. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

طراحی کیبورد کوچک مجازی برای وسایل پوشیدنی

PDF version
کل آرا: 427
تعداد وسایل پوشیدنی دارای صفحه لمسی مانند ساعت هوشمند، عینک هوشمند و زیورآلات دیجیتالی روز به روز بیشتر می شود. نوتیفیکیشن ها در این وسایل به شکل های مختلفی دریافت می شوند اما معمولاً هیچ روش مستقیمی برای پاسخ دادن به آنها وجود ندارد، زیرا این وسایل فاقد سیستم ورود متن هستند که این امر عمدتاً به خاطر فضای محدود موجود در صفحه است.

طراحی کیبورد QWERTY کوچک مجازی برای وسایل پوشیدنی
 

تعداد وسایل پوشیدنی دارای صفحه لمسی مانند ساعت هوشمند، عینک هوشمند و زیورآلات دیجیتالی روز به روز بیشتر می شود. نوتیفیکیشن ها در این وسایل به شکل های مختلفی دریافت می شوند اما معمولاً هیچ روش مستقیمی برای پاسخ دادن به آنها وجود ندارد، زیرا این وسایل فاقد سیستم ورود متن هستند که این امر عمدتاً به خاطر فضای محدود موجود در صفحه است.

اکنون تیمی از پژوهشگران دانشگاه پلی تکنیک والنسیا و دانشگاه اشتوتگارت موفق به طراحی دو نمونه اولیه از کیبوردهای کوچک QWERTY مجازی شده اند که کاربران می توانند با استفاده از آنها به پیغامها در وسایل پوشیدنی پاسخ داده یا به وارد کردن متن بپردازند.


 

«لوئیس لیوا» از «مرکز تحقیقات فناوری زبان انسانی و تشخیص الگوها» وابسته به دانشگاه پلی تکنیک والنسیا عنوان کرد: «کیبوردهای QWERTY، جدا از محدودیتهایشان، این مزیت اساسی را دارند که کاربران، از گذشته به مکانِ هر کلید در آن عادت کرده اند و درکِ نحوه ورود متن در آنها خیلی آسان است.»

این پژوهشگرانِ اسپانیایی و آلمانی در تحقیقات خود، دو کیبورد مجازی بر اساس کلیدهای QWERTY برای اندازه های مختلف صفحه از 16 تا 32 میلیمتر طراحی کرده و آنها را مورد ارزیابی قرار دادند.

کیبورد آزمایشی اول که Callout نام دارد، الهام گرفته از کیبوردهای مجازی مورد استفاده در گوشی های هوشمند فعلی است. با لمس کردن هر یک از کلیدها توسط کاربر، یک پنجره فرعی کوچک که کاراکترِ در شرفِ تایپ شدن را نشان می دهد، در یکی از قسمتهای لمس نشده صفحه (قسمت بالایی صفحه) ظاهر می شود. 

کاربر می تواند کاراکترِ در شرفِ تایپ شدن را با یک ذره جا به جا کردن انگشتِ خود روی صفحه، تغییر دهد و برای وارد کردنِ آن کافیست انگشت خود را از صفحه جدا کند. کیبورد آزمایشی دوم، ZShift نام دارد که پنجره فرعی کوچک در آن بهبود یافته، به طوری که ناحیه لمس شده آن، یک مرحله زوم می شود و همچنین کلید لمس شده، بازخورد بصری از خود نشان می دهد.

علاوه بر این، مکانیزمهای مختلفی برای تصحیحِ خودکار غلطهای تایپی توسط این پژوهشگران آزمایش شد تا ارسال پیامها راحت تر انجام شود. لوئیس لیوا اظهار داشت: «با توجه به سادگی ورود متن با تصحیحِ خودکار کلمات، می توان این مکانیزمهای اصلاح خطا را به راحتی در وسایل پوشیدنی کنونی به کار گرفت تا وسایل مستقل تری شوند.»

این پژوهشگران، به مقایسه نمونه های آزمایشی خود با یکی دیگر از کیبوردهای QWERTY مجازی کوچک به نام ZoomBoard پرداختند که در دانشگاه کارِنگی مِلون طراحی شده است. به گفته آنها «این کیبورد روی صفحه های فوق العاده کوچک که به اندازه یک سکه هستند به خوبی جواب می دهد. 

ولی با بزرگتر شدن صفحه تنها به اندازه چند میلیمتر، عملکرد آن تفاوت آشکاری می کند و نحوه ورود متن کمی دشوار و ناکارآمد می شود. ما سعی کردیم این مسائل را در کیبوردهای آزمایشی خود حل کنیم.»

این پژوهشگرانِ اسپانیایی و آلمانی، کیبوردهای آزمایشی خود را در کنفرانس ACM با موضوع «عوامل انسانی در سیستمهای کامپیوتری» (کنفرانس CHI 2015) که در ماه گذشته در سئول پایتخت کره جنوبی برگزار شد، ارائه کردند.

منبع : کوی دانش 
باز نشر : سایت علمی نخبگان جوان

 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 6228
  • بازدید دیروز: 39586

افراد آنلاین:

319

اکنون ساعت   3:18 am به وقت تهران میباشد.

امروز: پنجشنبه 26 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان