. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

از يک فروشگاه محلي تا يک شرکت چند مليتي

PDF version
کل آرا: 213
شايد باورکردني نباشد اما شرکتي که امروز به نام کانن در سراسر جهان شناخته مي‌شود، کار خود را از يک فروشگاه کوچک توليد و فروش دوربين آغاز کرد

کانن، به عنوان بزرگ‌ترين توليد‌کننده دوربين‌هاي ديجيتال، از مشهورترين شرکت‌هاي چندمليتي الکترونيکي است که مديران و طراحانش در زمينه توليد دوربين‌ها و تجهيزات جانبي عکاسي و تصويربرداري استعدادي ويژه و مهارت‌هايي قابل توجه دارند. در حال حاضر دفتر مرکزي شرکت کانن در توکيوي ژاپن قرار دارد و محصولات آن شامل دوربين عکاسي، دستگاه‌هاي فتوکپي و چاپگرهاي رايانه، دوربين‌هاي ديجيتال ويدئويي و دوربين‌هاي تک‌لنزي بازتابي است. بر اساس آخرين فهرست مجله فورچون، نام شرکت کانن در رتبه 154 ميان 500 شرکت برتر جهان قرار دارد. اما کانن چه مسيري را طي کرده است تا به چنين موفقيتي برسد؟

1933؛ افتتاح آزمايشگاه ابزارهاي دقيق اپتيکي

شايد باورکردني نباشد اما شرکتي که امروز به نام کانن در سراسر جهان شناخته مي‌شود، کار خود را از يک فروشگاه کوچک توليد و فروش دوربين آغاز کرد. در آن زمان چهار شريک اصلي به نام‌هاي تاکشي ميتارايي، گورو يوشيدا، سابورو اوچيدا و تاکئو مايدا اين فروشگاه را در سال 1933 با نام «آزمايشگاه ابزارهاي دقيق اپتيکي» افتتاح کردند که کار اصلي آن توليد عرضه دوربين‌هاي 35 ميلي‌متري بود. آن‌ها اولين دوربين خود را کوانن ناميدند و پس از آن سه مدل از اين نوع دوربين را روانه بازار کردند ولي هيچ‌کدام نتوانست موفقيت چشمگيري در بازار به دست آورد.

1936؛ آغاز موفقيت‌هاي تجاري در همکاري با نيکون

در آن زمان آزمايشگاه ابزارهاي دقيق اپتيکي دوربين توليد مي‌کرد اما هيچ فعاليت خاصي براي توليد لنزهاي دوربين نداشت. به مرور، موسسان اصلي اين فروشگاه متوجه نقص خود شدند و به اين نتيجه رسيدند که بايد با شرکت مشهور نيکون که آن زمان در ژاپن با نام «صنايع اپتيکال ژاپن» فعاليت مي‌کرد، همکاري مشترکي را براي توليد لنز آغاز کنند. زمينه اين همکاري در سال 1936 فراهم و در اين سال اولين دوربين کانن به نام هانسا کانن آماده ورود به بازار شد. هانسا کانن با چنان استقبالي در بازار روبه‌رو شد که براي طراحانش هم تعجب‌آور بود. اين دوربين مسير بلند موفقيت را براي کانن هموار کرد.

1937؛ بازار لنز در انحصار آزمايشگاه ابزارهاي دقيق اپتيکي

در سال 1937، از ميان چهار شريک اوليه، تاکشي ميتارايي مديريت آزمايشگاه ابزارهاي دقيق اپتيکي را بر عهده گرفت و تا امروز، نام کانن به نوعي با نام اين خانواده گره خورده است. ميتارايي در سال 1939 خط توليد لنزهاي انحصاري اين شرکت را راه انداخت و درست يک سال بعد بود که يک سفارش مهم از ارتش ژاپن به کانن رسيد. ارتش مي‌خواست که کانن برايش دوربين‌هاي اشعه ايکس توليد کند. البته آن‌ها مستقيما سراغ کانن نرفتند بلکه اين پيشنهاد را به ساير شرکت‌هاي توليدي ارائه دادند و آن‌ها پيشنهاد ارتش را به ميتارايي عرضه کردند تا اين دوربين‌هاي پيشرفته در آزمايشگاه ابزارهاي دقيق اپتيکي ساخته شود. در پايان همان سال بود که نخستين دوربين اشعه ايکس کانن توليد و به بازار عرضه شد.

1945؛ جنگ جهاني دوم و تجارتي که از دست رفت

در سال 1945، پس از پايان جنگ جهاني دوم، آزمايشگاه ابزارهاي دقيق اپتيکي به واسطه نابودي برخي از تاسيسات خود مجبور به متوقف کردن فعاليت‌هايش شد اما هنگامي که نيروهاي متفقين وارد ژاپن شدند، تاکشي ميتارايي متوجه شد آن‌ها علاقه زيادي به دوربين‌هاي ژاپني دارند بنابراين به‌سرعت تصميم گرفت دوباره شرکتش را راه بيندازد. او کارگرها را به کارخانه بازگردند و توليد را از سر گرفت.

1947؛ تولد کانن

در سال بود 1947 آزمايشگاه ابزارهاي دقيق اپتيکي به شرکت دوربين کانن تغيير نام داد چون ميتارايي احساس مي‌کرد اين نام در مقايسه با نام طولاني قبلي براي نيروهاي متفقين جذاب‌تر است و البته حروف مورد استفاده در زبان ژاپني براي نوشتن نام جديد، به شکلي بود که ديگر شرکت‌هاي ژاپني هرگز از آن استفاده نکرده بودند. طي يکي، دو دهه بعد کانن مسير سختي را براي رقابت با ساير شرکت‌هاي توليدکننده دوربين پيمود اما با مديريت تاکشي ميتارايي و پس از وي پسرش، هاجيمه ميتارايي، توانست به بازارهاي آمريکا و اروپا راه پيدا کند.

1982؛ رقابت با زيراکس

زيراکس در آن سال‌ها سرسخت‌ترين رقيت کانن محسوب مي‌شد. اما اين شرکت ژاپني همچنان به طراحي دوربين‌هاي جديد، توليد آن‌ها، فروش و ارتقاي محصولاتش ادامه مي‌داد و از آن زمان تاکنون به عنوان يکي از مهم‌ترين شرکت‌هاي توليدکننده دوربين در جهان و الگويي کم‌نظير براي ساير کارآفرينان مطرح است و در حال حاضر بزرگ‌ترين توليد‌کننده دوربين‌هاي ديجيتال جهان شناخته مي‌شود. اگرچه کانن کار خود را با توليد دوربين آغاز کرد اما سرانجام و بر اساس قوانين رقابت در بازار، به توليد ساير محصولات ديجيتال نيز پرداخت به طوري که در سال 1982 اين شرکت نخستين دستگاه کپي شخصي خود را به همه دنيا معرفي کرد و حدود 5 سال بعد، يعني در سال 1987، دستگاه کپي رنگي خود را وارد بازار کرد. با پيشرفت فناوري و گذشت زمان، کانن به توسعه و توليد چاپگرهاي جوهرافشان و ليزري‌ و توليد نخستين نمايشگر کريستال مايع فروالکتريک اقدام کرد. در‌ حال ‌حاضر کانن به توليد دوربين‌هاي مختلف عکسبرداري و فيلمبرداري، چاپگر، اسکنر، دستگاه‌هاي کپي آنالوگ و ديجيتال و ديگر لوازم الکترونيک مصرفي براي استفاده‌هاي خانگي و تجاري مشغول است. کانن همگام با پيشرفت فناوري، همواره در تلاش بوده است، افزون بر توليد و ارتقاي محصولات خود، به استانداردهاي زيست‌محيطي نيز پايبند باشد.

منبع: ماهنامه دانش بنیان

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 17631
  • بازدید دیروز: 36715

افراد آنلاین:

235

اکنون ساعت   10:43 am به وقت تهران میباشد.

امروز: سه شنبه 24 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان