. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

شیوه های درس خواندن برای کسب موفقیت تحصیلی

PDF version
کل آرا: 76
برای مدت درس خواندن تان استراتژی داشته باشید. برای هر بار که می خواهید به مطالعه درس هایتان بپردازید یک استراتژی کاری سخت تدوین کنید. این یکی از روش هایی است که باعث می شود مطالعه تان با موفقیت همراه باشد. این کار تضمین می کند که تمرکز داشته باشید، به اهداف تان برسید و جلسات مطالعه تان سودمند باشد. 15 تا 30 دقیقه صرف کنید تا فهرستی از آنچه در طول مدت زمان مطالعه می خواهید انجام دهید را بنویسید، چه این کار خواندن فلش کارت هایتان باشد چه مرور یادداشت هایتان و یا تمرین برای امتحان. داشتن استراتژی شما را از احساس بی انگیزگی و دستپاچه شدن حفظ می کند.
 

1

برای مدت درس خواندن تان استراتژی داشته باشید. برای هر بار که می خواهید به  مطالعه درس هایتان بپردازید یک استراتژی کاری سخت تدوین کنید. این یکی از روش هایی است که باعث می شود مطالعه تان با موفقیت همراه باشد. این کار تضمین می کند که تمرکز داشته باشید، به اهداف تان برسید و جلسات مطالعه تان سودمند باشد. 15 تا 30 دقیقه صرف کنید تا فهرستی از آنچه در طول مدت زمان مطالعه می خواهید انجام دهید را بنویسید، چه این کار خواندن فلش کارت هایتان باشد چه مرور یادداشت هایتان و یا تمرین برای امتحان. داشتن استراتژی شما را از احساس بی انگیزگی و دستپاچه شدن حفظ می کند.

+ داشتن فهرستی که بتوانید آن را چک کنید شما را با انگیزه تر می کند. هنگامی که فهرست تان را بررسی می کنید احساس می کنید دستاوردی دارید و همچنین تمرکز خواهید داشت.

 

2

برای مطالعه تان برنامه ریزی داشته باشید. شیوه مهم دیگر برای کسب موفقیت در مطالعه دروس برنامه ریزی است و این که مطابق برنامه درس بخوانید و مطابق  برنامه درس خواندن را متوقف کنید. باید مطمئن شوید که وقت هایی را برای درس خواندن در طول هفته و حتی آخر هفته ها ایجاد می کنید. اگر نمی خواهید تمام وقت تان به کارهای دیگر اختصاص یابد و در پایان هیچ زمانی برای مطالعه به جا نماند برنامه ریزی داشته باشید.

+ اگر برای خواندن دروس برنامه ریزی نکنید برنامه های دیگر پایانی نخواهند داشت و شما را از مطالعه باز خواهند داشت. حتی ممکن است متوجه نشوید که کل وقت تان پر شده تا این که زمانی می رسد که مجبورید وقت ایجاد کنید تا درس تان را بخوانید.

+ حتی می توانید یک برنامه ماهانه درست کنید تا مطمئن شوید هفته به هفته مطالعات تان را بر اساس برنامه انجام می دهید، به خصوص اگر یک امتحان بزرگ در پیش دارید.

 

3

یک شیوه مطالعه پیدا کنید که مناسب سبک یادگیری تان است. سبک های مختلف یادگیری وجود دارد نه لزوماً یک نوع سبک یادگیری. به عنوان مثال استفاده از  فلش کارت یا یادداشت برداری برای هر نوع یادگیرنده بهترین شیوه یادگیری نیست. مهم است که از سبک یادگیری خودتان آگاه باشید و خودتان بتوانید بهترین روش مطالعه را با توجه به نیازهایتان انتخاب کنید. بسیاری از افراد ترکیبی از انواع یادگیرندگان هستند، بنابراین شاید لازم باشد از سبک های مختلف استفاده کنند. در اینجا به برخی از رایج ترین سبک های یادگیری می پردازیم.

یادگیرندگان بصری. اگر یک یادگیرنده بصری هستید، با استفاده از تصاویر، عکس ها و درک فضایی یاد می گیرید. ممکن است جداول، نمودارها و یادداشت های  رنگی برایتان بهتر کارایی داشته باشند. هنگامی که یادداشت برمی دارید، درست کردن نمودار یا حتی برخی از طراحی های مربوطه ممکن است از انبوه کلمات نوشته شده مؤثرتر باشد.

یادگیرندگان گوشی. این نوع از یادگیرندگان با گوش دادن بهتر یاد می گیرند. سعی کنید (در صورت امکان) سخنرانی های معلمان ضبط کنید و آنها را تکرار کنید و  یا واقعاً در حد عالی به کلمات معلمان تان توجه کنید و سپس یادداشت بردارید. یا می توانید یادداشت هایتان یا مطالب نوشته شده را برای خودتان تکرار کنید.

یا در بحث های گروهی شرکت کنید یا با کارشناسان و افراد وارد به درس صحبت کنید تا مطالعه مؤثرتر شود.

یادگیرندگان فیزیکی یا حرکتی. این یادگیرنده ها زمانی که از بدن، دست و حتی حس لامسه شان استفاده می کنند بهتر یاد می گیرند. این افراد به عنوان مثال با  قدم زدن یا هر نوع فعالیت دیگر حرکتی و حتی لمس اشیا بهتر یادداشت هایشان را به خاطر می سپرند.

 

4

وقت تنفس و استراحت کوتاه داشته باشید. ممکن است تعجب کنید وقتی بفهمید وقت تنفس می تواند کلید موفقیت تان باشد. هیچ کس نمی تواند هشت ساعت  متوالی درس بخواند، حتی اگر سوپر قهرمان باشد یا به طور مداوم قهوه به رگ هایش بریزد. در واقع، تنفس و استراحت برای موفقیت در درس خواندن بسیار مهم است چرا که به ذهن اجازه استراحت می دهد طوری که بتوانید با انگیزه و انرژی به سر درس تان بازگردید. چنان برنامه ریزی کنید که هر 60 یا 90 دقیقه استراحت کنید و کاری را انجام دهید که به چشم هایتان استراحت بدهد. مقداری مواد مغذی دریافت کنید و یا کمی هوای تازه بگیرید.

+ دانش آموزان موفق می فهمند که چه موقع نیاز به استراحت دارند. آنها می توانند زمان خستگی شان یا زمانی که دیگر درس خواندن برایشان سازنده نیست را حس کنند. فکر نکنید که استراحت کردن از تنبلی است و به یاد داشته باشید که این بهترین کاری است که می توانید برای درس خواندن انجام دهید.

 

5

جلوی پرت شدن حواس تان را بگیرید. اگر می خواهید درس خواندن تان  تا حد امکان موفقیت آمیز باشد، باید قادر باشید حواس تان را جمع نگه دارید.

پرهیز از حواس پرتی معنی اش دوری کردن از یک دوستی غیر سازنده، خاموش کردن گوشی تلفن همراه و یا اطمینان یافتن از این موضوع است که از اینترنت تنها به عنوان وسیله کمک درسی استفاده می کنید نه برای چک کردن شایعات درباره افراد مشهور. هرچند غیر ممکن است که به طور کامل جلوی پرت شدن حواس تان را بگیرید اما باید تلاش کنید حتی قبل از اینکه خواندن درس را شروع کنید میزان حواس پرتی تان را به حداقل برسانید. این به شما کمک می کند تمرکز کنید و از مسیر درس خواندن خارج نشوید.

+ اگر به اینترنت به عنوان وسیله کمک درسی نیاز ندارید حتی می توانید آن را غیرفعال کنید تا جلوی حواس پرتی تان را بگیرید. اگر واقعاً گوشی تلفن همراه تان را لازم ندارید هم می توانید آن را خاموش کنید.

+ اگر موضوعی نگران تان می کند، زمانی را به آن اختصاص دهید و سپس به سر درس تان برگردید. اگر همه روز احساس نگرانی داشته باشید نمی توانید خوب درس بخوانید.

 

6

بهترین محیط را برای مطالعه انتخاب کنید. محیط مطالعه برای موفقیت یک دانش آموز بسیار مهم است. با این حال محیطی که هرکس می تواند در آن درس بخواند می  تواند متفاوت باشد. بعضی از افراد دوست دارند در اتاق شان، در سکوت مطلق مطالعه کنند. برخی دیگر ترجیح می دهند تا در خارج از منزل مطالعه کنند و موسیقی مورد علاقه شان را گوش کنند. بعضی از افراد دوست دارند در کتابخانه یا در یک کافی شاپ مطالعه کنند جایی که توسط افراد دیگری که همان کار را انجام می دهند احاطه شده اند. انواع مختلف محیط مطالعه را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای شما به بهترین وجه جواب می دهد.

 +اگر درس خواندن در محیط پر سروصدا خوب پیش نمی رود، مطالعه در آرامش اتاق و یا حتی در یک مکان خلوت در محیط بیرون را امتحان کنید جایی که تنها باشید.

 

7

از منابع تان استفاده کنید. روش دیگر برای بهره برداری بیشتر از زمان های درس خواندن تان این است که مطمئن شوید از منابع در دسترس تان استفاده می کنید.  با معلمان تان، کتابداران و دوستان مطلع تان صحبت کنید تا درباره هر مطلبی که متوجه نمی شوید از آنها کمک بگیرید.

از کتابخانه و منابع آنلاین برای تکمیل مطالعات تان استفاده کنید. مشکلاتی که پس از مطالعه کتاب درسی تان به آنها برخورد می کنید را بررسی کنید تا فهم عمیق تری از مطالب به دست آورید. هر کاری لازم است را انجام دهید تا از همه منابع برای کسب موفقیت استفاده کنید.

+ دانش آموزان موفق خلاق اند. وقتی نمی توانند همه پاسخ های لازم را از کتاب درسی دریافت کنند، افراد، مکان ها و یا سایت های اینترنتی را جست و جو می کنند تا از آنها کمک بگیرند.

 

8

در گروه مطالعاتی یا گروه همکلاسی ها باشید. برخی از افراد زمانی که در گروه همکلاسی ها و یا یک گروه مطالعاتی هستند عملکرد بهتری دارند. کار با افراد دیگر می  تواند به شما کمک کند احساس انگیزه کنید و حس کنید در مطالعات تان تنها نیستید. همچنین می توانید از افراد دیگر یاد بگیرید و حتی می توانید آن چه می دانید را به دیگران آموزش دهید. اگرچه درس خواندن با کسی دیگر یا یک گروه برای همه کارایی ندارد ولی می توانید این روش را هم امتحان کنید تا بهترین استفاده را از مطالعات تان ببرید.

+ همه افراد یادگیرنده های اجتماعی نیستند. با این حال می توانید این روش را با مطالعه با یک دوست و سپس دعوت از دانش آموزان بیشتر برای پیوستن به گروه امتحان کنید.

+ اطمینان حاصل کنید گروه مطالعاتی تان هدایت شده و سازمان یافته است. به این ترتیب بیش از حد از موضوع پرت نمی شوید. اگر احساس می کنید گروه از موضوع خارج می شود از این که با اخلاقی خوش تذکر دهید نترسید.

 

9

سرگرمی را فراموش نکنید. هرچند ممکن است چنین به نظر برسد که سرگرمی برای یک دانش آموز موفق معنایی ندارد اما درواقع می تواند دستاوردهای کلیدی  برایتان به همراه داشته باشد. همان طور که تنفس در طول مدت درس خواندن کمک می کند بیشتر بر مطالعات تان تمرکز کنید، انجام یوگا، ملاقات با دوستان، تماشای فیلم یا حتی استراحت هم می تواند کمک کند انرژی تان را دوباره به دست آورید تا واقعاً در مدرسه موفق شوید.

+ سرگرمی مانع از این نمی شود که دانش آموز موفقی باشید. درواقع قرار دادن زمانی برای تفریح ​​کمک می کند که در وقت درس خواندن بهتر درس بخوانید.

+ وقت گذاشتن برای دوستی ها هم فرصتی برای تنفس است. اگر درس خواندن تنها میل و نگرانی تان است فشار بیش از حدی بر خودتان وارد می کنید.

منبع:سایت علمی 020

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

 
 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 34184
  • بازدید دیروز: 39988

افراد آنلاین:

209

اکنون ساعت   10:07 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: دوشنبه 23 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان