. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

تاثیر شبکه‌های اجتماعی در کسب و کارهای اینترنتی

PDF version
کل آرا: 294
تاثیر شبکه‌های اجتماعی در کسب و کارهای اینترنتی
شبکه‌هاي اجتماعي در جامعه به خلق فرصت‌ها و ايجاد کسب و کارهاي جديد منجر مي‌شوند بنابراين ضعيف يا قوي بودن اين شبکه‌ها مي‌تواند بر پايداري کسب و کارهاي اينترنتي تاثيرگذار باشد.

اصطلاح اقتصاد مقاومتي اولين بار در سال 2005 پس از محاصره غزه توسط رژيم اشغالگر قدس که مواد غذايي و نهاده‌هاي اوليه را براي توليد و پيشرفت اقتصادي نيز شامل مي‌شد و ناتواني غزه در صادرات، امکان صادرات و کشت بسياري از محصولات کشاورزي از جمله توت‌فرنگي را کاهش داده بود مورد استفاده قرار گرفت. آن‌جا بود که ضوابط و معيارهاي حاکم بر مفهوم اقتصاد مقاومتي شناسايي شدند. اقتصاد مقاومتي1 روشي براي مقابله با تحريم‌ها عليه يک منطقه يا کشور تحريم‌شده است، در شرايطي که صادرات و واردات براي آن کشور مجاز نيست.

از يک سو، اقتصاد مقاومتي داراي اهداف بسياري است2 که از جمله آن‌ها بايد به هدف مهم «ارتقاي سهولت کسب و کار و کارآفريني» اشاره کرد. از سوي ديگر، از جمله انواع کسب و کار که کمتر به آن توجه مي‌شود، کسب و کارهاي الکترونيکي و اينترنتي است. کسب و کار اينترنتي به معني سهيم شدن در اطلاعات، حفظ ارتباطات تجاري و هدايت مبادلات بازرگاني از طريق شبکه‌هاي ارتباطي مجازي  است. اگر بخواهيم ميان کسب و کارهاي الکترونيکي و هدف ارتقاي سهولت کسب و کار ارتباط برقرار کنيم، بررسي ميزان موفقيت کسب و کارهاي الکترونيکي به عنوان يکي از انواع کسب و کار و تاثير آن در ارتقاي شاخص‌هاي سهولت کسب و کار مهم است چراکه کسب و کارهاي اينترنتي جايگزين روش‌هاي سنتي و به منزله نيروي انقلابي در کسب و کار، قادر به بهبود و ارتقاي آن شده‌اند.

همان‌طور که مي‌دانيم، کسب و کارهاي اينترنتي بر پايه شبکه‌هاي اجتماعي و اينترنت شکل مي‌گيرند. بنابراين، يکي از عوامل مهم در پايداري اين‌گونه کسب و کارها، شرکت فعالانه در فعاليت‌هاي شبکه‌‌هاي اجتماعي و نيز فراهم کردن منابع مهم در اين‌گونه شبکه‌ها براي پايداري کسب و کارهاست. اين موضوع خود بيانگر اهميت شبکه‌هاي اجتماعي و بسترسازي براي کسب و کارهاي اينترنتي و نهايتا تاثيرگذاري آن در سهولت ايجاد کسب و کارهاست. شبکه‌هاي اجتماعي در جامعه به خلق فرصت‌ها و ايجاد کسب و کارهاي جديد منجر مي‌شوند بنابراين ضعيف يا قوي بودن اين شبکه‌ها مي‌تواند بر پايداري کسب و کارهاي اينترنتي تاثيرگذار باشد.

همچنين، مي‌دانيم که مدل کسب و کار داراي اهميت بسياري است. از اين نظر، مدل‌ کسب و کارهاي اينترنتي مي‌توانند مختص خود آن‌ها باشند. مثلا کسب و کارهاي اينترنتي که از طريق شبکه‌هاي اجتماعي راه‌اندازي مي‌شوند، بيشتر بايد بر مدل‌هاي کسب و کار پرداخت آنلاين براي دريافت سرويس استوار باشند. مهم‌ترين بازيگران در عرصه اين مدل‌هاي کسب و کار، فراهم‌کنندگان امکان دسترسي به شبکه‌هاي اجتماعي و پورتال‌هاي سرويس بي‌سيم هستند.

براي راه‌اندازي کسب و کارهاي اينترنتي و حضور آن‌ها در شبکه‌هاي اجتماعي مي‌توان دو دليل را برشمرد: اول، پيچيدگي توسعه تکنولوژيکي، ماهيت نامشخص آن و پر هزينه بودن و دوم، دسترسي به بازار و جست‌وجو براي فرصت.

با توجه به اهميت نامگذاري امسال از سوي رهبر فرزانه انقلاب به «اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل»، نگرش و انگيزه کسب و کارها براي پيوستن به شبکه‌هاي اجتماعي، تاثير کسب و کارهاي اينترنتي بر صنعت کارآفريني و در نهايت تاثير مدل‌هاي انتخاب شده براي کسب و کارهاي اينترنتي در جهت کسب سود، همگي، عوامل مهمي هستند که بايد در بستر موضوع شبکه‌هاي اجتماعي و اهميت آن‌ها بررسي شوند تا بتوان به ارتقاي سهولت کسب و کارها و کارآفريني بيشتر اميدوار بود.

منبع: ماهنامه دانش بنیان

باز نشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 9103
  • بازدید دیروز: 41881

افراد آنلاین:

277

اکنون ساعت   5:43 am به وقت تهران میباشد.

امروز: چهارشنبه 25 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان