PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزشی تئوری برای گزارش کارهای شیمی فیزیک 2*مینا*
5th July 2009, 02:11 PM
" به نام وجودی که وجودم ز وجودش گشته است موجود"

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


* این تاپیک شامل تئوری آزمایش هایی از شیمی فیزیک 2و1 است و در اون بیشتر از تئوری های آزمایشگاه های دانشکده ی شیمی دانشگاه تبریز، و همچنین از توضیحات اساتید استفاده کردم . البته مطالب موجود فقط از جزواتی نیست که تایپشون کردم بلکه از سایر سایت ها هم استفاده شده که بارنگ دیگه ای تو پست ها قرارشون دادم .

* با توجه به این که نوشتن گزارش کار فقط با تئوری به اتمام نمی رسه :-t برای دوستانی که تمایل به نوشتن اطلاعاتی در مورد ویژگی هایی از مواد به کار رفته دارند، لینکش رو با شماره ی پستش در لینک مورد نظر، قرار دادم که بتونن خیلی راحت پیداش کنند.;;)

* در این تاپیک از نحوه ی اجرای آزمایش هیچ اطلاعاتی آورده نشده ( آخه کار بلد خودش کارشو بلده;))

* بعضی از سوالاتی که استاد سر کلاس ازمون پرسیده بود رو هم قرار دادم که می تونه جزوی از گزارش کارتون به حساب بیاد منتها خودتون باید در متن قرارش بدین .{rock on}

* نحوه ی محاسبات رو هم که اساتیدتون بهتون توضیح میدن و خودتون انجام می دین اما با این حال اگر مشکلی پیدا کردین در انجام محاسبات می تونین با من تماس بگیرین، در حد توانم کمکتون خواهم کرد.

* دوستان عزیزی که تمایل به همکاری دراضافه کردن اطلاعاتی در این تاپیک دارند می تونن با من تماس بگیرن و من حتما در صورتی که اطلاعاتشون تکراری نباشه در پست ها به اسم خودشون قرار خواهم داد .{happy}

*مینا*
5th July 2009, 02:28 PM
فهرست :
آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 :

1_ تعیین درجه ی واکنش یدورپتاسیم با پرسلفات پتاسیم در محیط اسیدی.................... ص1...........#3
2_ تعیین حجم های مولی جزئی.......................................... ................................. ص1...........#4
3_ دیاگرام حلالیت سیستم های سه جزئی.......................................... ................... ص1 و 2.... # های 6و7و8و9و10و11 .
4_ موارد استعمال ترمودینامیکی پیل ها - تعیین ضرایب فعالیت...................................... ........ ص 2.........# 12
5_ بررسی اثر کاتالیزور در سرعت فعل و انفعال...................................... ................... ص2 ..........# 13
6_ محاسبه ثابت تفکیک اسید استیک بروش هدایت سنجی ....................................... ص2 ..........#14
7_ بررسی هیدرولیز استات اتیل در محیط قلیایی-کنداکتومتری .................................... ص2 ..........#15

*مینا*
6th July 2009, 10:35 PM
تعیین درجه ی واکنش یدورپتاسیم با پرسلفات پتاسیم در محیط اسیدی

یکی از روش های تعیین درجه ی واکنش ها روش های سرعت های ابتدایی است در این روش تغییر سرعت یک واکنش را موقعی که غلظت هر یک از اجسام عمل کننده (Reaction) تغییر می کند مورد بررسی قرار می دهند. و از آنجا درجه ی واکنش مربوط به هر سازنده را محاسبه و از مجموع آنها درجه ی واکنش فعل و انفعال (مواد حاصل <-------- A+B+C ) را در نظر می گیریم و در آن غلظت های اجسام A,B,C را به ترتیب a,b,c فرض می کنیم اگر غلظت جسم A راتغییر دهیم می توان با ثابت فرض کردن سایر غلظت ها در لحظات اول تغییر سرعت مربوط به تغییر غلظت a را با استفاده از روابط سرعت بررسی کرد. بطوری که از تقسیم روابط سرعت مربوط به دو حالت (c,b,a) و (c,b,a/2) خواهیم داشت :


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

به همین ترتیب اگر غلظت جسم B و دفعه ی دیگر غلظت جسم C را نصف کنیم روابط نظیر (3) را بدست خواهیم آورد.


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

اگر قدرت زمان فعل و انفعال را موقعی که غلظت اجسام عمل کننده را به ترتیب (a,b,c) , (a/2,b,c) , (a,b/2,c) , (a,b,c/2) انتخاب می کنیم از روی آزمایش و این مقادیر را برای 4 وضعیت بالا به ترتیب با T3,T2,T1,To نشان دهیم روابط 3و4و5 را با توجه به مفهوم سرعت فعل و انفعال ومتناسب بودن آن با عکس زمان میتوان به شکل زیر نوشت :


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

از راهتجربه با تغییر غلظت اجسام عمل کننده می توان زمان های اجرای یک فعل و انفعال را پیدا کرد و از ارتباط آنها با درجه ی واکنش مربوط به هر یک از اجسام موثر و با توجه به این که درجه ی فعل و انفعال از مجموع درجات واکنش اجسام موثر (n=n1+n2+n3) نتیجه می شود درجه ی فعل و انفعال به سهولت قابل محاسبه است .

معادله ی فعل و انفعال اثر یدورپتاسیم در مجاورت اسید استیک بصورت زیر است


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

با توجه به این که واکنش بالا کند است، اضافه کردن مقدار کمی تیوسلفات پتاسیم به مخلوط واکنش، ید حاصل را طبق واکنش زیر به خود می گیرد :


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

بدین ترتیب اگر همراه اجسام واکنشگر واکنش اول چند قطره چسب نشاسته و مقدار کمی تیوسلفات به محیط عمل بیافزاییم تا مدت زمان معینی که آن بستگی به غلظت هر یک از اجسام عمل کننده دارد، ید حاصل از واکنش اول توسط تیوسلفات معلوم العیار جذب می گردد و رنگ محلول سفید باقی می ماند و این عمل تا تمام شدن تیوسلفات در محیط ادامه میابد و پس از آن ید حاصل از واکنش اول در مجاورت چسب نشاسته به رنگ قهوه ای در خواهد آمد .منبع : سایت علمی نخبگان جوان ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

نویسنده :: *مینا*

*مینا*
1st October 2009, 12:18 PM
تعیین حجم های مولی جزئی :

این عکس ها ، دستور کار آزمایشگاه شیمی_فیزیک برای دانشگاهمونه می تونید ازشون استفاده کنید : برای تئوری

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


اینم اثبات روابط :

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

sangesaboor6
22nd October 2009, 06:27 PM
سلام
مطالب گذاشته شده در سایت بسیار جالب بود دستتون درد نکنه
من به محسبات مربوط به آزمایش دیاگرام سیستم های 3 جزیی نیاز دارم همچنین چگونگی رسم tie lineدر این دیاگرام نیاز دارم اگر برایتان امکان دارد در سایت قرار دهید یا به ایمیلم ارسال کنید
باتشکر از زحمات شما

*مینا*
22nd October 2009, 08:58 PM
دیاگرام حلالیت سیستم های سه جزئی


هدف : هدف از انجام این آزمایش ، تعیین و ترسیم دیاگرام فاز برای سیستم مایع سه جزئی که شامل آب ، تولوئن و اسید استیک است ، می باشد .
این مواد در فاصله تغییرات قابل توجهی از غلظت سیستم مایع تولید یک فاز می کنند ( در مواردی که غلظت اسید استیک کم باشد ، سیستم تولید دو فاز می کند )

تئوری :
ترکیب مخلوط های دو جزئی را می توان روی یکی از محور های مختصات رسم کرد و محور دیگر را برای نشان دادن یک متغیر دیگری مانند درجه حرارت اختصاص داد. در مورد سیستم های سه جزئی خواهیم دید که بکاربردن دیاگرام مثلثی متساوی الاضلاع وسیله بسیار خوبی برای نشان دادن غلظت ها خواهد بود . باید دانست که این نوع دیاگرام ها فقط دو دیمانسیون لازم دارند و اگر بخواهیم متغییر دیگری مانند درجه ی حرارت را اضافه کنیم ، باید یک دیمانسیون دیگر هم بکار ببریم .
اکنون طریقه ی رسم نتایج بدست آمده از آزمایش را بر روی یک مثلث متساوی الاضلاع بررسی می کنیم . هر ضلع مثلث برای نشان دادن درجه ی یکی از اجزائ بکار میرود و می توان آنرا به فاصله های مناسب دل خواه تقسیم کرد که برای مثال در شکل زیر نشان داده شده است و می توان مشاهده نمود که هر راس مثلث نشان دهنده ی غلظت صد در صد یکی از اجزائ می باشد .
اکنون اگر بخواهیم نقطه ای را که نماینده یک مخلوط با 25% از دو ترکیب A,B و 50% از C باشد ،پیدا کنیم . باید ابتدا نقطه ی a را در روی ضلع AB تعیین کرده بطوری که نشانه غلظت 25% از A باشد و از نقطه ی a یک خط چین به موازات BC رسم می کنیم تا ضلع مقابل را در c قطع کند .
تمام مخلوط هایی که دارای 25% از A هستند در روی این خط قرار دارند . حال نقطه b را که نشانه 50%C است در روی ضلع AC معین می کنیم و از b یک خط نقطه چین بموازات AB رسم تا ضلع مقابل را قطع کند . به همین ترتیب روی B نقطه نشانه 25% از B را معین می کنیم و خط نقطه چین مربوطه را رسم می کنیم . محل تقاطع این سه خط چین نقطه ای است که نشان دهنده ترکیب مخلوط است و این نقطه با حرف d در شکل زیر نشان داده شده است .


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


البته واضح است که فقط دو تا از خطوط نقطه چین مزکور برای بدست آوردن نقطه d کافی میباشد و بدین ترتیب ملاحظه می گردد که مخلوطی که فقط دارای دو جزئ باشد روی یکی از اضلاع قرار دارد . مثلا نقطه a نشان می دهد که ترکیب مخلوطی می باشد که شامل 30% از A و 70% از B است .
روشی که در بالا ذکر شد ، روش ترسیم بر اضلاع نام دارد . البته به روش هندسی هم می توان نشان دادکه مجموع پاره خط های fd,dh,dg برابر 100 است ، به همین ترتیب مجموع پاره خط های مشابه در مورد هر نقطه ای در داخل مثلث برابر با 100 می باشد .
یک روش دیگر نیز که گاهی به کار می رود ، روش ترسیم بر عمودها نام دارد . در این روش ارتفاع مثلث نشانه ی مقدار 100 درصد است و درصد های سه جزئ مخلوط توسط طول عمود هایی که از نقاط نمانده مخلوطها بر اضلاع رسم مس شوند تعیین می گردد .
در مورد سیستم تولوئن و استیک اسید و آب این نوع دیاگرام را می توان بکار برد . دو تا از اجزائ یعنی آب و تولوئن در هم مخلوط نمیشوند . تولوئن و استیک اسید و از طرف دیگر آب و استیک اسید در هم به هر نسبتی مخلوط می شوند . ابتذا مخلوطی از آب و تولوئن را در نظر می گیریم . این مخلوط شامل دو لایه است . یک لایه از آب که در پایین و یک لایه از تولوئن که در بالا قرار دارد.


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


حال اگر مقدار بیشتری استیک اسید اضافه کنیم ، ترکیب دو لایه تغییر خواهد کرد که بوسیله نقاط c و d نشان داده شده است ، خطی که این دو نقطه را به هم وصل می کند ، باز هم خط رابط نامیده می شود . اگر به اضافه کردن استیک اسید ادامه دهیم ، ترکیب دو لایه تغییر کرده و بهم نزدیک می شوند ولی نکته ی مهم آن است که مقدار یک فاز مرتبا زیاد و دیگری مرتبا کم می شود . به طوری که بالاخره فقط یک لایه باقی می ماند .
این لایه در صورت اضافه کردن مقدار بیشتری از اسید همچنان باقی خواهد ماند اضافه کردن استیک اسید به مخلوط های مختلف تولوئن و آب بالاخره به تشکیل یک لایه منجر می شود . ترکیب درصد ها را در روی یک منحنی که بنام منحنی حلالیت معروف است ،رسم می کنند .
ملاحظه می شود که این منحنی از تولوئن خالص به سمت آب خالص ادامه می یابد . هر مخلوطی که در خارج این سطح باشد ، فقط یک لایه تشکیل خواهد داد و باید دانست که مسیر منحنی با تغییر دادن درجه حرارت تغییر خواهد کرد و اکنون به مطالعه محلول های a وb که در شکل زیر نشان داده شده و خطی که آنها را بهم وصل می کند ، می پردازیم .
هر ترکیب کلی که روی این خط باشد ، تشکیل سیستمی با دو فاز زا خواهد داد که دارای ترکیب a و b می باشد و مقادیر نسبی دو فاز بستگی به ترکیب کلی دارد . اگر مخلوط کلی دارای آب زیاد باشد ، ترکیب حاصله روی نقطه ای نزدیک bمیافتد و در این حالت مقدار فاز b از فاز a خیلی بیشتر خواهد بود . برعکس اگر مخلوط کل دارای مقدار زیادی از تولوئن باشد ، ترکیب حاصل در روی خط رابط نزدیک نقطه a خواهد بود وفاز تولوئن بیشتر خواهد بود .
برای سیستم استیک اسید و تولوئن و آب مقداری خطوط رابط در شکل بالا رسم شده است . این خطوط نه به قائده ی تولوئن و آب موازی هستند و نه با یکدیگر . وقتی که درصد استیک اسید زیاد تر شود ، ترکیب دو فاز به هم دیگر نزدیک می شوند و خطوط رابط کوتاهتر می گردند و بالاخره در نقطه ای بنام plait با هم برابر می شوند . در این آزمایش باید منحنی حلالیت را برای درجه معینی رسم کرده و تعدادی از خطوط رابط را مشخص کرد. آزمایش را می توان در درجه ی حرارت اتاق انجام داد . اگر احتیاج به نتایج دقیق تری باشد . باید از یک حمام که می توان درجه حرارت آنرا کنترل استفاده نمود .

در پست بعدی داده ها را قرار میدم که از آزمایش ما بدست اومده . ;)

*مینا*
22nd October 2009, 10:34 PM
این داده هایی هست که یه گروه از بچه ها تو آزمایشگاه بدستش آورده :

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
این هم یک سری از داده ها و بر خی عملیات :


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

*مینا*
22nd October 2009, 11:01 PM
و داده های مربوط به ماده ی سوم :

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


واینم عملیات :


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

*مینا*
22nd October 2009, 11:04 PM
عملیاتی دیگر روی داده های یکی از مواد :

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


وباز هم عملیاتی دیگر:

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

*مینا*
22nd October 2009, 11:10 PM
ادامه ی عملیات روی اده ها :

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

و .....

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

*مینا*
22nd October 2009, 11:18 PM
و ....


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


و این ....

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
این آزمایش تمام شد . {happy}

*مینا*
17th December 2009, 01:01 AM
موارد استعمال ترمودینامیکی پیل ها - تعیین ضرایب فعالیت


هدف : ارائه کاربرد پیل های الکترو شیمیایی می باشد .

یک پیل وسیله ایست که از تغییر شیمیایی یا فیزیکی ، انرژی الکتریکی تولید می کند ، یک پیل از فرو بردن دو الکترود فلزی در یک محلول یا محلول های مختلف متصل به هم توسط یک پیل حاصل می گردد .
در آزمایش مورد نظر از الکترود کین هیدرون استفاده خواهیم کرد .
کین هیدرون مخلوط 1:1 کینون (Q) و فرم احیا شده ی آن هیدرو کینون (H2Q) است که در حضور الکترود پلاتین در واکنش زیر شرکت می کند .


Q + 2H + 2e- ---------> H2Q


الکترود دیگر مورد استفاده الکترود نقره _ کلرور نقره می باشد ::


AgCL (s) + e- -------> Ag (s) + -Cl


پیل زیر را در نظر می گیریم ::


Pt | Q , H2Q | HCL | AgCL , Agبا فرض رفتار ایده آل ، به سادگی می توان نشان داد که emf پیل از رابطه ی زیر بدست می آید :

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


که در آن m مولاریته ی HCl در الکترولیت می باشد پس در حالت ایده آل بایستی E با emf متناسب باشد . فرض ایده آل بودن لازم می دارد که مولکول ها به هیچ وجه اثر متقابل با هم نداشته باشند . موقعی که در مورد یون ها صحبت می کنیم ، به علت نیرو های شدید الکترو استاتیک جذبی و هم دفعی ، موضوع فوق صادق نبوده و در نتیجه نمی توان انتظار داشت که معادله ی (2) به طور کامل قابل اطلاق باشد . برای حفظ فرم معادله به جای غلظت ها ، فعالیت ، a را قرار می دهیم ::


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

از طرف دیگر ، ضریب فعالیت به صورت زیر تعریف می شود ::


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


که در آن با در نظر گرفتن ::


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

روشی وجود ندارد که بتوان [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] و [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] را به صورت تکی تعیین نمود زیرا آنها همواره با همدیگر و یا با یون دیگری همواره می باشند ، بدین جهت ضریب فعالیت یونی متوسط [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] به صورت زیر تعیین می شود ::


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


ولی از آنجایی که در چنین نموداری محاسبه ی شیب توام با خطای زیاد می باشد لذا با استفاده از معادله (6) [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] بدست آمده می توان [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] را برای هر غلظتی محاسبه نمود پس منظور از این آزمایش بدست آوردن از راه تجربه و سپس محاسبه [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ها از رابطه (6) می باشد .


الکترود کین هیدرون با افزودن کین هیدرون (0.7 g/mL) محلول به طوری که [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] عموما تغییرات [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] نسبت بهm به یون های ورد مطالعه بستگی دارد ولی برای محلول های رقیق تئوری دبای _ هوکل در مورد فعالیت های یونی چندین سال قبل جهت مهم نتایج تجربی ارائه گردید این تئوری از الگوی ساده ی الکترواستاتیکی اثرات متقابل یونی استفاده کرده و هر چند طولانی به راحتی توسعه یافته است .
برای محلول های رقیق تئوری پیش بینی می کند که ::


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


که در آن A ثابت (مثبت) و I نیروی یونی است که به صورت زیر تعریف میگردد


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


که در آن مجموعه بر روی تمام یونها در محلول با غلظت Ci و Zi می باشد .
برای HCL با مولاریته ی m ، I=m میباشد ، بنا بر این ::


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


و یا


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


با توجه به معادله ی (5) نمودار [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] بر حسب [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] بایستی خط راستی با شیب [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] و عرض از مبدا [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] باشد . بدین ترتیب می توان [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] را بدست آورد .منبع:: سایت علمی نخبگان جوان njavan.com
نویسنده :: *مینا* [golrooz]

اگه مشکلی داشتید همین جا بپرسید ;;).

*مینا*
1st January 2010, 06:23 PM
5_ بررسی اثر کاتالیزور در سرعت فعل و انفعال ::

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]هدف : در این آزمایش اثر کاتالیزور + Mn2 در سرعت واکنش ها و اکسید و احیای پرمنگنات واسید اگزالیک بررسی می شود .


2MnO4- + 5C2O4H2 + 6H+ --------> 2Mn2+ + 10CO2 + 8H2O


بدین منظور دو آزمایش مقایسه ای زیر انجام می گیرد . در یکی با افزودن + Mn2 در ابتدا ی آزمایش ، واکنش در حضور ( جوار) کاتالیزور شروع می شود در صورتیکه در آزمایش دیگر که نقش کاتالیزور فقط بر عهده ی + Mn2 حاصل از واکنشی است ، شروع واکنش بدون حضور کاتالیزور خواهد بود ، واضح است که با پیشرفت زمان تدریجا غلظت کاتالیزور در هر دو آزمایش بالا می رود .

تئوری : اگر در دو آزمایش مقایسه ای یاد شده در زمان های مختلف ، مقدار پرمنگنات باقی مانده در محیط را به روشی تعیین کنیم و منحنی های نمایش تغییرات غلظت مربوط به آزمایش _1_ یعنی در محلول شامل + Mn2 اضافی و مربوط به آزمایش _2_ یعنی در محلول بدون + Mn2 اضافی را برحسب زمان در یک مختصات رسم کنیم با بررسی منحنی های بدست آمده خواهیم توانست نقش کاتالیتیکی + Mn2 را در واکنش مورد نظر بفهمیم .

با توجه به نمودار ها و اثر کاتالیزور باید شیب نمودار ها برابر باشند یعنی با هم موازی باشند چون کاتالیزور تاثیری بر مرتبه ی واکنش ندارد و فقط با کاهش انرژی قعال سازی به واکنش سرعت می بخشد .


لینک های متبط ::
1_ کاتالیزور ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] B2%D9%88%D8%B1)
2_ کاتاليست ها ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] B2%D9%88%D8%B1)


منبع ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]) :: سایت علمی نخبگان جوان
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

*مینا*
1st January 2010, 10:28 PM
6_ محاسبه ثابت تفکیک اسید استیک بروش هدایت سنجی ::


بنابه تجربه ی کلروش " kohlreush " هدایت اکی والان با غلظت الکترولیت ارتباط دارد . در محلول رقیق ، الکترولیت های قوی این وابستگی با رابطه زیر بیان می گردد ::


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند][تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] و b مقدار ثابتی هستند در غلظت های پایین تغییرات [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] بر حسب[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] خطی است مستقیم به ازای C= 0 مقدار [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] که محل تلاقی خط با محور [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] می باشد بدست می آید که هدایت اکی والان در غلظت های بی نهایت کم است . هدایت اکی والان الکترولیت های ضعیف نسبت به تغییرات [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] بسرعت نزول می کند و تعیین [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] با خطای زیادی همراه خواهد بود ، منحنی نمایش تغییرات [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] بر حسب [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] برای Kcl و HAC ( اسید کلریدریک ) برای مقایسه از نظر می گذرد .


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]آرنیوس "Arrlenius " به تجربه دریافت که درجه تفکیک الکترولیت های ضعیف برابر است با


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


اسوالد " oswald " با استفاده از این رابطه و قانون تاثیر جرم ، معادله ای بین ثابت تفکیک الکترولیت های ضعیف (K) ، [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ، [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] بدست آورد .
استیک اسید بصورت زیر جابجه می شود .


-HAC <------> H+ + AC


اگر آلفا درجه ی تفکیک باشد و ثابت تفکیک عبارت است از ::


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند][تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]از ادغام روابط 2 و 4 خواهیم داشت ::[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


با استفاده از معادله فوق در این آزمایش ثابت تفکیک اسید استیک را حساب می کنیم برای تعیین K [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] مقدار باید معلوم باشد روش ترسیمی در مورد الکترولیت های ضعیف از قانون مهاجرت مستقل یونی استفاده می کنیم


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


به دو طرف معادله ی فوق [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ملح یک اسید قوی و یک باز قوی را اضافه می کنیم


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


چون اجسام سمت راست معادله فوق همه الکترولیت های قوی هستند می توان [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] آنها را از رابطه ی تجزیه ی کلوروش بدست آورد در نتیجه بدین ترتیب مشخص می گردد .
از طرفی اسید استیک در غلظت های مختلف از رابطه ی [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] مشخص گردیده و K الکترولیت بدست می آید .

نکته : چون هدایت محلول ها با تغییر دما تفاوت می کند باید سعی کنیم دمای همه محلول ها یکسان باشد .
دقت :: با ضرب مقادیر قرائت شده از دستگاه هدایت سنج دو ثابت سل مقدار هدایت مخصوص الکترولیت را بدست آورید و با قرار دادن این مقادیر در رابطه مقادیر هدایت اکی والان محاسبه می شود .

اگر خواستین نحوه ی بدست آوردن معادله ی فوق رو براتون قرار می دم {happy}

منبع ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] %2Fredirector.php%3Furl%3D[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] n.com%252Fforum%252Fredirector.php%253Furl%253Dhtt p%25253A%25252F%25252Fnjavan.com%25252Fforum%25252 Fredirector.php%25253Furl%25253D[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] 252F%2525252Fnjavan.com) :: سایت علمی نخبگان جوان
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

*مینا*
8th February 2010, 02:36 PM
7_ بررسی هیدرولیز استات اتیل در محیط قلیایی به روش کنداکتیومتری :


هدف : در این آزمایش می خواهیم استفاده از روش هدایت سنجی را در اندازه گیری پیشرفت یک فعل و انفعال ( که در محیط قلیایی اجرا می شود ) در تعیین درجه ی واکنشو ثابت سرعت K را انرژی اکتیواسیون فعل و انفعال مورد مطالعه قرار دهیم .

تئوری : مطالعه ی واکنش مورد مطالعه چنین است :


CH3COOC2H5 + OH- -----> CH3COO- + C2H5OH -1


این واکنش مورد مطالعه قرار گرفته و ثابت گردیده است که از معادله ی درجه ی دوم تبعیت می کند و از این رو معادله ی سرعت آن به شکل زیر است :


dX / dt = K2 (a-X)(b-X) -2


که در آن :
t : مدت زمانی که از شروع واکنش گذشته است .
X : مقدار مول بر لیتری که در زمان t ترکیب شده است .
a : غلظت اولیه ی CH3COOC2H5 بر حسب مولار .
b : غلظت اولیه ی -OH بر حسب مولار .

در صورتیکه a=b باشد معادله ی 2 به شکل زیر در می آید


dX / dt = K2 (a-X)2 -3


از انتگرال گیری در معادله ی 2 و 3 خواهیم داشت :


Ln { b( a-X )/a ( b-X ) = K2 ( a-b )t a =/= b -4

X/ ( a-X ) = K2 at a == b -5


در بررسی سینتیک این واکنش مسئله ی مهم این است که مقادیر X در زمان های مختلف و در دما های ثابت اندازه گیری شود و چون با پیشرفت واکنش و جابجا شدن یون -OH با یون -CH3COO در محیط ، بر مقاومت الکتریکی محلول افزوده می شود می توانیم هدایت الکتریکی محلول را در زمان های مختلف با استفاده از یک کنداکتیو متر اندازه گیری کنیم و از آنجا پیشرفت واکنش را مورد بررسی قرار دهیم ، پس در این مورد X تابعی از هدایت الکتریکی است که باید آنرا پیدا کرد .

در حالت a=b ، برای محاسبه ی X از داده های هدایت الکتریکی می توان از روابط زیر استفاده کرد :


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
که در آن :
Go : هدایت الکتریکی NaOH رقیق شده به غلظتی که معادل مقدار آن در مخلوط اجسام موثر در آغاز آزمایش (هدایت الکتریکی استات اتیل خالص ناچیز است )
Gt : هدایت الکتریکی مخلوط واکنش (1) پس از گذشت زمان t
Gc : هدایت الکتریکی مخاوط واکنش موقعی که به حالت کامل رسیده است .
C : غلظت اولیه ی اجسام حاصل a=b=c و [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ، [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] به ترتیب هدایت های اکی والان یونی -OH و -CH3COO می باشند .

از تقسیم دو رابطه ی 6 و 7 به همدیگر خواهیم داشت :


X/C = ( Go - Gt ) / ( Gt - Gc) -8


و از تلفیق رابطه ی اخیر با رابطه ی 5 بدست می آوریم :


Go - Gt ) / ( Gt - Gc ) = K2at -9


و یا


Go - Gt ) / t = K2 (Gt - Gc) -10)

طبق رابطه ی 10 از رسم تغییرات Go - Gt ) / t ) در مقابل تغییرات Gt می توان خطی بدست آورد و از روی شیب آن که K2a است K2 را محاسبه نمود .
از طرفی با اندازه گیری K2 در دو دما و بکار بردن معاله ی زیر


[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


می توان دلتا H استار ( تغییرات آنتالپی استاندارد تشکیل کمپلکس فعال که از مواد موثر حاصل می شود ) را تعیین نمود ، رابطه ی اخیر با فرض ثابت بودن دلتا H* در دما های نزدیک بهم نوشته شده است . در این آزمایش K2 را در دماهای 25C و 35C تعیین می کنیم .امیدوارم تو انتگرال گیری مشکلی نداشته باشید ، من نحوه ی انتگرال گیری رو نذاشتم و فقط جواب آخر رو قرار دادم ، :)>-


منبع ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] %2Fredirector.php%3Furl%3D[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] n.com%252Fforum%252Fredirector.php%253Furl%253Dhtt p%25253A%25252F%25252Fnjavan.com%25252Fforum%25252 Fredirector.php%25253Furl%25253D[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] 252F%2525252Fnjavan.com) :: سایت علمی نخبگان جوان

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

نرمی
25th February 2011, 02:15 PM
سلام اطلاعاتی در مورد آزمایشگاه شیمی فیزیک 1 می خواستم

*مینا*
1st March 2011, 09:33 PM
سلام اطلاعاتی در مورد آزمایشگاه شیمی فیزیک 1 می خواستم
سلام
فعلا من فرصت تایپ ندارم
دوستانی که دنبال تئوری برای شیمی فیزیک 1 می گردن ، فعلا می تونن از این لینک استفاده کنن

---> [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

milads212
2nd March 2011, 06:20 PM
تعیین کششش سطحی اب

*مینا*
2nd March 2011, 10:49 PM
تعیین کششش سطحی اب
گذاشتن سنجاق سبک روی آب ، راه رفتن مورچه روی آب [nishkhand]

این آزمایشی که می گید مال دانشگاه هست ؟ من ندیدم ...
ولی تو مدرسه داشتیم ...

asal joon
30th March 2011, 05:39 PM
ممنون از مطالبی که تو سایت گذاشتین خیلی مفیدن.
من اطلاعاتی در مورد سیستم دو جزئی آب و فنل و تاثیر حرارت بر روی این سیستم رو می خوام.
ممنون می شم اگه زودتر جواب بدین. [khejalat]

*مینا*
31st March 2011, 03:42 PM
ممنون از مطالبی که تو سایت گذاشتین خیلی مفیدن.
من اطلاعاتی در مورد سیستم دو جزئی آب و فنل و تاثیر حرارت بر روی این سیستم رو می خوام.
ممنون می شم اگه زودتر جواب بدین. [khejalat]
سلام
فنل به شکل زیر هست

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

و در محیط پیوند هیدروژنی با فنول دیگه تشکیل می ده _ حلالیت فنل در آب بسیار اندک هست در حدود " 9 گرم در 100 گرم آب " و علت این کم بودن حلالیت تشکیل ندادن پیوند هیدروژنی با آب هست ...

همچنین برای اطلاعات بیشتر می تونید به لینک زیر مراجعه کنید ---> مقدمه ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

عليه ساوالان پور
19th April 2011, 10:28 AM
با عرض سلام لطفا عدد ثابت سلول را قرار دهيد.در آزمايش هدايت سنجي.

*مینا*
21st April 2011, 02:18 PM
با عرض سلام لطفا عدد ثابت سلول را قرار دهيد.در آزمايش هدايت سنجي.
سلام
راستش در مورد محاسبات این جا چیزی نگفتم تا بچه ها خودشون هم کمی جست و جو کنن ...
ثابت سل رو به نظرم باید از مسئول آزمایشگاهتون می پرسیدین ...

ssasan
27th April 2011, 05:23 PM
سلام
اگر ممكنه آز شيمي فيزيك 1 رو نيز ارسال نماييد بسيار متشكرم.

*مینا*
27th April 2011, 09:29 PM
سلام
اگر ممكنه آز شيمي فيزيك 1 رو نيز ارسال نماييد بسيار متشكرم.


سلام
فعلا من فرصت تایپ ندارم
دوستانی که دنبال تئوری برای شیمی فیزیک 1 می گردن ، فعلا می تونن از این لینک استفاده کنن

---> [تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
[golrooz]

gh-ch
10th May 2011, 11:27 AM
لطفا محاسبات(تعیین ثابت تفکیک استیک اسید)

gh-ch
10th May 2011, 11:30 AM
ثابت سل معوملا" 0.8 یا 0.79

gh-ch
10th May 2011, 11:46 AM
ثابت سل بسته به دستگاه دارد.

*مینا*
17th May 2011, 11:11 PM
لطفا محاسبات(تعیین ثابت تفکیک استیک اسید)
تمامی فرمول های محاسباتی این آزمایش رو تو این پست قرار دادم ---> #14 ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

[golrooz]

behnam_165
7th August 2011, 03:57 PM
سلام مینا من بهنام دانشجوی ترم آخر شیمی دانشگاه بوعلی سینا همدان هستم تقریباَ تمام گزارش کار های خودم و دوستام رو دارم اگه خواستی می تونی به من اطلاع بدی تا برات بفرستم behnam.165hotmail.com

*مینا*
16th September 2011, 05:57 PM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
سلام ممنون می شم
هنوز گزارش کارایی که تو سایت قرار دادیم کامل نشده ، خوش حال می شم در اختیار من یا پریچهر عزیز قرار بدید ، حتما تو کامل کردن گزارش کار ها ازشون استفاده خواهیم کرد [golrooz]

ghanbar
1st December 2011, 01:43 PM
مبینا جان کارتون عالی امیدوارم در تمام مراحل زندگی موفق باشید.[khande][khande]

ghanbar
1st December 2011, 01:45 PM
به یادت ارزو کردم که چشمانت اگر تر شد به شوق ارزو باشد نه تکرار غم دیروز[golrooz][golrooz]

بحث
3rd March 2012, 10:00 PM
سلام کاش واسه از شیمی فیزیک 1 هم یه کارهایی بکنین البته میدونم که خیلی زحمت میکشی [golrooz]

بحث
5th March 2012, 07:32 PM
سلام لینک واسه تئوری آز شیمی فیزیک یک چیز نمیاره که[taajob] یه صفحه ی انگلیسی میاره [tafakor]

هلیچه
28th March 2012, 06:34 PM
سلام در آزمایش تعیین درجه واکنش پر سولفات - یدید از محلول آمونیوم نیترات استفاده می کنیم لطفا سریع جواب بدید

nafiseh -re
18th April 2012, 12:51 PM
سلام من تئوری واسه هدایت سنجی (تعیین ثابت تفکیک استیک اسید )می خوام

sara moghadam
19th May 2012, 08:35 AM
سلام مینا جان.مرسی از مطلب خوبی که گذاشتی.اگه امکانش هست لطفا اثبات فرمول آخر رو هم بذار.مرسی[golrooz][golrooz]

taranomm
8th March 2013, 01:39 PM
من که همیشه وقت می ذارم دنبال گزارشکار می گردم،ولی هیچ وقت هیچی به درد بخور پیدا نمی کنم.[nadanestan][nadanestan]

عرفان9181
26th May 2015, 11:53 PM
فوق العاده این.فردا امتحان دارم گزارشکارتون خیلیییییییی کمکم کرد.نجاتم داد مرسی[tashvigh][tashvigh][labkhand][cheshmak]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد