. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

آن‌چه پژوهشگران جوان باید درباره سلامت چشم بدانند

PDF version
کل آرا: 86
دسته بندی: 
آن‌چه پژوهشگران جوان باید درباره سلامت چشم بدانند
در حال‌ حاضر پير شدن پرده چشم درمان قطعي ندارد و فقط با استفاده از مکمل‌هاي دارويي و تغيير سبک زندگي مي‌توان روند بيماري را کند و بينايي فعلي بيمار را در همان سطحي که هست، حفظ کرد.

اگر وارد 50 سالگي شديد و به نظر مي‌رسد که چشمتان ضعيف شده و کلمات از جلوي ديدتان فرار مي‌کنند، يا اگر وقتي در حال حرف زدن با ديگران هستيد، به جاي ديدن خودشان، فضاي اطرافشان را مي‌بينيد، يا اگر احساس مي‌کنيد همه چيزهايي که جلوي چشمتان است، کمي کج شده،‌ به دنيا ايراد نگيريد. احتمالا پرده چشمتان پير شده است.

 پرده چشم چیست و چطور کار می‌کند

شبکيه چشم پرده نازکي شبيه به يکي از همان فيلم‌هاي دوربين عکاسي است که نسبت به نور حساس است و در قسمت عقب کره چشم قرار دارد. چشم شما نوري را که از محيط دريافت مي‌کند، روي شبکيه متمرکز مي‌سازد تا تصوير دقيقي از آن‌چه در حال تماشايش هستيد، روي اين پرده نقش ببندد. حالا وقت آن است که شبکيه اين تصوير را به‌ صورت پيام عصبي به مغز بفرستد و امکان «ديدن» را براي شما فراهم کند. قسمت اعظم اين وظيفه را سلول‌هاي استوانه‌اي و مخروطي ماکولا يا لکه زرد برعهده دارند که در ناحيه مركزي شبكيه قرار دارند و حساس‌ترين بخش آن هستند. بنابراين هر تغيير که براي جسم زرد اتفاق بيفتد، بينايي را تحت تاثير قرار مي‌دهد و شما را از داشتن ديد واضح و طبيعي محروم مي‌کند.

انواع پیری پرده چشم

علت دژنراسيون ماکولا چندان مشخص نيست و در 90 درصد موارد به صورت «خشک» بروز مي‌کند، که نتيجه مستقيم نازك شدن بافت جسم زرد يا رسوب رنگ‌دانه در اين ناحيه است. پيري پرده چشم در اين مرحله خطر چنداني ندارد و باعث کاهش چشم‌گير ديد و توان بينايي فرد نمي‌شود و با دارو، برنامه غذايي مناسب و ورزش بهبود پيدا مي‌کند. اما اگر در اين مرحله جلوي آن گرفته نشود، بيماري وارد فاز «مرطوب» مي‌شود. يعني زير شبکيه چشم، عروق خوني جديدي رشد مي‌کند و خون و چربي زير اين پرده تجمع مي‌يابد. اين وضعيت به مرگ سلو‌ل‌هاي شبکيه منجر مي‌شود و ديد بيمار به‌شدت کاهش مي‌يابد. دژنراسيون جسم زرد در 20 درصد موارد، در هر دو چشم ايجاد مي‌شود. اما گاهي پيشرفت بيماري در يک چشم، سريع‌تر است و درحالي‌که دژنراسيون يک چشم در فاز خشک قرار دارد، چشم ديگر وارد مرحله مرطوب شده است. تاري ديد مهم‌ترين علامت پيري پرده چشم است که اغلب در بخش مرکزي ميدان بينايي بيشتر است و بيمار در مرکز ديد خود لکه‌هاي تيره‌اي مي‌‌بيند. کاهش ديد ناشي از پيري پرده چشم ممکن است به صورت ناگهاني يا تدريجي بروز کند و فرد اجسام يا خطوطي را که جلويش قرار مي‌گيرد، به‌صورت شکسته يا موج ‌دار مي‌‌بيند. اين علايم گاهي با خون‌ريزي روي سطح شبکيه همراه مي‌شود و حاکي از ورود بيماري به فاز مرطوب است.

 پرده چشم چه کسانی پیر می‌شود؟

پيري پرده چشم شايع‌ترين علت كوري سالمندان در جهان و شايع‌ترين دليل کوري غيرقابل برگشت در جوامع صنعتي است که در اصطلاح علمي AMD يا دژنراسيون وابسته به سنِ ماکولا ناميده مي‌شود. پيداست که افزايش سن مهم‌ترين علت ايجاد اين عارضه است. به‌طوري‌که بنا بر اعلام ژورنال Canadian Medical Association، ريسک ابتلا به اين بيماري از يک درصد در 60 سالگي به 15 درصد در 80 سالگي افزايش مي‌يابد. پيري پرده چشم، معمولا بعد از 50 سالگي بروز مي‌کند و به‌مرور تشديد مي‌شود. بااين‌حال نبايد نقش ژنتيک، نژاد و عوامل محيطي را در تغييرات ماکولا دست‌کم گرفت. چاقي و کم‌تحرکي، رژيم غذايي نادرست، افزايش کلسترول و چربي خون، بيماري‌هاي قلبي عروقي، رنگ روشن چشم و استعمال سيگار نيز در پير شدن پرده چشم دخيل هستند. گاهي اوقات پيري پرده چشم در نتيجه مصرف برخي داروها اتفاق مي‌افتد و به‌تازگي حرف و حديث‌هايي نيز درباره رابطه مصرف آسپرين و افزايش احتمال بروز اين بيماري شنيده مي‌شود. البته اگر به دستور پزشک متخصص قلب و عروق، آسپرين مي‌خوريد، لازم نيست قرص‌هايتان را کنار بگذاريد، چون اين موضوع هنوز در حد نظريه است و شواهد کافي براي اثبات آن وجود ندارد. نظريه‌هايي هم هست که مي‌گويند پيري چشم با ميزان نگاه کردن به مانيتور و صفحه لپ‌تاپ نسبت مستقيم دارد. پس اگر شما يکي از پژوهشگران جواني هستيد که بيشتر از شش ساعت در روز به مانيتور نگاه مي‌کنيد، معاينه سالانه چشم را جدي بگيريد.

پرده چشم دوباره جوان می‌شود؟

در حال‌ حاضر پير شدن پرده چشم درمان قطعي ندارد و فقط با استفاده از مکمل‌هاي دارويي و تغيير سبک زندگي مي‌توان روند بيماري را کند و بينايي فعلي بيمار را در همان سطحي که هست، حفظ کرد. به‌ همين دليل است که انجام معاينات سالانه براي تشخيص زودهنگام بيماري ضرورت دارد.اگر شبکيه چشم دچار خون‌ريزي شود، يا بيمار در مرحله مرطوب بيماري به پزشک متخصص مراجعه کند، با دارودرماني و تزريق داروي «آواستين» به داخل چشم، مي‌توان از نابينايي غيرقابل‌ برگشت پيش‌گيري کرد.

پیری با تغذیه قابل کنترل است؟

کنترل وزن و تغذيه سالم، از بهترين و موثرترين روش‌هاي پيش‌گيري از تخريب سلول‌هاي جسم زرد و پير شدن شبکيه است. متخصصان انيستيتو ملي چشم آمريکا بر اين باورند که خوردن منابع کافي ويتامين‌هاي آنتي اکسيدان مانند A، C، E، لوتئين، گزانتين و روي خطر ابتلا به دژنراسيون ماکولا را به تاخير مي‌اندازد، يا روند بيماري را در مرحله خشک، کند مي‌کند. متخصصان شبکيه مصرف منابع غذايي اسيدچرب امگا3 مانند ماهي، روغن‌هاي گياهي و گردو را نيز در پيش‌گيري از اين بيماري موثر مي‌دانند.

منبع: بنیاد ملی نخبگان

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 20713
  • بازدید دیروز: 22931

افراد آنلاین:

158

اکنون ساعت   9:28 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: شنبه 31 شهريور 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان