. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

از نخبگان در حل مسائل صنايع استراتژيک کمک بگيريم

PDF version
کل آرا: 221
از نخبگان در حل مسائل صنايع استراتژيک کمک بگيريم
عليرضا باباخان؛ دانشجو رشته سياست‌گذاري علم و فناوري در مقطع دکترا می‌گوید: اگر بتوانيم صنايع استراتژيک را به نخبگان وصل کنيم تا منابع دانشي خود را براي حل مسائل در اختيار آن‌ها قرار دهند، توانسته‌ايم تاحدودي از نخبگان در تحقق اقتصاد مقاومتي استفاده کنيم.

عليرضا باباخان ليسانس مهندسي صنايع و فوق‌ليسانس مديريت فناوري خود را از دانشگاه علم و صنعت گرفته است و پس از آن مشغول به تحصيل در رشته سياست‌گذاري علم و فناوري در مقطع دکترا شده است. زمينه کاري او نيز در حوزه اقتصاد مقاومتي و دانش‌بنيان و سياست‌گذاري فناوري است. او صاحب طرح برگزيده در نشست تببين نقش نخبگان در اقتصاد مقاومتي بوده و در حضور رهبر معظم انقلاب درباره اين طرح صحبت کرده است. با او درباره جزئيات اين طرح و نکاتي که در جلسه با حضرت آيت‌الله خامنه‌اي مطرح کرده است، به گفت‌و‌گو پرداختيم.

چه شد که تصميم گرفتيد درباره نقش نخبگان در اقتصاد مقاومتي تحقيق کنيد؟

اين مسئله برميگردد به مهر ماه سال گذشته که خدمت آقا رفتيم و ايشان در آن جلسه مطالبهاي از نخبگان داشتند که ذهن من را به خود مشغول کرد. ايشان گفتند که روي موضوع «چگونگي نقشآفريني نخبههاي جوان در اقتصاد مقاومتي يا دانشبنيان» تحقيق کنيد. من در آن زمان در مرحله انتخاب موضوع پاياننامه دکترايم بودم. اين موضوع را با اساتيدم مطرح کردم و با آنها به اين نتيجه رسيدم که تز دکترايم را روي اين موضوع تعريف کنم. پس از آن حدود يک سال روي فرمايش و مطالبه آقا کار کرديم. در زماني که هنوز در ميانه کار و درگير اين پروژه بودم، يعني در خرداد ماه سال جاري، بنياد ملي نخبگان فراخواني داد و از کساني که روي اين موضوع کار کرده بودند، خواست تا آثارشان را ارسال کنند. من هم بخشي از يافتههايم را در قالب طرحي ارائه کردم و اين طرح پس از چند مرحله داوري، به مرحله آخر رسيد.

در ديدارتان با رهبر انقلاب چه نکات و مسائلي را مطرح کرديد؟

من چند موضوع را مطرح کردم. يکي در رابطه با طرحم بود و باقي مسائلي جانبي که ميخواستم با ايشان در ميان بگذارم. در آن جلسه گفتم ما دائم دغدغه اين را داريم که نخبگان چه نقشي را بايد در اقتصاد مقاومتي و دانشبنيان ايفا کنند. در ادبيات سياستگذاري علم و فناوري مفهومي داريم به نام منابع دانشي. اين منابع دانشي عبارتند از دانشگاهها، پژوهشگاهها، بعضا شرکتهاي دانشبنيان و... اتفاقا يکي از منابع دانشي خود نخبگان هستند که در مرز دانش حرکت ميکنند و ايدههاي بديع براي حل مشکلات کشور دارند.

از طرفي اگر بخواهيم اقتصادمان مقاوم شود، يکي از راههايش اين است که صنايع استراتژيک کشور را مثل نفت و گاز و فولاد و... را تقويت کنيم که اتفاقا بخش عمده اقتصاد ما بر پايه همين صنايع است. بنابراين اگر ما بتوانيم اين صنايع را به نخبگان وصل کنيم تا آنها بتوانند منابع دانشي خود را براي حل مسائل در اختيار آنها قرار دهند، توانستهايم تاحدودي از نخبگان در تحقق اقتصاد مقاومتي استفاده کنيم. صنايع استراتژيک ما به قدري بزرگ هستند و سهم عمده را در اقتصاد کشور دارند، که جاي کار زيادي براي نخبهها در حل مسائل آنها وجود دارد. حتي شرکتهاي دانشبنيان نيز ميتوانند حول محور حل مشکلات صنايع استراتژيک ايجاد شوند. معضل ما اين است که پاياننامهها در دانشگاهها کاربردي نيستند. اگر پاياننامهها را نيز حول اين محور تعريف کنند، صنايع استراتژيک مانند لوکوموتيوي هستند که اگر راه بيفتند، ميتوانند واگنهاي زيادي را با خود بکشند و حرکت دهند. اين ايده اصليام بود.

همچنين در اين جلسه به خطري اشاره کردم مبني بر اينکه درست است که ميگوييم نخبهها بايد روي اقتصاد کشور فکر کنند، ولي اين نبايد باعث شود که نخبگان از حل مشکلات مديريت کشور غافل بمانند. چون ما مشکلاتي در مديريت کلان داريم که به وضوح براي حل آنها به حضور و فعاليت نخبگان نياز است.

اما معضل مهمي که در اين جلسه مطرح کردم و حضرت آقا هم با آن موافق بودند و تحتعنوان انحراف مسير علمي کشور از آن ياد کردند، مشکلي بود که در دانشگاههاي کشور وجود دارد. اينکه ما اجازه نميدهيم دانشجويان روي موضوعات واقعي کار کنند. چون لزوما از کار روي موضوعات واقعي و مسائل کشور مقاله ISI به دست نميآيد و دانشگاه از بچهها مقاله ISIميخواهد. اين آفت است و در بسياري از مواقع باعث ميشود دانشجويان به سمت موضوعات غيرکاربردي بروند.

نکتهاي وجود دارد که بخواهيد در پايان به آن اشاره کنيد؟

من نگرانم که پس از اين ديدار، اين موضوعات ديگر پيگيري نشود. براي همين هم پيشنهاد ميکنم معاونت علمي و فناوري رياستجمهوري در کنار ساير ستادها از ستاد توسعه فرهنگ «دانشبنيان» که رهبري فرمودند کار خوبي است اين را هم به جد مطالبه نمايند که در اين ستاد، ايدهها و طرحها پيگيري شوند و افراد صاحب ايده را به دستگاههاي مرتبط معرفي کنند و اصولا هر کمکي که از دستش برميآيد، براي تحقق ايدههاي خوب انجام دهد.„

منبع: ماهنامه سرآمد

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 29381
  • بازدید دیروز: 43405

افراد آنلاین:

283

اکنون ساعت   6:10 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: جمعه 27 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان