PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پرورش گل در باغ ، خانه ، آپارتمان*FATIMA*
22nd September 2010, 02:24 AM
سلام . در این بخش سعی داریم پرورش گلها را در خانه آموزش دهیم . امیدواریم مورد استقبال همه قرار گیرد . یا علی[golrooz]

[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
اشیانتوس (Aeschynanthus )
این گیاه را بعلت دارا بودن شاخه های رونده در سبدهای آویزان پرورش میدهند . دارای یکصد گونه مختلف میباشد که مشهورترین آنها اشینانتوس لابیانوس ( رژلب شرابی) نامگذاری شده . دارای برگهای نوک تیز براق و چرم مانندی است که در اوائل به رنگ خاکستری بوده و به تدریج به رنگ سبز کاهوئی تبدیل میشود . گلهای قرمز بوته ای و گل اناری آن در اواخر بهار و اوائل تابستان به طور دسته جمعی در انتهای هر شاخه ظاهر میگردد .
بعضی از گونه های دیگر دارای گل ارغوانی ، نارنجی ، قرمز با پایه ی زرد تیره است .
از انواع دیگر آن پولچر ، لونچی فلوروس ، اسپسیوس میباشد .
این گیاه در شرایط آپارتمانی به خوبی رشد نمیکند و بایستی هر روز ، روزی 2 مرتبه در فصل بهار و تابستان ، سطح برگها را با غبارپاش اسپری نمود .
در زمستان بایستی به استراحت کامل بپردازد و در حرارت 15 تا 16 درجه نگهداری شود و فقط یک مرتبه در هفته آبیاری شود . پس از اتمام گل ، کلیه شاخه های اضافی قطع شود تا گیاه برای فصل بعد آماده بهره وری گردد .
نگهداری
*درجه حرارت / حرارت آپارتمان برای آن مناسب است ، ولی در زمستان در کمتر از 12 درجه به آن صدمه وارد می آید .
* نور / احتیاج به محل پر نور و روشن دارد . دریچه ی جنوبی و شرقی برای آن مناسب است .
* آبیاری / آبیاری هر روزه و در زمستان یک مرتبه در هفته و از آب ولرم استفاده گردد .
* رطوبت هوا / در بهار و تابستان هر روز احتیاج به اسپری دارد .
* کود / هر ماه یک مرتبه با کود مایع قابل جذب فوری باید آنرا تقویت نمود .
* تعویض گلدان / هر دو تا سه سال یک مرتبه گلدان تعویض میگردد و هر سال پس از اتمام گل ، سرشاخه ها را قطع نموده تا در دوره ی بعد آمادگی گلدهی فراوان داشته باشد .
* تکثیر / شاخه های بریده شده را در فصل بهار در مایع بیوروت فرو برده و در ماسه و خاک برگ پوسیده نرم در محل گرم گلخانه مرطوب قلمه میزنند .

*FATIMA*
23rd September 2010, 03:16 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
آنتوریوم (Anthurium )
آنتوریوم از خانواده ی آراسه و از گیاهان زودرنج و حساس میباشد . این گیاه به علت دارا بودن گلهای برجسته و بسیار زیبا و قرمز براق و مومی شکل ، مورد توجه همگان قرار دارد .
از وسط گل ، دنباله زرد پرزداری خارج شده که با رنگ قرمز گل ، هم آهنگی زیبایی دارد . مدت گلدهی آنتوریوم چندین ماه است و هر گل نیز چندین هفته بر روی بوته خودنمایی میکند .با آنکه بیش از پانصد گونه آنتوریوم شناخته شده ، ولی تعداد محدودی از آنها از جمله آنتوریوم چرزریانوم (فلامینگو) براحتی در آپارتمان دوام آورده و رشد میکند . وسپس دیگر به نام آنتوریوم آندریوم (تخته نقاشان) میباشد که دارای گلهای روشن و براقی است .
نگهداری
*درجه حرارت / حرارت بسیار بالا و مداوم برای آنان مناسب نیست و در زمستان حداقل 16 درجه را مقاومت میکند .
*نور / از نور مستقیم آفتاب و نور زیاد در تابستان برای آن احتراز کنید ، ولی در زمستان در محل پرنور قرار دهید .
* رطوبت هوا / هر چند روز یک مرتبه سطح برگها را با غبارپاش مرطوب نمائید .
* آبیاری / در فصل بهار و تابستان احتیاج به آب فراوان دارد ، ولی نبایستی به هیچ وجه خاک گلدان را لجن کرد . در فصل تابستان آب نیمه گرم که سختی آن زیاد نباشد ، یک مرتبه در هفته به آن میدهند .
* خاک / مخلوطی از پیت (تورب) - ماسه و خزه ی پوسیده خرد شده که به طور مساوی مخلوط شده باشد در هر صورت لازمست هر ماهه گلدان را با کود مایع تقویت نمود .
* تغییر گلدان / هر چند سال یک مرتبه در فصل بهار گلدان را تعویض مینمایند .
* تکثیر / در موقع تغییر گلدان با تقسیم بوته آنرا ازدیاد مینمایند . همچنین قلمه آنرا با استفاده از بیوروت در گلخانه گرم مرطوب قلمه میزنند . بذر آنرا نیز در بهار در حرارت 21 درجه در گلخانه گرم مرطوب در ماسه نرم شسته شده همراه با خاک برگ پوسیده میکارند .

*FATIMA*
24th September 2010, 03:20 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
بگونیا (Begonia )
بگونیا از خانواده ی بگونیاسه که در بعضی از مناطق گرمسیری اقیانوس هند و آفریقای جنوبی به طور فراوان دیده میشود و بیش از سیصد گونه مختلف آن در طبیعت وجود دارد که تعداد محدودی از آنها زینتی میباشد . از نظر شکل ظاهری به سه گروه تقسیم میشوند .
از نظر محبوبیت بگونیا مومی که گل آن چندین ماه روی بوته ظاهر شده و مدت دوام هر یک روی بوته زیاد است و چنانچه به خوبی از آن مراقبت شود ، چندین سال دوام می آورد .
نوع دیگری بگونیای نی مانند میباشد که ارتفاع آن به 2 متر هم میرسد ، ولی در بهار بوته را از قسمت پایین ساقه قطع کرده تا پرپشت و پاکوتاه پرورش یابد .
معمولاً بگونیاهای درشت هیکل دارای غده ی زمینی است و تعدادی هم به وسیله ی بذر تکثیر مییابد و هشت ماه پس از کشت بذر و نشأکاری و تغییر گلدان به گل مینشینند و بعضیها هم مانند بگونیا رکس بوسیله ی ریزوم تکثیر پیدا میکنند و در کناره ی گلخانه جایی که سایه بعضی از بوته های دیگر برای آن سایه ایجاد کنند ، به خوبی رشد میکند .بسیاری از بگونیاهای ریشه دار تحت عنوان بگونیای سمپل فلورن دارای برگهای برنزه با گلهای سفید - صورتی و قرمز هستند .
نگهداری
* درجه حرارت / انواع بگونیا در هر شرایطی به خوبی رشد میکند ،ولی در زمستان در کمتر از 12 درجه از بین میرود .
* نور / در محل سایه روشن به خوبی پرورش می یابد . آفتاب صبح و عصر زمستان برای آن مناسب است .
* آبیاری / خاک سطح گلدان بایستی در تمام فصول بهار و تابستان و پائیز مرطوب بوده و در فاصله بین دو آبیاری قدری خشک شود و در فصل زمستان یک مرتبه آب در هفته کافی است .
* رطوبت هوا / به طور مرتب باید هوای اطراف گلدان را با غبارپاش مرطوب نمود و اسفنج مرطوب در بشقاب کنار گلدان قرار داد ، ولی هیچگاه برگها را زیاد خیس نکنید .
* تکثیر / شاخه های اضافی آنرا از نزدیک به ریشه قطع نموده و در ماسه نرم و خاک برگ نرم پوسیده در فصل بهار در گلخانه گرم مرطوب قلمه زده تا ریشه بدهد .
بذر نخلوط از بگونیا سمپل فلورن و بگونیای غده ای را در ماسه نرم شسته در اوائل بهمن ماه در گلدان پهن دیوار کوتاه میکارند و قبل از کشت ، ماسه را خوب آب داده و سطح آنرا مسطح کرده و میفشارند تا یکنواخت گردد . سپس بذر را روی آن پخش کرده و در محلی مرطوب با حرارت 15 تا 21 درجه نگهداری مینمایند . پس از 8 تا 14 روز جوانه ها را به ظرف دیگری که دارای ماسه شسته نرم و خاک برگ پوسیده نرم است ، با فاصله بیشتری منتقل نموده و بعد از 4 تا 6 هفته به ظرف دیگری با فاصله 5 سانتیمتر انتقال می یابد . در اواخر اردیبهشت ماه به گلدانهای استکانی که حاوی خاک برگ و ماسه است منتقل نموده و در اواخر خرداد ماه به گلدان 10 سانتیمتری با کود بیشتر منتقل کرده و در هوای آزاد در محل سایه روشن قرار میدهند . در هر صورت بگونیا احتیاج به هوای خنک و مرطوب دارد که گلهای فراوان و شاداب تولید کند .
* خاک / مخلوطی از پیت ماسه و خزه ی پوسیده ی خرد شده که به طور مساوی مخلوط شده باشد ، برای آن لازم است و هفته ای یک مرتبه با کود مایع کامل که دارای پتاس بیشتر باشد برای آن لازم است و از اواسط شهریور ماه کود مایع را قطع نموده و با شروع هوای سرد میزان آبیاری را هم کم میکنند ، ولی آب را به حدی میدهند که گیاه خواب زمستانه را شروع ننماید . در این حالت غده های گیاه درشت و ضخیم شده در مقابل سرمای زمستان مقاومت بیشتری دارد .

*FATIMA*
25th September 2010, 02:16 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
بروملیده (Bromeliads )
تعداد زیادی از گونه های مهم بروملیده دارای گل هستند . بدین جهت بحث درباره ی آنها در بخش بوته های گلدار آمده است .
این دسته از گیاهان از خانواده برملیاسه و زادگاه اصلی آنها امریکای مرکزی و امریکای جنوبی است و تقریباً این دسته از گیاهان ، زیباترین و پرفروشترین انواع گیاهان گلدار میباشد .
سر دسته گونه های گلدار بروملیده آ اکمیا فاسیاتا میباشد که گلهای صورتی آن در ماههای اردیبهشت و خرداد از وسط برگهای کشیده و پهن آن خارج شده و این همان کاسبرگ گل است که در نوک کاسبرگها ، گلهای آبی رنگ بسیار ریزی میروید و گلهای آن برای چندین ماه دوام دارند . لازم به یادآوری است برای آنکه بوته این گیاه به گل برسد ، چندین سال به طول می انجامد . از گونه های دیگر ویرزیا اسپلندنس میباشد که برگهای کشیده و منحنی آن دارای بافت خشن و چرم مانندی است که حول یک محور روئیده است . سطح برگها را خطوط پهن قهوه ای به طور موازی با عرض برگ پوشانیده و شاخه گل دهنده از وسط محور برگها خارج شده که دارای براکتهای قرمز رنگ چرمی است و گل بسیار ریزی در کنار براکت ظاهر شده و در مدت کوتاهی از بین میرود ، زیبائی این گیاه به همان شاخه براکت چهل سانتیمتری قرمز رنگ آن است که چند ماه دوام می آورد . این گل را به خاطر این براکت به نام شمشیر شعله ور نام نهاده اند . گونه دیگر تیلاندیسیالیندنی ای که به نام مشعل گل آبی مشهور است و براکتهای آن همچون یک پر کشیده و بلند از وسط برگها خارج شده و در کنار انتهای براکت تعدادی گل آبی یا بنفش رنگ ظاهر میگردد .
نگهداری
*آبیاری / همانطور که گفته شد گروه بروملیده برگها حول یک محور مرکزی روئیده و در وسط آنها محلی برای تجمع آب ایجاد گردیده که بایستی دائماً مملو از آب باشد و چنانچه آب این فنجان خشک گردد ، امکان ادامه حیات برای گیاه وجود ندارد .
* تکثیر / لازمست قبل از اینکه گل آن پژمرده شود و هنگامی که در کنار پایه برگ ، در محل اتصال به طبق ، یک برجستگی از ریشه به وجود آمد ، پس از 2-3 ماه که از بروز برجستگی گذشت ، آنرا با چاقوی تیز از پایه مادری جدا کرده به طوری که مقداری ریشه گیاه همراه با آن جدا شود و در گلدان کم عمق در داخل پوده و ماسه همراه با ماده شیمیایی بیوروت میکارند و گلدان را در محلی گرم و مرطوب قرار داده تا ریشه بدهد . چنانچه در انجام این امر تأخیر شود ، پایه ی مادری از بین رفته و قابل تکثیر نمیباشد .

*FATIMA*
30th September 2010, 01:31 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])


آفلاندرا (Aphelandra )
از خانواده آکانتاسه ، دارای برگهای متقارن با رنگ سبز براق و خطوط موازی سفید یا زرد در امتداد رگبرگها میباشد . گلهای آن لابلای کاسبرگ به رنگ زرد یا قرمز است و گلهای آن مدت شش هفته روی بوته دوام دارد . از گونه های معروف آن اسکوارزالوئی زیا میباشد . گلهای زرد آن در اطراف سنبله ای مجتمع شده است . نوع دیگر اسکواروزا برک فیلد که دارای برگهای برجسته و بسیار جالب است .
نگهداری
*خاک گلدان نبایستی خشک شود و مرتباً با کود مایع تقویت شده و برگها را هر روزه اسپری نمائید و گلهای پلاسیده آن مرتباً حذف نمود .
*در بهار شاخه های قطع شده آنرا با استفاده از بیوروت در خاک گرم و مرطوب قلمه میزنند و هر سال گلدان آنرا تعویض مینمایند .

*FATIMA*
1st October 2010, 01:04 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])


برون فلسیا (Brunfelsia )
از گلهای همیشه سبز با رشد کم و به نام گل دیروز ، امروز ، فردا نامگذاری شده . همچنین برون فلسیا امریکا که گلهای آن سفید است ، گلهای آن دائماً تغییر رنگ میدهند ، یک روز ارغوانی و روز دیگر بنفش کمرنگ و روز سوم سفید میشود . گلهای درشت آن به جز چند ماه زمستان و اوائل بهار ، روی بوته خودنمائی نموده و فضای اطراف خود را عطرآگین مینماید .
برای آنکه شاداب و پرگل باشد احتیاج به نور فراوان دارد ، ولی نمیتواند به مدت طولانی در برابر اشعه مستقیم آفتاب بخصوص در فصل تابستان دوام بیاورد و گلدان بایستی خاک قوی و پوک و کف گلدان زه کش مناسب داشته باشد .
نگهداری
*درجه حرارت / درجه حرارت در زمستان نبایستی به کمتر از 10 درجه برسد .
* نور / در فصل زمستان در محل پرنور و آفتاب دار و در تابستان در محل نیم سایه نگاهداری شود .
* آبیاری / در بهار و تابستان هر روز احتیاج به آبیاری دارد و در فصل زمستان فقط 2 روز در هفته کافی است .
* رطوبت هوا / در فصل تابستان سطح برگها بایستی غبارپاشی شود .
* تکثیر / شاخه های جوان را از قسمت پایین جدا نموده و با استفاده از بیوروت در ماسه شسته قلمه میزنند و در محل گرم مرطوب نگهداری میکنند .

*FATIMA*
2nd October 2010, 02:10 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

بلوپرون (Beloperone )
این گیاه از خانواده اگانتاسه و زادگاه اصلی آن مناطق گرم امریکای جنوبی مانند مکزیک است .
گلهای آن به رنگ عنابی روشن و از نهالهای بوته ای همیشه سبز است و گلهای خوشه ای آن در انتهای شاخه ظاهر شده و شاخه ها به طرف پایین خمیده میشوند و در تمام فصول به جز زمستان گلهای آن به تدریج ظاهر میشوند . این گیاه در شبها احتیاج به هوای سرد و روزها احتیاج به آفتاب گرم دارد و در اول فصل بایستی تعدادی از شکوفه ها را حذف نمود تا گلهایی که بعداً ایجاد میگردد ، درشت تر و شاداب تر باشد . در فصل بهار شاخه های بلند آنرا هرس نموده به طوری که حجم گلدان به نصف اندازه قبل از هرس برسد و از سرشاخه ها برای قلمه زدن استفاده مینمایند .
در فصل زمستان بایستی به استراحت کامل بپردازد و خاک سطح گلدان تقریباً خشک و در محل خنکی در حدود 7-8 درجه نگهداری شود .
از گونه های مشهور آن ، بلوپرون گوتاتا یا گل میگو احتیاج به تقویت دائم گلدان با کود مایع دارد .
نگهداری
* درجه حرارت / در زمستان در کمتر از 7 درجه از بین میرود .
* نور / نور مستقیم بهار و پاییز برای آن لازمست
* آبیاری / در بهار و تابستان هر روز و در زمستان هفته ای یک مرتبه
* تغییر گلدان و تکثیر / دو سال یک مرتبه و قلمه آنرا در بهار در ماسه فرو برده تا آخر فصل ریشه میدهد و به گلدان حاوی خاک برگ ، کود پوسیده و خاک باغچه منتقل میکنند .

*FATIMA*
2nd October 2010, 02:12 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

کالستیمون (Callistemon )
این گیاه از خانواده ی میتراسه و دارای گونه های مختلف میباشد . گلهای آن دارای پرچم بلند و بسیار زیاد با رنگ قرمز تند ، زیبایی خاص به گلدان میدهد و شاخه های آنرا به شکل برسهای شیشه شوی درآورده است . رشد آن بسیار سریع و در هر شرایطی در فصل تابستان گل میدهد . از گونه های مهم آن کالیستمون سیترینوس و لانسلاتوس میباشد و بهتر است گلدانها در تابستان در محیط آزاد نگهداری شود و در زمستان استراحت کامل داشته باشد .
نگهداری
*درجه حرارت / در زمستان حدود 7-10 درجه احتیاج دارد .
* نور / در بهار و پاییز نور مستقیم آفتاب و تابستان نیم سایه .
* آبیاری / قلمه هایی که در فصل بهار پس از تغییر گلدان از هرس بدست آمده ، با استفاده از بیوروت در محل گرم قلمه زده شود .

*FATIMA*
3rd October 2010, 01:11 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

بوگن ویله آ یا گل کاغذی (Bougainvillea )
این گیاه از خانواده ی نیکتاژیناسه و زادگاه اصلی آن برزیل است و دارای 16 گونه مختلف که بعضی از آنها درختچه و بعضی دیگر پیچک هستند . براکتهای زیبای آنها از بهار تا آخر پاییز ظاهر میشوند .
دو گونه مهم آن گلابرا به نام گل کاغذی معروفیت بیشتری دارند و دارای گلهای ریز زردرنگی است که در میان براکتهای قرمز ، بنفش ، صورتی ، صورتی ارغوانی و سفید ظاهر میشود و زیبایی این گل به خاطر براکتهای شفاف و کاغذی آن است .
این گیاه احتیاج به گلخانه گرم پرنور دارد و در مناطق گرمسیر و معتدل در محیط آزاد به خوبی رشد کرده و به ارتفاع 2-3 متر میرسد . در محلهای کم نور براکتها به رنگ سبز تیره درآمده و زیبایی گل واقعی را ندارد .
گونه دیگر اسپکتا بیلیس که دارای براکتهای صورتی مایل به ارغوانی و بسیار زیبا است . بوته هایی که در شرایط مناسب در فصل زمستان در گلخانه نگهداری شده اند ، در فصل بهار ، گلهای آن ظاهر شده و با براکتهای زیبای خود ، گلدانهای دلپذیری را ایجاد مینمایند و بایستی گلدان را در محل آفتابی و جلو پنجره جنوبی آپارتمان قرار دهند .
این گیاه احتیاج به کود فراوان دارد و در خاک شنی و در فضای آزاد و کافی با کود فراوان به خوبی رشد میکند و گلدان آنرا بایستی هر 15 روز یک مرتبه با کود مایع کامل تقویت نمود .
در آخر پاییز شاخه های اضافی را هرس نموده و آبیاری آنرا کم میکنید و در تمام فصل زمستان به گیاه استراحت میدهند و در 7-8 درجه سانتیگراد آنرا نگهداری نموده و در اواخر زمستان یا اوائل بهار درجه حرارت را بالا برده تا گلهای آن پیش رس شود . حجم گلدان گل کاغذی بایستی متناسب با اندازه گیاه باشد و گلدانهایی که بزرگتر از اندازه باشد به هیچ وجه برای این گیاه به کار نبرید .
در موقع هرس باید دقت نمود که پاجوشهایی که اطراف گیاه درآمده ، قطع نموده و شاخه های اطراف و ضعیف را نیز هرس کرده و فقط دو شاخه گل دهنده را باقی بگذارید .
نگهداری
* درجه حرارت / احتیاج به محیط گرم و پر نور و حداقل 10-12 ساعت اشعه ی مستقیم آفتاب دارد و در زمستان در حرارت 7-8 درجه نگهداری نموده تا خواب رمستانی را طی نماید .
* نور / در محل پرنور ساختمان و در محل آفتابگیر نگهداری شود .
* آبیاری / در فصل بهار و تابستان سطح خاک گلدان بایستی مرطوب باشد و در تمام فصل زمستان به حدی آبیاری میکنند که در فاصله ی بین دو آبیاری سطح خاک گلدان کاملاً خشک شود .
* رطوبت هوا / چنانچه داخل آپارتمان نگهداری شود ، احتیاج به ایجاد محیط مرطوب دارد .
* تکثیر / در فصل پاییز که گلدان را هرس میکنند ، شاخه های خشبی یکساله به طول 10-15 سانتیمتر انتخاب کرده و در ماسه شسته و خاک برگ پوسیده نرم با استفاده از محلول بیوروت فرو برده و در گلخانه گرم مرطوب در حرارت 23-24 درجه نگهداری نگهداری مینمایند .

*FATIMA*
3rd October 2010, 01:13 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

کاملیا (Camellia )
از خانواده تئاسه و دارای هشتاد گونه مختلف است . از گونه های مهم آن کاملیا ژاپونیکا و ماتوتیانا روبرا و ایکس ویلیامسی میباشد و از هر یک از گونه های مختلف واریته های گوناگونی پرورش داده اند . از گیاهان بوته ای و پرپشت و گلهای زود رس و احتیاج به نور آفتاب بهاره دارد و در 16-18 درجه گل میدهد . گلهای مومی سفید ، صورتی و قرمز رنگ آن در اول بهار ظاهر میگردد .
برگهای سبز تیره و براق آن با گلهای زیبا ، تضاد رنگی ایجاد نموده که بسیار جذاب است . چنانچه شرایط لازم برای پرورش این گیاه وجود نداشته باشد ، باید از نگهداری آن خودداری نمود .
نگهداری
این گیاه احتیاج به هوای 15 درجه و مخل پرنور دارد . از چرخاندن و جابه جا کردن گلدان بایستی خودداری نمود . در غیر این صورت شکوفه های آن قبل از باز شدن میریزند . خاک مورد نیاز آن مرکب از ماسه با مقدار بسیار کمی آهک و پوده میباشد .
در زمستان بایستی استراحت کامل داشته و در بهار گلدان آنرا تعویض نموده و از سرشاخه ها برای قلمه زدن با استفاده از بیوروت اقدام میکنند . همچنین قلمه هایی که با مقداری ریشه در آخر تابستان از گیاه جدا میکنند ، برای تکثیر آن مناسب است . تکثیر از طریق بذر در بهار با دقت و مراقبت کامل امکان دارد .

*FATIMA*
4th October 2010, 01:17 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

کامپانولا (Campanula )
این گیاه از خانواده کامپانولاسه و زادگاه اصلی آن مناطق معتدل ایتالیا است . دارای گلهای زنگوله ای میباشد که به نام گل استکانی نیز مشهور است .
از گونه های قدیمی آن ، کامپانولا ایزوفیلا میباشد که گلهای پرپشت آن اوائل بهار ظاهر میگردد ، شاخه های گیاه آویزان و به اطراف گلدان پخش میگردد و تا آخر تابستان گل آن دوام دارد . برای سبدهای آویزان بسیار مناسب و نقریباً گلهای بنفش و آبی بی رنگ آن تمام گلدان و سبد آویزان را میپوشاند و میتوان در فصل تابستان آنرا در فضای آزاد پرورش داد . ساقه های آن سیمی شکل و به رنگ سبز مایل به خاکستری است .
گلهای آن دارای پنج گلبرگ منظم بوده که مجموعاً به شکل ستاره خودنمایی میکند . این گل را به نام گل زنگوله ای ایتالیایی نیز نامگذاری نموده اند .
بایستی به طور مرتب گلهای پژمرده شده را حذف نمود تا شکوفه های آن درشت تر و براق تر شوند . واریته دیگری به نام کامپانولا ایزوفیلا البا که دارای گلهای سفید است ، خیلی حساس بوده و نگهداری آن مشکل تر است .
این گیاه احتیاج به محل پرنور و خنک دارد و پس از اتمام گلهای هر شاخه باید سعی نمود آن شاخه قطع شود .
در فصل زمستان از آبیاری زیاد آن خودداری نموده و خاک گلدان بین دو آبیاری باید کاملاً خشک شود و درجه حرارت بین 7-9 درجه باشد . علاوه بر این هر از چند مدت لازمست سر شاخه ها را قطع نمود تا بوته شاخه های جوان تولید نموده و گیاه شاداب تر به نظر برسد .
نگهداری
* درجه حرارت / در زمستان برای استراحت به محل خنک احتیاج دارد ، در هر صورت نبایستی حرارت در 7 درجه سانتیگراد کمتر باشد .
* نور / محلهای پرنور ساختمان مناسب است ، و بایستی از تابش شدید آفتاب در فصل تابستان محفوظ بماند .
* آبیاری / خاک سطح گلدان در فصل بهار و تابستان باید همیشه مرطوب باشد و در زمستان هفته ای یک تا دو مرتبه آبیاری کافیست .
* تغییر گلدان / هر سال در فصل بهار بایستی گلدان را تعویض نمود .
* تکثیر / سرشاخه هایی که در موقع تغییر گلدان هرس میکنند برای قلمه زدن با استفاده از بیوروت بسیار مناسب است . همچنین میتوان تعدادی از گلدانها را تقسیم نموده و در چند گلدان دیگر کاشت .
روش دیگر ، کاشت بذر در فصل بهار در بستر گرم در ماسه شسته همراه با خاک برگ پوسیده میباشد که نشای آن را دو تا سه ماه بعد به گلدانهای استکانی انتقال میدهند .

*FATIMA*
4th October 2010, 01:19 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

گاردنیا (Gardenia )
این گیاه در طبیعت گونه های مختلف دارد و بیش از دویست گونه آن شناخته شده است . اسپس گاردنیا جاسمینوئیدس و واریته های آن دارای گلهای درشت سفید معطر و بوته همیشه سبز بسیار زیبا و جذابی دارد . از گونه های دیگر آن فولگنس ، ایکس هیبریدا ، تری فیلا و جاسمنوئیدس که همگی دارای گلهای پرپشت سفید با برگهای سبز تیره و عطر دلپذیر مورد توجه بسیاری قرار دارد .
اشکال آن ، این است که برای ظهور گل حرارت 16 درجه در شب و 26 درجه در روز لازم دارد . اشکال دوم ، موضوع آبیاری است ، چنانچه آبیاری آن بیش از حد و یا کمتر از مقدار مورد نیاز باشد ، گلهای آن قبل از شکفته شدن میریزند .
پس از ظهور گل یک حرارت یکنواحت حدود 12-15 درجه کافی خواهد بود و احتیاج به آب سبک دارد ( آبی که سختی آن کمتر از 300 فست در میلیون باشد ) و بایستی دائماً سطح خاک گلدان رطوبت نسبی داشته باشد . در صورت استفاده از آب سخت ، برگها پیچیده و زرد شده و میریزد .
نگهداری
محل آفتابی و پرنور را دوست دارد ، ولی اشعه مستقیم آفتاب در تابستان به آن ضرر میرساند . هر چند سال یکمرتبه گلدان را تعویض نموده و ته گلدان را مقداری ریگ ریخته سپس مخلوطی به نسبت مساوی لوم ( خاک رس ، شن ، خاک برگ ) و پیت و کود پوسیده با مقداری زغال در گلدان ریخته و گیاه را به داخل آن منتقل میکنند و سرشاخه های هرس شده را با استفاده از بیوروت قلمه میزنند .

*FATIMA*
4th October 2010, 01:21 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

کلیویا یا خورشیدی (Clivia )
این گیاه از خانواده آرماریلیداسه (نرگسی ها) و دارای چند گونه زینتی است . زادگاه آن نواحی جنوب آفریقا است و از گیاهان با پیاز دائمی و برگهای همیشه سبز است . مهمترین آنها کلیویا مینیاتا و گاردنی ای و نوبیلیس میباشد . در فصل بهار حدود 10 تا 20 عدد گل نارنجی و قرمز روشن در انتهای شاخه بلند آن که از وسط بوته بالا آمده ، ظاهر میگردد .
اگر چه نگهداری آن آسان است ، ولی چنانچه شرایط و دستورات فنی برای پرورش آن رعایت نگردد ، ممکن است سالها گل تولید ننماید . در آخر پاییز ، شاخه های گل دهنده را قطع میکنند .
نگهداری
* درجه حرارت / در زمستان به استراحت کامل نیاز دارد و درجه حرارت 5-7 درجه
* نور / محل پر نور آپارتمان مناسب است . باید در تابستان از نور مستقیم محفوظ بماند .
* آبیاری / در تمام مدت تابستان و بهار بایستی خاک سطح گلدان مرطوب باشد و در آخر پاییز و زمستان آب را کم نموده و در بهار موقعی که ارتفاع شاخه گل دهنده به 10-15 سانتیمتر رسید آبیاری را شروع میکنند .
* تغییر گلدان / هر چند سال یکمرتبه انجام میگردد و در این موقع دو قاشق سوپخوری گرد استخوان و خاک باغچه و خاک برگ به گلدان میدهند .
* تکثیر / از طریق کاشت بذر در بهار و قلمه در فصل تابستان در ماسه با استفاده از بیوروت انجام میگردد .
لازم به تذکر است در موقعی که گلدان در حال تولید غنچه است ، نبایستی گلدان را تغییر محل داد .

*FATIMA*
4th October 2010, 01:23 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

هلیوتروپیوم (Heliotropium )
از گیاهان معطر و زود رشد که با هر شرایطی در آپارتمان پرورش مییابد ، گلهای ریز آن به تعداد زیاد ، چتری مانند ، بر سر یک شاخه ظاهر شده و با رنگهای صورتی ، سفید و ارغوانی ابلق در فصل تابستان تا آخر پاییز روی بوته خودنمایی میکنند و دارای برگ سبز روشن با رگبرگهای برجسته میباشد . از گونه های مشهور آن هلیوتروپیوم هیبرید . همچنین انواع پایه بلند آنرا تربیت نموده اند .
نگهداری
* درجه حرارت / درجه حرارت حدود 10 درجه در زمستان مناسب است .
* نور / نور فراوان احتیاج دارد ، ولی اشعه مستقیم آفتاب تابستان به آن ضرر میرساند .
* ابیاری / خاک سطح گلدان بایستی همیشه مرطوب باشد و در زمستان هفته ای یک بار کافیست .
* تکثیر / سر شاخه های آنرا در تابستان با استفاده از بیوروت در ماسه شسته وخاک برگ قلمه میزنند و بذر آنرا دراواسط بهمن ماه در گلخانه کاشته و در اواسط اردیبهشت به گلدان استکانی منتقل میکنند و در اواخر مرداد ماه به گل مینشیند .

*FATIMA*
4th October 2010, 01:25 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

کلوم نئا (Columnea )
این گیاه از خانواده ی جسئه ریاسه و بیش از صد گونه مختلف دارد که اغلب آنها زینتی و رونده و در طبیعت بر روی تنه درختان جنگل میرویند .
از گلهای بسیار زیبا و رنگارنگ سبدی است که دارای شاخه های آویزان و سطح برگها را پرز ارغوانی رنگ پوشانده است .
از گونه های مشهور آن گلوریوزا ( گل طلایی) و بنگالی میباشد . نگهداری آن مشکل و گلها در اواخر زمستان و اوائل بهار ظاهر میشوند و محیط اطراف گلدان و سطح برگها را بایستی دائماً روزی 3-4 مرتبه غبارپاشی نمود و در زمستان آبیاری به حداقل میرسد .
بیش از 15 گونه زینتی آن در گل فروشیها وجود دارد که از ذکر نام آنها خودداری میشود . طول شاخه های آن به 50-60 سانتیمتر میرسد که بایستی پس از تمام شدن گل ، آنها را قطع کرد تا سال بعد گیاه پر گل شود .
نگهداری
* درجه حرارت / درجه حرارت در زمستان نباید از 10 درجه کمتر باشد و در تابستان در محل خنک نگهداری شود .
* نور / محل پرنور ساختمان برای آن مناسب است و تابش مستقیم آفتاب برای آن مضر است .
* ابیاری / در تمام مدت گل دهی باید خاک گلدان مرطوب باشد و در زمستان آبیاری به حداقل رسیده و باید از آب ولرم استفاده نمود و هر ماه دو مرتبه به جای آبیاری با محلول کود گوسفندی با آب ، گلدان را آبیاری میکنند.
* رطوبت هوا / هوای اطراف گلدان و برگها را غبارپاشی نموده و با قرار دادن اسفنج مرطوب سعی گردد میزان رطوبت هوا را بالا ببرند .
* تعویض گلدان / هر چند سال یک مرتبه انجام میگیرد و خاک گلدان مخلوطی از خاک برگ ، خاک سیاه و تورب و ماسه و مقداری زغال میباشد .
* تکثیر / قلمه های جوان 7-8 سانتیمتری را که پس از اتمام گل از گیاه جدا میکنند ، با استفاده از بیوروت در بستر گرم ماسه شسته میکارند .

*FATIMA*
5th October 2010, 01:49 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

کروساندرا (Crossandra )
این گیاه از خانواده ی آکانتاسه و با آنکه دارای پنجاه گونه ی محتلف است ، ولی تعداد محدودی از آنها گلهای زینتی تولید میکنند . از جمله ی آنها کروساندرا اندولیفولیا ( گل آتش بازی ) دارای گلهای درشت قرمز رنگی است که در اطراف ساقه میروید و دارای چهار ردیف کاسبرگ است . از خصائص این گیاه ظهور گل زودرس آن است . معمولاً چهار تا پنج ماه پس از کاشت و یا قلمه زدن ، گلهای زودرس آن ظاهر میشوند و تا آخر پاییز گلها دوام دارند . برگها براق و خوش رنگ و با گلها هم آهنگی جالبی دارند .
کاسبرگها از پرزهای بلند سفید نرمی پوشیده شده است . این گیاه احتیاج مبرم به رطوبت زیاد هوا دارد و بایستی در روز سه تا جهار مرتبه برگها و هوای اطراف آنرا غبارپاشی نمود و با گذاردن اسفنج مرطوب هوا را مرطوب نکاهداشت .
نگهداری
* درجه حرارت / درجه حرارت مناسب در بهار ئ تابستان 22 تا 26 درجه و در زمستان نبایستی از 12 درجه حرارت پایینتر برود .
* نور / محل پر نور ساختمان برای آن مناسب است ، ولی نبایستی در معرض تابش نور مستقیم خورشید در تابستان قرار گیرد .
* آبیاری / خاک گلدان بایستی همیشه مرطوب باشد و در زمستان مقدار آبیاری به حداقل میرسد .
* رطوبت هوا / در فصل بهار و تابستان هر روز سطح برگها و اطراف گلدان را با اسپری ، مرطوب نموده و با قرار دادن اسفنج مرطوب میزان رطوبت هوا را به 50-55 درصد برسانید .
* تغییر گلدان / تغییر گلدان پس از جند سال انجام میگیرد و خاک مورد نیاز عبارت از خاک برگ پوسیده و خاک گلدانی اسیدی است ، و هر ماه یک بار با کود مایع همراه با آبیاری روزانه آنرا تقویت میکنند .
* تکثیر / قلمه های آنرا در تابستان با استفاده از بیوروت در ماسه شسته و در بستر گرم میکارند . همچنین بذر آنرا در ماسه شسته و خاک برگ پوسیده ی نرم در فصل بهار میکارند .

*FATIMA*
5th October 2010, 01:51 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] 4V9RjW-5_FgNLaK4SQ&t=1&h=170&w=219&usg=__2QOx8kg0nDUOzfWYPNnzcC_2hpE=

دیپ لاندیا (Dipladenia )
این گیاه از خانواده اپوسیناسه و گل آن شبیه اطلسی گل درشت است که پنج عدد گلبرگ آن در انتها از هم جدا شده اند . بسیاری از انواع آن در طبیغت وجود دارد که جنبه ی زینتی ندارند و بومی مناطق حاره ی امریکا میباشد . پایه ی دورگه آنرا برای ایجاد گیاه تزئینی پرورش داده و گلهای صورتی ابلق آن به طور جفت جفت در ماههای تابستان روی شاخه ظاهر میگردد . از آنجائیکه این گیاه دارای ساقه ی خزنده است ، میتوان با ایجاد داربست آنرا تا 3 متر ارتفاع بالا برد ، ولی ترجیح داده میشود که نهالهای جوان را در گلدان کاشت و با هرس کردن مداوم آنرا زینت بخش آپارتمان نمود. در آخر فصل بوته را کاملاً کوتاه میکنند تا درفصل بعد به طور کوپه رشد کند .
برگهای سبز براق آن جذابیت خاصی به گلهای صورتی و قرمز ابلق آن میدهد . از گونه های مهم آن : دیپ لادنیا ایکس روزاسئا و دیپ لادنیا بریرلیانا و دیپ لادنیا ساندری که اسپس آخری دارای رنگ صورتی و قرمز ابلق و همیشه تعدادی گل شکفته روی بوته دیده میشود .
این کیاه احتیاج به هوای گرم مرطوب حدود 70 درصد رطوبت هوا و آب فراوان در بهار و تابستان دارد و بایستی اطراف آنرا روزی دومرتبه با اسپری غبارپاشی نمود و هفته ای یک بار به وسیله ی کود مایع آنرا تقویت کرد .
نگهداری
* حرارت / احتیاج به محیط گرم مرطوب دارد ، و در رمستان نباید در کمتر از 13 درجه نگهداری شود .
* نور / محل های پرنور آپارتمان برای آن مناسب است ، ولی اشعه ی مستقیم آفتاب تابستان آنرا از بین میبرد .
* آبیاری / در فصل بهار تا آخر پاییز احتیاج به آبیاری مرتب دارد و در فصل زمستان باید به آن استراحت داد .
* تغییر گلدان / هر سال در اول بهار گلدان آنرا تعویض نموده و در مخلوطی از خاک سیاه ، خاک چوب و خاک برگ و ماسه ی نرم قرار داده و ته گلدان را نیز شن درشت برای زهکشی میریزند .
* تکثیر / ساقه های هرس شده را در فصل بهار با استفاده از بیوروت در ماسه شسته و خاک برگ پوسیده در بستر گرم قلمه میزنند .

*FATIMA*
6th October 2010, 02:53 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

هویا یا پیچ شمعی (Hoya )
این گیاه از خانواده ی اسکاپیاسه و دارای 200 گونه مختلف است . برگهای آن نوک تیز ، چرمی و سبزپررنگ یا ابلق است و گلهای گوشتی و صورتی رنگ آن به شکل ترکیبات شمعی است . شاخه های آن دارای چنگک های مخصوصی است که به دیوارو داربست میچسبد . گلهای ستاره مانند آن به طور دسته جمعی و چتری وار از گیاه آویزان میشود . از گونه های معروف آن کارنوزا و بلا و استرالیس میباشد .
نگهداری
در زمستان در حرارت ده درجه به بالا نگهداری شود و در فصل بهار و تابستان هر هفته نیاز به کود مایع دارد و در بهار و تابستان اطراف گلدان را باید غبارپاشی نمود . تکثیر آن از طریق قلمه ، خواباندن شاخه در بهار انجام میگیرد . گلهای پژمرده شده ی آنرا نباید از بوته جدا نمود .

*FATIMA*
6th October 2010, 02:55 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

گل ختمی یا رز ژاپنی (Hibiscus )
گل ختمی از خانواده مالواسه (پنیرکان) و زادگاه آن چین است . از گلهای بسیار موردپسند عامه و آفتاب دوست است و دارای برگهای کاغذی بزرگ است . دوام گل روی بوته بسیار کم و زود پژمرده میشود ، ولی چنانچه به خوبی از آن مراقبت شود ، از اول بهار تا آخر پاییز مرتباً شکوفه های جدید تولید نموده و گلدان آن همیشه پرگل است و گلهای سفید ، نارنجی ، زرد ، قرمز پررنگ ، و صورتی آن فقط روی شاخه های یک ساله ظاهر میگردد . از اسپس های مشهور آن هیپیسکوس روزا سینن زیس و واریته هیبیسکوس روزا سینن زیس کوپری میباشد .
این گیاه در شرایط مناسب و در فضای آزاد تا 25 سال عمر میکند و شرایط پرورش آن بسیار آسان است و با هر موقعیت و شرایطی خود را تطبیق میدهد و بایستی در محل پرآفتاب و در مقابل نور مستقیم خورشید قرار گیرد و احتیاج دارد که به طور مرتب و هر هفته به آن کود تقویتی داد و سطح خاک گلدان همیشه مرطوب باشد و احتیاج به طی دوره ی استراحت زمستانه دارد و مقدار آب آن به مراتب کم شده و فقط هفته ای یک تا دو مرتبه به آن آب میدهند .
نگهداری
*درجه حرارت / در زمستان در کمتر از 8-9 درجه به آن لطمه وارد می آید .
* نور / نور آفتاب برای آن مناسب است ، فقط در وسط روز در تابستان باید آنرا محفوظ نگهداشت .
* آبیاری / خاک سطح گلدان بایستی همیشه مرطوب باشد و در زمستان فقط دو مرتبه آبیاری در هفته کافیست و خاک گلدان هیچگاه نبایستی خشک گردد .
* تغییر گلدان / در فصل بهار که گلدان را تعویض مینمایند ، بایستی بوته جدید را در مخلوطی از خاک تورب پوسیده و خاک برگ بکارند و در هنگام گل دادن بایستی به گلدان مرتباً هرهفته کود تقویتی داد .
* تکثیر / در اواخر بهار ، سرشاخه ها را که قطع مینمایند ، در ماسه شسته و خاک برگ نرم پوسیده قلمه میزنند .
مشکلات پرورشی
* ریزش شکوفه ها . علت آن خشک شدن خاک گلدان است . علت دیگر آن تغییرات ناگهانی عوامل محیطی مانند درجه حرارت ، کمبود کود تقویتی گلدان است .
* پیچیدگی برگها . علت آن خشکی هوا میباشد و بایستی سطح برگها را در بهار و تابستان اسپری نمود .
* ریزش برگها . علت آن خشکی خاک گلدان است و علت دیگر آن آبیاری بیش از اندازه و لجن شدن گلدان ، همچنین خشکی هوا موجب ریزش برگها میگردد .

*FATIMA*
6th October 2010, 02:57 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند](Rubiaceae).jpg)

ایکسورا (Ixora )
زادگاه اصلی این گیاه مناطق گرمسیری چین و هندوستان است و آنرا به نام شعله سوزان جنگل نامگذاری کرده اند .
از گونه های مهم آن ایکسورا کوکسی نه آ . با برگهای براق چرمی به ارتفاع 70 سانتیمتر میرسد و از اواخر بهار تا پاییز گلهای بوته ای ، سفید ، قرمز ، زرد و صورتی تولید میکند .
از آنجایی که گیاه حساس و زودرنجی است ، نگهداری آن برای افراد ناآشنا بسیار مشکل است .
نگهداری
چنانچه حتی برای مدت کمی در هوای سرد قرار گیرد ، برگها میریزد و اگر محل گلدان نیز تغییر نماید ، گلها نیز میریزد . تنها در محیط مرطوب به خوبی رشد میکند . پس از آنکه گلها ظاهر شدند ، برای حدود مدت یک ماه سطح گلدان بایستی خشک بماند و آبیاری کمتر انجام گیرد . سپس آبیاری به طور معمول انجام گرفته و در زمستان به 2 ماه استراحت احتیاج دارد و از اشعه ی مستقیم آفتاب باید محفوظ بماند .
احتیاج به آب سبک دارد و بایستی خاک سطح گلدان را دائماً مرطوب نمود و قلمه های آن با کمک بیوروت در بستر گرم ریشه میدهد .

*FATIMA*
6th October 2010, 03:00 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

ژاکوبینا (Jacobinia )
این گیاه از خانواده اکانتاسه و بیش از صد گونه مختلف از آن وجود دارد . گونه ژاکوبینیا گارنه آ به نام تاج پادشاهان مشهور است ، دارای گلهای درشت پرمانند با رنگ صورتی تیره و دوره گلدهی آن کوتاه و فقط در اواخر تابستان است .
به رطوبت هوا احتیاج مبرم دارد و زیبایی ان در یکی دوسال اول است ، بنابراین بعد از اتمام گل بایستی شاخه ها را قطع نمود و در مدت زمستان آنرا در محل آفتابی قرار داد . در تمام مدت گلدهی احتیاج به کود فراوان دارد .
نگهداری
* درجه حرارت / در زمستان در کمتر از 13 درجه نباید نگهداری شود .
* نور / محل پرنور ساختمان و دور از اشعه ی مستقیم آفتاب و در زمستان در مقابل آفتاب قرار میگیرد .
* آبیاری / خاک گلدان بایستی همیشه مرطوب باشد ، فقط در زمستان هفته ای یک مرتبه انجام گیرد .
* رطوبت هوا / در فصل تابستان روزی سه مرتبه برگها و محیط اطراف را اسپری میکنند .
* تعویض گلدان / هر 2 تا 3 سال یک مرتبه گلدان را نعویض مینمایند .
* تکثیر / قلمه های آنرا با استفاده از بیوروت در ماسه شسته با خاک برگ پوسیده در محل گرم مرطوب قلمه میزنند .

*FATIMA*
7th October 2010, 01:35 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

گل حنا (Impatiens )
این گیاه از خانواده ی بالزامیناسه و در حدود چهارصد گونه مختلف دارد و در مناطق مرطوب به خوبی رشد میکند و در بیشتر خانه هایی که آب و هوای مدیترانه ای داشته باشد ، در فضای آزاد پرورش داده میشود . در هر موقع در سال قلمه آن در ماسه شسته به خوبی ریشه میدهد . از گونه های مهم آن امپشنز والرانا که در تمام فصل بهار و تابستان و پاییز گل میدهد . از واریته های مهم آن : هولس تی ای ، سلطانی ، سلطانی واریگاتا ، پی ترسیانا ، لینیفولیا هیبرید و هاوکری هیبرید میباشد .
واریته هولستی ای دارای ساقه های قرمز و گلهای صورتی و برگهای سبز کاهویی است که خطوط قهوه ای رنگ در مسیر رگبرگ ها دیده میشود و ارتفاع آن به شصت سانتیمتر میرسد و گل آن تقریباً در نمام یک فصل روی بوته باقی میماند . واریته های دیگر آن دارای برگ ارغوانی با خطوط قرمز رنگ و بعضی دیگر با رنگ زرد طلایی با حاشیه سبز متالیک و خطوط قرمز روی رگبرگ ها میباشد .
برای آنکه بوته پرپشت و انبوه شود ، لازمست به طور مرتب نوک شاخه های جوان را حذف نمود تا شاخه انبوه شود و در اول بهار یک هرس کامل روی سرشاخه ها انجام میدهند . شاخه های آن آبدار و ترد است و چنانچه برگها کم رنگ شده و شاخه ها تردی خود را از دست بدهند ، گیاه احتیاج به تقویت دارد .
در تمام طول دوره رشد بایستی با کودهای تقویتی مایع آنرا تغذیه نمود و چنانچه هوای محیط گرم شود ، آنرا به محل خنکی منتقل نمود و در تمام فصل تابستان ، خاک گلدان بایستی مرطوب باشد .
نگهداری
*درجه حرارت / حداقل درجه حرارت در زمستان 12-13 درجه و چنانچه در محیط گرمتری قرار گیرد ، به گلدهی خود ادامه میدهد ، ولی در هر صورت گیاه احتیاج به استراحت زمستانه دارد .
* نور / از تابش مستقیم آفتاب بایستی محفوظ بماند ، ولی در زمستان ، نگهداری چند ساعت در آفتاب برای ادامه گلدهی مفید خواهد بود .
* آبیاری / در فصل تابستان هر روز احتیاج به آبیاری دارد و در زمستان هفته ای دو روز .
* رطوبت هوا / محیط مرطوب برای آن بسیار مفید است ، ولی از پاشیدن آب روی بوته ، به خصوص گلها بایستی خودداری کرد .
* تعویض گلدان / مادام که حجم گلدان از ریشه پر نشود ، بوته ، گل نخواهد داد . بنابراین هر چند سال یک مرتبه در صورت لزوم گلدان تعویض میگردد .
* تکثیر / در هر موقع از سال ، قلمه آن در ماسه به خوبی ریشه میدهد .
مشکلات پرورشی
* افتادن برگها . علت آن نگهداری گلدان در محیط سرد ، برای مدت طولانی است . همچنین آبیاری نامرتب و یا حمله کنه قرمز یا شته از علل دیگر آن میباشد .
* پژمرده شدن برگها . بعد از یک خشکی طولانی خاک گلدان ، چنانچه گلدان را پر از آب نمایید به طوری که در زیر گلدانی آب جمع شود ، روز بعد ، برگها دچار پژمردگی میشوند . در هر صورت آبیاری بیش از حد موجب پژمردگی برگها میشود .
* کمبود گل . علت آن نور کم ، تغذیه کم ، تغذیه بیش از اندازه ، سرمای محیط و بلاخره تعویض گلدان زودتر از موقع خود میباشد .
* زنگ زدگی ساقه . غلت آن آبیاری بیش از اندازه ، به خصوص در زمستان و یا در حالیکه نور کم باشد .
* ریختن گلها . علت آن نور کم ، هوای خشک ، خشک شدن خاک گلدان و حمله کنه قرمز است .
* دوکی شدن ساقه ها . در این حالت شاخه ها نازک شده و فاصله برگها از هم زیاد میگردد . علت آن نور کم همراه با گرمای زیاد است . همچنین در بعضی از واریته ها پس از آنکه سن گیاه به چند سال رسید ، به این حالت درمی آیند و در این صورت چاره ای برای آن نیست و باید از گلدان صرف نظر نمود .
* بوته به گل نمینشیند . علت آن تعویض گلدان زودتر از موقع است ، زیرا تا موقعی تمام حجم گلدان از ریشه پر نشود ، گیاه به گل نمینشیند .
* حمله حشرات . کنه قرمز بیشتر در هوای گرم و خشک به گیاه حمله میکند . در این حالت سطح برگ برنزه شده خالهای قهوه ای رنگی روی آن ظاهر میگردد .

*FATIMA*
7th October 2010, 01:37 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] wiisJDvbHX2w2MyDBo&t=1&usg=__K2IHQuTBQn50rvkTZR5KEAdbFKk=

هیپوسیرتا (Hypocyrta )
از گیاهان خانواده ژسنریاسه و در طبیعت دارای گونه های فراوان است که به تنه مرطوب و سبز درختان جنگل چسبیده و از تنه درخت آویزان میشود .
شکوفه های متورم آن در بهار ظاهر شده و گلهای نارنجی درخشانی را به وجود می آورد و برگهای سبز براق آن بر روی شاخه های آویزان جذابیت خاصی دارد .
این گیاه برای پرورش در باغ شیشه ای مناسب است . احتیاج به آبیاری مرتب و اسپری برگها و محیط دارد و در زمستان آنرا در محل روشن و آفتاب دار قرار داده و شاخه ها را قطع نموده تا در سال بعد به خوبی رشد کند . از گونه های مهم آن هیپوسیرتا گلابرا میباشد.
خاک مورد نیاز آن مخلوطی از خاک خلنک و خاک برگ و خزه است و برای تکثیر از قلمه های هرس گیاه در بهار و تابستان استفاده میشود .

*FATIMA*
7th October 2010, 01:39 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

میرتوس (Myrtus )
این گیاه هزاران سال است که به عنوان گیاه زینتی در اغلب خانواده ها نگهداری میشود . در محل آفتابی و پرنور به خوبی رشد میکند . از انواع آن میرتوس کمونیس دارای برگهای سبز براق بیضی شکل و معطر که بایستی مرتباً غبارپاشی شوند . گلهای پرپشت و کاغذی آن با پرچمهای فراوان در ماههای خرداد تا شهریور به تعداد زیاد به رنگ زرد لیمویی ظاهر میشود و دانه های ارغوانی آن در پاییز میرسد . از برگهای آن به عنوان گیاه معطر استفاده میکنند و در ماههای بهار و تابستان گلدانهای آنرا در محیط آزاد قرار میدهند .
از سرشاخه های آن با استفاده از بیوروت در تابستان برای قلمه زنی استفاده میگردد . در زمستان نباید در کمتر از 4 درجه نگهداری شود .

*FATIMA*
7th October 2010, 01:40 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

کالانشوا (Kalanchoe )
این گیاه از خانواده کرامولاسه و دارای گونه های بسیار است که در جنگلهای ماداگاسکار به طور خودرو میروید . از گونه های معروف آن کالانشوا بلاس فلدیانا که گل قرمز رنگ آن در شرایط خاص در هنگام کریستمس ظاهر میشود و محبوبیت خاص دارد و در شرایط طبیعی گلهای این گیاه گوشتی در اوائل بهار ظاهر میگردد .
در حالت اول باغداران در ماههای آخر پاییز مقداری از نور آن کم نموده و گیاه را در شرایطی قرار میدهند که گیاه را زودتر از موعد مقرر به گل بنشانند .
از انواع دیگر آن کالانشوا کارنه آ که گلهای صورتی پرپشت میدهد و نوع دیگر فلامه آ که گلهای نارنجی ابلق دارد .
خاک مورد نیاز آن مقداری لوم ، ماسه نرم ، کود پوسیده با پودر استخوان است و به نور فراوان و آب مرتب احتیاج دارد .
برگهای گوشتی و سبزرنگ آن در نور آفتاب پس از مدتی قرمزرنگ میشود و گلهای درشت آن هفته ها بر روی بوته خودنمایی میکند . پس از خاتمه ی دوره گلدهی سرشاخه ها را قطع نموده به طوری که فقط 2 برگ از آن باقی بماند و گلدان را در سایه قرار میدهند و مدت یک ماه ، آبیاری را به حداقل رسانده ، به طوری که خاک سطح گلدان خشک گردد و پس از دوره ی استراحت گلدان را در محل آفتابگیر قرار داده و آبیاری آنرا طبق روال معمول شروع مینمایند . این عمل موجب میگردد در فصل بعد گیاه پرپشت و کوپه و شادابی داشته باشیم .
نگهداری
* درجه حرارت / در حرارت معمولی به خوبی رشد میکند و در زمستان نبایستی حرارت به کمتر از 9 برسد .
* نور / در فصل زمستان از پنجره جنوبی و سایر فصول از نور پنجره غربی یا شرقی استفاده نماید .
* آبیاری / گلدان را به طور کامل از آب پر میکنند ، ولی بین دو آبیاری بایستی خاک سطح گلدان خشک شود و در زمستان نبایستی خاک را زیاد خیس کرد .
* تغییر گلدان / گلدان را پس از اتمام دوره استراحت یک ماهه تعویض مینمایند .
* تکثیر / بذر آنرا در اسفندماه کاشته و یا در تابستان سرشاخه های آنرا قلمه میزنند . از این گل برای تزئین باغچه در کنار سایر گلهای زینتی استفاده مینمایند و چون موقع گل دادن آن زمستان است ، بنابراین مورد توجه گل دوستان میباشد .

*FATIMA*
7th October 2010, 01:42 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

نریوم یا خرزهره (Nerium )
این گیاه در مناطق معتدل درخت تنومندی به ارتفاع 3-4 متر تولید میکند و گلهای کم پر و پرپر آن به رنگ سفید ، صورتی ، قرمز ، در ماههای خرداد تا مهر ظاهر میگردد .
چون پاجوش زیاد تولید میکند ، چنانچه از آن به خوبی مراقبت به عمل نیاید ، بوته زار بدنمایی ایجاد مینماید . باید توجه داشت که شیره گیاهی این درخت زینتی سمی است . بوته ی آنرا در زمستان در حرارت حدود 6-8 درجه نگهداری مینمایند تا دوره استراحت زمستان را طی نماید .
در فصل پاییز بایستی کلیه شاخه های پاجوش و شاخه هایی که گل تولید نموده هرس نمود.
این گیاه مورد حمله ی شته- شپشک آردآلود قرار گرفته و گلها را چسبناک و کم پشت و گیاه را ضعیف نموده و بالاخره خشک میکند . از گونه های معروف آن نریوم اولیندر میباشد . تکثیر آن از طریق قلمه در بهار و تابستان در ماسه یا آب معمولی است و خاک باغچه با کود فسفره و کود طبیعی نیاز است .

*FATIMA*
7th October 2010, 01:44 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

پاسی فلورا (Passiflora )
این گیاه دارای صدها گونه مختلف وحشی است که فقط تعدادی از آنها جنبه ی تزئینی دارد . از گونه های مهم آن پاسی فلوراکیروله آ میباشد .
از گیاهان سریع الرشد و بالا رونده میباشد . چنانچه در بهار سرشاخه ها را قطع کنند ، گیاه کوپه شده و شاخه های متعدد از آن جوانه زده و برگهایی با شکافهای عمیق روی گیاه ظاهر شده که در ماههای تیر تا شهریور گلهای درشت با کاسبرگ سفید و گلبرگ ارغوانی تولید میکند .
عمر گل کوتاه ولی تعداد آن زیاد است . گلدان آنرا در زمستان در داخل آپارتمان نگهداری نموده و در بهار گلدان آنرا تعویض مینمایند . تکثیر آن به وسیله قلمه در تابستان و به وسیله بذر در بهار است .

*FATIMA*
7th October 2010, 01:46 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

پاچی استاچی (Pachystachys )
این گیاه تا چند سال قبل شناخته نشده بود . دارای براکت مخروطی شکل زرد رنگی است که در انتهای بوته به تعداد زیاد ظاهر میگردد و گلهای صورتی رنگ آن در میان براکت ها سر بیرون آورده و آویزان شده است . مدت دوام گل بسیار کم ولی تولید گل تا آخر پاییز است . برگهای سبز تیره با لبه های چین خورده و بیضی شکل آن با رنگ گلهای زرد آن ، زیبایی جالبی را فراهم مینماید . ارتفاع گیاه 50 سانتیمتر و رشد آن کم است . چنانچه در تمام فصل رشد ، به آن کود داده و آبیاری منظم باشد ، به طور مرتب گل تولید میکند .
در فصل بهار کلیه سرشاخه ها هرس میگردد و قلمه های آنرا برای تکثیر به کار میبرند . علاوه بر آن در مدت رشد نیز تعدادی از جوانه ها را نیز حذف میکنند تا بوته پرپشت شود.
نگهداری
* درجه حرارت / در زمستان در حرارت 12 درجه به بالا نگهداری شود و احتیاج به استراحت زمستانه دارد .
* نور / محل پرنور ساختمان ولی دور از تابش مستقیم آفتاب مناسب است .
* آبیاری / به طور مرتب آبیاری در فصل رشد باید انجام گیرد و در زمستان هفته ای یک مرتبه .
* تغییر گلدان / هر سال در فصل بهار گلدان آن بایستی تعویض گردد .
* خاک / خاک گلدان پوسیده و خاک برگ و قابل نفوذ خوب احتیاج دارد .

*FATIMA*
8th October 2010, 01:14 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ccHSceGBwkGRUVIS8hIygpLCwsGR4xODAqNiYrLikBCQoKDgwO Gg8PGiklHiQxKSosNC0vKS0wLCoqNCwsLCwqLCopKSwwKS0sNS wqKi0sLCwsKSkpLCo0LCksLCwpLP/AABEIAHYAhAMBIgACEQEDEQH/xAAbAAABBQEBAAAAAAAAAAAAAAAFAAEEBgcDAv/EADgQAAICAAUCBQEGBQMFAQAAAAECAxEABBIhMQVBBhMiUWFxF DJCgZGhByNSsfBicsE0Q1OC4RX/xAAaAQACAwEBAAAAAAAAAAAAAAACAwABBAUG/8QALhEAAgICAgAFAQYHAAAAAAAAAQIAEQMhEjEEEyJBYaEyccH h8PEFUVKBkbHR/9oADAMBAAIRAxEAPwDEBj3jyuPdYOVGwsTpujyJHHIwAWU0m4t uN9uBvW+OOZyLxkhxRDMvI5Q01e4vvi4w42HYkfD4fDHEi55OH GOuWyjOGI4RdTEmgBdDf3JIAHfHOsSWQQLjYWHrCOJKjYWHw2J JFhsPWFiSRsLCwhiSTyThYRwsVJPS4J9A6M2alEa0BsWNgELYB IB5O/GBgx7jkINgkEcEGiPocUbrUZiKhgWFibKnTcpDEmWzjrK4jIjV l9Sqf9u60o+9t9364g+IutZWOOYwwGSdYFhZpKrym1ATDb1KS4 BZeSF3HcF4a6bBm4WaTVJJQRyxNqPwhOwFDn64M9T6DPAY3RVl johomKRuAQAzpqNUwJDD7prcG7GdCORBuejzI7YhkFUeq2aqvp/f8ZlmO2WyTytpRbNWewA7lidlHycWTrfhAQP5zFo8q1MpajJZ3 8lVv1OPe6rcntgDneplh5aDy4v6Ab1Efikbl2+uw7AY03PPeXx PrlubomW//PaOCXzJlAklERB1sCQqhTuyqD2+TijMtbY7ZKN2kRY71lgFo0b PG/b64kJlZZ5vLNtKzFfUQDqF3Z/I74FQVuzHZGGVVCrRGvv/ADkCsNjUekfw+8uB2EsTyFCdLgKoYxyx7OTZA83UduUGKN1Pw4 YpY4UlimeTgRMTRLUoJIG5/wA7YsMD1ByeFfGLI/KB8NjrmMuY2KMKZSQRYNEcixtjlgpm6iw14fDYkqLCGFhYkk8n CwzYWKlz2MPjzeFiSpefAfihIVOXfRGp1O0rGixFBV49u19sd+ pfxJ1MypHqQagCzVY2o1XHJo+44xQQcK8KOJSbM6WP+I5seMY0 oV70JqPW44s90ts08tyxLHIqqCRGSqQyxsN6Vmj1A7UTXHOYAY N+FWLvLlr/AOogkjHy6gSw/q8ar/7YCJ8YiDjazn3Cvh3ImXMRqGKUdWoAkgrZXSBuSSANvrwDjTeo eF1af7Tl4gsiDXpJKhnXWzOzKPxFrI7UKIG2B3SP4jxOUXNRBJ o1K6liBU6dgqKAWjNXsPTzwMSfEmYmkV1tYIvLZnlZrbUGJRF0 m/UqqSfZz8ArZiTOn4TPgx4j5n2tkd/tBfUetZjRm45FXaJNAUuRUsgjZl3u7Ybe4/VvAHRlin0zIrysAQrUPKO62Dzr9fbZaFm9lMeB5IZsrqlmLyFZ C/mSKrIVZSRGbsCqaxwSOKGK3nOjHKTRzZYLORq1tMYyjNewVWNg qK9RN3viuYVePvBfxSeYMlEjdXXvI3jrw55JEqxqgLFWCXpB/Dtwvtt3xTiMaYvin7Q65XMZMkMRq9ZK2KOrYAgC+Q10a3vE7q/hHITxqYyuWADO1aRq0j1ANISRp2sAkfvgky8aVu5m8blxvmJxd GZIcNgj1bpiQkaJ45bJ9MettIH3dTFApJ/0k4HY0A3MsWH[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] lVHV5YEd0dHSSPTA6lDfCLpckgbsDx84uWV8LZRs2fKZg0iJmI Q5oASamIWtmABXbdhXcbiD4a8NQZxcvNFE9x1FLGU1JM4U+qyQ ATYN9q3A2J0DpvhfRl4v5LWg0BWY3p1kqTVNQutzwFPscZHN66/X6/zAIJ6gXKeE45JF0quuh5h3INLxYAPI+cSYXSZjpitFpNTbKAuw tCNyBp/QE4lvlp8odCRSOdjsXl++xHqkJPq+PYjjEqPJzeYS8RNUSreSQ 2/sH3Fj4wpqugalsF/qA1AGcSB8w8L+mRIMwNlBoPDJbCgARVc80Dth4/EkZOmNjenTRV6WhW9e3xf1xfozEhLmIK5SiDRtasj2+MUnqnhu OYypEg0xU2vQwZGK3p1k6TqUivhhfvhV+nrX+otXoWRqcc1112 kjTSG9SmQhdOmxXmKxIBOmhsO3PbEnJskq6ZIlkC2tEJ6gTwQQ PYX7iucQOixZZw8UhZXJ02rKIyRW1gtos0RvRsb4JZ6FdlVSlE EUSvezdc77kd++FtZNiCWs6lK6f4WymYkaNFzEEsLF3WVUddOr ZCpa9thzuO2DXUvD8OagTzYGi8taWbLKjAgIqgPtqcDSvcnnff ErqkQUGXMokqEBGYrpkbUwCAyjciyNjq2+mKP1toxDp+w+S5J0 yxTuyjfdXWiDt9D3xsx5PMog7jlYEdSH1hspDGYcuDK7EappNQ KaDuqKVXSSeTvttZs4r+HJw2NwFQp5OFhHD4kk95WEO6qWChmA LHhQTRJ+BzjRE/hAQCHzCg8rInrVxYoeWdLIa3u2BxmwxtnhcwZCCMB5ZjIiEapG MahwGtI+E5+T84RlYrRErdid/D3gzKZbL+U8Uc8jai80iAHcAaU3tVCjkG7JO14ldY8C5J45dUP lGTQVaGJP5elUHoINb6SSK/EfrgdP4xdWGmOMUe6k6uxsk3+hGPT+L1jtZ3RNZ9Ja9Mg+SB6a 23PH5YRndtUK+sPMAtalmyPh6PLSRPHGfMjgEIeyAyBd9QFKff cGvyxPaEiNnZnFH7g31c0FFi+MVXr3UmeNEJdNt49VoR2Bo746 +Gp9FpuFPqr+kjkgfQYSMjMNCoIchbAqHep9TH8gUKUhirmjuK Brja75u/pgVketR6JD6qB4ZwApN8Md+3vhuowK0e1uoY01iwQANNEWOxIP c/OKzmOlFydidid+22LXHaEk9wkxB0LE9y3xdbWZaBXY93U1+/98F8udMbKaJqzp31AUtXwTX9sUPw9k4yfVYAaya9QoEJV9yTf0 GL/AJXpkcK601VXDNY323B78YiniCDFsKHD2gvqGRjkiSFIFoPqGx QC/vE1Vk0vN/tiLl8kA5EqaYwAY6L+ZuAaYGxVk9wR7GrwWZlBNrpa7BrYEfXj 6cYGzzyFjrjXTxRIBNbXfP6YLh6hyBhJhpqIkbxR0gZqICI2ys ulSa1DgkksAtb70TwPfFI6j0DP5OYeVpYFQdAf35oiq44v32ON Bz0Un2aY5eAmXQ+gh0aiFtXCsLO/4aJPHfGO5rxfPUkWbRnZtjqLROKPwNqI9h7GxYxaoCfQNfMB1A NY/rBvX+sTu7xysygMLiLBgrKPjk7nAfHTMFSx0AhewYhiPgkAA/oMcsbxoQhGwsOMLFy5L6XHAWH2h5FFjeNFah3Jth+wP/GNNysqLHHCqvpjFK7UzFSbHqFAjfbbisZNHGWIVQSSQAALJJ4A Hc413pXSRkoYstJIgmI1vEXBYEiyNO+kKKHYEgne8KY0dmMxsF azPKZFTrLbeklbvcjjttfF0ecD/tLS6oJss6qpHKGSNr2Vg2ml49J7+94teVMHmKrEP5iFlHGoAeo 1yO9f7T7Y75PMRweYI3dxJK8hViDo1gWqVW231xiyuGNAG4OY+ Y1JZj5JXmOsi41j2QqolJKgqACLBAI+9W+CKdGFnSQFBNMW7V3 9jziDmpAiaoQaY3dk2eN7PxiJB1dmBDbEG69/j62P3xnxgmzdD6wRiYLZNCTvE3R2j8uZZHAJEb+U7AEtflkgc7 +k7e3tgRL0uVti7qp2YuWsgghtBO4974sDE2d5ZABp2UHfURRJ 4A3s7e36Yk5LqEzxeVHAszRC9UjlSAT6VoCm31ULFgHBJRNsdR K0WsnUHMaIVfSougLAH0/y/ffBnI54RhUUh5HptLenTZKq1fXb/nHXN5+HLBXzERSQj7qFSmojaieRfY+3fuJ6V4ZimX7SZ3eZqDl SpAoUEIYErtzvvW22GZsoyCl1HZsyuAqwvNMYgxzFtw6sirsK9 akjjSa3N4Cr4riB9ccg91BUj8iaIwfkzPAff8JJ77UGNd/evnA6fpaOdI2VrV4+x0kAMDVhgartt84iM4ELEXQerqRcn48TV pXLsQT/AOSjzt2v+2O/inw/H1BYvPQ60N2rAMAf+2TR9Nnjbf8Af3kfDYgJkDo2kGyQFAAG5L b1t37YKdHzkeZi8yI2oLKCN7KsQSpoWPn6YhPF7/7AyvjD2PxmceM/AE2ZzKjKQIiJEqmQyRorECwAuqxQpfuje798V7O/wozyEBUSW11ExyLS2SKYvp32va+R742DN5dgd7rgj/OOcB/EvV8xk4VOUgad2sFtJcRVRtkXdrs0dht+WNPMqoCb++EUCoCpm DHCxL6rm5JZpJJr8xmJe1CnUefSAK/TCxqlSEDgn4clrNRWyrqcKWkLaQG9J1EAkbHmsDMGPCeeSHNRy SMqqp++yGQL/qCDcsO24o73tgGFgyHqa5m/CEUUiOJHGkg0FF+negb2/Q/TCzkCsxKCu4Goftgo8oniU5dy8en7xsGr7ggN/bEOKE3Q3Iu/8+uMuIAjfc0eFA4X7yV06RoomQkBHNgMCR87C73/ALYrfirMywEGIKG+8SEBUgbaACL1cG6rnB+PUK52378+/wClfpgJ47iKMkrkiNhS0GpWAGoGvcnmqo4ArxP87lZuSijO/hPxSJFZZyq1bs7sAd6AAHf6DisHMtnlChoj6H9WqiLN6V53qgf 1+cVfw70SGSPzggIJ5F+pvxAfHF1z8b1ZIMm7AKiUqjbSoA3O4 2+bwtEF8j1E+Hxb5nqEpM1I8R8tY3kI9Ik07c83z3r5O+2K3D4 pfJgRnJpGDyFV4nb5s2Gr8x9MWHpQQE2wsWPSWO/B+Dv74HeI/D5nlEiOLqqe964ocD+374XyXmQsFlU5DxkPJeLYpWoxul9zTCg LJNVpH5HBGPPRuNUcgreyxCEUTd6jYHfjjAHNdPOWiJlXS5I2H DnTYojbSDX6YCfbXMUkTqLcFS+y2GHqob/8YsFma4HmnluaflYGZSjraMNwd1I+dt/fELOPDCVgVGWrI9UmkWdWoAn1bk7njGZx5jM5aNVjZ9IFqqMU0 gWd3LXp+B+VY7RePRJpGYct6QQzMQQCd1s2G3+mGhbNnY+IJIy NZGviadlepLINNmwORtwNz/8AMcesNmQnmZN4yVJZlzFCNVVeFZFDA3/USOfjFX6N1KDMRloCNXsdWpd+4G4/tgR4/wCr3lRl10yOXFqSTIgA1Bwim6I2ttvUNt9hCqcnECAQvKlmZ5z MeZI70F1MW0rdLqN0LJNDgXhY5YWOrNM8gYtn8M+inM59FBUBV Z21Lq9K0CFH9VsKPbn4KwsLf7JlHqa5nMx9k1CNbJrdyTx7DAJ fFMrTLoSNFY7rV6uxBbkfkBhYWMONQVuUijhcbxN4mkX+VAPKA YHWpOs7bgn+m+3f9sCc11+bMokczB0U8aVF6gBuQN9sLCwluop jqSfDvj1Ih5DwARIoWFY9zeo6mldjuzEgmhyTiHn+pTGZ5DI6s 3CI7BEUjZFqiRVe1kXhYWNIQXNOBAzEGHPCGdklnjQyNpF2u1H 0mhx+eLY2ej+2/ZNJ1+R52rbTXmaNPvd74WFjGyDk3xEZvRkPHUr2f8TR5yPO5XQ 6SZfzCCHpH8pm0liN/wAO6lT9cVLpUhmUSPX3qAF8AA73fv8AthYWH5FCpr4gOoow51D KmeMxK3lklTrAsj3r6gkYGdY/hcjwa4ZCrxo7N5nqElW/IrSfvdjyMLCxmx5XR6BmdGK6EzHKyMrAoxVr2KkqRfyN8X3w8t yJEPMDy7SS+dTue+pvLLafZbri7O+FhY9AmjNr9Qu/Vcop0+TJJW2t2pjXwpAwsLCxpJowOIn/2Q== ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] DX%26tbs%3Disch:1)

شمعدانی (Pelargonium )
این گیاه از خانواده ژرانیاسه و دارای گونه های بسیار زیاد و زادگاه اصلی آن مناطق معتدل آفریقای جنوبی ، استرالیا ، ترکیه است ولی اکنون در سراسر جهان از این گیاه به عنوان یک گل زینتی برای باغچه و آپارتمان استفاده مینمایند . گلهای آن بادوام و با رنگهای مختلف ، سفید قرمز ، صورتی ، ارغوانی ، بنفش زینت بخش خانه هاست . با توجه به شکل ظاهر و نوع گل ، آنها را به شش گروه تقسیم نموده اند .
گروه اول : جرانیوم یا شمعدانی ساده ، در شرایط مناسب و زیر اشعه ی مستقیم آفتاب در تمام سال گل میدهد و حتی المقدور خاک سطح باغچه و یا گلدان ، بین دو آبیاری بایستی خشک شود و آبیاری بیش از حد آنرا از بین میبرد .
گروه دوم : شمعدانی شاهانه ، که بسیار زود رنج و زمستان سرد را تحمل نمینماید و گلهای آن مدت زیادی دوام نمی آورد .
گروه سوم : شمعدانی پیچ ، که دارای ساقه های باریک و بلند و پیچیده و خم شونده بوده ، چنانچه در محل آفتابی قرار گیرد ، گلهای خوشه ای قرمز ، صورتی و ارغوانی تولید میکند .
گروه چهارم : شمعدانی عطری ، که شامل صدها واریته مختلف است و همگی معطر بوده و با توجه به واریته آن ، عطرهای مختلفی از خود متصاعد میکنند . عطر موقعی بروز میکند که برگ گیاه ، بین انگشتان نرم شود . ارتفاع این گیاه در نقاط مرطوب و معتدل در صورتی که خوب نگهداری شود ، از 60 سانتیمتر تا 2 متر میرسد .
گروه پنجم : شمعدانی پاکوناه یا مینیاتور ، که اغلب گلهای آنها دو یا چند رنگ است و رنگهای سفید ، صورتی ، قرمز ، ارغوانی درهم آمیخته و سطح گلبرگها موج مرمری پیدا نموده است .
گروه ششم : شمعدانی برگ زینتی ، که به خاطر برگهای زیبا و با رنگهای بسیار استثنائی پرورش داده میشود .
برگ ها به رنگ های نقره ای ، زرد ، زرد مسی ، قرمز ، سیاه و سبز با طرحهای بسیار جالب و سایه های مرمری با نقش و نگارهای جذاب گلدانهای دوست داشتنی تولید میکنند و بعضی از آنها دارای نقش پروانه که در وسط و اطراف رنگهای زیبا درهم آمیخته و شکل پروانه را به وجود آورده است .
نگهداری
* درجه حرارت / درجه حرارت مناسب در زمستان حداقل 7 درجه میباشد .
* نور / در بهار به اشعه مستقیم آفتاب نیاز دارد و در سایه گل تولید نمیکند .
* آبیاری / بین دو آبیاری ، خاک سطح گلدان باید کاملاً خشک شود و از آبیاری زیاد بایستی خودداری نمود و در زمستان آبیاری به حداقل میرسد تا استراحت دوره ی زمستانی را طی نماید .
* تکثیر / در تابستان قلمه های آن در ماسه و خاک برگ به خوبی ریشه میدهد و ظرفی که در آن قلمه زده میشود ، نبایستی درپوش یا نایلون روی آن کشیده شود .
مشکلات پرورشی
* برگهای زیرین زرد میشوند . اگر برگها سالم بوده و لبه ی آنها سوخته و ریخته شده ، در این صورت علت آن کم آبی گیاه است و چنانچه برگها پژمرده شده و دمبرگ خمیده گشته ، علت آن آبیاری بیش از اندازه است .
* لبه برگها قرمز میشود . علت آن درجه حرارت کم ، به خصوص در شبها است .
* پایه برگ و ساقه سیاه میگردد . علت آن بیماری قارچی است و بایستی بوته را سوزانده و کود پوسیده سالم به گیاه داد .
* کم شدن برگ و گل . علت آن کمبود نور است ، بایستی گلدان را به محل پرنور و آفتابی انتقال یابد .
* لکه های پنبه ای روی سطح برگ ظاهر میگردد . علت آن بیماری غیرمیکروبی است ، بایستی از آبیاری بیش از حد خودداری نموده و رطوبت هوا بیش از حد است .
* ظهور قارچ خاکستری رنگ روی برگها . این بیماری قارچی با آبیاری بیش از اندازه و رطوبت زیاد هوا توأم است ، بوته های آلوده را باید سوزاند و محل آنرا با ترکیبات ضدقارچ سمپاشی نمود و به طور کلی آبیاری را به حداقل رساند .
* بوته ها فاقد گل میشوند . علت آن گرمای بیش از حد لزوم در فصل زمستان سال قبل بوده و گیاه نتوانسته است استراحت زمستانه خود را داشته باشد .

*FATIMA*
8th October 2010, 01:17 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] 8kKDQsJCYxJx8fLT0tMTU3Ojo6Iys/RD84QzQ5Ojf/2wBDAQoKCg0MDRoPDxo3JR8lNzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nz c3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzf/wAARCAB3AHcDASIAAhEBAxEB/8QAHAAAAgIDAQEAAAAAAAAAAAAABQYABAEDBwII/8QAOxAAAgECBAMGBAQEBgMBAAAAAQIDBBEABRIhMUFRBhMiYXG BFDKRoSNCsdEHYsHwFTNSgpLxJFNy4f/EABkBAAMBAQEAAAAAAAAAAAAAAAIDBAUBAP/EAC4RAAICAQMCBAUDBQAAAAAAAAECAAMRBCExBRITIjJBFFFhc bEzodFCgZHB4f/aAAwDAQACEQMRAD8A5rl1Z/h8TzSwCykKpPzsfI8gB+oxe7V5q5rII6eNIkjjUgDflYcR0F/fAyt0SyvEHTTFcAX4tz/b2GN2Zj/EDBJDZnZNJtyt1+2BwCcmL294S7I1wqKqphqj43jDxEbbi9x9C PpgvUynQEQ2DH7YVigy9IjAT3wOpyfLl6YcMsRKmOCW11IJt12 wq3APdJbgAe4SlHDqma1ipHXGySMQ0FfNI+gxwSaRbckqQMGJK MxVI1qFLC9hywI7VFKXKpgW8VRKkQUcSBux+yj/AHYUrEviLXzOBESKGSokAALEm2CHwyUkZeqYAjgl/E2MUYknzKChonKGSVYu8C3O5sSPTc+2M5hkdfTZ8+UuplqzIEQ jhID8rAnkRv5b9MWS87/SPWRJHU5VQ1MVlZqdVa3AMvh/VT9cMFNT09SRC63aSO5jbcHb68RjTkmRx5Bk8FJVTGWosXN1Cq ATchQdyAefnyxfil7otIkQ7zSBcAatjcD64gsftYiQt6zFftB2 Qjo5Flhm00sgLaSbsp42ueI4/Q+uAtPRBZO6iU6m5fvh+rnGb5fClUrwVCICFVh4CQTpYc+PlwO AtFlpy2fvprTcbvp2TfpffBLaDsTOMSNswnllGctpQE0mRh4pG 4DyHljMhnkk0o4kfUDso0jmfbhjFRmdAQJJKtZDz/MRw4AYpntKhEkWW5XUygH8SolZYo1HMsb8um2Dzk4E4FzsJ6qA zyM00gdxxv4VUYmFbPiMzliMVfBIuo2gKmIeq3Pi99/viYNVJG5hirbeI9TG8U7pIpVlNiDgxk1NNJT/APjxlmc7twAHrhqq8qy4TySyok0pN5JW8K36KOHub430s9GrKg raRSOA7xSf1wZsBEc92RgCDKbsv3w11krEn8iG334/phh7J0Sx1T5dZkeI649fNSd/pfBGmga3eRyhrc1UHA7Mo6ilqYa+kkd5YTcoQNxzH0ws4PMT3d 2xjVmeWj46AW8AQ3t1GF3OaF66E5cIRPFqGqMi1mGolgeXEi/8o9205lTtlEFcCJbR6l08WY7AeeFWpr4qd3mLPEN7JIw8QP8AX n64FwFyRyZ3t32gCk7OUuW18clRBLHKjFkOv1A6g38saO2jzz1 tJNRT93V08RRnjcqwBAsLj/d/y88NlTauRKshXigUEuvi3J5+t/1wNNOa6oCU1Kkwv4VIuP79fTrif4ntfLHab2j6S2poNqv5h8/xmBezGX1KQSVMrWnBIJlJJc+d97WthgWtmghhHeBnHh0FRuefn tt/dsWafszm2WRu4o56p5jqkk1K5ubXAUHFZ4ayV3jkpjA6m4WaMA 7GxIsfQH1GCayu3zKciZdtXhg9/MD1vamWkzSL4xAkQsJFUbstyLixt5j0ww0WZ0ecU7T5fJqVWIZ SLMvS45X5f94Gz9nKWvZzPGneEAjWWLDrZr8L3xUj7J1mXO5y2 V4pL3Do9yQOW/Lfzvg+ytlwNjJT2MMe82Z8Gp6RpYY0UI2qXStnZLi4B5Hjvb3x uoarLu0eV1mU5YXpqp6ZjFFItgLW4FSeBtf1J33wMqK/MKiR6dxTSaPBKNOkk8xuQL9ceuw+T1eX5/DWzU7pHErks21rqQLdeP0vhiLgb8wq1A55m/Jv4V5mtYk2bVECwKpusEhZydwBe1h1v7YmOg0Od0FZU93BXUss hBZVSoB1WupKi5872HXEx1bHI3EeTESbK6zMH1TkRqRfTxa39M BazL1pgFVfEQefHG2i7YSB+6kVFvsTYkgeWC8clBUL3kc3esV3 1AKSfIYaFwIjBEUpEel1GNilx4tJtgrlmZ1AgCirq9RN0YVD2P kRewxTzCnqmcmnpZe5/wDZUARKP+RucDKcy00rBZFaN+I4rfqMc9oztJEYcxq6/wCFeJmlvIxZO8c7dTfn1488Yhz3KwiLWRpLUg+J4/lbyudh9/bA96pHR45KdhEWuAG1BbX/AHOKcmTvNW0scD2SqcBZNJsovuT6C+OAD3nVAxvGCozJ6usZ4k 7rvEC6E2XTa1tuPLjhj7G5rS5dXBa6QKkq+CUjZT0J5YRc3oGy BzBNVd8VN4Hj21odwfK3MfqLYHZpm0lSsMcbkIguSNrsdz9P3x PdpEuUoeDNOnqWpSrwc5X6/wAz6VghkZpDUltRP4ehrrp6f31xz7Mo5NVbIsrvLTZhMNd7tGN VwNuq3/Tyxzqm7UZxWRR0NbmVVJSLGI1UORoAG3C1+HA8fXfFnKKnMcvz RoIpXjBH4w/K6DqOB8ul+WJNJ086XuJPIirGbUstaDcmMUfammkq3hqdKCOQq ZlPhU3PEcvUcOnPDPBU3dYpFbvrWQqBdvUcx54WZ+zsVVSmrqb JM6iyqLarXt1F+OImZ0lHCEgDtUPYabEaVG3Hp+1sVVurHyCK1 nTLdKAx3HG0NZ3klOZTXIpDOAZdA2Y8LjCn21qxS5amV0d0Mra prE3KDkx8zy4WXzw45XmNJUU0sNLWid0HjidvEpPT/wDOGFSahjp56iesDVbM58Uh+m3p+mKR2ht5CCFOTOdyq0bWb1x MMWaZbHVyKaUKkhNluSFIHI9DiYYHX3lC2qRkmUMqYS1RhCoCQ zNI2+lQN8FZe1dTIkdHQQpEoGkSybm3W3Ae98DIZYYI50qDomm 2BA8KruOWKENtex23F+uPYB5hmscwvGPiag99LJLKdhJKSdR5g X4emLcdBJNcRoSAbAAXJPLGiNVkpAsoCB1tqa/zD+/06YZOysxpGNVULHLMngidG1cRxJ5kWO/83lgGOIl88wRmWVVWWNHFUugkZNRVWvp3tY+e2CWSK0lMYnF3U 6o2A3F9iPcf1xZq6Y5nWM8khUM7aRGveOQbcLbdeJGLEK0+U1P cxtqKD8TUwJVjyJG1x0H3N8IufyHEs6bpl1OoWtzj/f0gTtfltTUCneONmCKd7XO9uXtgTF2SzOaNXjjC34hyQR9sP5q ZJXjIBKq2pS26j9xgDm3bLMJlanFPDRuhKy91e5I2IAPDf1wOl tLJj5Szqui+EZTXwYIo6H4crSfDtLUq4sgFyXvyA4nDcvZ6sgj WproRE9gCD8xsSben9+eCn8MaajFEauKWCbMpGJIPzQpwtvvvx uON7b2wz9q8xpKLIKqrrWAWK6gA7l+AA9TjN1WutN3g1r74z/E700DTuLm3P4nO6zMgkWp3EQPgUE25b2H7YG5xkdRJLTPBXQiK aJGZS2kgEX2J2PoSN+vJdrcwbMa8Sh21cFU8FHlh47O161NClD UwpNHEulJHYBrdLW3GNaqkV8cwOqdSbUEIgwg/z95ooMsWgpyZpDH/APJsb+vXGllnlqFQM4SU2Acbtfnb74YqTL4qXVpcyA/IlrhfTnijWUUr1qszaJn2Wx+QW5kczhpHvMFhvFvNaFoRZDduO wPXEwTz3K8xMTRTrIiva00KhyLb7W6+2JjgENRtuYn1WXVRg+K miCR/6uNr4HU5+FmEtg4F7XG2CtRmffB8vLgR6QgfVs1tgPL1wGSV4i yNYgEgg4NO7G8qBBjTTQLWUoSV0hnMP4LuAsb33szWup6MduRt xxXyU1uWVDwGlkcsfHEx0+4PC/6398eaTO6mGkijEME6IAI+9U3QdLgi4wey6qr80giqalFDAto7 mIKFThy53DbnfCbmKoc8Szpmj+L1Hhv6eTLaJIIDoaWJzew3Un e/vheqKpqKoud991O2D2c5iIqTvJkFohpVSbF2HL6/TjjRURQVkArKedZEkFyEspHkbcD5YTSxK+YbRnUdImg1Cmpvr9 p0fsfTUT5HT1ioJu9TUoAueYtbmdre2En+J/Z2CnmTOKG6QVLBJo7WIexII8iBv5jzwSyLtHl/ZjLDFVd6QNTw6RqIk2ut+V+P19ML/aTtjP2hy7RNSw0tLHKJCQSzM1iAOQ3udrYzqNNqKtWXX05/ae1GrF6dznc/mCMsqqhc5p6nL7wmnYGP+UDY38rXxZ7XdpJs5ilR9Pw0Mo0Iny 6rcSefEjC2zVGp46iSWn1WYRspAIPDF+pjNRl9SSCArRkaR5Wx stVWWDkbiZ6uyjtzsYD75hciw8wLEYOdn5KmeXu4J1VlGsSSH5 Tcbc78cDYcqrJwohppCDwLDTf62vho7P8AZ1lViJQXJAcjgD0H XHbbURcmUUaSzVErWOIYqanPqXLzOaql7osEEkSAk3B36YVKnN cxStiqDXTfEINStq4X8uH2xfzZa+jWUQmSWkLXYICQCD+YcvXG qiyiOaJzUy2nddVjy6YNSHXIk1lTUuUcbiMGX9qsxmpEV6enkk Gxb5b+24xMeaakihijRRY6bgjniYZ2ROBAWQ0Hd0ruVHfuxJbq AbAf31wfpDqjIa9hsysLgYF5JUCRDHIoVowNlN9sMmW0aVjmRn BiQWltsbfv0xn2kliDJrMlzmUqHs9l1fmMMbxmFHvrSGyhtjuu xAPDa1sdCgoaTLIIKKPLkjgCWU3Bbba5wt0sa0RjmOh6hHJVtw Dcbi29jt9+WD9PmFQ0XeyRQBEW7F5CNPqxFh72xk9QqvuIVDkT W6fqEqXDnf8AvOOdvVYZ1VIjEJTSmJYzyHIj13v7dcDaCsgpMq qO8dXqXZe7S1yLXFyeAG/6Yd+1madn6mR+6lFTUuf86miPhY7g6iRff1G2F6TI46iieUU+i aZO8VbWKki4A8r/AK426T21hWHGIq282MXf3Mq5dnUdZKUzWL8LirQjcMeoJ3vjTW wirqTTUhIiiN1Gnc+ZF/PFKpojTxaRLC9m8QjfVY+trYlJHJLVMGZkkKkg3sb4eAPaDgci MVLTmeiSlzJgGiW0LnjpHCwPuLeQPKxLVGSxvlEsNBrBdVtJJ4 fEPfASjpJfho5qsSCc3ADnci3E9B64ZZ6uT4BaY3XWOB4c8Rai xkcBZudM6XVqtObGO+cfbbOYq1rZnlNJKJ6tROQsYMRUmx43a2 5tfzHXDJkPeRZajKGb8NTe3PThP7QUM8NUpa7CW/d2NxfmtuR4XHvwIOO5ZZklDR5bBRMA0iQqrG/GwAxL1TUCmpe7ckznSrq9O9nuDj8zk9RnLUVbVIxkIiCaBFIUZ XIuSGHDjvjEeZQHVNMCtQ6gqLKzv7qo5czgZm9MZO0uYwX3+Oe P212H2wTOVxUySSTswbUAHB3YngBjVqAKjEydY/i3u/zJmVpcweBan4htLiyrxFv6YmN0GYR0zxQqSYwtnIG17XxMNwPn JJQySnafMUMDtGF3mb+Xp6nlh1WCmp3jeN2juVV9BN7E/MzX4Dp64WOzd0jkOxeSTnzsP+8as3zz4mGejoZDpt+LOp3ccwv l1PP04yMC7kCJILPge0eM3p6iNz8JI3diziwDXU8R9bb4Vc9hr c7PwlRVGOGJvlKXBbra4sPT9gLOQVNWlAuXyTSzd6pAZjcrcfl PEbnbpi23eCpkSaTXKu2qw8QA8sJICHKQS3afLEjL+zubvmSU/wAKxVJgjy8UA2ub+hv1thx7WVwkJoaFVeY7ORwQefn5YuVE1Ll 00dc84SeSIXjU7uLWFkHty98DVzP4tWaYo9QyhXZgdrXNhYf1w/LNg4jzYzDOIHosnhjj/GGu/U2B9BghHS08QAjp4FsLeJF2Hvj1NPGJB3872bgYozp9OVsekKd 60MUX4gFwZDcWPA2Fv64IV2HcxeHPMudmsmpqzOQj6UpoI2kfS tl4gC3uftgv/EDLIqfIZamiYGT/ACgt9/Fxt52vgJkucVWXGdtMbqGHfoVAYgdCOA3vj32j7Qy55UnKaGlV YdSs0kp8RI31bbAWJHO9+WMy/T6g6xbP6BNnS6s1acorb7/vE6SulzHLBA2lpIQLs19QA4EH3+5wcP8AEevgqUDUsDwqoWSME gseurr7YWs1cZfOUhCmaVfHID58B5c8CTsLk36fvjSs01Vv6i5/7JksZTldoWy6qeaslqKh9U0shkLHm17n9cEcxzKSrljRUC2a9+ mFsFrIEuWtfbBameM02st+J8pHQ4d6eIiznMK0FbRPEYKsBBe4 LG33xMLdZKHkCR8BxxMdEEJC0Us/wDmMhUkvck/l54G6JJCRI/g42xMTHSAOJ7jiN3ZzNg4ihN++iWysRs4HA+uDE4tDDIpHh8DG 3G+4xMTEbqAxEltAVtoKzasQ19YBFeeKBQhJ2FkBwrZbPJAyoX LITtfiDiYmKE2lY9IjJ8RTOAe9kiltyXGErhTMZGs5b81v1xMT DC5izPVG7/FyyudYkW1rW8ONFbrp4qSenlJSQ92b7FlCta5HviYmOEZEIcxc zqbvvhXtYhGH3wPgjaonSJBd3YKovbc4mJghxGr6YxyZO1MvcK RtvI/+o9B5DAuanEbsqvYX39cTEwB5iFYkyrIFGwGJiYmCjxP/2Q== ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] 26tbs%3Disch:1)

مانتیا (Manettia )
از جمله گیاهان بالا رونده است که به نام گیاه آتش بازی مشهور است . دارای گلهای قرمز لوله ای با نوک زرد طلایی است که تمام بوته را میپوشاند . برای سبدهای آویزان نیز مناسب است . چنانچه در محل پرنور قرار گیرد ، گلهای آن تقریباً تمام سال ، برگهای سبز تیره ی گیاه را میپوشاند .
از گونه های مهم آن مانتیا فلاتا میباشد و احتیاج به استراحت زمستانه دارد که باید در حرارت 13 درجه نگهداری شود . برای ازدیاد آن در تابستان از قلمه استفاده میکنند که با کمک بیوروت ریشه میدهد و هر سال باید گلدان آنرا تعویض نمود .

*FATIMA*
8th October 2010, 01:18 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

لانتانا (Lantana )
این گیاه همیشه سبز دارای صدها گونه مختلف است . از گونه های معروف آن لانتاناکامارا با گلهای زرد و قرمز و لانتانانیوآ با گلهای سفید و لانتاناسلوویانا با گلهای ارغوانی روشن (قفائی) و بیشتر ساقه های آن رونده میباشد .
در مناطق گرم و استوایی درختچه زینتی بزرگی را تشکیل میدهد . موقعی که دارای گل نمیباشد ، درختچه نازیبایی با برگهای خشن و پهن و شاخه های خاردار است ، ولی در بهار تا پاییز که برگهای جوان آن ظاهر شده و گلهای خوشبوی آن زینت بخش نهال میباشد ، تغییر قیافه میدهد . گلهای آن چتری و شبیه گل شاه پسند در انتهای شاخه بلند و باریک تشکیل میگردد . این گیاه احتیاج به خاک مرغوب سیاه همراه با کود پوسیده با پودر استخوان دارد . در بهمن ماه بایستی سرشاخه ها را حذف کرد تا در بهار رشد خوبی داشته باشد . گلهای این گیاه به مرور زمان تغییر رنگ داده و از زرد کمرنگ به قرمز تغییر رنگ میدهد . گل و شاخه و برگهای آن دارای عطر خاصی است و احتیاج به آب فراوان و نور و آفتاب فراوان به جز در وسط تابستان دارد .
از سرشاخه های آن برای قلمه استفاده میکنند و سرشاخه ها را باید به حدی قطع کرد که فقط 7 سانتیمتر از شاخه روی بوته باقی بماند .
تکثیر این گیاه از طریق کاشت بذر است که در فروردین ماه انجام میگیرد .

*FATIMA*
8th October 2010, 01:20 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

بنفشه آفریقایی (Saintpaulia )
بنفشه آفریقایی از خانواده ژسنریاسه و زادگاه آن آفریقای جنوبی و از گیاهان علفی دائمی بوده که نگهداری آن با آنکه مشکل است ، ولی چنانچه تمام دستورات و شرایط و اصول فنی در نگهداری آن رعایت گردد ، به خوبی میتوان آنرا پرورش داد . سابقه تکثیر و تولید واریته های آن به کمتر از 50 سال میرسد و بوته های آن در سرتاسر سال گل میدهد .
اگرچه پرورش بنفشه آفریقایی اصلی بسیار مشکل میباشد ، ولی واریته ها و هیبریدهای جدید آن خیلی قوی و پرگل میباشد .بدیهی است افراد مبتدی نمیتوانند به طور دائم بوته را وادار به گلدهی نمایند . پنج عامل اصلی درنگهداری این گل بایستی رعایت گردد :
گرمای ثابت و مداوم ، دقت در آبیاری ، نور کافی ، رطوبت هوا (بالاتر از 70-80 درصد) و تغذیه مناسب و مرتب میباشد .
بایستی سعی کرد که بوته از حداکثر نور استفاده نماید و گلدان را لبه پنجره قرار داد . برگها و گلهای پژمرده شده را هر روز قطع نمود . همچنین جوانه های کناری بوته را به طور مرتب قطع نمود و با این ترتیب از توسعه ی بی رویه ی بوته جلوگیری خواهد شد .
در هنگام تعویض گلدان بایستی ریشه های زائد را حذف نمود و گلدان را با خاک سیاه تورب همراه با خاک برگ پوسیده پر مینمایند . نور مستقیم آفتاب در زمستان برای این گیاه ضرورت کامل دارد و کمبود نور موجب کم شدن تعداد گلها خواهد شد . در اطاقی که بخاری گازی وجود دارد نبایستی گلدان بنفشه را نگهداری کرد . همچنین آب سرد و سنگین نبایستی به گلدان داد . معمولاً برای نگهداری آن از گلدانهای پلاستیکی استفاده میکنند .
نگهداری
* درجه حرارت / درجه حرارت زمستان نبایستی از 15 درجه پایینتر برود و تغییر ناگهانی درجه حرارت برای آن مضر است .
* نور / نور جنوب و شرق در زمستان و نور غرب در تابستان و بهار برای آن مناسب است ، از نور شدید آفتاب باید محفوظ بماند . برای ایجاد گل در زمستان بایستی در تمام مدت شب از نور مصنوعی استفاده نمود . برای این کار 2 عدد چراغ فلورسنت 40 واتی در ارتفاع 30 سانتیمتری بالای بوته قرار داده و به مدت 14 ساعت از غروب تا طلوع آفتاب ، روشن مینمایند .
* آبیاری / بایستی بین دو آبیاری ، خاک سطح گلدان خشک گردد ، آب گلدان نبایستی به تاج گل و جوانه های کناری برسد . در هر یک ماه یک مرتبه ، گلدان را از طریق گذاردن ته گلدان در ظرف لعابی پر از آب ، آبیاری میکنند و پس از 10 دقیقه گلدان را از داخل آب برداشته و کنار میگذارند .
* رطوبت هوا / اطراف گلدان را به تعداد زیاد اسفنج مرطوب قرار داده و گلدان را با گلدانهای برگی دیگر در یک مجموعه قرار میدهند . فقط آب سبک برای غبارپاشی مصرف شود و با غبارپاش اطراف محوطه گلدان را با غبار بسیار ریز مرطوب نمایید .
* تعویض گلدان / در صورت ضرورت در بهار ، گلدان را تعویض مینمایند .
* تکثیر / قلمه برگی آنرا در ماسه نرم و محل مرطوب و گرم قلمه میزنند و یا آنکه بذر آنرا در بهار در همین شرایط میکارند .

*FATIMA*
8th October 2010, 01:22 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

پلومباگو (Plumbago )
گلهای زیبای آبی آسمانی آن در تمام مدت تابستان و پاییز به خوبی دوام دارد . از آنجایی که ساقه های آن نرم است ، احتیاج به قیم دارد . در هوای آزاد و نور فراوان یا در پنجره جنوبی گل فراوانی میدهد .
بایستی مرتباً شاخه های اضافی آنرا هرس نمود و در سراسر فصل زمستان و اوائل بهار باید در محل سردی حدود 6-7 درجه نگهداری شود و در اسفند جوانه های سال قبل را هرس نموده تا بوته شاداب و پر برگ و گل در اواسط بهار آماده شود . قلمه های آنرا در پاییز در ماسه فرو کرده تا سال بعد ریشه میدهد . همچنین بذر آنرا در ماسه و خاک برگ نرم پوسیده میکارند . خاک گلدان همیشه مرطوب باشد .
از گونه های معروف آن پلومباگو کاپنزیس است .

*FATIMA*
8th October 2010, 01:25 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]


اسپارمانیا (Sparmannia )

این گیاه از خانواده تیلیاسه و دارای گونه های متعدد است و ارتفاع آن چنانچه به طور مرتب سرشاخه ها هرس نشود به دو متر و طول هر برگ به 20 سانتیمتر میرسد . در بهار احتیاج به تابش مستقیم آفتاب دارد تا گل بدهد ، ولی در تابستان باید از تابش خورشید محفوظ باشد .
در زمستان در 7-8 درجه دوره ی خواب خود را میگذراند و هر سال گلدان آن در بهار تعویض میگردد .
احتیاج به هوای مرطوب و آب فراوان دارد . از انواع مهم اسپارمانیا آفریکانا که دارای گل سفید با پرچم های طلائی است .

*FATIMA*
8th October 2010, 01:26 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

گل پرنده عشق (Strelitzia )
گلهای این گیاه پس از 6-8 سال که از سن گیاه گذشت ، روی بوته ظاهر میگردد و یکی از زیباترین و بادوام ترین گلهای تزئینی است . از گونه های معروف آن استرلیتزیا رژینه آ دارای گل بسیار زیبا و شفاف قرمز ، نارنجی و آبی است که سرشاخه بلند و باریک ظاهر شده و مدت چندین هفته بر روی بوته دوام می آورد . هرگل شامل یک براکته افقی طویل سبزرنگ است که گلهای نارنجی رنگ آن از کنار آن بیرون می آید ، و در مجموع شکل یک پرنده ی زیبا را مجسم میکنند که به خاطرجذابیتی که دارد ، آنرا گل پرنده ی عشق نامگذاری کرده اند .
برگهای بلند کشیده و پهن آن که دارای دمبرگ باریکی است ، از بن ساقه خارج شده و خود را به طرف بالا میکشاند و مانند آشیانه ای پرنده را دربرمیگیرد . خانه دارهای باحوصله و صرفه جو میتوانند بوته 3 ساله آنرا خریداری نموده و در گلدانهای 25 سانتیمتری با خاک برگ و پیت و شن و کود پوسیده کاشته و در محل پر نوری در آپارتمان قرار دهند و در زمستان در حرارت 13-10 درجه نگهداری نمایند و تا هنگام گل دادن (پس از سه سال) گلدان آنرا تعویض نمی نمایند ، ولی مرتب کود تقویتی به آن میدهند تا به خوبی رشد کند .
به طور کلی این گیاه احتیاج به تعویض گلدان ندارد و بایستی ریشه در داخل گلدان تحت فشار باشد تا گل بدهد . در تمام مدت تابستان یک رطوبت نسبی باید در آن ایجاد نمود ، ولی در زمستان فقط هفته ای یک مرتبه آبیاری کافیست .
نگهداری
* درجه حرارت / درجه حرارت متوسط 20-25 درجه در بهار و تابستان و 10-13 درجه در زمستان بسیار مناسب است .
* نور / در محل پرنور آپارتمان (دریچه جنوبی) بسیار مناسب است ، ولی در تابستان به وسیله پرده حائل مات از نور شدید آفتاب محفوظ نگه میدارند .
* آبیاری / بین دو آبیاری بایستی خاک سطح گلدان خشک شود و در زمستان مقدار آبیاری به یک مرتبه در هفته میرسد .
* رطوبت هوا / اطراف گلدان را با غبارپاش مرطوب نمایید و با قرار دادن اسفنج مرطوب در ظرفهایی در اطراف گلدان به تأمین رطوبت هوا کمک نمایید . در هر صورت از پاشیدن آب و غبارآب روی برگها و گل ، خودداری نمایید .
* تکثیر / بوته های بزرگ و 10 تا 12 ساله را میتوان در فصل بهار با ریشه تقسیم نموده و در گلدان جدید کاشت .

*FATIMA*
9th October 2010, 03:52 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

اورکیده (Orchids )
اورکیده از خانواده ارکیداسه که در طبیعت و جنگلهای گرمسیری به طور وفور یافت میشود و فقط گونه های بسیار انگشت شمار آن در شرایط گلخانه پرورش داده میشود و بسیاری از آنها نیز در شرایط آپارتمان به خوبی رشد میکند و معمولاً در اواخر تابستان به گل مینشیند . هر گونه اورکیده ، طرز نگهداری و موادغذایی مخصوص به خود را قبول دارد ، ولی در هر صورت دستورالعملهای مشابهی به قرار زیر برای نگهداری آن وجود دارد .
گلدان اورکیده را در هر جایی نمیتوان قرار داد ، و آنرا در ظرفی که محتوی ماسه است ، قرار میدهند . گلدان را به خصوص در محلی که کوران هوا وجود نداشته ، در نزدیک به رادیاتور قرار دهید . حتی المقدور از اشعه مستقیم آفتاب ، آنرا محفوظ نگهداشته و در ماههای زمستان ، نزدیک به پنجره رو به جنوب و از اردیبهشت تا مردادماه با پرده ی نیم شفاف برای آن سایه بان ایجاد نمایید . هر از چند مدت گلدان آنرا یک چرخش بدهید .
احتیاج به هوای خنک دارد و هوای گرم تابستان را تحمل نمینماید و هوای دم کرده به آن آسیب میرساند . بایستی هوای اطاق به وسیله تهویه مطبوع در گردش باشد ، کوران هوای سرد ناگهانی آنرا از بین میبرد . حداقل درجه حرارت در زمستان 8 درجه و درجه حرارت مناسب در تابستان 12 درجه میباشد . با توجه به شرایط مورد نیاز برای پرورش اورکیده ، آنها را به سه دسته تقسیم نموده اند .
دسته اول ، اورکیده های سرمادوست : درجه حرارت مورد نیاز آن در بالا گفته شد ، و از آن جمله اورکیده سیم بی دیوم میباشد .
دسته دوم ، اورکیده هایی که در حرارت ملایم پرورش مییابند و درجه حرارت تابستانی در کمتر از 25 درجه و درجه حرارت تابستانی بالاتر از 13 درجه میباشد . از جمله آنها : گونه آنسیدیوم یا اورکیده پروانه ای و گونه کات لیبا میباشد .
دسته سوم ، اورکیده های گرمادوست : حداقل درجه حرارت مورد نیاز آنها 18 درجه میباشد . گونه های مهم اورکیده به شرح زیر است :
میل تونیا : از اورکیده های اپی فیت و شبیه گل بنفشه است که گلبرگ زیرین آن گسترده تر و قسمت وسط آن سفید و بقیه به رنگ قرمز و ارغوانی است . گل آن بر روی بوته دوام خوبی دارد ، ولی پس از چیده شدن از بین میرود .
ادونتوگلوسیم که مناسب برای نگهداری در آپارتمان است و خاک مورد نیاز آن دو قسمت ریشه خرد شده سرخس و یک قسمت پیت و یک قسمت خاک برگ که بر روی لایه ضخیمی از شن گسترده میشود .
سیپریپدیوم از جمله اورکیده هایی است که مناسب برای نگهداری در آپارتمان میباشد . حداقل درجه حرارت در زمستان 7 درجه و بایستی محیط آن کاملاً مرطوب بوده و از تابش اشعه مستقیم خورشید محفوظ باشد و برای اطراف خاک آن از توده اسفنجی یا فیبراسموندا باید استفاده نمود تا رطوبت آنرا کاملاً حفظ نماید . واریته سیپریپدیوم این سیگن دارای گلهای سفید ، ارغوانی قهوه ای است که تمام واریته های آن در آپارتمان قابل پرورش است .
نگهداری
* درجه حرارت / همانطور که گفته شد هر گونه اورکیده به یک درجه حرارت مشخصی احتیاج دارد . در هر صورت درجه ی حرارت در فصل تابستان 21 درجه و در زمستان 15 درجه و تنزل ناگهانی حرارت در شب موجب خسارت به گیاه خواهد شد .
* نور / به طور متوسط گلدان اورکیده به 10-15 ساعت نور روشن احتیاج دارد و این مدت نور در زمستان بایستی به وسیله ی نور مصنوعی تا 18 ساعت افزایش یابد .
* آبیاری / اورکیده احتیاج به آب ولرم و سبک دارد و خاک ته گلدان بایستی همیشه مرطوب و خنک باشد . به طور معمول هر 2 روز یک بار به گلدان آن آب میدهند . در آخر فصل پس از خاتمه گلها ، یک آب کامل به گلدان داده و مدت یک هفته به آن استراحت میدهند . سپس یک آب دیگر به آن داده و یک هفته آنرا به حال خود میگذارند و از آن به بعد در سراسر زمستان فقط هفته ای یک بار به گلدانها آب میدهند .در مورد انواع کاتلیا و میلتونیا و اونسیدیوم آبیاری به نحوی انجام گیرد که بین 2 آبیاری باید خاک سطح گلدان خشک بشود .
* رطوبت هوا / هوای اطراف گلدان بایستی مرطوب شود و برگها را به ندرت غبارپاشی میکنند ولی اسفنج مرطوب در محل های مختلف در نزدیک گلدان قرار داده تا هوا را مرطوب نماید .
* تغییر گلدان / برای تغییر گلدان خیلی به ندرت و آن هم فقط موقعی که تمام حجم گلدان از ریشه گیاه کاملاً پر شده باشد ، اقدام میکنند و این عمل فوراً پس از خواب گیاهی ( بعد از فصل اتمام گل ) صورت میگیرد .
* خاک گلدان / برای اورکیده های زمینی از دو قسمت خاک برگ ، یک قسمت خاک لوم و یک قسمت تورب انتخاب میکنند . برای اورکیده های اپی فیت یا انگلی که در طرف کم عمق کاشته میشود ، در کف ظرف محلوطی از دو قسمت ریشه ی خرد شده ی سرخس اسموندا و یک قسمت خاک برگ ریخته و کف ظرف را لایه ضخیمی از شن درشت برای عبور آب در کف ظرف میریزند .
* تکثیر / در موقع تعویض گلدان میتوان بوته را به چند قسمت نقسیم نموده ، به طوری که هر قسمت ، حداقل دارای سه جوانه باشد و هر قسمت را طبق دستور در یک گلدان میکارند .
مشکلات پرورشی
* بروز لکه های قهوه ای روی برگها . علل مختلف دارد ، چنانچه لکه ها سخت وخنک باشند ، برگ گیاه به وسیله اشعه ی خورشید سوخته است ، در محلی که گلدان قرار دارد ، یک پرده ی شفاف آویزان نمایید و گلدان را تغییر محل ندهید ، چنانچه لکه ها نرم باشد ، علت آن ، حمله ی قارچ به برگ است و بایستی فوراً برگهای آلوده را جدا نموده و سوزاند.
* رشد گیاه کم شده و در جهت افقی رشد مینماید . علت آن کمبود نور است و لازمست نور طبیعی یا مصنوعی به حد کافی برای آن فراهم نمود . چنانچه نور به کافی است ، ولی رشد گیاه متوقف شده ، علت آن نامنظم بودن وضع آبیاری است . بایستی طبق دستور آبیاری صورت گیرد .
* حمله ی قارچ سفیدک به برگها . در هوای خنک چنانچه بیش از اندازه برگها ، غبارپاشی شوند و تهویه ی محیط کامل نباشد ، در این صورت ، میلدیو به گیاه حمله نموده و آنرا ضعیف و نابود میکند .
* عدم تولید گل . یکی از علل عدم ایجاد گل روی نهال ، غیر بهداشتی بودن محیط و عدم رعایت دستورات فنی برای نگهداری گل میباشد .

*FATIMA*
9th October 2010, 03:54 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

استرپتوکارپوس (Streptocarpus )
استرپتوکارپوس از خانواده ژسنریاسه ودارای بیش از یک صد گونه گلدار و زادگاه اصلی آن آفریقای جنوبی است و تعداد زیادی از هیبریدهای آن که دارای رنگ های بسیار زیبا و گلبرگهای موجدار است ، در سالهای اخیر تولید شده .
گلهای بسیار زیبای آن که به شکل نرومیت به پنج گلبرگ منحنی منتهی میگردد جذابیت خاصی با رنگ های سفید ، آبی ، ارغوانی ، صورتی و قرمز که گاه از مخلوطی از رنگها درهم آمیخته به گلدان میدهد . به خصوص دهانه گل که دارای رگه هایی که رنگ آن دارای تضاد خاصی با گلبرگ دارد ، به زیبایی آن می افزاید .
برگ آن پهن و به شکل برگ بلوط و کناره ی آن چین دار و رگبرگ ها برجسته است . برای نگهداری آن احتیاج به گلخانه سرد مرطوب دارد و لازمست هوای داخل گلخانه مرتب تهویه شود . از مهرماه که آبیاری گلدان کم میشود درجه حرارت محیط را نیز به حدود 10-12 درجه رسانده و خاک سطح گلدان تقریباً باید خشک گردد و حدود 3 سانتیمتر زیر سطح خاک بایستی رطوبت داشته باشد .
خاک مناسب برای آن شامل خاک خلنگ ، کود پوسیده ، خاک برگ است .
برای تکثیر آن بهتر است از نور مرغوب استفاده نمود و آنرا در بستر ماسه شسته ، همراه با خاک برگ نرم پوسیده در اول بهار کاشته و پس از 4 برگه شدن به گلدان استکانی انتقال داد و در گلخانه نگهداری نمود و در اردیبهشت ماه به گلدان بزرگتر انتقال داده تا در خردادماه به گل بنشیند . از این پس گلدان را در محل پرنوری در آپارتمان دور از تابش مستقیم خورشید نگهداری میکنند .
نگهداری
* درجه حرارت / در زمستان در حرارتی حدود 10-12 درجه نگهداری شود ، که استراحت زمستانه را طی نماید .
* نور / محل پرنور و در تابستان به نحوی از تابش مستقیم نور خورشید محفوظ بماند .
* رطوبت هوا / روی برگها را نبایستی غبارپاشی نمود ، و فقط محیط اطزاف مرطوب نگاهداری شود .
* تعویض گلدان / در اول بهار بوته را به گلدانهای حاوی کود پوسیده و پیت و خاک برگ منتقل مینمایند و مرتب با مایع کود پوسیده آنرا تقویت مینمایند .
* تکثیر / علاوه بر تکثیر از راه بذر میتوان در موقع تعویض گلدان بوته را به چند قسمت تقسیم نموده و در گلدانهای مختلف کاشت ، همچنین میتوان در فصل تابستان برگ آنرا در بستر ماسه و خاک برگ نرم پوسیده قلمه زده در محل گرم و مرطوب نگهداری کنند تا ریشه دهد و در سال بعد به گلدان 8 سانتیمتری منتقل نمایند .
از گونه های مهم آن : استرپتوکارپوس هیبریدوس و استرپتوکارپوس ساکسوروم میباشد .

*FATIMA*
10th October 2010, 01:53 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

والوتا (Vallota )
این گیاه برای دریچه های آفتابی بسیار مناسب است و گلهای سفید یا صورتی و قرمز آن در انتهای شاخه های 40 سانتیمتری و در اواخر تابستان ظاهر میگردد .
در بهار پیاز آنرا در گلدان دوازده سانتیمتری به طوری میکارند که نصف پیاز از خاک بیرون باشد و در زمستان احتیاج به استراحت کامل دارد . هر 3 یا 4 سال یک مرتبه گلدان آنرا تعویض مینمایند و در موقع تعویض گلدان پیازها را جدا نموده در گلدانهای مختلف میکارند .
از گونه های معروف آن ولاتا اسپسیوزا ، همچنین میتوان جوانه هایی که از کنار گلدان بیرون آمده ، همراه با پیاز بیرون آورده و در تابستان آنرا در گلدان جداگانه کاشت .

*FATIMA*
10th October 2010, 01:55 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])


اسپاتیفیلوم (Spathiphyllum )

این گیاه از خانواده آراسه شامل 25 گونه مختلف و زادگاه آن مناطق جنگلی و گرم امریکای جنوبی مانند کلمبیا و مالایا است . از گونه های مهم آن اسپاتیفیلوم والیسی ای میباشد .
گل آن با گل آنتوریوم شباهت کمی دارد و دارای دمبرگهای بلند است و آنرا به نام زنبق صلح مینامند . در زمستان باید در اطاق گرم و دور از تابش مستقیم آفتاب نگهدارند و اطراف آنرا اسفنج مرطوب میگذارند . گلهای سفید شمعی و بادوام آن در بهار و بعضی اوقات در پاییز ظاهر میشود و خاک آن بایستی ترکیبی از خاک برگ ، تورب و کود حیوانی باشد و کف گلدان با ریختن شن درشت به خوبی زهکشی شود .
سطح برگها را مرتباً با غبارپاش مرطوب و تمیز نموده و هر هفته کود تقویتی میدهند و هر سال در بهار گلدان را تعویض نموده ، تقسیم نموده و هر قسمت را در یک گلدان کاشت .

*FATIMA*
10th October 2010, 01:58 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

ازالیا (Azalea )
این گیاه از خانواده اریکاسه (خلنگی ها) و دارای گونه های بسیاری است که هیبریدهای مختلفی از آن به دست آمده ، زادگاه اصلی آن چین و ژاپن میباشد که به صورت درختچه زینتی پرورش داده میشود .
از گونه های مهم آن : هیبرید آزالیا ایندکا و دیگری آزالیا ژاپونیر که به نام رودودندرون ابتوسوم نامیده میشود .
رنگهای سایه دار و صورتی ، نارنجی ، قرمز و سفید آن دارای شادابی و برازندگی خاصی است . این کیاه در زمستان در گلخانه پرورش داده میشود ، و در ماههای بهمن و اسفند به گل مینشیند .
خاک گلدان بایستی مرطوب باشد و به تدریج که گلهای آن پژمرده میشود ، بایستی آنها را حذف نمود تا شکوفه های جدید زودتر ظاهر شوند .
پس از سپری شدن قصل سرما ، میتوان آنرا در محل سایه روشن در هوای آزاد نگهداری کرد . در موقع خرید گلدان آزالیا ، بایستی سعی کرد گلدانی را انتخاب نمود که تعداد غنچه های آن بسیار زیاد و فقط تعداد کمی از غنچه ها شکفته شده باشد .
نگهداری گلدان آزالیا در آپارتمان بسیار مشکل و پس از چند روز برگهای خود را از دست میدهد و به تدریج گیاه از بین میرود . بنابراین بایستی آنرا در محلی که درجه حرارت آن از 15 درجه بالاتر نرود ، نگهداری نمود و خاک گلدان بایستی کاملاً مرطوب بوده و در محل پرنور ساختمان قرار گیرد و هوای اطراف آنرا به طور مرتب روزی 3 تا 4 مرتبه غبارپاشی نمود و در نقاط مختلف اطاق در اطراف گلدان اسفنج مرطوب قرار داد . همچنین میتوان گلدان را در باغچه در داخل خاک در محل سایه آفتاب قرار داد . به طوری که خاک باغچه تا سطح لبه گلدان را بپوشاند و در شهریورماه آنرا به داخل گلخانه گرم مرطوب انتقال داد .
خاک گلدان را بایستی با هر وسیله ممکن ( دستگاه تزریق آب به داخل گلدان ) به طور دائم مرطوب نگه داشت تا شکوفه های آن در مدت کوناهی آماده شوند و آبیاری آن بایستی با آب سبک ( حتی آب باران) انجام گیرد .
نگهداری
* درجه حرارت / حرارت بین 13-15 درجه برای نگهداری آزالیا مناسب است و برای پیش رس کردن آن بهتر است حرارت را بین 17-18 درجه بالا آورد .
* نور / محل پرنور آپارتمان و دور از اشعه مستقیم آفتاب .
* آبیاری / همیشه خاک گلدان بایستی مرطوب ، با زهکشی کامل و باید سعی گردد با آب سبک ( مانند آب باران) آبیاری شود . چنانچه با روش غوطه ور کردن ، قسمتی از گلدان را در ظرف اب قرار داده و پس از 10 دقیقه خارج میکنند ، بهتر خواهد بود .
* رطوبت هوا / در مدت گلدهی بایستی هوای اطراف گلدان را مرطوب نمود و حتی المقدور اطراف بوته و برگهای پایین آن غبارپاشی شود .
* خاک تورب اسیدی با خلنگ و شن و خاک نرم با نفوذ برای آن مناسب است و اگر آنرا در زمین پرورش میدهید گودال محل ریشه نباید زیاد عمیق باشد .
* تعویض گلدان / بوته آزالیا را در اردیبهشت ماه به گلدان جدید انتقال داده و در محل سایه داری در محیط آزاد قرار میدهند و در آخر شهریور ماه به گلخانه مرطوب انتقال میدهند .
* تکثیر / قلمه های جوان را در اواخر تابستان یا اوائل پاییز در ماسه شسته نرم قلمه زده و در شاسی گلخانه نگهداری میکنند .
مراقبت بعد از اتمام گل :
بعد از تمام شدن فصل گلدهی ، گلدان را به محلی که درجه حرارت بالاتر از صفر باشد ، انتقال داده و به آبیاری ادامه میدهند و مقداری کود پوسیده ی حیوانی به گلدان داده و از دادن آب آهکی یا کودآهکی به هر عنوان باید خودداری کرد . موقعی که شکوفه ها ظاهر شدند ، آنرا به داخل آپارتمان منتقل میکنند .
مشکلات پرورشی :
* برگها چروک خورده میشوند . علت آن ، کم آبی و نامرتب بودن وضع آبیاری است و به همین جهت روش آبیاری غرقاب ، 2 تا 3 مرتبه در هفته توصیه میگردد و علت دیگر پایین بودن میزان رطوبت هوای اطراف گلدان است . بایستی نحیط گلدان را چندین بار در روز اسپری نمود و اسفنج مرطوب در اطراف گلدان قرار داد . حرارت بالا و اشعه ی نور خورشید همین عارضه را به بار می آورد . ریزش برگها نیز به همین علل میباشد .
* کوتاه شدن دوره گلدهی . علت آن هوای گرم و خشک محیط میباشد . چنانچه در اطاق شوفاژ یا بخاری باشد ، بایستی گلدان را در طرف دیگر اطاق قرار داد و به طور مرتب هوای اطاق را اسپری نمود . کمبود آب و نور مستقیم آفتاب همین عارضه را ایجاد میکند و گلها قبل از اینکه شکوفه شوند ، از بین میروند .
* زرد شدن برگها . چنانچه ترکیبات آهکی از طریق کود پوسیده ی حیوانی یا از طریق آبیاری به گلدان برسد ، موجب زرد شدن برگها میگردد و بایستی با آب سبک حدود ( صد قسمت در میلیون ) آبیاری نمود .

*FATIMA*
11th October 2010, 02:51 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

اکی منس (Achimenes )
این گیاه از خانواده ژسنریاسه و زادگاه اصلی آن مناطق گرم امریکای جنوبی و دارای دهها گونه است . هیبرید آن گلهای بسیار زیبای سفید ، صورتی ، ارغوانی ، سفید تولید میکند و برگهای سبز تیره پرزدار خود را میپوشاند با آنکه طول عمر گل ، کوتاه است ، ولی فصل گلدهی آن از خرداد تا مهرماه است . از آنجا که دارای شاخه های سیمی نازک است ، میتوان آنرا برای سبدهای آویزان به کار برد . از انواع مهم آن اکی منس هیبرید است که آنرا به نام آلاچیق الهه ی زیبایی نامگذاری کرده اند .
نگهداری
* درجه حرارت / در فصل رشد درجه حرارت به کمتر از 13 درجه نرسد .
* نور / در محل پرنور ولی خارج از دسترسی اشعه ی مستقیم آفتاب .
* آبیاری / احتیاج به آب سبک دارد و همیشه خاک سطح گلدان مرطوب باشد و آب زیاد ریشه را میپوساند .
* رطوبت هوا / برگهای آن نبایستی غبارپاشی شود ، فقط هوای اطراف را غبارپاشی نموده اسفنج مرطوب قرار دهند .
مواظبت در فصل استراحت
پس از خاتمه گل در فصل پاییز ، آبیاری را منوقف نموده ، پس از خشک شدن گلدان ، ریزوم ها را در عمق 5/1 تا 5/2 سانتیمتر کاشته و آب داد . در حرارت 20 درجه جوانه زده ، وقتی ارتفاع آن به 20 سانتیمتر رسید ، قسمتی از سر جوانه را حذف مینمایند تا گیاه کوپه شود . خاک گلدان را از خاک خلنگ ، تورب و کود پوسیده باید داد .

*FATIMA*
15th October 2010, 01:42 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

برووالیا (Browallia )
این گیاه به طور وحشی در مناطق جنگلی امریکای جنوبی فراوان است . مهمترین گونه آن : اسپسیوزا (بوته بنفش) میباشد . گلهای آن به رنگ بنفش و دهانه داخلی گل ، سفید میباشد . لازمست هر چند مدت نوک سرشاخه را قطع نمود تا بوته کرپه شود . در اطاق خنک نزدیک به اشعه آفتاب نگهداری کنند . گلهای پلاسیده را مرتباً چیده و هر هفته به گلدان کود مایع میدهند . بذر آن را در فصل تابستان در گلخانه سرد در ماسه ی نرم کاشته و تا سال بعد 3 مرتبه تغییر گلدان میدهند .

*FATIMA*
15th October 2010, 01:44 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

کالسئولاریا یا گل کفشک (Calceolaria )
این گیاه از خانواده اسکرونولاریاسه و زادگاه اصلی آن شیلی است . دارای گلهای زرد ، سفید ، قرمز ، نارنجی ، کیسه ای شکل درشت و نرمی است که نقطه های قرمز ، نارنجی و قهوه ای روی آن پراکنده و برگها نرم و لطیف و پرزهای نرمی سطح آنرا پوشانده . از گونه های مهم آن : کالسئولاریا هربئو هیبرید .
پرورش این گل در شرایط معمولی بسیار مشکل و چنانچه گلدان گلدار آن خریداری میگردد بایستی در شرایط مناسب ، در محل پرنور آپارتمان و در هوای خنک و مرطوب 15-17 درجه نگهداری شود و مدت 1 ماه دوام دارد . اطراف آنرا باید گیاهان برگی و بشقاب اسفنج مرطوب قرار داد و به هیچ وجه روی گلدان آب پاشیده نشود . بعد از اتمام گل ، دیگر قابل استفاده نیست و تکثیر آن به وسیله ی بذر در اردیبهشت در گلخانه سرد در ماسه شسته نرم با پودر برگ پوسیده است که پس از 4 برگه شدن به گلدان استکانی منتقل میکنند و تا سال بعد که گل میدهد ، به گلدانهای بزرگتر نیز تغییر گلدان میدهند .

*FATIMA*
15th October 2010, 01:46 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

کریزانتوم یا گل داودی (chrysanthemum )
این گیاه از خانواده کمپوزه و دارای صدها گونه میباشد که هر کدام از آنها جزء یکی از گروه گیاهان یک ساله و یا دائمی و بوته ای میباشند .
بعضی از آنها را با ایجاد شرایط خاص میتوان در سرتاسر سال وادار به گل دادن نمود ، به این ترتیب که با قراردادن آن در محل مرطوب و تابش نور زیاد آفتاب ، خیلی زود شروع به گل دادن مینماید و با آنکه در هنگام زمستان گلخانه را کاملاً تاریک نموده و طول مدت شب را زیاد کرده ، به طوری که جوانه های گل پیش رس شده و پس از روشن شدن محیط ، جوانه ها رشد نموده و بوته گلدار میشود .
همچنین باید دانست که چنانچه شب و روز به بوته ها نور داده شود ، از بروز گل جلوگیری میشود و این خود روشی است برای به عقب انداختن ظهور گلها .
در بسیاری در مراکز پرورش برای به عقب انداختن ، ظهور گل از ترکیبات شیمیایی استفاده میکنند و چند ساعت از روز را در گلخانه تاریک نگه داشته و بدین ترتیب ، ظهور گل یک ماه به عقب می افتد و به طوری عمل میکنند که در حدود ماههای کریستمس جوانه های گل دهنده به گل نشسته و در تاریخ معین آماده بهره برداری گردد . در این شرایط ، ساقه های گل نسبتاً کوتاه ولی گلها درشت و شاداب و شکوفا میگردد . در این حالت ارتفاع ساقه حدود 30-35 سانتیمتر است .
گلدانهای داودی را چنانچه در شرایط مناسب نگهداری نمایند ، گلهای آن مدت 6-7 هفته روی بوته به خوبی شاداب و تازه باقی میماند و بهتر است گلدان در پنجره شرقی یاغربی قرار داده شود که فقط تابش نور خورشید در صبح و عصر به آن برسد . پس از آنکه گلهای داودی چیده شد ، ساقه های آنرا کوتاه کرده ، به طوری که ارتفاع بوته از زمین فقط 30 سانتیمتر باشد ، سپس در آخر فصل بوته ها را از زمین خارج کرده و آنرا در جعبه ای لای کود تازه میخوابانند و محیط کود باید نسبتاً خشک باشد و جعبه را در گلخانه سرد قرار میدهند . در اوائل بهار تعدادی جوانه از بوته خارج شده ، در این هنگام بایستی محیط کود را مرطوب کرد و به تدریج درجه حرارت محلی که جعبه قرار دارد ، بالا برده به طوری که درجه حرارت به 10 برسد . در این هنگام چنانچه اطراف بوته ریشه های جدید زده باشد ، بایستی آنها را جدا نموده و در جعبه جدید کاشته ، به طوری که ریشه ، فقط 3 سانتیمتر در خاک باشد . در این موقع آب کافی به آن داده و اطراف جعبه را با نایلون روغنی پوشانده که از نور شدید آفتاب محفوظ بماند . درجه حرارت گلخانه را به 13 درجه رسانده تا ریشه ها در مدت یک ماه به خوبی رشد کنند ، برای آنکه ریشه ها به خوبی رشد کنند ، نبایستیبوته ها را نزدیک به هم کاشت و حداقل 10 سانتیمتر از هر طرف فاصله داشته باشد ، ترجیح داده میشود برای انتقال بوته ها به گلدان سفالی قطر گلدان اولیه را 8 سانتیمتر و برای انتقال بعدی 15 سانتیمتر و بلاخره برای انتقال نهایی گلدان 20 سانتیمتری انتخاب کرد و هر مرتبه در موقع تعویض گلدان ، باید سطح گلدان را به وسیله انگشت فشار داده و آنرا متراکم نمود .
نگهداری
* درجه حرارت / این گیاه فقط در حرارت 10-15 درجه به خوبی رشد میکند .
* نور / به طور کلی منظقه پرنور آپارتمان مناسب است ، ولی از تابش شدید خورشید در وسط روزهای تابستان باید محفوظ بماند .
* مواظبت پس از دوران گلدهی / به طوری که گفته شد ، اغلب انواع داودی را از پایه قطع میکنند ، ولی در مواردی داودیهای گلدانی را همان طور به باغچه انتقال داده تا سرمای زمستان طی نموده و در سال بعد مجدداً از باغچه خارج نموده و به گلخانه سرد میبرند .
* تکثیر / اگرچه پرورش و تکثیر داودی بسیار مشکل است ، ولی در هر صورت در مورد داودی مارجوریت ، میتوان قلمه آنرا در اوائل تابستان در ماسه و خاک برگ پوسیده فرو کرده و در سال بعد به گلدان انتقال داد و در مورد داودی کاسکید ، بذر آنرا در بهار میکارند .
مشکلات پرورشی
* برگ ها پژمرده میشوند . کمبود آب حتی به مدت کم ، موجب پژمردگی برگها و ریزش آنها میگردد و ریزش برگها از قسمت پایین بوته شروع میشود .
* کوتاه شدن عمر گلها . علت آن گرم بودن محل استقرار گلدان است . حرارت حدود 21-22 درجه ، موجب باز شدن سریغ گلها و پژمرده شدن آنها میگردد .
* غنچه ها باز نمیشوند . علت آن کافی نبودن نور یا آنکه گلدانی که از گلفروشی خریداری شده ، دارای غتچه های نارس و سبز بوده اند . همچنین شته و کنه قرمز به این گیاه حمله نموده و از رشد آن و باز شدن غنچه ها جلوگیری میکند .
در بین انواع داودی واریته های مارجوریت دارای برگهای باریک و نازک بوده و فصل گلدهی آن تابستان است و گلهای زرد و طلایی دارد به نام کریزانتموم فروتسانس نامیده میشود .
در بین واریته های کاسکید که دارای شاخه های آویزان و پرگل میباشد ، از همه معروفتر ، کریزانتموم موری فولیوم میباشد .

*FATIMA*
15th October 2010, 01:50 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

سیتیسوس (Cytisus )
دو گونه مهم این گیاه به نام سیتیسوس کانارنزیس و سیتیسوس راسموسوس دارای گلهای خوشه ای معطر بسیار زیبا به رنگ زرد و نارنجی میباشد که در زمستان شاخه های اضافی آنرا قطع کرده و به گلخانه سرد میبرند و در بهار و تابستان در هوای آزاد پرورش داده میشود . در ماههای دی و بهمن در گلخانه در محل آفتابی قرار داده و آبیاری میکنند تا جوانه های آن برای رشد و ایجاد شکوفه در اول بهار آمادگی پیدا کند .
برای تکثیر آن شاخه های اضافی آنرا در اواخر تابستان با استفاده از بیوروت در ماسه و خاک برگ پوسیده قلمه زده و در سال بعد آنرا به گلدان منتقل میکنند . خاک مورد نیاز آن شامل خاک تازه ، خاک چوب و ماسه میباشد .

*FATIMA*
15th October 2010, 01:53 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

اریکا یا خلنگ (Erica )
این گیاه از خانواده اریکاسه (خلنگی ها) که وابسته به گلخانه های سرد میباشند ، از اواخر پاییز تا اواخر دی ماه به گل مینشیند . برگ های نازک و باریک آن همراه با گلهای زنگ مانندش جاذبه خاصی دارد و نگهداری گلدان آن در آپارتمان های شوفاژدار مناسب نیست و دوام نمی آورد و در هوای گرم خشک در مدت کوتاهی برگهایش میریزد . احتیاج به آب سبک دارد و خاک گلدان باید همیشه مرطوب باشد و در دوره تولید گل حرارتی حدود 5-6 درجه لازم دارد و فضای پرنور و به اشعه مستقیم آفتاب در فصل زمستان احتیاج دارد .
دو واریته مهم آن اریکا گراسیلیس و اریکا هی مالیس میباشد که گلهای کروی به رنگ صورتی و ارغوانی روشن مینماید و مالیس دارای گلهای درشت تر صورتی با نوک سفید است برای تکثیر آن در اواخر تابستان قلمه آن با استفاده از بیوروت ریشه میدهد .

*FATIMA*
15th October 2010, 01:55 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] g)

سینریا یا سینره (Cineraria )
این گیاه از گلهای بسیار زیبای مخصوص زمستان است که در اسفند و فروردین ماه پیش رس شده و برای ایام عید یکی از گلهای هفت سین سفره ی عید است که نام اصلی آن سنوسیوکروانتوس و واریته های مختلفی دارد . دارای برگهای پهن قلبی شکل و گلهای نرم کرکی به رنگهای ارغوانی ، صورتی ، آبی ، قرمز که همگی در وسط با رنگ سفید یا صورتی کمرنگ دایره موزونی را تشکیل داده و زیبایی گل را صد چندان نموده است . بهترین واریته آن گراندفلورا میباشد که ارتفاع آن 30 سانتیمتر میرسد . بذر آنرا به گلدان استکانی 8 سانتیمتری یا جعبه های مخصوص نشاء انتقال میدهند و جعبه ها را در محل سایه و گلخانه سرد قرارداده تا رشد کند . در انتقال نشاء بایستی کاملاً دقت نمود که ساقه زخمی نشده و تاج بوته زیر خاک نرود .
در شهریورماه آنرا به گلدان 15 سانتیمتری انتقال داده و در حرارت 10 درجه نگهداری میکنند . وقتی شاخه گل دهنده ی آن ظاهر گردید ، بایستی با کود مایع آنرا تغذیه نمود .
در این دوره شته و پشه سفید به آن حمله نموده و بوته ها را ضعیف میکند . بایستی با محلول دریس با آن مبارزه کرد .
گلهای زودرس آن در ماههای بهمن و اسفند و دیررس آن تا آخر اردیبهشت عرضه میگردد و معمولاً هر گلدان بین 4-6 هفته دوام دارد . چنانچه در محیط گرم قرار داده شود خیلی زود از بین میرود و آبیاری آن هم بایستی خیلی منظم باشد که ایجاد لجن در گلدان ننماید .
از واریته های معروف آن سینرآ گراند فلورا ناتا استرین که به ارتفاع 30 سانتیمتر رسیده و بوته پرپشت و سینرآ استلاتا که دارای گلهای ستاره ای شکل با دسته های فراوان گل که تمام سطح بوته را پوشانده است .
نگهداری
* درجه حرارت / در حرارت 7-8 درجه باید نگهداری شود .
* نور / آبیاری محل پرنور ساختمان و دور از اشعه مستقیم آفتاب .
* آبیاری / در تمام دوره ی رشد خاک گلدان باید رطوبت نسبی داشته و با آب سبک آبیاری شود .
* رطوبت هوا / اطراف گلدان بایستی اسفنج مرطوب قرار داد یا بین تعدادی گیاهان برگی قرار گیرد .
مشکلات پرورشی
* برگها زرد و بی حس میشوند . علت آن هوای سرد و همچنین کم آبی و خشکی هوا میباشد . چنانچه این عوامل برطرف شوند ، گیاه بهبود مییابد ، ولی در هر صورت دوره گلدهی کوتاه میگردد .
* دوره ی گل دهی کوناه میگردد . علت آن حرارت محیط بالاتر از 15 درجه رسیده . کم آبی و نور کم هم باعث آن است .

*FATIMA*
15th October 2010, 01:58 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

سیکلمن (Cyclamen )
سیکلمن از خانواده پریمولاسه و دارای زیبایی خاصی که مورد توجه پرورش دهندگان گل قرار گرفته است . اگرچه در طبیعت در خاکهای آهکی پرورش مییابد ، ولی گلدان آن به آهک چندانی نیاز ندارد .
کلیه واریته های آن از گیاهان بومی خاورمیانه از گونه ای به نام سیکلمن ایرانی به دست آمده است . پرورش این گل همانند گیاهان غده ای میباشد ، ولی غده آنرا خشک نمیکنند ، زیرا مدت زیادی به طول می انجامد تا رشد خود را از سر گیرد .
غده ی آنرا در عمق 7-10 سانتیمتری خاک هموس مغذی میکارند و نوع سیکلمن ائوروپیوم به وسیله ی بذر تکثیر مییابد و دارای برگ های مرمری و گلهای صورتی معطر است که در تابستان گل میدهد و سیکلمن نیپولیتانم دارای برگ های غلامت دار و رنگ صورتی پررنگ و گاهی سفید است که گلهای آن در پاییز ظاهر میشود و نوع دیگر به نام سیکلمن رپاندوم که دارای برگهای سبز تیره با لبه مرمری و گلهایی با گلبرگ های بلند به رنگ صورتی و سرخ که گل آن در اوائل بهار ظاهر میگردد .
درجه حرارت مناسب برای این گیاه 12-13 درجه ، ولی کوران هوای سرد و یا نزدیک بودن به بخاری و رادیاتور شوفاژ موجب ضایع شدن آن میگردد .
کاشت انواع خانواده ی پریمولاسه در مواقع مختلف سال ( بهار و پاییز ) انجام میگیرد . چنانچه قبل از سرد شدن خاک و بروز هوای سرد موفق به کاشت بذر نشویم ، بایستی کاشت بذر را به اوائل بهار موکول کرد . پس از رشد گیاه ، بایستی آنها را از صدمه تابش مستقیم خورشید محفوظ نگهداشت تا ریشه به حد کافی رشد کرده بتواند مواد غذایی خود را به دست آورد . این گیاه را در مدت رشد بایستی در خاک مغذی نگهداری نمود و به هنگام شکوفایی گلها که 15-18 ماه به طول می انجامد به داخل ساختمان آورده نیازی به کود نخواهد داشت و فقط احتیاج به نور فراوان و دور از اشعه مستقیم آفتاب دارد .
در بسیاری از خانه ها به علت عدم توجه در مدتی کمتر از چند هفته ، گلدان را راهی سطل زباله میکنند . در صورتی که با دقت و مراقبت بیشتر میتوان آنرا چندین ماه نگهداری نموده و بعداً هم برای استفاده بعدی به کار برد .
بهتر است گلدان سیکلمن را در پاییز که دارای غنچه های زیادی است ، خریداری نمود و آنرا در دریچه شمالی قرار داده و اطاق باید نسبتاً سرد باشد . پس از اتمام گل ، مقداری آب آنرا کم نموده و در محل خنکی قرار داده تا ماه تیر به همین وضع نگهداری کرده و در این هنگام موقع تغییر گلدان است . پس از خارج نمودن از گلدان اولیه ، ریشه ها به طور توپ مانندی سفت و سخت هستند ، بدون آنکه به ریشه صدمه ای وارد آید ، آنرا قدری فشار داده تا نرم شود و خاک گلدان جدید را که ترکیبی از خاک برگ و خاک خلنگ و کود پوسیده است ، بایستی مرطوب نموده و مقداری از آنرا روی ریگ های ته گلدان ریخت و به وسیله ی انگشت آنرا یکنواخت نموده و پس از گذاشتن بوته ، اطراف آنرا خاک داده و به وسیله ی انگشت سطح خاک را فشرده تا کاملاً یکنواخت گردد . همانطور که گفته شد از بکار بردن خاک خشک خودداری شود .
مشکلات پرورشی
* برگها زرد شده ولی تاج گل سالم است . علت آن خشکی و گرمی هوا است و علل دیگر کم آبی و اشعه ی مستقیم آفتاب است .
* گیاه از بین رفته و تاج آن نرم و قارچی است . علت آن آبیاری بیش از اندازه است و هرگز نبایستی روی تاج گل آب داد .
* دوره گلدهی کوتاه میگردد . علل آن گرمی هوا ، آبیاری نامرتب ، خشکی هوا و بایستی در تمام مدت رشد آنرا با کود مایع تقویت نمود .
* قارچ خاکستری روی برگ ها و تاج گل . علت آن بوتریدس یا قارچ خاکستری است که باید با محلول بنلیت سمپاشی نموده و برگ های آلوده را با پیچ دادن و کشیدن قطع کرد . نبایستی آنرا قیچی نمود .

*FATIMA*
15th October 2010, 02:00 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

اگزاکوم (Exacum )
اگزاکوم دارای گلهای ارغوانی با رنگ سفید در مرکز گل است و بوته آن گلهای فراوان معطر دارد و در اواخر تابستان تا پایان پاییز گلهای آن زینت بخش آپارتمان میباشد و گیاه آن دو ساله و در حرارت 13 درجه گل میدهد و بذر آنرا در اواسط مرداد کاشته و از دی ماه آب آنرا تا اوائل اسفند کم نموده . در این موقع نشای آنرا به گلدان 8 سانتیمتری و به تدریج به گلدانهای بزرگتر انتقال داده تا در پاییز سال بعد به گل بنشیند . این گیاه احتیاج به نور فراوان و دور از اشعه ی مستقیم خورشید دارد و در حرارت 13-15 درجه نگهداری نمایید و گلهای پلاسیده باید مرتباً حذف شوند .
اگزاکوم افین که عطر گل زنبق را میدهد ، بسیار معروف و اگزاکوم مارکرانتم که ارتفاع آن به 40 سانتیمتر میرسد ، دارای گلهای آبی است .

*FATIMA*
15th October 2010, 02:02 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

فوشیا یا گل آویز (Fuchsia )
فوشیا از خانواده انوتراسه و زادگاه اصلی آن امریکای جنوبی است و دارای رنگهای بسیار متنوعی است . بعضی از انواع آن که در هر گونه شرایطی پرورش مییابند مانند فوشیا ریکارتونی ای برای تزئین سراب منازل و باغها مورد استفاده قرار میگیرد .
گلهای بسیار زیبا و آویزانی دارد که در بعضی از انواع گلهای آن جفتی و بعضی دیگر گلهای تکی تولید میکنند . متأسفانه چون گل دو ساله است موقعی در معرض فروش قرار میگیرد که اغلب گلها باز شده و زیبایی خاصی دارد ، ولی پس از ورود به خانه در مدت کوتاهی عمر گل تمام شده و گلها شروع به ریزش مینماید و گلدان راهی آشغالدانی میگردد ، بنابراین بهتر است گلدان را در اطاق خنک و پرنوری قرار داد و اگرچه برگها میریزند ، ولی رشد آن در فروردین سال بعد شروع میگردد و با این روش میتوان این گیاه را چند سال نگهداری نمود و در قبل از شروع بهار قسمتی از ساقه اصلی را نگه داشته و بقیه را قطع میکنند و گیاه جدید به وسیله ی جوانه های همین ساقه تولید میشود .
برای ازدیاد و تکثیر آن ، شاخه های نرم و لطیف آنرا انتخاب نموده و در اواسط تابستان آنرا قلمه میزنند ، ولی شاخه های چوبی و سفت را در بهار قلمه میزنند و معمولاً بایستی آنها را در گلخانه سرد در 13 درجه حرارت نگهداری نمود . این گونه قلمه ها تا حدود 5 ماه بعد به گل مینشینند .
برای قلمه گرفتن از شاخه های نرم ، بایستی جوانه های کوچک که فاقد جوانه ی گل میباشند انتخاب کنند و برای تهیه قلمه بایستی به وسیله ی تیغ تیز درست در محلی که جوانه از ساقه خارج شده قطع کنند و دو جفت برگ هم از قسمت پایین قلمه حذف نموده و این قلمه را با استفاده از پودر بیوروت در جعبه یا گلدان ماسه و پیت فرو میبرند و باید دقت نمود پس از ریشه دادن برای انتقال آنها به گلدان استکانی امکان شکسته شدن ریشه ها بسیار زیاد است . معمولاً 3 تا 4 هفته طول میکشد که قلمه ریشه بدهد و یکی دو هفته هم پس از کامل شدن ریشه آنرا منتقل میکنند وقتی قلمه کاملاً رشد کرد ، جوانه های اضافی را حذف نموده و فقط دو برگ در قسمت پایین باقی میگذارند . وقتی گیاه رشد خود را کامل کرد و ریشه به خوبی جا گرفت ، 2 تا 3 ماه بعد به گلدان بزرگتر 12 تا 15 سانتیمتری انتقال مییابد و خاک آن بایستی کامل بوده ، مخلوطی از خاک برگ ، ماسه نرم ، پیت پودر استخوان باشد .
برای آنکه گیاه پرپشت و کوپه شود ، بایستی جوانه های اضافی را مرتباً قطع نمود ، در حقیقت حدود 6 هفته عمل حذف جوانه ها را ادامه داده و در نهایت بهترین جوانه را به عنوان شاخه اصلی انتخاب نموده و مجدداً بقیه جوانه ها را حذف میکنند .
نگهداری
* درجه حرارت / حرارت 12-15 درجه برای آن مناسب است ، ولی در 21 درجه آسیب میبیند .
* نور / در محل پرنور ساختمان و دور از اشعه مستقیم آفتاب
* آبیاری / همیشه خاک گلدان مرطوب باشد و در زمستان مقدار آب کمتر شود .
* تغییر گلدان / هر سال در فصل پاییز گلدان را تعویض مینمایند و خاک تازه میدهند .
* تکثیر / قلمه آنرا در بهار و یا تابستان با استفاده از بیوروت میزنند .
مشکلات پرورشی
* ریزش برگها . هوای گزم خشک موجب ریزش برگها میشود . برگها را با غبارپاش شستشو داده و ریزش برگهای پایین به علت کم آبی و کمبود نور است .
* غنچه ها میریزد . علت آن زیادی یا کمی آبیاری است و کمبود نور و حرارت زیاد و تغییر محل یا گردش دادن به گلدان است .
* کم شدن گلها. علت آن گرمای زیاد و رطوبت خاک در دوران خواب و استراحت بوده است . همچنین کمبود مواد غذایی و کمبود آب نیز از موجبات این عارضه میباشد .
* بروز لکه های قهوه ای با لبه های زرد روی برگها . علت آن آبیاری بیش از اندازه در فصل زمستان است .
* حشرات کنه قرمز و پشه سفید در هوای گرم و خشک به گیاه حمله نموده ، آنرا ضعیف میکنند .

*FATIMA*
15th October 2010, 02:05 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

گلوکسینا (Gloxinia )
گلوکسینا یا سی نین ژیا از گیاهان خانواده ی ژسنریاسه که دارای برگ های مخملی و گلهای شفاف و براق ارغوانی و جزء گیاهان گلخانه های گرم میباشد و در فصل تابستان گل آن ظاهر میگردد . چنانچه گلدان غنچه دار آن را انتخاب کنیم مدت 2 ماه گلهای آن زینت بخش آپارتمان خواهد بود . گلهای مخملی قیف مانند درشت آن 8 سانتیمتر قطر دارد و لبه های گل به رنگ سفید ، زیبایی آنرا دوچندان کرده است . نکثیر آن برای افراد مبتدی بسار مشکل ولی به تدریج ظرف چند سال اشکالات برطرف میشود . احتیاج به آبیاری بسیار دقیق ، نفذیه منظم و مرتب گلدان ، هوای مرطوب دارد .
برای کشت پیاز آن بهتر است پیاز را طوری در گلدان قرار داد که قسمت توخالی آن به طرف بالا قرار گیرد و در گلدان 12 سانتیمتر که در کف آن شن ریخته شده و محتوی خاک خلنگ ، خاک برگ و پوده و کود پوسیده حیوانی است ، قرار داده و روی آنرا 2 سانتیمتر از این خاک ریخته و با انگشت فشار داده ، پس از مدتی جوانه گیاه از بالا و ریشه از پایین رشد میکند و این گلدانها در تابستان و پاییز همان سال گل میدهند .
همچنین میتوان بذرآنرا در ظروف کم عمق با درپوش نایلونی که حاوی ماسه و خاک برگ پوسیده است ، در خردادماه کاشته و در گلخانه گرم مرطوب یا در هر محل مناسب دیگر قرار داده و به موقع به گلدانهای استکانی و گلدان بزرگتر منتقل کرده تا در بهار سال بعد به گل بنشیند .
نگهداری
* درجه حرارت / درجه حرارت مناسب بالاتر از 15 درجه و در زمستان نباید در کمتر از 15 درجه نگهداری شود .
* نور / محل پرنور آپارتمان و دور از تابش مستقیم خورشید .
* رطوبت هوا / هوای اطراف را به وسیله گیاهان سبز ، بشقاب اسفنج و اسپری مرطوب نگهدارید .
مواظبت پس از اتمام گل
آبیاری را پس از اتمام گل کمنر نموده و تغذیه با کود مایع را قطع نموده و اجازه بدهید خاک گلدان کاملاً خشک شود . در این موقع آنرا در حرارت 10 درجه نگهداری نموده در بهار پیاز را در کود تازه به طوری کاشته سطح کود با سطح پیاز هم سطح باشد و قسمت خالی پیاز به طرف بالا قرار گیرد و گلدان را در محل گرمی قرار داده و آب بندرت میدهند تا جوانه پیاز بالا بیاید سپس طبق آنچه که گفته شد آنرا پرورش دهید تا به گل بنشیند . علاوه بر کاشت بذر میتوان قلمه برگی آنرا نیز در اوائل تابستان در محل گرم مرطوب قلمه زد .

*FATIMA*
15th October 2010, 02:06 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

هی پیستروم یا امارلیس (Hippeastrum )
این گیاه از خانواده اماریلیداسه و هیبرید آن از پیوند چند نوع وحشی که زادگاهش در امریکای جنوبی است ، به دست آمده و گلهای درشت قرمز و نارنجی و صورتی ، سفیدرنگ شیپوری شکل آن در انتهای ساقه ی بلند ظاهر میگردد و برگهای کشیده و بلند آن پس از ظهور گل ، نمایان میگردد .اگرچه فصل گلدهی آن در اواخر پاییز میباشد ولی به نحوی آن را پرورش میدهند که برای روزهای کریستمس ، گلهای آن به بازار عرضه شود . پیاز درشت خشک شده ی آنرا در پاییز به فروش میرسانند . پیاز آنرا در گلدان 15 سانتیمتری قرار داده و اطراف آنرا با خاک مخصوصی پر کرده و نصف از پیاز را آزاد میگذارند و در محل گرمی قرار داده و خاک اطراف پیاز با رطوبت بسیار کم موجب رشد پیاز شده و جوانه ها که در اوائل بهار ظاهر گردید ، آبیاری را به طور معمول انجام میدهند و تا چند سال گلدان را تعویض نمی نمایند .
بین دو آبیاری بایستی خاک سطح گلدان خشک شود و سعی گردد از آب سبک استفاده شود.

*FATIMA*
15th October 2010, 02:10 AM
هیدرانژآ یا هورتانسیا
این گیاه از خانواده ساکسیفراژه که معمولاً گل آن از بهار تا تابستان ظاهر میشود و چنانچه به خوبی از آن مواظبت شود تا شش هفته گلها روی بوته باقی میمانند .
گلهای ادریسی به حدی درشت و پرپشت میشود که گاهی اوقات احتیاج به قیم دارد . گلهای آن به رنگ سفید ، ارغوانی و صورتی است و رنگ آبی در صورتی تشکیل میشود که درجه اسیدیته خاک بالا رود ، یعنی ph آن کم شود ، یعنی وقتی خاک هموسی آن دارای درجه ph حدود 6 بشود ، رنگ صورتی گل به رنگ آبی تبدیل میشود . همچنین میتوان قبل از بازشدن شکوفه ها مقدار نصف قاشق چایخوری پودر آلوم در آب مخلوط نموده و به تدریج به گلدان داد ، در این صورت گلها پس از باز شدن به رنگ آبی ظاهر میشوند .
یکی از عوامل مهم در نگهداری و دوام گل درجه حرارت محیط است . در گرمای زیاد ، گلها خیلی زود رسیده و پژمرده میشوند و چنانچه درجه حرارت محیط حدود 20 درجه باقی بماند ، گلها مدت زیادی دوام می آورند .
عامل دوم رطوبت سطح خاک است که نبایستی در تمام مدت گلدهی خشک شود ، زیرا سطح برگهای هیدرانژآ تعریق فراوان دارد ، لذا بایستی خاک آن مرطوب باشد .
پس از خاتمه دوره گلدهی ، ساقه ها را از نیمه قطع میکنند و بوته را در هوای آزاد میکارند و مقداری شاخ و برگ درختان را روی آن انباشته نموده که از سرما محفوظ بماند . باید توجه داشت که این گیاه در خاک آهکی رشد خوبی نداشته و بهتر است در خاک اسیدی کاشته شود . در هر صورت گلهای قرمز و صورتی آن در خاک نسبتاً قلیایی پرورش مییابند .
محبوب ترین گونه های هیدرانژآ ، واریته های ماکروفیلاهورتانزیا میباشد که مورد توجه بسیاری از گل دوستان است که دارای رنگ های بسیار متنوعی است .
نگهداری
* درجه حرارت / در زمستان نبایستی کمتر از 6 درجه باشد .
* نور / نور فراوان به دور از تابش مستقیم آفتاب در تابستان .
* آبیاری / در فصل رشد همیشه سطح گلدان مرطوب باشد .
و درجه حرارت 21 درجه گلها زود رسیده و پلاسیده میشوند . حرارت مناسب 15-16 درجه است و خاک سطح گلدان نبایستی هیچگاه خشک گردد . پس از خاتمه دوره گلدهی ، ساقه ها را تا نیمه قطع نموده و آنرا تغییر گلدان داده و در محیط آزاد قرار میدهند و آبیاری و کود آنرا ادامه داده و در زمستان در محلی در حدود 12 درجه قرار داده و مقدار آب را کم نموده و در بهار به محل روشن با حرارت 15 درجه انتقال داده و آبیاری را مرتب میکنند .
با عذرخواهی عکسی درباره ی این گل پیدا نشد

*FATIMA*
15th October 2010, 02:13 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

اوفربیا یا بنت قنسول (Poinsettia )
این گیاه از خانواده افربیاسه (فرفونیان) و زادگاه اصلی آن مکزیک و گیاهی است که آنرا سمبل کریستمس میدانند زیرا تا موقعی که روزها به کوتاهترین حد خود نرسند ، یغنی ( شب یلدا) گل آن ظهور نمیکند . کاسبرگ های آن به رنگ قرمز بسیار خوش رنگ و صورتی مایل به سفید همراه با گلهای بسیار ریز زردرنگ دارد که اواخر پاییز و زمستان ظاهر میگردد . این گل احتیاج به نور فراوان و آب کم دارد و در حرارت 16-18 درجه به خوبی در فصل زمستان شاداب و با دوام میماند . نام عمومی این گل پونستتیا میباشد . این گل در بدو پیدایش قبل از سالهای 1960 ، به صورت بوته پرشاخ و برگ بود که برای نگهداری در آپارتمان به عنوان گل زینتی نمیتوانستند از آن استفاده نمایند و با تغییراتی که در هیبریدهای آن داده شد به صورت امروزی درآمده است .
ارتفاع این گیاه در حال حاضر 40 تا 60 سانتیمتر میرسد و گیاه پرپشت با گلهای بسیار زیاد و جذاب و زینت بخش آپارتمانها میباشد و گلهای آن بیش از2 تا 6 ماه دوام می آورد . در موقع خرید گلدان پونستتیا باید دقت نمود که گلهای آن شکفته نشده باشد و غنچه ها بسیار ریز و تقریباً ناپیدا در وسط براکت های قرمز یا صورتی وجود داشته باشد . در این صورت مدت دوام گل در آپارتمان بیشتر خواهد بود . همچنین گلدانهایی را که در محوطه آزاد در معرض فروش قرار میدهند ، چنانچه درجه حرارت محیط کمتر از 12 درجه باشد ، به هیچ وجه گلدانهای این چنینی قابل استفاده نبوده و بزودی خشک خواهد شد .
در داخل آپارتمان در محل کاملاً پرنور با درجه حرارت حدود 16-18 درجه و دور از بخاری و رادیاتور نگهداری نموده و اطراف آن بشقابهای اسفنج مرطوب قرار دهید و در محل پرگل و شلوغ اطاق قرار ندهید .
پس از اتمام گل در اواسط اردیبهشت ماه ، آب کافی به گلدان داده و شاخه های آنرا تا ارتفاع 10 سانتیمتری قطع نموده و از شاخه های قطع شده برای قلمه زدن استفاده میکنند . بدین ترتیب که قلمه را در پودر بسیار نرم زغال فرو کرده ، سپس در حرارت 16 درجه نگهداری کرد . پس از 2-3 ماه که ریشه داد ، به طور مرتب گلدان را با کود مایع تغذیه نموده و پس از آنکه ریشه کاملاً تقویت شد ، آنرا بع گلدان 20 سانتیمتری منتقل کنید .
روش دیگر برای نگهداری گلدان از امسال برای سال بعد تعبیه گردیده که به شرح زیر میباشد :
وقتی که برگهای بوته بنت قنسول ریزش نموده و گلدان را در محلی سایه دارکه حرارت آن حدود 14-16 درجه باشد ، به طوری که خاک گلدان تقریباً خشک باشد ، نگهداری نمود و در اواسط اردیبهشت ماه آنرا آب داده و به گلدان دیگری با خاک و کود جدید (خاک برگ پوسیده نرم ، پیت ، پودر استخوان و ماسه نرم ) انتقال داده و در حرارت مناسب آبیاری را ادامه داده تا ریشه کاملاً رشد نماید و به تدریج نیز کود مایع به گلدان داده و از بین جوانه هایی که میروید ، فقط 4 تا 5 جوانه قوی را نگه داشته و بقیه را حذف نمایند . شاخه های که قطع میگردد ، برای قلمه زدن مناسب است و با استفاده از بیوروت و یا طبق آنچه که قبلاً گفته شد ، آنها را قلمه میزنند .
از اواسط مهرماه دستور خاصی برای نگهداری گلدان بنت قنسول داده میشود که به موقع گلهای آن ظاهر گردد ، از این موقع مقدار نور گیاه را کم نموده و فقط 8 ساعت در روز به آن نور و 14 ساعت از شبانه روز را به وسیله پارچه با نایلون سیاهی روی آنرا گرفتد که به هیچ وجه به آن نور نرسد و این برنامه به مدت 8 هفته به مورد اجرا گزارده شده و از آن به بعد پارچه را برداشته و نور معمولی به گلدان میرسانند . در این صورت بوته آماده گلدهی از اوائل دی ماه خواهد شد .
نگهداری
* درجه حرارت / در فصل رشد درجه حرارت نبایستی 13-15 درجه کمتر برسد .
* نور / حداکثر نور در زمستان احتیاج دارد و در تابستان از گرما و نور شدید باید محفوظ بماند .
* آبیاری / آب به حد کافی به آن داده ولی بین دو آبیاری خاک سطح گلدان نسبتاً خشک شود و چنانچه برگها شروع به پژمرده شدن کند ، بایستی فوری آب داد و در تابستان آب بیشتری احتیاج دارد .
* رطوبت هوا / در دوره گلدهی ، سطح برگها را با غبارپاش شستشو کنید .
مشکلات پرورشی
* گلهای آن ریزش نموده و لبه برگها قهوه ای یا زرد میگردد . علت آن هوای خشک و گرم اتاق است . بایستی برگها را مرتب غبارپاشی نمود .
* حمله ی حشراتی مانند کنه قرمز و شته مومی از آفات آنست ، بایستی به موقع با محلول مالاتیون سمپاشی نمود .
* به دنبال پژمرده شدن برگها پس از مدتی میریزند . علت آن آبیاری بیش ازاندازه و بین دو آبیاری ، خاک سطح گلدان بایستی نسبتاً خشک شده باشد . همچنین خشک شدن کامل خاک در اطراف ریشه همین عارضه را نیز باعث خواهد شد .
* ریزش برگها بدون آنکه پژمرده شوند . علت آن پایین بودن درجه حرارت محیط است و چنانچه گلدان حتی برای مدت کمی در محیط یخبندان خارج قرار گیرد ، در مدت کوتاهی تمام برگها میریزد . علاوه بر این ریزش برگها به علت نور کم نیز اتفاق می افتد .

*FATIMA*
15th October 2010, 02:14 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند](Nertera_granadensis).JPG)

نرترا (Nertera )
نرترا از خانواده روبیاسه (روناسیون) زادگاه اصلی آن امریکای جنوبی و استرالیا است . زیبایی این گیاه به خاطر میوه گرد قرمز تسبیح مانند آنست که آنرا به همین نام (دانه تسبیح) میخوانند . دارای ساقه های خزنده تودرتو و پرپشت است و خیلی زود ریشه های نابجا در خاک اطراف تولید نموده و گسترش مییابد . گلهای آن سبز رنگ است که بهار ظاعهر میشود و به تدریج میوه قرمز رنگ آن تا اواخر تابستان ظاهر شده و سطح تمام گلدان را میپوشاند . احتیاج به آب فراوان و نور زیاد و هوای آزاد دارد و زمستان را باید به استراحت گذرانده تا سال بعد آماده تولید گل بشود .

*FATIMA*
15th October 2010, 02:16 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

پریمولا (Primula )
پریمولا از خانواده پریمولاسه و زادگاه اصلی آن جنگلهای یونان است که در مناطق بومی فاقد گل میباشد و در تمام زمستان و بهار دارای گلهای بسیار متنوع زرد ، قرمز ، صورتی و بعضی دارای گلهای چتری بسیار زیباست که تمام سطح گلدان را میپوشاند . به وسیله ی تقسیم ریشه و یا بذر و یا هر دو طریق تکثیر مییابد .
بعضی از انواع آن دارای ساقه بلند است و گل در انتهای ساقه به طور خوشه ای ظاهر میگزدد و بعضی دیگر دارای ساقه های بسیار کوتاه است و گل تقریباً به کف گلدان چسبیده است . پریمولا چین دار یا فری ، دارای گلهای ریز ستاره مانند است و دارای عطر زیاد و گلها روی ساقه بلند آن به طور ردیفی چسبیده است .
همچنین یک نوع پریمولا به نام پریمولای سمی وجود دارد که دارای گلهای درشت به رنگ سفید ، صورتی و آبی با چشمک های سبزرنگ در وسط گل میباشد . این گلها به محض تماس با دست ایجاد خارش و بروز دانه های قرمز رنگی روی پوست مینماید . نوع دیگر ، پریمولا چینی است به رنگ صورتی و ارغوانی که چشمک های وسط گل به رنگ زرد میباشد .
بوته هایی که از تقسیم ریشه و گلدان اصلی به دست می آید ، بسیار قوی و پرپشت بوده و گلهای بشاش ، خوشرنگ و درشتی تولید مینماید . بدیهی است عمل تقسیم ریشه بایستی بلافاصله پس از اتمام گل انجام گیرد .
بوته هایی که از بذر بدست می آیند ، گلهای کمتری تولید نموده و بایستی بلافاصله پس از آنکه بذر آن رسید و کامل شده ، اقدام به کاشت بذر نمود .
از انواع آنها پریمولا اکولیس (گل پامچال) میباشد که دارای گلهای دوبل در سر شاخه است و احتیاج به زمین قوی و کود فراوان دارد که جزء گروه پریمولای پاکوتاه میباشد .
از انواع دیگر آن پریمولا اریکولا که ارتفاع آن فقط به 10 سانتیمتر میرسد و احتیاج به محلی آفتابگیر دارد و پریمولا دنتیکولا احتیاج به محل مرطوب و خنک دارد و پریمولا فروندوزا دارای گلهای صورتی که در انتهای ساقه بلند ظاهر میگردد .
پریمولا اوبکونیکا به طور دائم گلهای خوشه بزرگ صورتی و سفید تولید میکند . همانطور که گفته شد وقتی برگهای آنرا لمس کنند ، روی دست و بازوها به علت تحریک پوست ، دانه های قرمزرنگی ایحاد شده و تولید خارش مینماید . بنابراین برای پاک کردن سطح برگ بایستی با دستکش کار را انجام داد . بذر این گیاه را از بهمن تا اواخر اردیبهشت میکارند و گل آن نیز به تدریج ظهور میکند .
باید دقت نمود که ریشه گیاه به سرعت رشد کرده و احتیاج به فضای بیشتری دارد و بایستی به موقع نسبت به تعویض گلدان اقدام نمود و هر از مدتی خاک سطح گلدان را با دست فشرده تا ریشه به خاک بچسبد .
بوته های پریمولا را بایستی در محل پرنور و دور از بخاری و رادیاتور و از تابش مستقیم خورشید محفوظ نگهداشته شود و گلهای پژمرده شده را حذف نموده و به طور مرتب با کود مایع تقویت گردد .
مواظبت بعد از دوره گلدهی
سه نوع پریمولا از جمله اکوالیس و ابکونیا وسیننزیس را پس از خاتمه دوره تولید گل ، گلدان را تعویض نموده و به محل سایه و خنکی در تمام مدت تابستان مگهداری نموده و به مقدار بسیار کم آبیاری نموده و در پاییز برگهای زرد شده را حذف نموده و گلدان را به محل پرنور انتقال داده و آبیاری و کود مایع به طور مرتب میدهند تا در اواخر زمستان به گل بنشیند .

*FATIMA*
15th October 2010, 02:17 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

لیلیوم یا زنبق (Lilium )
زنبق از خانواده لیلیاسه و دارای گونه های بسیار است . از آن جمله لیلیوم لانگیفلورم یا زنبق ایستر میباشد . گلهای شیپوری مانند 15 سانتیمتری آن که بر فراز ساقه های بلند آن ظاهر میگردند ، بسیار معطر بوده و واریته های مختلف آن به رنگ های قرمز آجری ، زرد ، قرمز پرتغالی میباشد .
جای فراوان و بزرگ لازم دارد و در هوای خنک به خصوص شبهای خنک به خوبی رشد میکند . در موقع خرید باید دقت نمود که پیاز زنبق درشت ، فربه ، تازه و برون قارچ و لک باشد . مخصوصاً پیازهای چروکیده به هیچ وجه مناسب نیستند .
پس از خرید پیاز در پاییز به فوری آنرا در گلدان 15 سانتیمتری و کف آن بستری از 3-2 سانتیمتر شن گسترده شده قرار داده و روی آن تا ارتفاع 5 سانتیمتر کود پوسیده حیوانی بریزید و محیط آنرا کاملاً تاریک و مرطوب و خنک (4-6 درجه) نگهداشته ، وقتی جوانه ها ظاهر شدند آنرا به محل پرنور و گرمی (16-21 درجه) انتقال دهید . همچنین میتوان برای انتخاب خاک گلدان مخلوطی از یک قسمت خاک برگ پوسیده و سه قسمت پوده ، یک قسمت کود پوسیده حیوانی و یک قسمت شن و ماسه شسته اقدام کرد .
وقتی ارتفاع بوته به 15-16 ساتیمتر رسید ، اطراف آنرا هرس نموده و مقداری کود میدهند و رطوبت آنرا به طور دائم نحفوظ نگهداشته تا در اوائل اسفند به گل بنشیند .
مواظبت بعد از دوره گلدهی
در اردیبهشت ماه وقتی برگها زرد شدند ، آبیاری و کود را قطع نموده و به ترتیبی که در بالا گفته شد ، عمل نمایید .

*FATIMA*
15th October 2010, 02:19 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

گلوریوزا (Gloriosa )
گلوریوزا یا زنبق باشکوه که از گیاهان پیازدار رونده میباشد ، دارای سرعت رشد زیاد و برگهای نیزه ای مانند است که نوک در نوک شاخه ها وسیله ای برای چسباندن و پیچیدن به قیم را ایجاد میکند و بنابراین احتیاج به قیم دارد .
گلهای زیبای زرد و قرمز آن از اوائل خرداد تا اوائل شهریور روی بوته باقی میماند و احتیاج به محل پرنور و گرمی دارد .
پیاز آنرا در اوائل فروردین ماه در گلدان 15 سانتیمتری ، به طور عمودی در خاک مرغوب کاشته و روی آنرا تا 3 سانتیمتر خاک میدهند و به حدی که خاک مرطوب شود ، آب داده و مادام که جوانه آن ظاهر نشده ، آب نمیدهند . پس از ظهور جوانه آبیاری را شروع کرده ، پس از 3 ماه گلهای آن ظاهر میگردد و بایستی با شته که آفت دائمی آنست ، مبارزه نمود .
از گونه های مهم آن گلوریوزا روت چیل دیانا میباشد .
مواظبت بعد از دوره گلدهی
آبیاری آنرا کم نموده و بغداً قطع نمایند و به همان حال پیاز را در حرارت 10-12 درجه در داخل گلدان نگهداری نموده و در بهار مجدداً در گلدان دیگری میکارند .
برای تکثیر در هنگام تعویض گلدان ، جوانه های اطراف آنرا همراه با پیازچه ها در گلدان جدید میکارند .

*FATIMA*
15th October 2010, 02:21 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

سولانوم یا تاجریزی (Solanum )
این گیاه از خانواده سولاناسه و از گونه های معروف آن سولانوم کاپسی کاستروم که به نام آلبالوی زمستانه نیز نامیده میشود . دارای برگهای سبز تیره و میوه های قرمز تند و یا نارنجی است ، بایستی در محل پرنور و آفتاب دار ساختمان قرار گیرد تا میوه های آن برای جند ماهی روی بوته دوام بیاورد . نوع دیگر که اسپس دیگری است ، ولی یه این گیاه شباهت دارد ، سولانسوم پسودوکاپسیکوم که به نام آلبالوی اسرائیلی نامگذاری شده ، دارای گلهای درشت تر که در تابستان ظاهر گشته و در پاییز میوه های درشت سبزرنگی تولید میکند و بلاخره در زمستان به رنگ قرمز درمی آید .
میوه های این بوته سمی است ، چنانچه برگ های آن بریزد دلیل بر زیادی آب و چنانچه میوه ها قبل از رسیدن بریزد دلیل بر کمبود نور و هوای خنک است .
نگهداری
* حرارت / در زمستان در حرارت بالاتر از 10 درجه نگهداری شود .
* نور / احتیاج به محل روشن با تابش مستقیم آفتاب دارد .
* آبیاری / خاک گلدان بایستی همیشه مرطوب باشد و در فصل تابستان برگها را غبارپاشی کرد .
* تکثیر / در اوائل بهار بذر آنرا در خاک باغچه همراه با خاک برگ پوسیده میکارند .

*FATIMA*
15th October 2010, 02:22 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

تونبرگیا (Thunbergia )
این گیاه از خانواده اکانتاسه که زادگاه آن آفریقای مرکزی است و باید آنرا در گلخانه پرورش داد . این گیاه را به نام سوسن چشم سیاه نیز نامگذاری کرده اند . رشد سریع دارد و احتیاج به داربست است که خود را به آن آویزان کند .
بذر آنرا در اوائل بهار کاشته و در اواخر بهار تمام داربست را پوشانده و گلهای زرد مایل به نارنجی با لکه های شکلاتی در وسط آن خودنمایی میکند ، آنرا میتوان در سبدهای آویزان قرار داده و در محل مناسبی آویخت تا تمام سبد را در مدت کوتاهی بپوشاند .
در دوره رشد بایستی مرتباً نوک جوانه ها را حذف نمود تا بوته پرپشت و شاداب گردد و قبل از آنکه گلهای پژمرده شده به میوه تبدیل شوند ، آنها را بایستی حذف نمود .

*FATIMA*
15th October 2010, 02:24 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])

زانتدس چیا یا شیپوری (Zantedeschia )
این گیاه از خانواده اوناگراسه که به نام فوشیای کالیفرنیا نیز مشهور است . گلها به شکل شیپور با ساقه های بلند و آبدار با برگهای پیکان مانند پهن و به خاطر گلهای درشت و مومی شکل آن بسیار مورد توجه است .
احتیاج به جای فراوان و نور بسیار و محل کاملاً مرطوب دارد ، به طوری که ریشه را در آب باید نگاهداری نمود و گلهای سفید شیپوری آن در زمستان ظاهر میگردد و تا اوائل بهار میتوان آنرا نگهداری نمود .
ریزوم آنرا در فصل تابستان در محل خشک نگهداری نموده و در تابستان و در اواسط پاییز در گلدان 15-20 سانتیمتری کاشته به طوری که 3 سانتیمتر روی ریزوم را خاک بگیرد و خاک گلدان را به طور نسبی نگهداشته تا جوانه های گیاه ظاهر گردد و بعد از آن ، به حد کافی آبیاری نموده و در محل پرنور و آفتابی قرار میدهند .
نگهداری
* درجه حرارت / در زمستان نبایستی در کمتر از 10 درجه نگهداری شود .
* نور / در محل پرنور و تابش مستقیم آفتاب در زمستان نیاز دارد .
* آبیاری / در فصل رشد ریشه بایستی همیشه در محل مرطوبی قرار داده شود و حتی گلدان را در آب میگذارند .
مواظبت پس از اتمام دوره گلدهی
پس از اتمام گل ، آبیاری را به تدریج کم نموده و منوقف کرده ، ریزوم ها را در محل خشکی نگهداری نموده و در اواسط پاییز آنرا در گلدان میکارند . برای تکثیر آن ریزوم ها را تقسیم نموده و در فصل پاییز در گلدان جداگانه میکارند .

*FATIMA*
15th October 2010, 02:28 AM
کاکتوس بیابانی
این کاکتوسهادرمناطق بیابانی و گرم امریکا پرورش یافته اند . برعکس اسم آنها , فقط تعداد محدودی میتوانند در بستر شنی و سنگلاخ زندگی کنند و صدها گونه مختلف از کاکتوس ها جزء این گروه هستند و اغلب آنها از طریق قلمه تکثیر مییابد و در ماههای مهرماه تا اسفندماه احتیاج به آبیاری ندارند و در تمام مدت احتیاج به نور مستقیم خورشید دارند و در صورتی که از آفتاب محروم بماند ، قادر به تولید گل نخواهد بود .
طرز نگهداری کاکتوس بیابانی
* درجه حرارت / درجه حرارت مورد نیاز در فصل بهار تا پاییز 10-13 درجه میباشد و در زمستان آنرا به داخل آپارتمان محل پرنوری که درجه حرارت 7-10 درجه باشد منتقل میکنند ، ولی بعضی از انواع کاکتوس های پرزدار مانند سفالوسرئوس سنی لیس و اسپوستوآ لاناتا حرارتی حدود 15 درجه در زمستان لازم دارند و چنانچه در گلخانه نگهداری شود ، در روزهای آفتابی احتیاج به محافظ نور دارد .
* آبیاری / در ماه فروردین مقدار آبیاری افزایش داده و از خرداد به بعد آبیاری به طور متوسط انجام میگیرد . در هر صورت بین دو آبیاری بایستی سطح گلدان نسبتاً خشک شود و در اواخر تابستان آب آنرا کم کرده و از مهرماه به بعد آبیاری قطع میگردد و فقط در مواقعی که گیاه ممگن است چروگ بردارد مقداری میدهند . این گیاهان احتیاج به آب سبک دارند .
*تغییر گلدان / گیاهان جوان را در فروردین هر سال تغییر گلدان میدهند ، ولی گیاهان بزرگ احتیاج به تعویض گلدان ندارند ، فقط در مواقع ضرورت در بهار گلدان آنرا به گلدان بزرگتری تبدیل میکنند که فقط 2 سانتیمتر از گلدان قبلی بزرگتر باشد .
* تکثیر / قلمه های برگی یا جوانه های کناری آن به خوبی ریشه میدهد . هنگام قلمه زدن بهار و تابستان است . باید توجه داشت که قلمه را مدت سه چهار روز در هوای آزاد نگهداشته و در بستر شن و خاک برگ پوسیده که در زیر بستر ، کود پوسیده و خاک و شن ریخته شده ، قلمه میزنند .
روش دیگر تکثیر بوسیله بذر است که در حرارت 21-25 درجه در بهار کاشته میشود .

*FATIMA*
15th October 2010, 02:29 AM
کاکتوس جنگلی

این کاکتوس ها در مناطق جنگلی و گرم استوایی امریکا پرورش یافته اند و روی تنه درختان جنگلی به طور اپی فیت زندگی میکنند و این گیاهان کمتر جنبه زینتی داشته و با برگهای پهن و ساقه های رونده ، آنها را میتوان شناخت . در ماههای زمستان بعضی از آنها احتیاج به تغذیه و آبیاری بسیار کمی دارند و در فصل تابستان بایستی از گرمای شدید آفتاب آنرا محفوظ نگهداشت .
نگهداری
* درجه حرارت / درجه حرارت مناسب در دوره فعالیت 14-21 درجه در دوره مرطوب 13-15 درجه است .
* نور / محل پرنور ساختمان و دور از اشعه خورشید و واریته اپی فیلیوم در پنجره شمالی نگاهداری شود .
* آبیاری / پس از خاتمه دوره استراحت مقدار آب آنرا به تدریج زیاد میکنند و دوره رشد و گلدهی ، آبیاری متناسب انجام میگیرد و بین دو آبیاری خاک سطح کلدان تا حدودی باید خشک شود . چنانچه آب محلی سنگین است ، بایستی از آب باران استفاده نمود .
* رطوبت هوا /برگ ها بایستی هر هفته غبارپاشی شوند.
* تغییر گلدان / بعد از اتمام گل بایستی تغییر گلدان انجام گیرد . در مورد اپی فیلیوم نبایستی گلدان را تعویض نمود ، زیرا در صورتی که گل تولید میکند که ریشه کتراکم باشد و گلدان تعویض نگردد .
* تکثیر / اغلب گونه های مختلف تکثیر آنها در تابستان و از طریق قلمه انجام میگیرد . یک دسته از برگها را از بوته جدا نموده و چند روزی به آن فرصت داده تا برگها پژمرده شوند آنگاه قلمه را در ماسه و خاک برگ پوسیده که در لایه زیرین آن کود و خاک و ماسه وحود دارد ، قلمه میزنند .


تمام این مطالب برگرفته از کتاب پرورش گل در باغ ، خانه ، آپارتمان نوشته مهندس حسن حسنی زاده و حکس ها هم برگرفته از سایت wikipedia البته خارجی است

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد