. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

زنانی که در فوتبال مردان نقش دارند

PDF version
کل آرا: 577
چند سالی است شاهد آن هستیم که زنان در بسیاری از زمینه ها از جمله بخش های مدیریتی، فنی، پزشکی، قضاوت و سایر عرصه های اجرایی وارد فوتبال مردان شدند.
زنانی که در فوتبال مردان نقش دارند

چند سالی است شاهد آن هستیم که زنان در بسیاری از زمینه ها از جمله بخش های مدیریتی، فنی، پزشکی، قضاوت و سایر عرصه های اجرایی وارد فوتبال مردان شدند.


 
انگلیسی ها که خود را ابداع کننده ورزش فوتبال می دانند، زنان را در قلمرو فوتبال به عنوان جنس دوم معرفی کرده و آنان را با تکبری مردانه مورد اشاره قرار می دهند. 

آن ها فوتبال را به عنوان ورزش مردان نام گذاری کرده اند و معتقدند فوتبال از دل حاکمیت مردان در سطح قانون گذاری و اجرایی در آمده و به همین دلیل، این ورزش باید برای مردان و در خدمت به آن ها به کار گرفته شود.

بهترین فرصت برای زن ها در دوران جنگ جهانی اول به وجود آمد، جایی که مردان به علت درگیری در میدان جنگ در جامعه حضور کمتری داشتند و زنان این فرصت را پیدا کردند تا با تشکیل چند باشگاه و استفاده از ورزشگاه هایی که حالا خالی از مردان شده بود، به انجام این ورزش بپردازند.

اما از حدود یک دهه پیش، پای زنان به این بازی مردانه باز شده است. چند سالی است شاهد آن هستیم که زنان در بسیاری از زمینه ها از جمله بخش های مدیریتی، فنی، پزشکی، قضاوت و سایر عرصه های اجرایی وارد فوتبال مردان شدند.

از حدود ده سال قبل بود که زنان در لیگ برتر انگلیس، بوندس لیگای آلمان و همچنین در فوتبال باشگاه های اتریش، سوئیس و بلژیک به عنوان کمک داور وارد دنیای قضاوت فوتبال مردان شدند؛ قضاوت هایی که مورد اعتراض بسیاری از تیم ها واقع شد اما بتدریج و با پررنگ تر شدن حضور زنان در این عرصه، شاهد کاهش تنش و اعتراض در این زمینه هستیم به طوری که هم اکنون در بعضی از مسابقات حساس فوتبال باشگاهی در کشورهای مختلف از حضور کمک داور زن استفاده می شود.

البته زنان نیز با عملکرد خوبی که از خود نشان دادند، راه را برای حضور بانوان حتی به عنوان داور وسط هموار نموده اند.این حضور تنها به قضاوت محدود نشد، به طوری که خانم ژاک اوتلی نخستین زنی نام گرفت که پس از سی و دو سال پخش برنامه فوتبال لیگ انگلیس در شبکه تلویزیونی بی بی سی، اجازه یافت دیداری را در این لیگ گزارش کند.

وی در آوریل سال 2007 بازی بلک برن و فولهام در لیگ برتر را گزارش کرد که رسانه ها این رخداد را حادثه ای نامتعارف نامیدند تا جایی که خانم اوتلی مجبور شد کار گزارشگری را کنار بگذارد و به عنوان خبرنگار ورزشیفعالیت خود را در زمینه فوتبال ادامه دهد.


زهره هاشمی اولین گوینده ورزشی رادیو

جالب است بدانید در ایران نیز سابقه دارد که یک بانو، فوتبال مردان را از شبکه رادیویی ورزش گزارش کرده باشد. خانم زهره هاشمی تنها زنی بود که مسابقه فوتبال لیگ برتر ایران بین تیم های استقلال و صبا را به طور زنده از رادیو ورزش گزارش کرد.


روزلا سنسی، مدیر اسبق باشگاه رم

امروزه بسیاری از باشگاه ها در رأس تیم مدیریتی و فنی خود از بانوان استفاده می کنند. به طور مثال باربارا برلوسکونی و روزلا سنسی دو بانویی هستند که چند سال به عنوان مدیر در باشگاه های میلان و رم مشغول به فعالیت بودند و تصمیمات مهمی را نیز برای این دو باشگاه مشهور فوتبال ایتالیا اتخاذ کردند. همچنین تنی چند از زنان به عنوان مربی یا سرمربی عهده دار مسئولیت فنی در برخی تیم های مردان شدند.


خانم امیر کمالی مالک 98 درصد سهام باشگاه نساجی مازندارن از اولین زنان در عرصه باشگاه داری محسوب می شود

هلنا کاستا سرمربی سابق تیم ملی بانوان ایران نیز یکی از این زنان بود که به عنوان سرمربی تیم فوتبال کلرمون در لیگ دسته دو فرانسه انتخاب شد و مدتی به فعالیت مربی گری پرداخت.


هلنا کاستا، سرمربی تیم ملی فوتبال بانوان ایران در کنار کی روش

نام چند زن در کادر آنالیز و پزشکی باشگاه ها نیز به چشم می خورد. یکی از این افراد، خانم اوا کارنیرو است که اکنون در باشگاه پرطرفدار چلسی مشغول به کار است و به گفته بازیکنان چلسی او از ماهرترین پزشکانی می باشد که تا به حال داشته اند. قطعا حضور اوا کارنیرو بر روی نیمکت این تیم لندنی به عنوان پزشک نشان از توانایی بالای وی دارد.


 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 7219
  • بازدید دیروز: 36715

افراد آنلاین:

239

اکنون ساعت   4:20 am به وقت تهران میباشد.

امروز: سه شنبه 24 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان