را ترمیم کنند این نقص نیز از این قسمت برداشته می شود.
با سپاسسلام دوست عزيز خوشحال هستيم كه مورد توجه شما قرار گرفته
لينكهاي هم كه خراب هستند بگين تا اصلاح شود

amin_ir
25th February 2010, 09:03 PM
سلام دوست عزيز خوشحال هستيم كه مورد توجه شما قرار گرفته
لينكهاي هم كه خراب هستند بگين تا اصلاح شود

مطمئنا زحماتی که در فروم کشیده شده از دید کسی پنهان نمی باشد .
برای بنده مهمترین لینکی که کار نکرد مربوط بود به موتور های با سوخت الکل که در چند پست قبل ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]) اشاره کرده بودم .
پیروز و پاینده باشید.

B O S S
4th March 2010, 12:08 AM
مجله Model Airplane International شماره February 2008

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] F11879435%2F7e79be9%2F06_ModelAirplaneInternationa l31.rar.html)

ریپورتر
10th March 2010, 10:17 AM
ساخت هواپیمای مدل با استفاده از ظروف فومی ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
براي ساخت هواپيماي مدل مي توانيد از ظروف يك بار مصرف فومي غذا و ميوه استفاده كنيد كه كار جالب و مبتكرانه و همچنين مقرون به صرفه اي محسوب مي شود.

مراحل کار در زیر توضیح داده شده است:
مدلی که ساخت آن توضیح داده می شود یک هواپیمای سبک از نوع پایپر (piper) می باشد.
حدود ۱۰ عدد ظرف فومی برای ساخت این مدل کافی بوده كه ضخامت فوم ها هم در حدود ۳ ميلي متر مي باشد.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
مرحله اول بریدن لبه ظروف می باشد که باید توسط تیغه کاتر انجام شود.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
لبه دو تکه فوم بریده شده را روی هم انداخته و با یک برش صاف ببرید،به اين صورت لبه دو تا فوم براي اتصال به هم تطبيق كامل خواهد داشت.سپس تکه های فوم را به صورت طولی و از پهلو بهم چسبانده و با چسب نواری از پشت و رو فیکس کرده و بگذارید تا خشک شود.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
سپس الگوی مدلی که می خواهید بسازید را بر روی یک طرف فوم رسم نمائید.همچنین محل قرار گرفتن دیواره های عرضی (Former) را در داخل طرح بدنه مشخص و رسم کنید.این دیواره ها باعث اتصال دو قسمت بدنه و استحکام آن شده و همچنین در نصب موتور و ارابه فرود کاربرد دارند.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
طرح رسم شده بر روی فوم را ببرید و سپس آنرا روی یک فوم دیگر گذاشته و دو انتهای آنرا با چسب نواری فیکس کنید و یکی دیگر مثل آن برش بزنید.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
دیواره های عرضی یا فورمرها را طبق نقشه مدل ببرید و سوراخ های مربوط به نصب موتور و اجزاء دیگر را در آنها ایجاد کنید.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
با استفاده از چسباندن فورمر ها در جای خودشان دو قسمت بدنه را به هم متصل کنید و همچنین انتهای بدنه را که محل نصب دم می باشد از سمت داخل به صورت اریب ببرید تا زاویه درست ایجاد شود و سپس به هم متصل کنید.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
دو عدد ترکه چوب نازک که در فیکس کردن بالها کاربرد دارند را در زیر قسمتی که بال قرار می گیرد و بصورت عرضي (مطابق شکل) از داخل بدنه عبور داده و با چسب محکم کنید.بعدا بال مدل توسط دو عدد كش لاستيكي بر روي اين تيرك ها فيكس خواهد شد.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
همچنین یک عدد الوار چوبی کوچک با مقطع مربعی که برای نصب موتور می باشد را مطابق شکل در محل خود در داخل فورمرهای دماغه مدل بچسبانید.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
یک تکه فوم را برای قسمت بالایی دماغه با انحنای لازم حالت دهید.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
قسمت بالایی دماغه و همچنین شیشه جلویی مدل را در محل خود بچسبانید.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
طرح سکان افقی و عمودی را بر روی فوم کشیده و برش بزنید و لبه های آنها را با زاویه ۴۵ درجه بوسیله سمباده انحنا دهید.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
سکان افقی و عمودی را در محلشان بچسبانید،مطمئن شويد كه آنها صاف و با زاويه قائم باشند.قسمت بالاي بدنه را تا محل قرارگيري بال بوسيله فوم مربوط به آن بپوشانيد و چسب بزنيد.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
از نوار چسب شفاف به عنوان لولا برای اتصال دو قسمت متحرک سکان افقی و عمودی استفاده کنید.سرووها و رادیو کنترل و سیمهای هل دهنده مربوطه را مطابق شکل می توانید نصب نمائید.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
با استفاده از یک مفتول فنری مثل سیم پیانو ارابه فرود هواپيماي مدل را بسازید و در محل خود قرار دهید و نصب نمائيد،همچنين از چرخهاي سبك براي آن استفاده كنيد.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

قسمت زیر بدنه مدل را با استفاده از قطعه فومی مربوط به آن بپوشانید.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

دماغه مدل را اضافه كنيد و در داخل بدنه تنظيم نمائيد.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
لبه های بدنه مدل را با استفاده از سمباده نرم گرد کنید و دماغه را از محل اولین فورمر جلوئی ببرید.بعدا می توانید بعد از نصب موتور دوباره آنرا به بدنه متصل نمائید.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
بالهای هواپیمای مدل را برش بزنید و لبه های آنها را بهم چسب بزنید.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
زیر بال مدل و قسمت میانی آن که در داخل بدنه قرار می گیرد را جهت قرار گرفتن الوارهای چوبی نازک حالت دهنده بال مشخص کنید و خطوط آنرا رسم کنید.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
با استفاده از یک لوله آلومینیومی نازک یک دکل بسازید و دو سانت از هر طرف آنرا اندکی خمیده کنید مطابق شکل برای ایجاد زاویه هفتی(dihedral) در بال مدل.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
کانال های قرارگیری الوار های بال را طبق خطوط رسم شده خالی کنید و سپس دکل های مربوطه و قطعات بال را بهم بچسبانید.لبه های قسمت جلوئی بال را با سمباده گرد کنید و لبه های قسمت عقبی را تیز کنید.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
تجهیزات رادیو کنترل و موتور را نصب کنید.آماده برای اولین پرواز شوید.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

با كليك بر روي لینک زير مي توانيد نقشه یک هواپیمای پایپر با فرمت pdf که تقریبا مانند مدل بالا می باشد را دانلود و پرينت نمائيد:
لينك دانلود نقشه ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
برای دانلود نقشه پس از کلیک بر روی لینک دانلود،يك پنجره جديد باز مي شود كه در پائين آن صفحه كه عبارت Save file to your PC نوشته شده (مطابق شكل زير) و در جلوي آن بر روي click here كليك كنيد تا فايل pdf نقشه دانلود شده و آنرا ذخيره نمائيد.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

رشیدپور
18th March 2010, 03:59 PM
سلام من یکی از تازه واردین به این انجمن هستم .اگر ممکنه بگید چه نوع موتور و گیربکسی برای این هواپیما مناسب هست.از اطلاعات خوبتون هم ممنونم

ریپورتر
18th March 2010, 04:17 PM
سلام من یکی از تازه واردین به این انجمن هستم .اگر ممکنه بگید چه نوع موتور و گیربکسی برای این هواپیما مناسب هست.از اطلاعات خوبتون هم ممنونمسلام خوش اومدین به سایت.
این هواپیما میتونه با موتورهای الکتریکی dc هم کار کنه البته اگر جنس هواپیما از فوم باشهو سبک باشه

Captain_Ali
19th March 2010, 10:12 PM
دوستان به این سایت هم یر بزنید
سایت مرجع مدل هست
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
منتظر شما هستیم

r.poustchi
3rd April 2010, 11:10 PM
سلام خدمت دوستان

من نقشه این هواپیمای مدل رو پیدا کردم
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
به نظر طرح ساده ای داره از اساتید خواهش میکنم دربارش نظر بدن .
برای ساختش میتونم از ورقه های Coroplast استفاده کنم ( ظاهرا از بالسا سبکتر و مقاومتره ) و برای موتور چه موتوری رو شما پیشنهاد میکنید و در صورت امکان قیمت رو هم لطف کنید .
ورقه های Coroplast
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

نقشه های مدل .
751

با تشکر

میاحی
12th April 2010, 09:04 AM
با سلام :مطالب این بخش را مطالعه کردم و الحق والانصاف مطالب با ارزش ومفیدی را در آن یافتم با توجه به اینکه در برخی از شهرستانها تهیه قطعات هواپیماهای مدل سخت یا غیر ممکن است لطفاً ضمن ارائه نقشه های عملی ساخت هواپیمای مدل ،در صورت امکان مقاله های آموزشی برای دانلود در سایت قرار دهید.ضمناً با توجه به این که هلی کوپتر نسبت به هواپیما نیاز به فضای کمتری دارد یک پروژه ساخت هلی کوپتر در سایت قرار دهید.با تشکر فراوان.

میاحی
14th April 2010, 02:48 PM
لطفاً در صورت امکان کتابی که گام به گام طراحی وساخت هوا پیمای مدل رو توضیح میده بزارید در ضمن برای طراحی هواپیمای مدل نسبت ابعاد اون چه جوری انتخاب میشه؟یعنی چطور ابعاد اجزائ بدنه رو محاسبه کنیم.مثلا بال نسبت به بدنه چه اندازه باید باشه،دم،بالچه هاو..... با تشکر

spartacus
18th April 2010, 03:37 PM
دوستان عزیز سلام {happy}

من تازه با این سایت اشنا شدم و تازه واردم.من خودم هم در حال ساخت یه هواپیما مدل هستم و یه سری سوال داشتم ...

1.میشه دو بخش elevator و Aileron رو با هم تلفیق کرد .یعنی جوری سیستمش رو طراحی کنیم که رو کنترل برای بال های هر سمت مدل یه جوی استیک داشته باشیم که برای مثال وقتی می خوایم مدل اوج بگیره جفت به سمت پایین یا به سمتی گردش کنه یکی بالا و یکی پایین بکنیم.میشه اینکارو کرد ؟؟
2. در مورد نقطه ثقل هواپیما مدل هیچ کدوم از دوستان اشاره کامل نداشتن اگر میشه کمی در این مورد صحبت بکنید .
3.برای موتور های الکتریکی چطور میشه Throttle ساخت ؟
4. اگر میشه کمی هم در مورد سیستم کنترلی مدل (الکترونیکی ) بگید .چون در مورد بدنه تو نت اطلاعات زیادی هست اما در مورد ساختار الکترونیکی خیلی مطلب کمه...
.
.
.
.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

ریپورتر
2nd May 2010, 05:31 PM
يورو فايتر
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1024x752 and weights 53KB.[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند][/img]
[img] [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1024x723 and weights 62KB.[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

serajmostafa
2nd August 2010, 01:44 AM
با سلام
ضمن تشکر از توضیحات خوبی که داده بودین ولی در عمل خیلی چیزها به این سادگی نیست و شما به مشکلات خاصی در طراحی اصلی و اجرا می بینید، همچنین برای ساخت یک هواپیمای سوختی شما از این ابزارهای ساده نمی تونید استفاده کنید چون اونجا بحث فشار g بالا و سرعت زیاد در عین حال قدرت هم هستین و واسیه اونها هم یک پیشنهاد بدین.
مثلا واسه یک هواپیمای سوختی دو موتوره که وزنی معادل 7Kg داره چه Landing gear پیشنهاد می کنید که هم جمع شونده باشه و هم قابل چرخش بعلاوه فشار کافی هم تحمل کنه و سبک باشه و از همه مهمتر از نظر هزینه مقرون به صرفه باشه. در ضمن فضای محدود هم در نظر داشته باشین در حدود 20*10*20

serajmostafa
2nd August 2010, 01:55 AM
ضمن عرض سلام خدمت دوستی که این نقشه را داره باید بگم که این نقشه یک هواپیماست که مشهور به کلاس trainer هست و برای شروع بهترین هواپیماست. اما چندتا سوال آیا نقشتون کامل هست؟ چون این نقشه ها معمولا یک جای کارش می لنگه تا نتونن از روش کپی بزنن ولی اگه بهش مطمئنی شروع کن.
در مورد این coroplast هم باید بگم که اینها غیر قابل استفاده هستن چون خیلی جاها باید بتونب اونارو بسابی و ثیقل بزنی همچنین اگه هوا داخلش نفوذ کنه بیچاره میشین، به چسبندگی مناسبی نمی تونی ایجاد کنی بعلاوهشکل پذیریشون توی قطعه های کوچیک کمه یعنی تا میشن. همچنین روکش monocot که باید روی اون بکشی تا ثیقلی بشه خوب نمی چسبه و چند تا دلیل دیگه که از بس طولانین نمیشه گفت
serajmostafa

serajmostafa
2nd August 2010, 02:03 AM
باز هم سلام خدمت دوستی که می خواست هلی کوپتر بسازه:
یه پیشنهاد دوستانه می کنم از هواپیما شروع کن چون تقریبا ساختش تویه خونه خیلی سخته.
اگه ساخت هواپیما بالا رفتن از یه ساختمان 2 طبقه باشه ساخت هلی کوتر بالا رفتن از یه ساختمان 20 طبقه هست. نمی گم غیر ممکن ولی چون هلی کوپتر خیلی دقیق و نیاز به ابزارات سنجش و برش دقیق می گم خیلی سخته ولی در عین حال اگه بخوای تا اونجا که بشه و بتونم کمکت می کنم. موفق باشی
serajmostafa

serajmostafa
2nd August 2010, 02:06 AM
راستی از تمام شهرهای بزرگ به خصوص تهران تمام قطعات مورد نیاز ساخت رو به هرجا بخواین می فرستن ولی قطعات ساخت هلی کوپتر آماده موجود نیست باید همگی رو خودتون بسازین
serajmostafa

serajmostafa
2nd August 2010, 02:16 AM
در مورد کتاب گام به گام که باید برین از مغازه های هواپیمای مدل تهیه کرد که همون هم بهتره فیلمشو تهیه کنین. اما در مورد ابعاد هیچ قانون خاصی وجود نداره چون معیار ساخت هواپیما این نیست در طراحی. در طراحی، سطح مقطع مورد نیاز بال ، وزن و مرکز ثقل بدنه هست که ابعاد رو مشخص می کنه البته در حدودا این نسبت به اینصورت که طول بال 1.5 برابر طول بدنه است که این فرمول هیچ توجیه علمی نداره و در خیلی از موارد هم صدق نمی کنه چه برسه به سایز دم و ... . تجه کنین یکی از ابعاد مهم سطح مقطع فرامین elevator $ aileron $ rudder هست که باید بتونن فشار کافی رو ایجاد کنن
serajmostafa

serajmostafa
2nd August 2010, 02:41 AM
خدمت اون دوستی که می خواست فرامینش رو Mix کنه باید عرض کنم که اولن باید رادیو کنترل شما این قابلیت رو داشته باشه که فقط رادیوهای حرفه ای اینطوری هستند همچنین باید نقشه هواپیماتون هم این قابلیت رو داشته باشه مثلا واسه aileron دو تا سرو مجزا طراحی شده باشه؛ تاکید می کنم طراحی شده باشه نه اینکه خودتون بخواین بذارین . در عین حال اگر هم اینطوری باشه معلوم نیست نقشه جواب خوبی بده چون aileron نسبت به مرکز ثقل خیلی نزدیکتر از elevator فشار لحظه ای زیادی ممکنه وارد کنه و در بعضی مدل ها بال رو نصف می کنه اما به طور کلی در هواپیماهای تیز پرواز و جت که بال کشیدگی زیاد یه سمت دم داره و جایی برای گذاشتن دم در شکل معمول نیست از aileron ها به عنوان elevator هم استفاده می شود که رادیو نیز همچین قابلیتی را دارد. این در حالی است که قوانین کلی جهت چرخش توسط aileron در این هواپیماها نیز صدق می کند یعنی هنگام چرخش یکی به سمت پایین و دیگری به سمت بالا می رود.
در مورد نقطه ثقل هم باید بگم که این نقطه محل تلاقی خط ثقل محور بال با خط ثقل محر بدنه هست که چون بدست آوردنش کار بسیار سخت و دقیقی روی نقشه باید حتما باشه
نقطه ثقل روی نقشه عملا همان خط ثقل بال چون بدست آوردنش سخته و در عین حال هنگانم پرواز بسیار مهم به اینصورت که اگر در روی زمین و قبل از پرواز دو سر بال هواپیما را از این نقطه بگیریم و بلند کنیم باید هواپیما صاف قرار گیرد و اگر نبد تدابیر خاصی را در نظر می گیریم که اگر نیاز داشتین کامل براتون توضیح می دم.
اما در مورد موتور الکتریکی:
موتورهای الکتریکی مثل سوختی نیستن که با باز و بسته شدن دریچه کاربراتور گاز بخورن یا خاموش بشن، روی پک موتورهای الکتریکی و باطری ها باید یک وسیله کوچک تقریبا گران قیمت نسبت به اندازش تهیه کنین به نام speed controller که این وسیله یه جورایی همون کار کاربراتور واسه موتور الکتریکی انجام می ده و به کانال Throttle رادیو هم ارتباط داره
سیستم الکترونیکی موتورها هم خیلی مفصل اما همین اندازه بدونین که خود موتور نسبت به موتور سوختی خیلی سبکتره ولی در عوض با باطری این کمبود وزن به اضافه وزن ممکنه تبدیل بشه چون این باطری ها باید آمپر بالایی داشته باشند تا هم سریع خالی نشن و هم هنگام استارت که موتور آمپر می کشه دوام بیارن
serajmostafa

serajmostafa
2nd August 2010, 02:59 AM
امیدوارم مشکل دوستان رو تا حدی حل کرده باشم
به هر حال من هر چی بدونم خوشحال میشم کمکتون کنم. یک توصیه به همه دوستان عزیز این راه ممکنه سخت به نظر بیاد ولی خیلی باحال و جالبه، انشاالله وقتی ساختین میبینین پروازش لذت بخش فقط امیدوارم با سقوط اولش دست از کار نکشین چون خیلی فشار به آدم میاد ولی بعدش عادی میشه. من خودم هم تا الان بیش از 150 ساعت پرواز موفق داشتم در عین حال که 8 بار هم سقوط کردم.
کلا سقوط توی این هواپیما در بهترین شرایط هم ممکن پیش بیاد همه کسانی که این کاره هستن حداقل 5 بار سقوط جدی داشتن پس نگران نباشین من خودم هم توی آخرین سقوطم هواپیمام رو بطور کامل از دست دادم طوری که دیگه قابل تعمیر نبود و پودر شد، اما از بعد از اون 100 ساعت پرواز بدون سقوط داشتم.
در ضمن با اولین سقوط نرین سراغ یک هواپیمای دیگه سعی کنین حتما تعمیرش کنین تا هم به قول خودم هواپیماتون آببندی بشه هم تعمیرات هم یاد بگیرین آخه به درد بخور ترین بخش این کار دم باند خیلی لازم میشه تا ضدحال نخوری واسه یه ترک کوچیک بخوای برگردی خونه در ضمن واسه ساخت هواپیمای بعدی هم بهت ایده های خوبی بهت میده و اشکالات ساختتو خودت می تونی هنگام تعمیر ببینی.
ببخشید اگه توی کار بزرگان یکم فضولی کردم و نسبت به دانش اندکم یه چیزهای کمی بهتون پیشنهاد کردم به هر حال ما شیرازی ها اینجوری هستیم دیگه هر کاری بتونیم واسه هر کسی انجام میدیم. باز هم اگه سوالی بود اگه سوادم و تجربم یاریم کنن در خدمتتون هستیم
موفق باشید
serajmostafa

amirandmahdi1
6th August 2010, 06:51 PM
ممنون من يك روز دراينترنت گشتم ولي هيچ چيز پيدا نكردم تا به سايت شما آمدم

armin_gera
16th August 2010, 10:03 PM
راهنمایی در مورد ساخت هلیکوپتر مدل ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ost-172.aspx)


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
سر فصلها:

فصل 1: اصول پرواز و كنترل هليكوپتر (helicopter theory & control)
- هليكوپتر چيست؟
- گام ملخ (pitch)
- گام كلّي و گام موضعي (collective pitch & cyclic pitch)
- مكانيزم سواش‌پليت و نحوه اعمال فرامين كُلكتيو و سايكليك
- انواع مكانيزم روتور دم (tail rotor mechanism)
- تعادل نيروها در پرواز ايستا از نماي جانبي
- تعادل نيروها در پرواز ايستا از نماي بالا
- چگونگي تعادل نيروها در پرواز ايستا از نماي پشت
- صعود و نزول هليكوپتر (climb & descend)
- تغيير وضعيت از پرواز ايستا به پرواز رو به جلو (transition to forward flight)
- اثر ژيروسكوپيك (gyroscopic precession)
- پديدة تاثير زمين (ground effect)
- پديده ”برا“ي انتقالي (translational lift)
فصل 2: انتخاب يك هليكوپتر (selecting a helicopter)
- دسته بندي هليكوپتر‌هاي مدل راديو كنترل براساس نوع موتور
- طبقه‌بندي هليكوپترهاي موتور پيستوني الكلي از لحاظ اندازه (helicopter size)
- هليكوپتر دست دوم يا نو؛ كدام بهتر است؟
فصل 3: انتخاب راديو كنترل (selecting a radio control)
- فرستنده و گيرنده (transmitter & receiver)
- سرووها (servo motors)
- باطري‌ها(batteries)
- كابل رابط استاد شاگرد(trainer port)
- نوار گردن (neck strap)
- سيني فرستنده (transmitter tray)
- قابليت‌ها و برنامه‌هاي نرم‌افزاري (radio functions)
- قبل از اين كه يك راديو كنترل بخريد به راهنمايي‌هاي ذيل توجه كنيد.
- راديوي نو بهتر است يا دست دوم؟
فصل 4: انتخاب موتور (selecting an engine)
- اندازه و طبقه موتور (engine size)
- قدرت اضافي (excess power)
- پره‌هاي انتقال حرارت سرسيلندر (the heat sink head)
- اگزوز (muffler & tuned pipe)
- موتورهاي هليكوپتر از نظر نوع طراحي (piston design)
- موتورهاي دو زمانه و چهار زمانه (two stroke & four stroke engines)
- انتخاب شمع موتور
فصل 5: جايرو (gyro)
- جايرو چيست؟
- انتخاب جايرو
فصل 6: متعلقات ((accessories
- ابزار و لوازم عمومي (general equipment)
- ابزار و لوازم مخصوص (special equipment)
- مواد مصرفي
- تجهيزات مورد نياز در كارگاه و زمين پرواز
- قطعات يدكي(spare part)
- قطعات انتخابي (option part)
فصل 7: سوار كردن قطعات هليكوپتر (part assembly)
- اجزاء اصلي ساختمان هليكوپتر راديوكنترل
- نكات تكميلي در مورد مونتاژ و نصب قطعات مختلف
- مونتاژ روتور اصلي
- بالانس ملخ های اصلي (rotor blade balancing)
- نصب سروو‌ها، گيرنده و باطري
- نصب جايرو
- نصب گيرنده
- بالانس هليكوپتر
- جابه‌جايي هليكوپتر با دست
فصل 8: تنظيمات اوليه در كارگاه (initial adjustment at home)
- تنظیم سرووي تراتل (throttle adjustment)
- تنظيم سروو‌هاي الرون و الويتور(cyclic adjustment)
- تنظيم سرووي كُلكتيو (collective adjustment)
- تنظيم سرووي رادِر (tail rotor adjustment)
- تنظيم جايرو (gyro setting)
- تنظيم سرووي تراتل (throttle adjustment)
- تنظيم سروو‌هاي الرون و الويتور(cyclic adjustment)
- تنظيم سرووي كُلكتيو (collective adjustment)
- تنظيم سرووي رادِر (tail rotor adjustment)
- تنظيم جايرو (gyro setting)
فصل 9: ایمنی (safety)
- موارد مهم ايمني در زمين پرواز (safety at the flying field)
- ايمني پرواز (safety in flight)
فصل 10: تنظيمات ديناميكي (dynamic adjustment)
- تنظیم موتور (engine adjustment)
- هم مسيري نوك ملخ ها (blade tracking)
- ارتعاشات بدنه (body vibration)
- تريم کردن فرامین (trimming the flight controls)
- تركيب گام پره دم با كالكتيو (tail rotor compensation)
فصل 11: تعمیرات (repair)
فصل 12: شبیه ساز پرواز رايانه‌اي (flight simulator)
- مزایای شبیه ساز
فصل 13: پرواز ایستا (hovering)
فصل 14: پرواز رو به جلو (forward flight)
پایان
سلام
من این کتاب رو پیدا کردم اگه کسی خواست میتونم براش بفرستم

yahyaQazMis
12th September 2010, 01:26 AM
سلام دوست عزیز armin_gera ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
ممکنه برای من این کتاب رو بفرستی؟

armin_gera
1st November 2010, 02:17 PM
سلام دوست عزیز armin_gera ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
ممکنه برای من این کتاب رو بفرستی؟
سلام دوست عزیز خیلی خیلی عزر میخوام که یه مدت نبودم
فکر کنم خیلی منتظر شدی در هر صورت شرمنده
چشم شما آدرستون رو بدید من سریعا با پیشتاز بفرستمش

ریپورتر
3rd November 2010, 04:05 PM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])داتلود با فرمت PDF ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])


اين نقشه guppy هست كه گلايدر كه اين رو ميشه به 4 روش ساخت
(2 كانال) كار ميكنه و فقط الويتور و رادر داره
(3 كانال)كار ميكنه و فقط با رادر،الويتورو الوران كار ميكنه
(3 كانال)كار ميكنه و فقط با رادر ،الويتور و يك موتور الكتريك اسپيد 400 6 ولت كار ميكنه
(4 كانال)كار ميكنه كه همه موارد فوق رو داره
مشخصات:
موتور: sped 400_6 v
طول بال:150cm
مساحت بال:20.4dm2
طول بدنه: 805mm
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

ریپورتر
3rd November 2010, 04:06 PM
FILE0134.JPG ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]) FILE0163.JPG ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

دانلود :Stick 15.ZIP ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
هواپيماي سوپر اسپورت stick15
طول بال :1614mm
طول بدنه:865mm
موتور:15

ریپورتر
3rd November 2010, 04:07 PM
نقشه هواپيماي Classic Ugly Stick
اين نقشه با دو فرمت هستش dwg dxf كه ميشه با هر سايزي درستش كرد فقط براي بزرگ و كوچك كردنش بايد طول و عرضش رو با هم با يك درصد بزرگ يا كوچك كرد ولي ابعاد اضلي اين هواپيما:

wing span:1467mm طول بال
lenght:129.5 طول بدنه
موتورenging:40-58(2-stork) 50-72(4-stork
دانلود:Classic Ugly Stick.ZIP ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

ریپورتر
3rd November 2010, 04:07 PM
خوب اينم نقشه جت ميراژ 2000 كه دوستان دوست دارن
البته بايد بگم كه ابعاد دقيقش رو نميدونم ولي ميشه بزرگش كرد و ابعاد و سايز موتور رو ميشه تو اينترنت پيدا كرد مثلا شما ابعاد هواپيما رو با نمونه يك شركت كه اين هواپيما رو ساخته نشون كن و با همون ابعاد بسازيد ديگه اينشالا دوستان ميسازن
IMG_1601.JPG ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
دانلود:Mirage2000.zip ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

ریپورتر
3rd November 2010, 04:08 PM
گلايدر با موتور عقب XP 04
Graphic1.jpg ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])a677228-92-BigBro.jpg ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])Graphic2.jpg ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
دانلود:XP 04-MOTOR GLIDER RC.rar ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
WING SPAN:2290mm
LENGHT:1270mm
ENGINE:15-28
4CH

ریپورتر
3rd November 2010, 04:09 PM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

بدنه:

دانلود ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
بال:

دانلود ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

ریپورتر
3rd November 2010, 04:12 PM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

دانلود نقشه ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

مشخصات فنی
Name: QuasiTurboRaven 91
Dimension: Medium
Engine: Internal combustion
Model type: Half-scale
Control: RC
Format: DXF*
Wing span cm.: 162
Length cm.: 139

rose_cute720
28th November 2010, 01:10 PM
سلام مطالب واقعا" خوب و به درد بخور هستن و جای تشکر داره

در مورد هلیکوپتر یه چیزی میخواستم . کسی میتونه به من کمک کنه تا سیستم کنترل روتور اصلی رو شبیه سازی کنم و یه ماکت بسازم ؟ با این توضیح که اینکه مدل قابلیت پرواز داشته باشه مد نظر نیست بیشتر به فکر پیاده کردن اهرم بندی و مکانیزم کنترل حرکت روتور هستم یعینی فقط ساخت مکانیزم هدایت کننده روتور اصلی

Captain_Ali
29th November 2010, 11:33 AM
خوب اينم نقشه جت ميراژ 2000 كه دوستان دوست دارن
البته بايد بگم كه ابعاد دقيقش رو نميدونم ولي ميشه بزرگش كرد و ابعاد و سايز موتور رو ميشه تو اينترنت پيدا كرد مثلا شما ابعاد هواپيما رو با نمونه يك شركت كه اين هواپيما رو ساخته نشون كن و با همون ابعاد بسازيد ديگه اينشالا دوستان ميسازن
img_1601.jpg ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] 2fforum%2fattachment.php%3fattachmentid%3d38%26d%3 d1255553816)
دانلود:mirage2000.zip ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] 2fforum%2fattachment.php%3fattachmentid%3d37%26d%3 d1255553686)

لازم به توضیح هست که ابعاد نقشه رو نمیشه همین طوری بهم زد چون از نظر استراکچر بدنه ممکن هست(یعنی حتما) مشکلاتی به وجود بیاد و بال هواپیما اون بالا بشکنه
حتی کوچک کردن درسته که استقامت رو زیاد میکنه اما وزنش زیاد میشه و مشکلات خاص خودش
توصیه من این هست که نقشه رو به همون اندازه توی نقشه پیشنهاد شده بسازن

Captain_Ali
29th November 2010, 11:35 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

دانلود نقشه ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] 2fforum%2fattachment.php%3fattachmentid%3d3015%26d %3d1282717104)

مشخصات فنی
name: Quasiturboraven 91
dimension: Medium
engine: Internal combustion
model type: Half-scale
control: Rc
format: Dxf*
wing span cm.: 162
length cm.: 139


برادر مهدی لطفا مرجع نقشه هاتون رو هم اعلام بفرمایید.

Hamid68.cama
7th February 2011, 05:03 PM
سلام میشه درمورد قرار گرفتن سروو دربدنه توضیح بدهید ممنون وهمچنین مرکز ثقل چیه ومنظوراز حرکت دادن ان چیست؟کسی چوب فوک کار کرده ؛میگن برای ساخت مدل کارایی خوبی داره؟

AmirR13
8th February 2011, 12:15 AM
من دو تا سوالتو نمیدونم چون خودم کار مدل نکردم

اما در مورد مرکز ثقل
نقطه اییه که مرکز جسمت محسوب میشه ، نه از نظر اندازه که از لحاظ نیرویی.
اگه جسمی رو از مرکز ثقلش آویزون کنی در تعادل کامل خواهد بود
یه نگاه به کتاب استاتیک بندازی دستت میاد.

حالا اگه مرکز ثقل شما بیفته رو مرکز جسمتون بیشترین تعادل رو جسمتون داره که باید تو طراحی لحاظ بشه
در خودرو ها هرچه مرکز ثقل به زمین نزدیک تر باشه ، تعادل سر پیچ بهتره
تو هواپیما ها هرچه روی محور های عمودی و افقی هواپیما باشه تعادل بیشتره

Hamid68.cama
8th February 2011, 08:10 PM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

دانلود نقشه ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

مشخصات فنی
name: Quasiturboraven 91
dimension: Medium
engine: Internal combustion
model type: Half-scale
control: Rc
format: Dxf*
wing span cm.: 162
length cm.: 139
کسی میتونه اطلاعات مفیدی در مورد این مدل برای ساخت بده؟ باتشکر

Hamid68.cama
14th February 2011, 04:09 AM
با چوب بالسا درچه ضخامتی میتوان برای ساخت ان مدل کار کرد؛

Hamid68.cama
14th February 2011, 04:09 AM
با چوب بالسا درچه ضخامتی میتوان برای ساخت ان مدل کار کرد؛

Hamid68.cama
18th February 2011, 02:56 AM
سلام دوستان مقیاسی که توسط اون نقشه ی مدل باید طبق ابعادوسایز مشخصی بزرگ بشه چگونه باید خونده بشه؛ممنون

Hamid68.cama
18th February 2011, 03:17 AM
مثلا این مدل چقدر باید بزرگ بشه به صورت ساده توضیح بدهیدsvensons.com/airplanes/?f=FW152gif/Focke_Wulf_Ta152h_1.jpg

Captain_Ali
8th March 2011, 12:13 PM
سومین دوره نمایش مدل های رادیوکنترل

سومین گردهمایی دارندگان مدلهای رادیوکنترل با حضور فعالان و علاقه مندان به این حوزه در تهران برگزار می شود.

در این گردهمایی، علاقه مندان در گروه های مختلف از جمله پرواز انواع مختلف هواپیما و هلیکوپترهای مدل و نیز هدایت ماشین های مدل مهارت خود را به نمایش می گذارند. این گردهمایی به همت باشگاه هواپیمایی مدل (وابسته به سازمان هواپیمایی کشوری) و شرکت تهران هابی با هدف آشنایی بیشتر علاقه مندان به این رشته مهیج و مفرح ورزشی ؛ در کیلومتر 9 اتوبان تهران – قم در باند پروازی جلالیه برگزار می شود. از کلیه علاقه مندان و فعالان در این رشته دعوت می گردد در این گردهمایی که از ساعت 8:30 صبح آغاز می شود شرکت نمایند. در پایان مراسم جوایزی به افراد برتر اهدا خواهد شد.

شایان ذکر است علاقمندان به اجرای پرواز نمایشی در روز همایش ، می بایست در مورخ 6/12/89 در محل باند جلالیه حضور یافته و در آزمایش مهارت که توسط نمایندگان باشگاه هواپیمایی مدل برگزار می گردد شرکت نموده و پس از تایید ، مجوز اجرای پرواز نمایشی در روز همایش را کسب نمایند.

آدرس محل برگزاری: تهران ، اتوبان خلیج فارس (تهران – قم) ، 9 کیلومتر بعد از عوارضی به سمت قم ، سمت چپ اتوبان ، باند پروازی جلالیه


ببخشید باید زود تر اطلاع میدادم

soham 313
2nd February 2012, 07:52 PM
نیکی و پرسش ی تاپیک بزن و تمام مراحلتو با عکس بزار ، یا همینجا ادامه بده!

ما منتظریم!
ایول بابا دمت گرم اینو خیلی خوب اومدی[tashvigh][tashvigh][tashvigh][tashvigh][tashvigh][tashvigh][tashvigh]

soham 313
5th February 2012, 11:30 PM
سلام
ببخشید امکانش هست یه توضیحی راجبه cansatو نحوه ی ساخت و وسایل مورد نیاز به ساختش رو توضیح بدین
با تشکر

hamed 121
10th April 2012, 04:05 PM
سلام
من يه سري نقشه دارم و در حال حاضز هم دارم يه هواپيما مي سازم اگه اطلاعاتي خواستي مي توني با من تماس بگيري من تمام تجربياتم رو به صورت رايگان در اختيارت مي زارم :)>-

سلام میخواستم ببینم که چطوری میشه یک موتور برای هواپیما کنترولی ساخت

عرفان سلیم زاده
10th April 2012, 05:55 PM
سلام میخواستم ببینم که چطوری میشه یک موتور برای هواپیما کنترولی ساخت

سلام
از انجایی که ساخت چنین موتور هایی تکنولوژی بالا و محاسبات پیچیده ای میخواد بهتره به صورت اماده خریداری بشه.
موتور های مدل با موتور های معمولی فرق میکنه.
سبک تر و قویتره و براشلس هستش[golrooz]

hamed 121
13th April 2012, 05:44 PM
ساخت بدنه هواپیمای مدل - قسمت اول ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ost-27.aspx)

براي ساخت بدنه هواپيماي مدل مي توان از مواد مختلفي استفاده كرد كه در زير معرفي مي شوند.
الف ـ فوم هاي رنگي : این فوم ها رو می تونید در تهران بیشتر از لوازم التحریر فروشی های روبروی دانشگاه تهران و به خصوص پاساژ فروزنده بخرید كه در رنگ هاي مختلف و ضخامت از ۲mm تا 10mm و در اندازه A3 می باشند، قيمت اين فوم ها نيز بازاي هر ميلي متر ۲۵۰ تومان ميباشد.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

ب ـ ورقه هاي چوب بالسا : بالسا نوعي چوب فوق العاده سبك مي باشد كه درساخت هواپيماهاي مدل كاربرد زيادي دارد، ورقه هاي چوب بالسا را مي توانيد در تهران از همان محل معرفي شده و به قيمت 2 تا 3 هزار تومان خريداري كنيد. ابعاد اين ورقه ها معمولا ۱ متر در 1۰ سانتي متر و در ضخامت هاي مختلف مي باشند.

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

به نظر من استفاده از فوم با ضخامت 5mm بهتره چون راحت با يه تيغه كاتر و يا فوم كاتر حرارتي بريده ميشه و سبكتر هم هست و براي ساخت مدل هاي سبك مناسبتره، براي چسباندن قطعات بريده شده ميبايست فقط از چسب مخصوص فوم استفاده كنيد كه براحتي قابل تهيه است همچنين از سمباده خيلي نرم مي تونيد براي صاف كردن لبه سطوح كار استفاده كنيد.
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


منبع:[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

حسین متقی
13th April 2012, 11:12 PM
موتور براشلس که اصلا نمیشه شخصی ساخت ولی موتورهای درونسوز الکلی با بعضی قطعات اماده به صورت دستساز قابل ساخت هستند
من خودم کسیو دیدم که موتور 250 سی سی رو طی 14 ماه ساخت که البته کل موتور سیکلت رو خودش ساخت به غیر از بعضی قسمتهای اماده
موتور 25 سی سی ساختش خیلی سخت تر هم هست مخصوصا شخصی و بدون دستگاه سی ان سی
بهتره امادشو بخرین
سرچ کنید برای فروش سایتهای زیادی وجود دارن

nashi123
15th November 2012, 10:47 AM
armin_gera ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

چاکرتم فقط این کتاب رو برام بفرستاینم آدرس
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

...آلوین...
30th August 2013, 06:46 PM
سلام میشه ماشین کنترلی که الکتریکی هست رو به سوختی تبدیل کرد؟؟؟؟
تو کاپونشم ی اسپیکر هست که اگه اونو ورداری جای موتور هم ازاد میشه.
اینم عکسش...
شرمنده ... بهترین جایی بود که به فکرم رسید....
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

ab.bb
26th September 2013, 10:29 PM
نقشه هواپیمای کشی دارین؟

morezame
24th September 2014, 11:54 PM
سلام..من تمام صفحات این تاپیک رو خوندم..برای شروع میخوام یه هواپیمای فومی با موتور الکتریکی بسازم..هیچکدوم از نقشه های سازه مدل های فومی باز نشد..لینکا خرابه..لطفا یه نقشه از این مدل بزارید یا هر مدلی که با توجه به تجربتون میدونید که برای شروع خوبه..این لینک،مدلش رو با موتور الکتریکی پرواز میده و تا اونجا که من متوجه شدم از فوم ساخته شده..به نظرم برای شروع من که تقریبا فقط اسم قطعات رو میدونم و اطلاعاتم خیلی کمه خوب باشه..لطف کنن دوستان مطلع و با تجربه بعد از دیدن این فیلم [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] قطعات اون رو هم نام ببرند مثل موتور و سروو ها و رادیو کنترل مرد نظر و باتری ها و کلهم بگن من اینو چجوری بسازمش..متشکرم.

Masoud75
25th September 2014, 12:43 AM
من از بچگی یکی از آرمان هام ساختن اینا بوده [nishkhand]

به شدت تاپیک رو دنبال میکنم و تا سقف 200 تومن حاضرم براش هزینه کنم . میشه کاری کرد ؟ ( هرچند حس میکنم با این مشخصاتی که شما میخواید بسازید کمه [soal] )

amn007
7th August 2015, 12:33 PM
سلام
من برام چند تا سوال پيش امده امكانش هست جوابديد
1- افزايش تعداد دور سيم پيچ چه تاثيري رو موتور براشلس داره سرعت يا گشتاور موتور رو بالا مي بره
2- افزايش تعداد صفحه هاي استاتور چي تاثيري رو موتو داره سرعت يا گشتاور رو بالا مي بره
3- امكانش هست رو موتور براشلس شيش سنسور اثر هال بگذاريم
4-نسبت منگت ها به قطب هاي سيم پيچ به چه صورته . مثلاً 24 قطب 26 (24n26p) يا (24n22p) كدام تعدادش نسبت به هم بيشتره يا كم تر
ممنون كه وقت ميذارين
يا علي...

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد