. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

کسب رتبه نخست ایران در رشد کمیت تولید علم در دنیا

PDF version
You voted 3. کل آرا: 457
دسته بندی: 
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: ایران بیشترین رشد کمیت تولید علم را در میان برترین کشورهای تولید کننده علم جهان کسب کرده است.

محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)  در خصوص آمار منتشر شده در این پایگاه در زمینه رشد علمی کشورها، بیان کرد: بررسی رشد کمیت تولید علم در سال 2016 نسبت به 2015 در پایگاه ISI نشان می دهد که ایران بیشترین رشد کمیت تولید علم را در میان برترین کشورهای تولید کننده علم جهان کسب کرده است.

وی افزود: بررسی رشد کمیت تولید علم 25 کشوری که بیشترین کمیت علم دنیا را براساس پایگاه استنادی وب آو ساینس (آی.اس.آی) تولید می کنند نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران بیشترین رشد کمیت تولید علم را در بین برترین کشورهای تولید کننده علم در دنیا کسب کرده است.

به گفته دهقانی، کمیت تولید علم کشور در سال 2016 میلادی تاکنون نسبت به سال 2015 میلادی حدود 12% رشد کرده است.

وی تصریح کرد: در سال 2016 میلادی کمیت تولید علم دنیا به دو میلیون و 452 هزار و 55 مدرک رسیده است،در سال 2015 تعداد دو میلیون و 552 هزار و 526 مدرک در پایگاه آی.اس.آی ثبت شده است.

دهقانی با مقایسه کل کمیت تولید علم دنیا در این دو سال، گفت: در این مقایسه مشخص شده که اگر کمیت تولید علم دنیا در سال 2016 میلادی به میزان 4% افزایش یابد به حد کمیت ثبت شده در سال 2015 میلادی خواهیم رسید، با این وجود کمیت تولید علم کشور در سال 2016 میلادی نسبت به سال 2015 میلادی از یک رشد 12% برخوردار شده است.

وی همچنین ادامه داد: با وجود اینکه هنوز کمیت تولید علم دنیا در سال 2016 میلادی کامل نشده است، اما در سال 2016 نسبت به سال 2015 میلادی نزدیک به 12% مدارک ثبت شده در این پایگاه بین المللی بیشتر بوده است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) افزود: در سال 2015 میلادی از جمهوری اسلامی ایران37 هزار و 975 مدرک در پایگاه آی.اس.آی ثبت شده و این میزان در سال 2016 میلادی به 42 هزار و 503 مورد رسیده است.

دهقانی همچنین یادآر شد: هر چند رشد کمیت تولید علم یکی از شاخص های با اهمیت برای توسعه علمی کشور محسوب می شود، اما هدایت علم به سمت رفع نیازهای کشور مهمترین دغدغه فعلی کشور است.

به گفته وی، مرجعیت علم بین الملل اولین بند از سند سیاست های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری است. کسب مرجعیت علم بین الملل با تکیه صرف بر افزایش کمیت تولید علم حاصل نمی شود. دهقانی اظهار کرد: در این سند بر سایر جنبه های تولید علم از جمله اثرگذاری اقتصادی و اجتماعی، دیپلماسی علمی و همچنین کسب مرجعیت علمی نیز تاکید شده است.

منبع: بنیاد ملی نخبگان

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 14172
  • بازدید دیروز: 39586

افراد آنلاین:

277

اکنون ساعت   7:32 am به وقت تهران میباشد.

امروز: پنجشنبه 26 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان