. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

ایران به عنوان دبیرخانه دائمی المپیاد بین‌المللی نانو انتخاب شد

PDF version
کل آرا: 75
در حاشیه نشست مجمع آسیایی نانوفناوری (Asia Nano Forum) در شهر توکیوی ژاپن، تفاهم‌نامه بین‌المللی در خصوص برگزاری اولین المپیاد دانشجویی نانو به امضای طرفین رسید.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در جریان امضای این تفاهم‌نامه، نمایندگانی از سازمان‌های مرتبط در ایران، روسیه، کره‌جنوبی و تایوان حضور داشتند و برای شرکت در المپیاد به صورت رسمی اعلام آمادگی کردند. طبق این تفاهم‌نامه، اولین المپیاد بین‌المللی دانشجویی نانو در آبان‌ماه 96 در شهر تهران برگزار خواهد شد.

 به دنبال برگزاری اولین فروم بین‌المللی المپیاد نانو  مورخ 28 اردیبهشت‌ماه 1395 با حضور کشورهای کره‌جنوبی، روسیه، تایوان، تایلند، مالزی و  قزاقستان  در ایران، مذاکراتی در خصوص برگزاری اولین المپیاد بین‌المللی دانشجویی نانو صورت گرفت. 

با توجه به تصمیمات اخذ شده، آیین‌نامه و تفاهم‌نامه مربوطه در ایران نگارش شد و پس از چندین بار بحث و بررسی غیرحضوری با کشورهای ذی‌صلاح به فرمت نهایی در آمد. تفاهم‌نامه نهایی مورخ 27 بهمن‌ماه 1395 در شهر توکیوی ژاپن و در حاشیه نشست مجمع آسیایی نانوفناوری (ANF) به امضای نمایندگان سازمان‌های متولی در روسیه، تایوان، کره‌جنوبی و ایران رسید.

 

با امضای این تفاهم‌نامه، کشورها حضور خود را در اولین المپیاد بین‌المللی دانشجویی نانو به صورت رسمی اعلام کردند. در سایر بندهای این تفاهم‌نامه به موارد زیر اشاره شده است:

 

 با توجه به تجربه 7 ساله ایران در برگزاری این دست رقابت‌ها در سطح ملی، اولین المپیاد بین‌المللی نانو در آبان‌ماه 13966 درایران، شهر تهران به مدت 7 تا 10 روز برگزار خوهد شد.

 امضاکنندگان این تفاهم‌نامه به عنوان بنیان‌گذاران المپیاد انتخاب گردیدند و کمیته راهبردی المپیاد را به عنوان بالاترین مرجع ذی‌صلاح تشکیل خواهند داد.

 المپیاد بین‌المللی نانو هر ساله در یکی از کشورهای امضاکننده به صورت چرخشی برگزار خواهد شد.

 ایران به عنوان دبیرخانه دائمی المپیاد تعیین گردید و مسئولیت نظارت بر اجرای المپیاد در کشورهای برگزارکننده را بر عهده خواهد داشت.

نماینده ایران از ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری (INIC) ، از کشور روسیه نمایندگانی از روس‌نانو (RusNanoo) و دانشگاه دولتی مسکو (Moscow State University)، نماینده کشور کره‌جنوبی از انجمن تحقیقات نانوفناوری کره (KoNTRS) و نماینده تایوان از موسسه فیزیک سینیکا (Institute of Physics, Academia Sinicaa) در جریان امضای تفاهم‌نامه حضور داشتند. لازم به ذکر است که کشورهای علاقه‌مند دیگری نیز برای شرکت در المپیاد اعلام آمادگی کرده‌اند و در حال طی کردن مراحل اداری برای اعلام آمادگی رسمی هستند. 

المپیاد بین‌المللی نانو با رویکرد حل مسائل فناورانه و علمی برای بکارگیری نخبگان جوان پایه‌ریزی شده است. از جمله سایر اهداف المپیاد می‌توان به  ایجاد انگیزه میان دانشجویان برای درک عمیق‌تر علم و فناوری نانو و کسب مهارت‌های لازم برای حل چالش‌های صنعتی؛ ارتقاء دانش و مهارت شرکت‌کنندگان در زمینه‌نوآوری و تجاری‌سازی؛ تقویت روحیه کار تیمی در میان شرکت‌کنندگان؛ شناخت و حمایت از استعدادهای موجود در جهان در زمینه علم و فناوری نانو  و نیز زمینه‌سازی جهت توسعه همکاری‌های علمی-فناورانه در میان محققان و فناوران جوان اشاره کرد.

 

منبع: بنیاد ملی نخبگان

باز نشر : سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 37101
  • بازدید دیروز: 43405

افراد آنلاین:

431

اکنون ساعت   10:34 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: جمعه 27 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان